Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.432
Поени од реакции
19.622
Хммм да не е грешка. Можда Сатурн или Марс, а не Венера.
Моја апликација на телефон покажуе дека на 16 мај, овакфо ке биде моментално стање на планете, такој да малце не е изводљиво Венера и Јупитер да напраиф очи.


Screenshot_20200428_144316.jpg

Screenshot_20200428_145346[1].jpg
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.629
Поени од реакции
81.516
Моја апликација на телефон покажуе дека на 16 мај, овакфо ке биде моментално стање на планете, такој да малце не е изводљиво Венера и Јупитер да напраиф очи.
Како се вика апликацијава? :)
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.432
Поени од реакции
19.622
Како се вика апликацијава? :)
Солар Вок.
Мноо е јака,одамна си гу користу,положај на планете у соларан систем,а и на најблиски ѕвезде.Извади гу,добра е,има и јако инфо за сфе.Не сам ти кажуваја дека ептен сакам астрофизику,астрономију,кое е наше место у гакаксију,клустери,универзум.
Знам доста работе :D

Screenshot_20200428_161215.jpg
 
Последно уредено:
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Историски ден денес.... Space X и Falcon9 испратија астронаути на наса према ISS ... успешн фала богу, Фалкон9 успешно се врати и слета на некое си бродче во морето кај Ирска... супер кул беше преносот... најкул беше следниот момент кој е мала мистерија сеуште... исто така 27007 км на час .. фак ми ....
џцџц.jpg :eek:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.977
Поени од реакции
14.747
Toa beše zmej/dragon so helium koj si go ponesol kosmonautot. Neli raketata se vika ,,dragon,,
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473
^^ Високо софистициран 0G индикатор. :ROFLMAO:
Во претходната мисија мислам дека ставија плишено топче. Русите секогаш користат вакви играчки, за Спејс шатлот/Аполо не сум сигурен.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.977
Поени од реакции
14.747
на времето НАСА потрошила многу милиони долари за изработка на пенкало кое ќе функционира во услови на безтежинска состојба..........


додека русите се одлучиле за молив :facepalm:
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Toa beše zmej/dragon so helium koj si go ponesol kosmonautot. Neli raketata se vika ,,dragon,,
Да, играчката беше Змеј во контекст на името на капсулата - Драгон... а подоцна официјално ја прекрстија капсулата во Ендевер, во чест на последната мисија на Спејс Шатлот - Ендевер каде што истите астронаути беа дел од екипажот.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
347
Поени од реакции
429
на времето НАСА потрошила многу милиони долари за изработка на пенкало кое ќе функционира во услови на безтежинска состојба..........


додека русите се одлучиле за молив :facepalm:
Не верувајте на секоја глупост што ќе ја прочитате на нет иако ви изгледа згодна да се прераскажува како анегдота.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Новиот ровер на ExoMars, мисијата на ESA -Roscosmos со име „Розалинд Френклин“, ќе испитува постоење знаци за претходно или сегашно присуство на живот на Марс, со копање на два метри под површината. Лансирањето, најавено за оваа година е одложено за есента 2022, а ќе пристигне на Марс во 2023.

.

Истовремено и НАСА има најавено лансирање на ровер, сличен на Curiosity за оваа година, со истата цел -барање знаци за постоење живот на планетата. Роверот Perseverance треба да слета на кратерот Џезеро, каде што порано се претпоставува дека имало езеро длабоко 250 метри.


Лично, повеќе ме интригира можното откритие од роверот на ESA, бидејќи досега (можеби грешам слободно корегирајте ме) никој ровер нема ископувано два метри под површината. За избраните локации, не најдов информации, но верувам дека се од иста важност како и длабочината на ископот.
 
Последно уредено:

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
@Human до каде се Војаџер 1 и 2 ? Некаде надвор од сончевиот систем позади Плутон како што прочитав или? И ме интересира што е со телата откриени позади Плутон. Седна,Макемаке, Ерис има некои новости некои интересни занимливости со нив поврзани ако можеш да споделиш?
 
Последно уредено:

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Долго време не можев да си објаснам како тоа Месечината ротира? За некои беше дека не ротира нели дека само едната страна сме ја гледале. И тоа е така. И термините темна страна со светла се заменети мислам со страна поблиску до нас и подалеку. И после од видеото во прилог ми стана јасно. Дека месечината ротира колку што и треба да направи еден круг околу Земја фактички изедначен е периодот на ротација и револуција. Од видеото ми стана јасно.
https://www.youtube.com/watch?v=OZIB_leg75Q
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.977
Поени од реакции
14.747
Долго време не можев да си објаснам како тоа Месечината ротира? За некои беше дека не ротира нели дека само едната страна сме ја гледале. И тоа е така. И термините темна страна со светла се заменети мислам со страна поблиску до нас и подалеку. И после од видеото во прилог ми стана јасно. Дека месечината ротира колку што и треба да направи еден круг околу Земја фактички изедначен е периодот на ротација и револуција. Од видеото ми стана јасно.
https://www.youtube.com/watch?v=OZIB_leg75Q
Сум читал за ова одамна дека месечината прави сложено движење, но сега видов како тоа изгледа во стварност
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Сум читал за ова одамна дека месечината прави сложено движење, но сега видов како тоа изгледа во стварност
Интересно да. Дури за некои и несфатливо тешко се перцепира да си создадеш слика во главата како би изгледало тоа ама од вакви видеа станува јасно има доста и други интересни вредат да се погледнат со месечевите циклуси како се викаат месечево мени. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom