Архитектура - Он лајн!

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691

tati123

struga
Член од
5 март 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Helloo.Nesto ne mi odi so instaliranjeto na programot za samo proektiranje,ili tolku znaam da se snajdam ali nema veze,nego me interesira tvoe mislenje ili okolu kako ja bendisuvate lujge crveno sjajnata kujna,dali e izvodliva,skapa i teska za odrzuvanje so sjajot,mozi lupam vo prasanjava,ali kasno e a edvaj stignav da pisam.pozzzzz
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
145
Поени од реакции
2
еве вака многу ми смета кога Аритективе ми се прават експерти за уредување на внатрешен простор, а имаат само еден предмет за ентериер у цело образование така да тапа фраери се. Од друга страна на Шумарски има цел смер за тоа и пошо обично дечките не се од фамилија не успеваат ама тоа е... леле поготово кога кје видам оние тушлине на Сител архитетките тапааааааааа
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
еве вака многу ми смета кога Аритективе ми се прават експерти за уредување на внатрешен простор, а имаат само еден предмет за ентериер у цело образование така да тапа фраери се. Од друга страна на Шумарски има цел смер за тоа и пошо обично дечките не се од фамилија не успеваат ама тоа е... леле поготово кога кје видам оние тушлине на Сител архитетките тапааааааааа
Не да ми се одвратни тие тушли.. хаха.

Него за друго сум ја овде. Да прашам да не знае некој да ми каже цена на табла иверица колку е?? Сакам да правам нешто по дома па да видам цената како иде. Може овде и баш не е за да го поставам прашањето ама најблизу ми е темава. :smir:
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
еве вака многу ми смета кога Аритективе ми се прават експерти за уредување на внатрешен простор, а имаат само еден предмет за ентериер у цело образование така да тапа фраери се. Од друга страна на Шумарски има цел смер за тоа и пошо обично дечките не се од фамилија не успеваат ама тоа е... леле поготово кога кје видам оние тушлине на Сител архитетките тапааааааааа
Слободно вие барајте си дизајн на ентериер од шумарски инжинери, ако сакате - тоа нас архитектите не ни претставува никаков проблем. Како што пишав и во една друга тема, ние не се правиме експерти - ние СМЕ експертите во тоа поле.

Дизајн како поим во денешно време има добиено толку тривијално значење, што нема ни да се обидувам да образложувам разлика помеѓу архитектонски уреден простор, и простор кој има елементи кои само го опслужуваат. Дневна соба можете да си наместите и сами, може да ви намести и архитект. Разликата - пробајте ги двете варијанти ако сакате, па ќе ја увидите.

За ова погоре мислењето дека сме тапа фраери - нема да паднам толку ниско и да го сфатам како навреда. Нечии други комплекси нема нит да ги билдам, нит да ги лечам. Секој со својот ум...

Него за друго сум ја овде. Да прашам да не знае некој да ми каже цена на табла иверица колку е?? Сакам да правам нешто по дома па да видам цената како иде. Може овде и баш не е за да го поставам прашањето ама најблизу ми е темава. :smir:
Една табла иверка, со дебелина 16мм (таа стандардната, што најмногу се употребува), со стандардни димензии 280х180 см (со површина од 5м2), вклучено сечење на потребни панели чини одприлика 50 евра.
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
3D modeliranje,renderiranje i animiranje (enterieri,eksterieri).Auto Cad,Archi Cad,3D Max,V-Ray i Cinema 4D.4 godisno rabotno iskustvo vo Makedonija i Bugarija.Cena povolna za studenti golemo namalenie. mail: vs2285@gmail.com
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ми треба совет :)
Ја средувам дневната со нов мебел, крем со темно кафена нијанса. Таква е гарнитурата и тв постољето, клуб масата е темно кафена. Е сега сакам да ставам тапети на ѕидот позади тв и паркет,проблем ми е бојата. Ако ставам темно кафен паркет ќе ми се затвори собата? Тапетата да биде крем со кафени цветови или ќе направам утка?
Идеа некој?
 
H

HITCH

Гостин
Ми треба совет :)
Ја средувам дневната со нов мебел, крем со темно кафена нијанса. Таква е гарнитурата и тв постољето, клуб масата е темно кафена. Е сега сакам да ставам тапети на ѕидот позади тв и паркет,проблем ми е бојата. Ако ставам темно кафен паркет ќе ми се затвори собата? Тапетата да биде крем со кафени цветови или ќе направам утка?
Идеа некој?
Паркетот бил вистинско измачување. Имало куп начини на редење на паркетот. Кај мене дома во едната соба исто е се крем и кафеаво, па поставивме ваков, кЉик изгледа како патос, а не е патос и кога го лакираа го направија со мат сјај, значи да не сјае многу и сега излгеда како ламинат да сме ставиле, ама и собата е пргомна и тоа требало да се има во предвид. Ај клик овде и клик овде бонус. Според мене, што понеутрална боја боја ќе избереш тоа подобро, ама која е неутрална во случајов...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Премногу ти е темен, ќе ти ја затвори цела соба.
Никогаш не ми одела оваа област :)
Ама знам дека не го сакам тој светло кафениот...
 
H

HITCH

Гостин
Никогаш не ми одела оваа област :)
Ама знам дека не го сакам тој светло кафениот...
Види логично, ако ставиш ваков темен паркет, треба другите работи да ти бидат светли, ама ти имаш и кафеаво. Се` е складно, ама каеавото ќе ти преовладува, значи темни бои. Тоа ти е дневна соба каде ќе поминуваш поголем дел од денот, ќе ти биде мачно ако употребиш многу темни бои. Може и друга работа, да освежиш со цвќиња, со зеленило. Не знам колку сакаш цвеќиња и колкав ти е просторот, ама може да ти завршат огромна работа!
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ваљда тука треба да се обратам :)
Колку просечно/минимално/најудобно би требало да изнесува дневна соба + кујна + трпезарија?
Тенк ју :)
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Ваљда тука треба да се обратам :)
Колку просечно/минимално/најудобно би требало да изнесува дневна соба + кујна + трпезарија?
Тенк ју :)
Минимално: дневна соба 16-25 м2; трпезарија 8м2; кујна 6-8 м2.

Aко имаш некој дополнителни прашања за поставување на елементите, максимална искористеност на просторот и слично, кажи.
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
387
некоја идеа какви бои да ја окречам мојата спална
 

Kajgana Shop

На врв Bottom