Архитектура - Он лајн!

Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.412
Поени од реакции
740
Другар, на ливче или на компјутер земи нацртај ги собите со се преградни ѕидови гледано одозгора со димензии помеѓу ѕидовите.
Потоа цртај прво 12см ферт греда, па 28см монта, па 12см ферт греда па 28см монта и така до крај на собата. Монтите се со димензии 28х25.
Повтори ја процедурата за сите соби кои ќе ги покриваат монти и фергреди и ќе добиеш точна количина на монти и должина на одредени фертгреди.
Монтите беа 26-28денари комад(ќе најдеш и за 25 кога земаш поголема количина), ферт греди до 4 метри беа околу 100ден метар, значи 400денари ферт греда од 4метри. Се што е подолго од 4 метри додаваат плус ф10 шипка и е поскапо по 20-30ден. Значи ако земеш 4,2 метра, внатре при спремањето на фертгредите додаваат плус шипка ф10 како зајакнување и истата ќе чини 125ден од метар.
Исто и за железото околу плочата и по средина над собите за серклажи, метро и мери, пресметај секаде дека ти треба по 6 шипки ф12, плус ф6 арматура за формирање на коцкасто армирање(за правење зенгии, узенгии). Ти треба и жица за армирање, 50-70ден кило.
Бетонот оди на 100м2 пресметај отприлика по 20см дебелина, до 20м3 бетон. Математиката беше 6м2 = 1м3 бетон.
Јас кога градев се така си пресметував рачно и отприлика секогаш изглегуваше точно.
Јас за плоча од 180м2 потрошив скоро 30м3 бетон, мислам дека беше 30м3 песок и 130 вреќи цемент.
Јас лим не би ставал, керамида си е закон, земеш нешто посаглам керамида, нашиве гледам брзо избледуваат овие најефтините Тондах. Сум видел на повеќе места луѓето купуваат или Младост или Nexe glinex trend бордо боја кои баш убав лик и даваат на куќата.
Лим ако веќе ставаш подобро ставај оној дупли лим со пурпена измеѓу, еден слој ако ставаш ќе имаш сауна во поткровје, јас користам привремено поцинкуван лим од 0,5мм, под него летоска пржи, целиот таван е врел. Здравје за саглам кров би сакал да направам наместо дрвена конструкција, итонг бел кров со фертгреди и итонг монти од 15см, па потоа летви/контралетви па керамида.
 
F

Flatter

Гостин
Некој со познавање да ми објасни паркетот на сликата

Каков вид е?
Каде може да се купи ваков?
Дали може паркет да се фарба во боја?
Дали има достапен исти таков паркет на сликата само во црна боја?
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.705
Поени од реакции
1.958

Ми треба помош што би направиле и како би ги искористиле просторииве.. Во моментов изгледа вака меѓутоа не ми се свиѓа, би сакал нешто да сменам...

Шахтата се наоѓа во двор, кругчето на сликата што е горе лево...
Во моментов вака изгледа распоредот, меѓутоа ми треба совети да го искористам подобро просторот... И друга работа би сакал да ставам и монте плоча, односно подкројве горе па ќе ми требаат и скали од негде и столбови...

Просторот кај што е салонов и дневнава не е цел затворен како на сликава туку со шанк е до пола, а пола е отворен простор, односно споени се...
Исто така би сакал да ви кажам дека постои можност, односно при советите може и да се сруши некој ѕид, а негде да се преѕида... Исто така имам можност да заградам доле дел од терасата за да се израмни па да допуштам од после плус терасата на кај двор...
Ви благодарам...
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
437
Поени од реакции
225
Рабатава со кујчиве во манкидонија чеј чеј да исцрнчам од работа да си ја направам кујчава и да си умрам ... ама фасада су стаил море и сончеви колектори морее абри двор шо су средил пооо уше парно да стаам и да почивам во мир хахахха :D Еј многу глупо ми е коа гледам некој се замра со средување на кујча цц ко да тоа е се во животот комплекси насекаде насекадеее :D
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.705
Поени од реакции
1.958
Не се работи за комплекси туку за средување животно прашање...
И свиња кога зимаш треба да и средиш малце шталата, ама познавам еден другар па има свињи што му седат во распадната штала...
п.с. Секоја свиња е различна..
 
Член од
25 март 2012
Мислења
6.963
Поени од реакции
2.921
Не се работи за комплекси туку за средување животно прашање...
И свиња кога зимаш треба да и средиш малце шталата, ама познавам еден другар па има свињи што му седат во распадната штала...
п.с. Секоја свиња е различна..
Низ државата ти шетаат невработени архитекти, живееш во држава која котира високо на светско ниво за број на архитекти по глава на жител, а очекуваш некој да ти проектира цела куќа без пари?
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.705
Поени од реакции
1.958
Низ државата ти шетаат невработени архитекти, живееш во држава која котира високо на светско ниво за број на архитекти по глава на жител, а очекуваш некој да ти проектира цела куќа без пари?
Каде виде дека барам цел проект ? Побарав само совет, што не мора да биде од архитект, туку од некој што има подобра идеја... Како што виде веќе цел план е нацртан и побарав совет како најдобро би го искористил просторот, а каде би го пишал тоа ако не на оваа тема... Порано форумов беше добро место за комуницирање, меѓутоа гледам како што тргнал за никаде...
п.с. Отвори ја првата страна и прочитај го воведот... ;)
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
2.682
Поени од реакции
1.029
Сега приметив дека фабриката за флаширана вода Maya била номинирана на Architizer наградите. Станува збор за Factory for bottling water. Фабриката што е направена во близина на село Гари е во финалистите. Мислам дека убаво е сите да гласаме (трае до 20ти месецов). Ова е еден од ретките објекти од Македонија што во суштина имаат некаква цел. Пријатно изненаден

https://vote.architizer.com/PublicVoting#/2018/architecture/commercial/factories-warehouses
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.098
Поени од реакции
38.106
Некако премногу празно ми изгледа, што може да додадам, освен маса со столови?
Ај пред нова година новогодишна елка ќе покрие, а тоа не може да стои цела година. :D

38446385_10216720346063371_8184310660725735424_o.jpg
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
437
Поени од реакции
225
Член од
24 декември 2013
Мислења
263
Поени од реакции
312
Некако премногу празно ми изгледа, што може да додадам, освен маса со столови?
Ај пред нова година новогодишна елка ќе покрие, а тоа не може да стои цела година. :D

Прегледај го приврзокот 204160
Prostorot e prekrasno sreden. Sekoe plus parce mebel ke go optereti stilot. Edinstveno moze da se stavi umetnicnka slika koja ke odgovara so stilot. Ti treba vrème da se naviknes na minimalizam koj IMA mnogu prednosti vo zivotot.
 
F

Flatter

Гостин
Некако премногу празно ми изгледа, што може да додадам, освен маса со столови?
Ај пред нова година новогодишна елка ќе покрие, а тоа не може да стои цела година. :D

Прегледај го приврзокот 204160
Dobro ti e se samo gledam nemas trepezariska masa zatoa mozebi ti izgleda prazno da mozes da staves pozadi foteljata da mala trepezariska masicka dokolku mal e prostorot.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.014
Поени од реакции
431
НЕкој да прави дворни решенија да ме контактира ПП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom