Апчиња кои опуштаат пред летање со авион

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Што треба да очекувам ако се напијам пример Хелекс или Дијазепам, навистина не знам :D
Ќе си го прашаш матичниот тоа, и така никој нема да ти даде да купиш без рецепт, ниту Дијазепам, а камоли Хелекс
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
Што треба да очекувам ако се напијам пример Хелекс или Дијазепам, навистина не знам :D
Ти кажа Cannon, не можеш без рецепта ни двете апчиња. Хелекс делува побрзо од Дијазепамот, ама затоа има пократкотрајно дејство и мислам дека е помалку опасен, т.е. штетен.
 
Член од
13 јуни 2015
Мислења
42
Поени од реакции
122
Имам слушано дека дијазепамот го земаат за дрога, хаха.
Инаку, бидејќи еден од родителите го пие, можам да дадам одредени карактеристики за истиот. Со терапевски дози има мн силно седативско дејство,го препишуваат и невролози и психијатри за краткорочни третмани на анксиозност,несоница, може да го препишат и за одредени видови на епилепсија,хирушка интервенција,напади,големи грчеви,и сл. Немојте да го земате на своја рака - можат да се јават одредени контраиндикации,интеракции,различни несакани дејствија, затоа дозирањето е индивидуално( кај секој различно) зависи од возраста на човекот и потребите,а треба да се почне од најмалата доза ( имате различни mg).
Во зависност од работата која ја обавува човекот, не смеете да го земете доколку возите (може да ве зашемети, а притоа и немате доволна концентрација во сообраќајот).
* Има смирувачко дејство,ги блокира реакциите од емоционалната сфера на мозокот, го намалува чувството на страв и напнатост, доведува до релаксација на мускулите, опуштен си и те тера на спиење .
Ако сакаш да го земеш за на пат во авион, немаш гајле, но гледај да не претераш со дозата, да не се деси да не можат да те разбудат после :P:D Затоа, една консултација со матичниот доктор :)
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.551
Прегледај го приврзокот 282026

Slikana 2 dena posle padot na A320 na citilink.

Vezite se slecemo a mozda i necemo...

Ps. Ne letajte so indoneziski kompanii, osven ako nema NIKAKVA druga opcija.

https://m.youtube.com/watch?v=fAj_98_k1EU

ps. Ke stavam drugs za natprevarot lol
Кога бев во Индонезија влегов во авион за Џакарта, а не однесоа по грешка на скроз друго место :свиркам: Да, дур спиевме авионот сменил линија и пола патници не знаеа кај се хахахаха
Автоматски споено мислење:

Ова симулација е на тоа што се десило? Вака се превртувал авионот? Инаку ни со аерофлот немојте да летате!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Кога бев во Индонезија влегов во авион за Џакарта, а не однесоа по грешка на скроз друго место :свиркам: Да, дур спиевме авионот сменил линија и пола патници не знаеа кај се хахахаха
Автоматски споено мислење:

Ова симулација е на тоа што се десило? Вака се превртувал авионот? Инаку ни со аерофлот немојте да летате!
simulacija e... na ovie stalno nesto im se desava taka da koga moram so niv da letam adrenalinot puka na sekoj cekor lol... Problemot e sto ovie imaat nekoj ruti kade sto samo oni letaat komercijalno niz indonezija i nema drugo chare osven da se zaebavas nekogas so denovi so feri koj se isto losi. AEROFLOT ti e ko spaceshuttle za ovie. Indoneziciite se ednostavno na drugo nivo koga e prasanje neoodgovornost.

Dobar si de, si videl i drug del na indo :pos:... mene redovno kuferite mi shetaa u drugi zemji sega ostavam se u dzakarta ili denpasar i samo hand luggage so mene. turi pepel, doplati ako treba ama ako ne go drzam vo race ne go kacuvam na avion.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.551
simulacija e... na ovie stalno nesto im se desava taka da koga moram so niv da letam adrenalinot puka na sekoj cekor lol... Problemot e sto ovie imaat nekoj ruti kade sto samo oni letaat komercijalno niz indonezija i nema drugo chare osven da se zaebavas nekogas so denovi so feri koj se isto losi. AEROFLOT ti e ko spaceshuttle za ovie. Indoneziciite se ednostavno na drugo nivo koga e prasanje neoodgovornost.

Dobar si de, si videl i drug del na indo :pos:... mene redovno kuferite mi shetaa u drugi zemji sega ostavam se u dzakarta ili denpasar i samo hand luggage so mene. turi pepel, doplati ako treba ama ako ne go drzam vo race ne go kacuvam na avion.
Кога летав со аерофрот освен што стијардесите се скараа меѓусебе и вриштеа, на сред пат москва-токио почнаа штрафови, табли (тие од горе) и маски да паѓаат, а немаше потреба од наски хахаха па куфери летаа, сите се криевме нњшто да не не онесвести
Остај ти :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Кога летав со аерофрот освен што стијардесите се скараа меѓусебе и вриштеа, на сред пат москва-токио почнаа штрафови, табли (тие од горе) и маски да паѓаат, а немаше потреба од наски хахаха па куфери летаа, сите се криевме нњшто да не не онесвести
Остај ти :)

you got me beat... toa e veke drugo nivo na adrenalin i iskustvo. Pa so set pamet moskva-tokio so aeroflot? JAL leta preku sheremetyevo oni se dodusa skapicki ama bar so niv nema cirkuzi baska sto i u bento box hrana na nivo...
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.551
you got me beat... toa e veke drugo nivo na adrenalin i iskustvo. Pa so set pamet moskva-tokio so aeroflot? JAL leta preku sheremetyevo oni se dodusa skapicki ama bar so niv nema cirkuzi baska sto i u bento box hrana na nivo...
Од скопје преку софија најефтина варијанта, јал беше дупло поскапо јбг

после преку виена си летав
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Порано, аеродромот во Задар имаше многу кратка писта, со рампи каде што се вкрстуваше со регионалниот пат. Заради должината на пистата, пилотите беа принудени уште на самиот почеток остро да слетаат, што резултираше со јак удар и, доста патници подрипнуваа од седиштата, а багажот одозгра паѓаше. За ова ме предупредуваше пријател, со кој заедно слетувавме. Дури и ми кажа за случај кога од така јак удар авионот се расцепил на два дела, среќа, без последици. И, така ние слетавме, си подрипнавме, ама барем ништо не се расцепи
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.551
Моментално една од најдобрите авиокомпании
Сериозно??? Мене тогаш кога летав и русинките ми се смееа со што сум слетал ахахахаха

него каде ли да ги префрлам сега сите овие мислења :(
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Сериозно??? Мене тогаш кога летав и русинките ми се смееа со што сум слетал ахахахаха

него каде ли да ги префрлам сега сите овие мислења :(
Чекај, уше моето:
Пред многу години, кога требаше да слетаме во Москва, не можеше пилотот да ги спушти тркалата. И, така кружевме околу, веројатно да се потроши горивото, па да слетаме на мев. Стјуардесите, видно вознемирени, ни објаснуваа дека сѐ е во ред. Додека кружевме, се слушаа удари, најверојатно од неуспешните обиди на пилотот. Сепак, на крај успеа, па јас сега можам да учествувам тука
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.551
Чекај, уше моето:
Пред многу години, кога требаше да слетаме во Москва, не можеше пилотот да ги спушти тркалата. И, така кружевме околу, веројатно да се потроши горивото, па да слетаме на мев. Стјуардесите, видно вознемирени, ни објаснуваа дека сѐ е во ред. Додека кружевме, се слушаа удари, најверојатно од неуспешните обиди на пилотот. Сепак, на крај успеа, па јас сега можам да учествувам тука

треба нова тема да отвориме, лоши авионски искуства! Пред не знам колку год кога се сруши еден терминал во Париз, таму бев. :) не знам што проблем имаше ама беше лизгаво изгледа и кога слетавме авионот се вртеше ко во кола ручна кога ќе дигнеш, прво на лево после на десно дур одеше напред. Гарант не беше тоа толкумногу како кога колата се врти али таква штама имаше во авионот, морбидно. И сите бевме ко мачки соноктите за седиштето пред нас. Откако излегов слушнав дека се сеушил дел од терминалот
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
треба нова тема да отвориме, лоши авионски искуства!
Треба.
Имам премногу.
Аеробусот со кој летав,Париз-ЛА се сруши послем 3 дена во Аргентина.
Иначе најлошо искуство ми било,Дрезден-Виена.Декомпресија,турбиленции,губење висина,паѓање на маски,пиштење-вриштење,цел хорор филм
 

Kajgana Shop

На врв Bottom