Апчиња кои опуштаат пред летање со авион

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.075
Поени од реакции
22.116
Litvanija - Makedonija.... Legendarnata 3ka na Vlatko Ilievski...

Letot za Litvanija bese LUDNICA... Na aerodrom od 5-6 sabajle, trganje tek pladne. Navijacki let i toa KOMITI, PIRATI, CPB i FAMILY... Sekoj sto nosese za zagrevanje se ispi, pa se dokupuvase u free shopot na aerodrom...

Vo avionot vnatre vojna 3-4 tepacki megu grupite, stujardesite razdeluvaa ama i oni mislam popija nekoj boks i sto ti ne. Barale prinudni sletuvanja, vrakanje nazad sto ti ne... Na kraj i kafe ni dadoa pa go "prevrtea" avionot da se ispogorime i smirime... Sletuvanje, avionot oprkuzen so robokopi koj gi pravat nasite specijalci ko macinja. Crn pecat na 10tina dusi, ali gi pustija da ja izgledaat utakmicata. Nazad se snaogaa so vozovi, busovi od litvanija do skopje....
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Во војска, во Задар бев фотограф. Што сѐ не видов!
Најјезивата случка беше кога ми јавија да дојдам на писта, со целата опрема. Бидејќи ретко директно ме бараа, тоа значеше дека нешто се случило. На пистата собрани еден куп офицери и пилоти, сите нервозни. Јас па, со цел памет, прашувам што се случило, а тие - Ћути, пизда ти материна!
Кога, дојде хеликоптер, некоја руска таратајка, ние десеторица, се набутавме внатре. Заборавив на сѐ и уживав во летањето, иако беше прегласно.
Летавме до Биоково, планинскиот венец. Од хеликоптерот видовме дека тука се срушил воен авион. Моја задача беше сето тоа да го сликам, како и расфрланите делови, а тие потоа да го транспортираат за испитување. Беше страшна зима, а таму горе, во камењарот, уште пострашно. Кога пријдов до авионот, кој сеуште чадеше, видов навистина морничава слика. Од преголемата температура, од камењата испоизлегле змии и гуштери, така што јас газев по нив, како во филмовите со Индијана Џонс. Тука, за разлика, сите беа мртви, или некои на умирање, споро се движеа, ама не е пријатно да се гази по нив.
Да скратам, не можам да опишам колку јаки испаднаа неколку фотографии со остатоците од авионот што чадеше и змиите околу него.
Меѓутоа, веднаш морав да отидам во лабораторијата, да го развијам филмот и да ги направам сликите. Со мене дојде еден офицер од Одделот за безбедност и, откако ги направив сликите, ми го побара и филмот. Не сакаше да чуе да задржам ниту една фотографија.
Инаку, пилотот се катапултирал и преживеал, со мали повреди. Авионот бил потполно опремен со муниција и, во соседните села помислиле дека има војна.
Тоа е мојата најстрашна случка со авиони, за жал недокументирана
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Litvanija - Makedonija.... Legendarnata 3ka na Vlatko Ilievski...

Letot za Litvanija bese LUDNICA... Na aerodrom od 5-6 sabajle, trganje tek pladne. Navijacki let i toa KOMITI, PIRATI, CPB i FAMILY... Sekoj sto nosese za zagrevanje se ispi, pa se dokupuvase u free shopot na aerodrom...

Vo avionot vnatre vojna 3-4 tepacki megu grupite, stujardesite razdeluvaa ama i oni mislam popija nekoj boks i sto ti ne. Barale prinudni sletuvanja, vrakanje nazad sto ti ne... Na kraj i kafe ni dadoa pa go "prevrtea" avionot da se ispogorime i smirime... Sletuvanje, avionot oprkuzen so robokopi koj gi pravat nasite specijalci ko macinja. Crn pecat na 10tina dusi, ali gi pustija da ja izgledaat utakmicata. Nazad se snaogaa so vozovi, busovi od litvanija do skopje....
Ја брат,лет,Љубљана-Ајндховен.Авион,Фокер 50,шеес души собира.
И седам ја до една вошка,уште пред полетување се испичкаравме.Сум му седнал на местото,до илуминаторот.А ја копиљ 19 години,од војска туку што скинат.И го заскубав малце,дека дугачка коса имаше,али ништо сериозно.
И летаме така брат,и овој спие,алармот му звони,а он ко заклан.
И поминува некое време,он рипа од сон,цел се тетерави рипа преку мене,ме испогази,вади од ранецот несесер,тука губи рамнотежа паѓа,се паѓа врз него,он се тетерави,стујардесиве со вода го поливаат.И ја гледам шприц,али не обичен,пластичен со мала игла,само флакони кај шо се мењаат.И контам дека е лекарство и треба да го збрцам.Зијам ја шприцот,у бутина го збрцав,од болка рипна.Цела дешавка бро,не повеќе од 1 минута.Ама се стабилизира,се собра,и продужи да спие.
И у Ајндховен ме пријавило копилето,ме апсеа на аеродром,ама сва среќа fly crew се погодија,па застанаа на моја страна.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.075
Поени од реакции
22.116
Ја брат,лет,Љубљана-Ајндховен.Авион,Фокер 50,шеес души собира.
И седам ја до една вошка,уште пред полетување се испичкаравме.Сум му седнал на местото,до илуминаторот.А ја копиљ 19 години,од војска туку што скинат.И го заскубав малце,дека дугачка коса имаше,али ништо сериозно.
И летаме така брат,и овој спие,алармот му звони,а он ко заклан.
И поминува некое време,он рипа од сон,цел се тетерави рипа преку мене,ме испогази,вади од ранецот несесер,тука губи рамнотежа паѓа,се паѓа врз него,он се тетерави,стујардесиве со вода го поливаат.И ја гледам шприц,али не обичен,пластичен со мала игла,само флакони кај шо се мењаат.И контам дека е лекарство и треба да го збрцам.Зијам ја шприцот,у бутина го збрцав,од болка рипна.Цела дешавка бро,не повеќе од 1 минута.Ама се стабилизира,се собра,и продужи да спие.
И у Ајндховен ме пријавило копилето,ме апсеа на аеродром,ама сва среќа fly crew се погодија,па застанаа на моја страна.
Wtf... lekcija za drug pat ostavi go da umre lol
 
Член од
5 март 2021
Мислења
37
Поени од реакции
22
Ништо не помага се сум пробала. Од дијазепам на пола четвртина хелекс преминав :pos:

И да се напијам сигурно ќе ме боли глава горе,а од главата си патам и те како.:facepalm:

Најјезиво ми е кога забрзува и треба да полета туку и срцево ми скока 300 на саат. Горе немам гајле да почнат оро да рипаат прва ќе се фатам. Слетувањето такоџе ми е ептен wow.
Е сега последниот пат ништо не пиев и кога требаше да слета многу вртеше,лево та десно та надоле и ме фати јака главоболка,очи ќе ми искочеа од болка.
Кога слетавме веднаш ми помина.
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
66
Поени од реакции
46
Лоразепам и две голтки ракија.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.702
Поени од реакции
24.167
Чекај, уше моето:
Пред многу години, кога требаше да слетаме во Москва, не можеше пилотот да ги спушти тркалата. И, така кружевме околу, веројатно да се потроши горивото, па да слетаме на мев. Стјуардесите, видно вознемирени, ни објаснуваа дека сѐ е во ред. Додека кружевме, се слушаа удари, најверојатно од неуспешните обиди на пилотот. Сепак, на крај успеа, па јас сега можам да учествувам тука
Кај ја отворив темава додека одам на терапија за бребродување на страв од летање! :(
 
Член од
24 декември 2017
Мислења
81
Поени од реакции
117
Litvanija - Makedonija.... Legendarnata 3ka na Vlatko Ilievski...

Letot za Litvanija bese LUDNICA... Na aerodrom od 5-6 sabajle, trganje tek pladne. Navijacki let i toa KOMITI, PIRATI, CPB i FAMILY... Sekoj sto nosese za zagrevanje se ispi, pa se dokupuvase u free shopot na aerodrom...

Vo avionot vnatre vojna 3-4 tepacki megu grupite, stujardesite razdeluvaa ama i oni mislam popija nekoj boks i sto ti ne. Barale prinudni sletuvanja, vrakanje nazad sto ti ne... Na kraj i kafe ni dadoa pa go "prevrtea" avionot da se ispogorime i smirime... Sletuvanje, avionot oprkuzen so robokopi koj gi pravat nasite specijalci ko macinja. Crn pecat na 10tina dusi, ali gi pustija da ja izgledaat utakmicata. Nazad se snaogaa so vozovi, busovi od litvanija do skopje....
Не заборавај и војводи имаше :), иначе добар лет имаше сцени од "Airplane!" (1980) уште Leslie Nielsen да се појавеше :) мене прв лет у живот ми беше ќе го памтам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.075
Поени од реакции
22.116
Не заборавај и војводи имаше :), иначе добар лет имаше сцени од "Airplane!" (1980) уште Leslie Nielsen да се појавеше :) мене прв лет у живот ми беше ќе го памтам.

da da i VOJVODI bea... letot bese legendaren bas treeba da procepkam po stari hard diskovi da vidam dali imam sliki od se toa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom