Апчиња кои опуштаат пред летање со авион

Член од
6 април 2015
Мислења
15
Поени од реакции
1
Здраво на сите -

За некаде месец време треба да летам со авион, прв пат после скоро 2 години. Пред тоа летав 2-3 пати годишно до Америка и назад, како и летови низ Америка. Многу (недобри) работи се случија во последниов период, кои го зголемија нивото на стрес кај мене, така да сега малку некомфорно се осеќам кога ќе ми текне дека треба да летам со авион. Но, решен сум да го победам тој страв бидејќи навистина уживам во летањето, ама сакам малку повеќе смирен да влезам во кабината. Сакам да знам дали имате нешто да препорачате што ќе ме опушти на почетокот на летот, летот не е долг 2 1/2 часа е, но самото чувство ме прави да се осеќам малку несигурно. Ви благодарам однапред.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Најпрво треба малку психички да се спремиш, без помисли на лошо, само на добро. Иначе добро би било да се напиеш витамин Б6 ако станува збор за мала возбуда, а за нешто поголема напиј се Диазепам од 2 милиграми. Но за ова добро е и да се консултираш со матичната.

:)
 
Член од
6 април 2015
Мислења
15
Поени од реакции
1
Се спремам психички веќе подолг период, и мислам дека колку повеќе се замарам толку повеќе стравот е поголем, колку помалку се замарам толку е полесно. Точно е дека 'is all in my head' бидејќи чувството ми е познато, сум летал премногу, сум имал доста долги турбуленции над Атлантски океан и не сум се замарал, ама некако во последно време животот го гледам низ малку подруга призма и мислам дека тоа има влијание на мојата психа, како и на комфорт зоната која ми е драстично намалена.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Абе дрмни 3-4 ракии пред да одиш и завршена работа.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
15
Поени од реакции
1
Prviot pat koga letav (pred 10 godini), vistina trgnav pijan kon aerodrom, i ne se zamarav, i se pomina kako shto treba, ama togas bev mlad, bez stres, so zelba da go zapoznaam svetot :pos:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
@laziale_st не знам за апчиња ама мене што ми помогна при првото летање беше да си најдам занимација. Подсвесно знаев каде сум и што правам ама пак, читај списание, гледај филм некој зошто ќе леташ преку океански ако разбрав добро па знаеш дека имаат филмови итн итн.

Замуабети се со некој, помага и тоа. Ете некој ти пишал и да пивнеш алкохол пред одење, на некој и тоа му помага.

Најбитно, не заборавај дека најопасниот дел од патувањето е одењето до аеродром а не летањето :D
 
Член од
6 април 2015
Мислења
15
Поени од реакции
1
@Peja989 Letam tuka lokalno vo Evropa, do Шведска, 2 1/2 саати лет е. Сакав да кажам дека сум летал многу, и прекуокеански и кратки летови, и знам дека е безбедно, ама f***ing психа....на се ќе те натера
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
@Peja989 Letam tuka lokalno vo Evropa, do Шведска, 2 1/2 саати лет е. Сакав да кажам дека сум летал многу, и прекуокеански и кратки летови, и знам дека е безбедно, ама f***ing психа....на се ќе те натера
Ај бе брат, земи книга некоја ќе ти помине времето или таблет ако имаш, заакај се со некоја игра, додека трепнеш ќе помине. Ко со кола Скопје-Охрид да си возел :)
 
Член од
6 април 2015
Мислења
15
Поени од реакции
1
Фала ти за поддршката, не е проблем должината на летот, која in fact е кратка, ако се извадат по пола час качување нагоре и надолу, значи има саат и пол rough летање, едно списание ќе заврши работа, здравје, ќе видиме како ќе излезе :D
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
хахахахаха
ти се смеам ама и мене ми е језа. У принцип потење ми е моментот на слетување и полетување. Ми се потат дланките, мислам дека ми лачат некоја киселина што можам авионот да го пробијам ако се допрам на нешто. Свесен сум, си викам ај бе ништо не е ама пак, дланките, потња. Еднаш тестирав, списание со мрсна хартија го држев во рака, го стопив, не знаеш :Д

Ај бе, само опуштено :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дрмни 2-3 пива и немаш гајле :)
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Нашмркај се амфетамин и ништо нема да ти биде, озбилно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom