Анксиозност

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Физички сум активен барем 2 пати неделно, а повеќе би рекол нередовна исхрана која е резултат на депресијата. Најчесто немам апетит. Земам само Магнезиум и Ц витамин на препорака од интернист.
Имав пријател со слична состојба. Во случаен муабет му советуваа да земе куче. Не ја разбиравме на почетокот логиката, ама сепак послуша и зема куче. После неколку месеци, имаше значајна промена. Повеќе шеташе, имаше неврзани дружби со другите што шеткаат кучиња, се опушти...
Можеби звучи не-научно и не-медицински, ама кај него имаше убав ефект. Повеќе се смее, полабав е...
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Имав пријател со слична состојба. Во случаен муабет му советуваа да земе куче. Не ја разбиравме на почетокот логиката, ама сепак послуша и зема куче. После неколку месеци, имаше значајна промена. Повеќе шеташе, имаше неврзани дружби со другите што шеткаат кучиња, се опушти...
Можеби звучи не-научно и не-медицински, ама кај него имаше убав ефект. Повеќе се смее, полабав е...
Ми го имаат препорачано и тоа. Ама моите не сакаат кучиња тоа е проблем, имам маче и се согласувам дека помагаат домашните миленичиња. Те смируваат и релаксираат со нивното присуство .
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ми го имаат препорачано и тоа. Ама моите не сакаат кучиња тоа е проблем, имам маче и се согласувам дека помагаат домашните миленичиња. Те смируваат и релаксираат со нивното присуство .
Има многу активности што релаксираат, да не ги набројувам...може да ги пробаш. Што највеќе ти одговара тоа прави го, индивидуално е тоа.
Но, битно ако не и побитно како се гледаш сам себе и светот окулу тебе. Кој ти се цели...Кој ти е околина..Во што уживаш итн.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Има многу активности што релаксираат, да не ги набројувам...може да ги пробаш. Што највеќе ти одговара тоа прави го, индивидуално е тоа.
Но, битно ако не и побитно како се гледаш сам себе и светот окулу тебе. Кој ти се цели...Кој ти е околина..Во што уживаш итн.
Во потполност се сложувам со тебе. Најголем проблем во моментот ми е кога сум меѓу луѓе, уште го имам тоа непријатно чувство на ладна пот која ме облева. Затоа и се изолирам сам , ама кога ќе го направам тоа премногу размислувам и анализирам за работите што ми се случиле или што ми се случуваат и станува уште полошо. Јас себе се гледам како губитник во секоја смисла на зборот. Инаку ти благодарам на советите.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.956
Друже, лесно е да се каже коа неси у депресија. Ама у пракса е мааааалце подруго. Ногу е тешко човек сам себе да се подигне од проста причина шо тогај нема воља. А како да се поткренеш коа немаш воља? Секој знае шо е чарето, ама му фале енергија. За почеток треба некој пријател да го подигне човек, да му иде дома повеке пати. Самото присуство на друга особа, обичен маабет за банални ствари ќе му ги одвлече црните мисли, со тоа и ќе му се подигне вољата. Тек тогај може сам себе да се поткрене на акција.
Само самиот на себе можеш да си помогнеш. Често ни пријател не помага, па тие депре ликови плачат, па се жалат, кукаат, колку и да ги слушаш и советуваш они влегле во кругот на самосожалување. И треба таму да останат сами, пошто никој нормален тоа не може да го слуша секој ебен ден во некаква си мисија да им помогне.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Во потполност се сложувам со тебе. Најголем проблем во моментот ми е кога сум меѓу луѓе, уште го имам тоа непријатно чувство на ладна пот која ме облева. Затоа и се изолирам сам , ама кога ќе го направам тоа премногу размислувам и анализирам за работите што ми се случиле или што ми се случуваат и станува уште полошо. Јас себе се гледам како губитник во секоја смисла на зборот. Инаку ти благодарам на советите.
Во основа луѓето не се замараат со тебе...ќе те видат може ќе размените неколку реченици, може може и не ќе помислат секунда „овој е уплашен“ например и ќе си продолжат со денот. Во најдобар случај добиваш 5 секунди внимание и после луѓето се преокупирани со своите дневни обврски и фамилија. Не треба да ти е страв некој и нешто „лошо“ да помисли за тебе, најверојатно ќе биде и пофин кон тебе. Во основа луѓето се попријателски настроени кон некој кој изгледа „послаб“ и му оди „полошо“ но, во основа не им е гајле за другите. Никој не му е толку битен за да зборува со сати за него кога не е присутен.
На крајот на краиштата не е ни битно што мислат другите за тебе, важно е тебе да ти е добро. Најголем дел од луѓето за мене мислат дека сум интровертен и/или незаинтересиран или апатичен но, мене ми е напор да правам муабет пред повеќе луѓе, не се чуствувам убаво. И поради тоа окулу мене луѓето зборуваат и јас си седам и си молчам. Не дека немам став или немам мислење или дека сум напнат не сум ама мислам дека не вреди и дека не ми е убаво да го кажам ставот или некој настан пред други луѓе особено не на работа. Но например не ми е проблем пред многу луѓе да зборувам на јавен настан...ама тоа е друг муабет.
Глеј да бидеш ти задоволен од самиот себе а не од мислењето на другите луѓе.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Во основа луѓето не се замараат со тебе...ќе те видат може ќе размените неколку реченици, може може и не ќе помислат секунда „овој е уплашен“ например и ќе си продолжат со денот. Во најдобар случај добиваш 5 секунди внимание и после луѓето се преокупирани со своите дневни обврски и фамилија. Не треба да ти е страв некој и нешто „лошо“ да помисли за тебе, најверојатно ќе биде и пофин кон тебе. Во основа луѓето се попријателски настроени кон некој кој изгледа „послаб“ и му оди „полошо“ но, во основа не им е гајле за другите. Никој не му е толку битен за да зборува со сати за него кога не е присутен.
На крајот на краиштата не е ни битно што мислат другите за тебе, важно е тебе да ти е добро. Најголем дел од луѓето за мене мислат дека сум интровертен и/или незаинтересиран или апатичен но, мене ми е напор да правам муабет пред повеќе луѓе, не се чуствувам убаво. И поради тоа окулу мене луѓето зборуваат и јас си седам и си молчам. Не дека немам став или немам мислење или дека сум напнат не сум ама мислам дека не вреди и дека не ми е убаво да го кажам ставот или некој настан пред други луѓе особено не на работа. Но например не ми е проблем пред многу луѓе да зборувам на јавен настан...ама тоа е друг муабет.
Глеј да бидеш ти задоволен од самиот себе а не од мислењето на другите луѓе.
Истиот сум и јас иако имам став и свое мислење за некои теми си молчам. Често така знаат да ми речат да не заспа, кажи нешто зошто молчиш. Во таа насока ми беше тоа што го напишав во поглед на непријатното чувство. Мене не ми е грижа што мислат за мене колку што ме вознемирува тоа непријатно чувство. Можеби затоа што немам самодоверба се јавува тоа. Се согласувам со се што напиша.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Истиот сум и јас иако имам став и свое мислење за некои теми си молчам. Често така знаат да ми речат да не заспа, кажи нешто зошто молчиш. Во таа насока ми беше тоа што го напишав во поглед на непријатното чувство. Мене не ми е грижа што мислат за мене колку што ме вознемирува тоа непријатно чувство. Можеби затоа што немам самодоверба се јавува тоа. Се согласувам со се што напиша.
Јас имам една малку чудна сратегија ако не ми се збори...некој „паметен“ ќе се убаци со став кој јас наводно го имам или нешто што јас сум го „направил“. Нормално не е вистина тоа ама јас потврдувам се. Не ми смета луѓето да мислат дека сум Идиот или некој измислена работа или карактер. Ако сакаат секој кој може да ме прави „будала“ пред други јас многу ретко се противам.
Причината за сето ова е тоа што не ми значи речиси ништо што мислат другите за мене. Дури и ми е ОК да имаат погрешно мислење некои луѓе што не ги ценам или мислам јас дека се „идиоти“....некој вид на одмазда ми е тоа.
Но треба да имаш и луѓе со кој си искраен и можеш се отворено да си кажеш. Има пријатели има и остаток. Барем така е кај мене. Имам доста „вистински“ пријатели со кои сум искраен и отворен. Најди си добар пријател.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Дали е можно свеста да сака да се опорави, да функционира нормално, но потсвеста да не го дозволува тоа? Затоа што со свеста можеме колку толку да манипулираме и влијаеме, но потсвеста...некој по ова питање дали има нешто и у тоа?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Дали е можно свеста да сака да се опорави, да функционира нормално, но потсвеста да не го дозволува тоа? Затоа што со свеста можеме колку толку да манипулираме и влијаеме, но потсвеста...некој по ова питање дали има нешто и у тоа?
Не сум сигурен 100/100 што е потсвест. Јас никогаш не размислувам за тоа и го третирам како да има само свест т.е. мисли и емоции...не сум нашол ништо од она што е сега и го знаеш нешто што го знаеш како корисно. Може тресам зелени ама никогаш не размислувам за нешто што не размислувам.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Ако бараме конкретен виновник тука е хормоналниот дисбаланс. Кај лицата кои се анксиозни тоа е најчесто главната причина. Или поточно недостаток на серотонин, допамин, окситоцин и ендорфин.
Аха. Значи знаеш дека има и биолошки дел ама сепак
Лекови не сакам да земам бидејќи не сакам да сум билка.
Како тогаш планираш да се обидеш да го средиш хормоналниот дисбаланс?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Аха. Значи знаеш дека има и биолошки дел ама сепак

Како тогаш планираш да се обидеш да го средиш хормоналниот дисбаланс?
Мислам дека многу луѓе грешат што одбиваат да земаат лекови. Имаат предрасуди, најверојатно движења поради движења како натурализам и нуејџ па и балкански конзервативизам...Точно е дека имаат нуспојави ама луѓе очекуваат брзи резултати а нуспојавите се појавуваат пред бенефитите и се шират бауци и плашења.
Мислам дека многу луѓе непотребно страдаат поради ова.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Мислам дека многу луѓе грешат што одбиваат да земаат лекови. Имаат предрасуди, најверојатно движења поради движења како натурализам и нуејџ па и балкански конзервативизам...Точно е дека имаат нуспојави ама луѓе очекуваат брзи резултати а нуспојавите се појавуваат пред бенефитите и се шират бауци и плашења.
Мислам дека многу луѓе непотребно страдаат поради ова.
Е, баш така. Има нов бран на прогресивни анкс/депре.
Уживаат да кажуваат „да бе лесно е да се каже спортувај, храни се здраво блабла“, „не си ми во кожа не знаеш како ми е“...
Они се напредни.
Они не сакаат лекови, билки ќе станеле, ќе се здебелат, цицки ќе им пораснат на машките итн.
Они можеби и не сакаат да најдат решение за проблемот :D
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.647
Поени од реакции
34.852
...да те потсетам :

Ако времето лечи се, зошто станува уште полошо? Со секој изминат ден јас се чувствувам многу полошо од претходниот ден. Се чувствувам празно и тажно и станувам нервозен поради сето тоа. Сакам да го вратам времето. Времето кога со насмевка на лицето заспивав и се будев. Често од навика кога ќе станам проверувам дали има порака од тебе, порака за убав ден која правеше да се чувствувам сакано. За жал одамна не добив таква порака од тебе. Сакам да заврши оваа голгота и да се разбудам од овој кошмар. Биди повторно мојата малечка ѕвездичка и осветли ми го ова мрачно небо на кое се наоѓаат само сиви облаци. Не можам да го замислам животот без тебе. Те молам појави се од некаде.
Истиот сум и јас иако имам став и свое мислење за некои теми си молчам. Често така знаат да ми речат да не заспа, кажи нешто зошто молчиш. Во таа насока ми беше тоа што го напишав во поглед на непријатното чувство. Мене не ми е грижа што мислат за мене колку што ме вознемирува тоа непријатно чувство. Можеби затоа што немам самодоверба се јавува тоа. Се согласувам со се што напиша.
Што да им кажам кога ќе ме прашаат што ми е? Зошто сум бил нерасположен, замислен и отсутно сум делувал. Само да ме погледнат во очите и се ќе им биде јасно. Каде и да се свртам насекаде те има. Дури често и во сон почнуваш да ме посетуваш. Те сонував изутринава. На твоето преубаво снежно бело лице се тркалаа солзи. Ги видов и тие преубави насолзени очиња кои бледо ме гледаа. Со помош на костенливата косичка се обидуваше да го покриеш лицето и да ги сокриеш солзите за јас да не ги видам. Ми се замрзна крвта кога видов дека плачеш и во тој момент се разбудив. Се би дал да знам како се чувствуваш и како си. Ама никогаш нема да го дознаам тоа.
... додека не ја замениш со друга, секогаш ќе бидеш тука во темата анксиозност, тебе не ти треба ниту самодоверба, ниту куче, ниту маче... тебе ти треба девојка, било каква во моментот да ти „ги покрие“ сеќавањата на нештото што си го имал и што не може да се врати!
 
Последно уредено:

The_Master_NeptuNE >:D

Таканаречен космополит
Член од
15 јуни 2014
Мислења
250
Поени од реакции
159
Размислував дали да го споделам со останатите на темата тоа низ што јас поминав кога е во прашање анксиозноста. Решив да ја споделам мојата приказна, иако знам дека ќе се соочам со секакви коментари. Јас ја имам најлошата можна комбинација (анксиозност и продлабочена депресија). На почеток сакам да напоменам дека ова не го пишувам за некој да ме сожалува или да добијам нечие внимание. Го пишувам за сите останати кои поминуваат низ сето ова. Јас искрено не ни знаев што е анксиозноста и депресијата. Кога ќе размислам подобро уште од прво одделение биле присутни во мојот живот. Уште тогаш имав тахикардии и моите ме носеа на доктор, мислејќи дека имам здравствени проблеми од друг тип. Ми се потеа дланките и ме облеваше ладна пот секогаш кога бев помеѓу луѓе. Немав пријатели уште тогаш бидејќи ме сметаа за чудно дете и дел од нив се мајтапеа со мене. Така се повлекував во себе и не бев свесен дека сум депресивен и анксиозен. Имаше денови кога не сакав да одам на училиште. Низ годините мислев дека тоа е нормално и дека сите поминуваат низ тоа. Мојата грешка беше што уште на почетокот не побарав помош и не се заинтересирав да се обидам да дознаам за што станува збор. Имам разговарано со стручни лица , но мене разговорите не ми помогнаа никогаш. Лекови не сакам да земам бидејќи не сакам да сум билка. Инаку сега состојбата ми е значително полоша од почетокот, ама живеам од ден за ден. Се навикнав на тахикардиите и знам дека ја немам таа среќа да ми се случи нешто лошо и дека брзо ќе поминат. Најлошо е кога на личност која страда од депресија, ќе и кажеш да не се самосожалува. А всушност не разбираат дека ти во нив гледаш искрен пријател на кого сакаш да му се довериш за тоа низ кое што поминуваш. Затоа немам доверба во луѓето и не зборувам за својата состојба со никого во реалноста. Имав блиска личност која ја сакав многу, а кога и кажав дека поминувам низ сето тоа ми рече дека сум измислил приказна за да и го привлечам нејзиното внимание. Затоа ако не можете да и помогнете на личноста која поминува низ сето тоа, барем не и одмагајте односно не и создавајте чувство на вина дека таа е виновна за тоа низ кое поминува. Совет за сите кои поминуваат низ ова да посетат психолог, можеби разговорите со него ќе ви помогнат во вашиот случај.
И јас поминувам низ речиси истото како ти, со тоа што испотени дланки имам 60% од времето (али тоа е друго). Исто така од време на време добивам рандом визии (некогаш лоши) што сѐ уште неможам да си ги објаснам. Вежбам пливање 4 пати неделно и се хранам релативно здраво, али нема некоја промена. Инаку фала на советите и се најбоље!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom