Анксиозност

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од pisatelka, 21 август 2010.

 1. chiller2233

  chiller2233

  Член од:
  5 мај 2016
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  12
  Не купувај од аптека нема да имаш никаков ефект. Депресија и анксиозност потврдена од доктор, сега се чувствувам нормално и дијагнозата ми е излечена, потврдена од психијатар но нормално не му кажав од што. :)
   
  На marionka11 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. vikiiliks

  vikiiliks

  Член од:
  18 мај 2015
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  1
  Здраво..Сега ке бидам најкратка што можам.До сега не сум се сретнала никогаш со нешто вакво..Пред три месеци имав нокта тахикардија нокеска сеуште не бев заспана во 4 сабајле.Отидов одма на болница ..Ми направија екг се беше во ред и ме вратија дома.После тоа неколку дена почнав да осекам ккако дрвење на вилицава трпнење на раце на нозе како гадење..Отидов испитав крв мокрача и повторно екг бев на две места и птиватно и државно ррзултатите беа исти..Крвта прејака железото ми беше над нормала..Ме пуштија да дам крв отидов ама еве 3 месеци поминаа јас скоро секој ден ги имам истите симптоми на болница кажуваат дека е психички се на нервна база.На моменти како гадење или како цело тело да ти тежи некогаш се ти трпни па осекаш вилоцата како да си мртов пијан пред повракање па се шири кај гушата осекаш буквално како да те фатиле за врат и да те дават...ми дадоа апчиња на природна база ама не ми помагаат..Прв пат сум во ваква ситуација дали е можно сетоа ова да се случува од времево од стрес бидејки кога да отидам на болница тоа мо кажуваат немам што да ти дам освен апчиња за смирување ..Ве молам кажете ми искуство и мислење..Извинете на долгиот пост..

  Седиш убаво најубаво и наеднаш некој немир во душата и пак истите симптони и не ми се изчегува никаде нити сакам некој да мие во близина..Имам изгубено и апетит..Просто се чудам дали е можно преку ноќ да ти се мени животот..Се мислиш готово срцето е или нешто друго ке се случи..Немир..
   
 3. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.555
  Допаѓања:
  1.077
  Земи антидепресиви и аксиолитици тоа помага. Ако имаа исклучено нешто органски оди на психијатар.
   
 4. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.077
  Допаѓања:
  8.433
  Да да тоа е лекот, антидепресивите ќе направат да се чувствува супер со сите тие нус појави кои доаѓаат со нив. Ти како оние наши психијатри, за мала анксиозност кои препишуваат лекови од ракав.
   
 5. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.555
  Допаѓања:
  1.077
  Боље од тоа нема...Друго ти е мучење. Најефикасно е тоа што го даваат психијатрите.
   
 6. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.077
  Допаѓања:
  8.433
  Има боље, а тоа е водење здрав живот и голема физичка активност, за неколку месеци телото ќе и се среди, она нема клиничка депресија па да зема антидепресиви.
   
  На vikiiliks му/ѝ се допаѓа ова.
 7. vikiiliks

  vikiiliks

  Член од:
  18 мај 2015
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  1
  Nemam ne.Jas samo se plasev da ne e nesto postrasno ama kako sto citam skoro istite simptomi se kaj sekogo sto znaci sepak se raboti za anksioznost ili se e psihicki..Da vo pravo si jas se zatvoram sama vo soba i ne mi se izleguva nikade ni so maz mi ni so deteto evaj stojam nemam nikakva aktivnost..Ama izgleda navistina trebelo najprvin sam da si pomognis ..
   
  На Gamer7 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. liva

  liva

  Член од:
  29 јули 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  1
  Zdravo ,prvpat pishuvam na temava. Poradi problemi so kicmata i nogata eve mesec i pol lezam vo krevet. Poslednive dve nedeli veke psihicki odlepiv samo placam i seplasham deka nema da ozdravam duri i mi se slucuva da se gusham. Vcera bev na psihijatar i mi dade asentra i denes pocnav so pola tableta. Dali e mozno od asentrata da chustvuvam strav lupanje vo gradite,treperenje na teloto i vrtoglavica ili od strav deka sum pocnala so vakva terapija. Plus mi dade da pijam tri pati na den diezapam
   
 9. Botko

  Botko

  Член од:
  6 мај 2018
  Мислења:
  296
  Допаѓања:
  360
  Не ти е од асентрата. Асентрата ја пиеш за да ти помогне со тие емоции. Само треба истрајно да ја пиеш месец дена, па после ќе почне да дава резултати (додека не ти кажат да ја прекинеш).
  Поради твојот здравствен проблем, нормално е да имаш вакви анксиозни напади, башка лежиш цело време. Ова може да ти помогне додека се опоравиш. Тие симптоми што ги имаш (грутки, гушење, лупање, треперење), се нормални за твоето стање, типични симптоми на анксиозност. Не се плаши, иако додека ти се дешава тоа, ти изгледа многу страшно све тоа што ти се дешава во глава, всушност, воопшто не се сериозни тие симптоми. На многу луѓе им се дешава секојдневно тоа што го доживуваш, не си сама.
   
  На liva и Anon им се допаѓа ова.
 10. langelina

  langelina

  Член од:
  6 јули 2011
  Мислења:
  3.722
  Допаѓања:
  7.573
  Другари и другарки,

  еве текст на бугарски за паничните напади.
  Паничните напади ве враќаат кон вас самите. Не ви се непријатели. Физичка активност, медитација, планинарење, прекинување врски кои се у стилу „волим укус твога ѓона“, заебете околина и провинција. Животот е еден и само ваш. Ебете им мајката и на разочарани роднини и на „добродушни“ пријатели чии животни вредности не се ваши.
  Сменете нешто во животот и продолжете да одите сѐ додека не се најдете.
   
  На Петра П., Bojco, OceaN и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. martin64

  martin64

  Член од:
  1 јули 2018
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  6
  Jas imam 18 godini i pred 4 godini pocnav da imam problemi so anksioznosta no veke ja izleciv
  Depresijata doaga od toa koga nekoj covek ima sve t.e depresijata e luksuz.
  Gledam koga i edno cigance na samafori ke zaraboti sam 10 denari od mienje koli kolku e sreken a imam drugar koj ima sve, spie do 14 casot i ne pravi nisto interesno i sekogas e dosaden vo drustvo i za sve drugite mu se krivi koga nekoe devojce ne go sviga, drugarka mi mu namesti edna ubava devojka i on e ubav no ovaa po 1 mesec go batali deka ne znae da pravi muabet ( so devojceto pravi muabet kako e da e na intervju ) .
  Lani jas imav 106 kila, bev debel i ne bev socijalno aktiven mnogu, imav edno drustvo so koe pievme po parkovi i site okolu mene mi davaa pritisok deka sum sramezliv i jas se soglasuvav so toa.
  No lani rekov deka e kraj na toa i pocnav dieta i dojdov sega do 88 kila i idev vo teretana 6 meseci ama sega pak pocnav isto taka pocnav da se zanimavam so licen razvoj i pocnav na primer koga idam vo prodavnica da ja napravam konverzacijata pocovecka namesto fala i cao jas ke prodolzev da zboram nesto poveke i isto taka priogam na devojcinja po ulica probuvam da pravam muabet

  Za maskite: Prestanete so nezdravi naviki kako pusenje cigari i treva, alkohol, sportska, nezdrava hrana i tapa drustvo koe ke ve vodi vo nevolji da se tepate.
  Pocnete da sportuvate i najdete nekoja strast vo zivotot, pocnete da priogate na devojcinja na ulica i uceto go toa konstantno, mozete da go gledate na youtube rsdmax.

  Za devojkite: Isto taka prestanete so losi naviki cigari, alkohol, i ne se druzete so ogovoracki.
  Pocnete da se grizite za vaseto telo i pocnete da citate knigi isto taka gledajte da najdete nekoja strast vo koja ke se pronajdete i da ne pagate na masko koga ke ve casti edna pijacka deka jas imam drugarka od 23 godini koja zarabotuva 50 000

  Koga se druzev so loso drustvo jas kako individua propagav i celo vreme davavme pari za pienje i treva i taka nemoze nisto dobro da se vrati, a sega najdov drustvo so koe se pustame na devojki i ucime dosta raboti i luge so koi rabotam na nekoi idei
   
  На Anon и Gandradelic им се допаѓа ова.
 12. liva

  liva

  Член од:
  29 јули 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  1
  Konecno mi otkrija shto e problemot so nogata ,skinat nuskul se napravil hematom vo masnoto tkivo i ima otok koj pritiskal na nervot. Sega sum posmirena primam soodvetna terapija pa ke vidime mi rekoa bi trebalo za mesec i pol da zazdravi muskulot.Ako nekoj imal vakov problem neka spodeli iskustva
   
  На Botko му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Creshni4ka

  Creshni4ka

  Член од:
  7 ноември 2017
  Мислења:
  64
  Допаѓања:
  4
  Таблетите Персен форте дали може да се земаат по потреба ( во мојот случај пред испит ) или треба да се земаат континуирано 2 недели, по 2 таблети на ден.
   
 14. Staeseng

  Staeseng

  Член од:
  21 јуни 2018
  Мислења:
  233
  Допаѓања:
  90
  Кај кој доктор одиш?
  --- Споено дупло мислење, 28 октомври 2018 ---
  Како се прекинува елицеата? Се намалува дозата или се префрлува на други лекарства?
  --- Споено дупло мислење, 28 октомври 2018 ---
  Еscitalopram се пие пред јадење или после јадење?
  --- Споено дупло мислење, 28 октомври 2018 ---
  Дали escitalopram ствара зависност?
  --- Споено дупло мислење, 28 октомври 2018 ---
  Јас се трудам со спорт, ама притисоците на работа и несогласувањата во семејството си го прават своето.
   
  Последно уредено: 28 октомври 2018
 15. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.116
  Допаѓања:
  3.198
  ... не знам како не си информиран, барем од Нет што читаш, дека сите седативи и антидепресиви ако не веднаш ама за кратко време создаваат зависност,
  escitalopram не се препорачува да се дава на млади, а контраиндициран е за тие под 18 години,
  во Франција на пример (инфо во медицински часопис Prescrire) има укажано список на лекови кои се „сомнителни“ уште од 2014 година и секоја година се дополнува со нови лекови кои повеќе се опасни отколку се корисни, да во 2018 сеуште ниеден од тие лекови кои се веќе утврдени и зошто и како повеќе наштетуваат отколку што користат не се тргнати од „фармацевтскиот пазар“ и уште се применуваат и препишуваат од некои доктори и покрај утврдените ризици ... и погоди кои два лека (генерики) спаѓаат во делот Психијатрија и зависни болест кои се во моментот на испитување во Франција и покрај докажаните несакани и штетни нуспојави во споредба со други лекови за иста намена? - citalopram и escitalopram и затоа мој совет е да најдеш сили со консултација на докторот кој ти ги препиша, некако да се „откачиш“ од примена на овој лек, прашање на ден кога ќе се тргне како штетен ! (y)
  п.с.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Staeseng му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: