Анксиозност

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од pisatelka, 21 август 2010.

1. chiller2233

chiller2233

Член од:
    5 мај 2016
    Мислења:
    11
    Допаѓања:
    11
    Не купувај од аптека нема да имаш никаков ефект. Депресија и анксиозност потврдена од доктор, сега се чувствувам нормално и дијагнозата ми е излечена, потврдена од психијатар но нормално не му кажав од што. :)

На marionka11 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vikiiliks

vikiiliks

Член од:
    18 мај 2015
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    1
    Здраво..Сега ке бидам најкратка што можам.До сега не сум се сретнала никогаш со нешто вакво..Пред три месеци имав нокта тахикардија нокеска сеуште не бев заспана во 4 сабајле.Отидов одма на болница ..Ми направија екг се беше во ред и ме вратија дома.После тоа неколку дена почнав да осекам ккако дрвење на вилицава трпнење на раце на нозе како гадење..Отидов испитав крв мокрача и повторно екг бев на две места и птиватно и државно ррзултатите беа исти..Крвта прејака железото ми беше над нормала..Ме пуштија да дам крв отидов ама еве 3 месеци поминаа јас скоро секој ден ги имам истите симптоми на болница кажуваат дека е психички се на нервна база.На моменти како гадење или како цело тело да ти тежи некогаш се ти трпни па осекаш вилоцата како да си мртов пијан пред повракање па се шири кај гушата осекаш буквално како да те фатиле за врат и да те дават...ми дадоа апчиња на природна база ама не ми помагаат..Прв пат сум во ваква ситуација дали е можно сетоа ова да се случува од времево од стрес бидејки кога да отидам на болница тоа мо кажуваат немам што да ти дам освен апчиња за смирување ..Ве молам кажете ми искуство и мислење..Извинете на долгиот пост..

Седиш убаво најубаво и наеднаш некој немир во душата и пак истите симптони и не ми се изчегува никаде нити сакам некој да мие во близина..Имам изгубено и апетит..Просто се чудам дали е можно преку ноќ да ти се мени животот..Се мислиш готово срцето е или нешто друго ке се случи..Немир..

3. StefusRefus

StefusRefus

Член од:
    20 јули 2016
    Мислења:
    1.987
    Допаѓања:
    810
    Земи антидепресиви и аксиолитици тоа помага. Ако имаа исклучено нешто органски оди на психијатар.

4. Ron Burgundy

Ron Burgundy

Член од:
    29 јуни 2014
    Мислења:
    7.118
    Допаѓања:
    7.640
    Да да тоа е лекот, антидепресивите ќе направат да се чувствува супер со сите тие нус појави кои доаѓаат со нив. Ти како оние наши психијатри, за мала анксиозност кои препишуваат лекови од ракав.

5. StefusRefus

StefusRefus

Член од:
    20 јули 2016
    Мислења:
    1.987
    Допаѓања:
    810
    Боље од тоа нема...Друго ти е мучење. Најефикасно е тоа што го даваат психијатрите.

6. Ron Burgundy

Ron Burgundy

Член од:
    29 јуни 2014
    Мислења:
    7.118
    Допаѓања:
    7.640
    Има боље, а тоа е водење здрав живот и голема физичка активност, за неколку месеци телото ќе и се среди, она нема клиничка депресија па да зема антидепресиви.

На vikiiliks му/ѝ се допаѓа ова.
  7. vikiiliks

vikiiliks

Член од:
    18 мај 2015
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    1
    Nemam ne.Jas samo se plasev da ne e nesto postrasno ama kako sto citam skoro istite simptomi se kaj sekogo sto znaci sepak se raboti za anksioznost ili se e psihicki..Da vo pravo si jas se zatvoram sama vo soba i ne mi se izleguva nikade ni so maz mi ni so deteto evaj stojam nemam nikakva aktivnost..Ama izgleda navistina trebelo najprvin sam da si pomognis ..

На Gamer7 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. liva

liva

Член од:
    29 јули 2018
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo ,prvpat pishuvam na temava. Poradi problemi so kicmata i nogata eve mesec i pol lezam vo krevet. Poslednive dve nedeli veke psihicki odlepiv samo placam i seplasham deka nema da ozdravam duri i mi se slucuva da se gusham. Vcera bev na psihijatar i mi dade asentra i denes pocnav so pola tableta. Dali e mozno od asentrata da chustvuvam strav lupanje vo gradite,treperenje na teloto i vrtoglavica ili od strav deka sum pocnala so vakva terapija. Plus mi dade da pijam tri pati na den diezapam

9. Botko

Botko

Член од:
    6 мај 2018
    Мислења:
    162
    Допаѓања:
    182
    Не ти е од асентрата. Асентрата ја пиеш за да ти помогне со тие емоции. Само треба истрајно да ја пиеш месец дена, па после ќе почне да дава резултати (додека не ти кажат да ја прекинеш).
    Поради твојот здравствен проблем, нормално е да имаш вакви анксиозни напади, башка лежиш цело време. Ова може да ти помогне додека се опоравиш. Тие симптоми што ги имаш (грутки, гушење, лупање, треперење), се нормални за твоето стање, типични симптоми на анксиозност. Не се плаши, иако додека ти се дешава тоа, ти изгледа многу страшно све тоа што ти се дешава во глава, всушност, воопшто не се сериозни тие симптоми. На многу луѓе им се дешава секојдневно тоа што го доживуваш, не си сама.

На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
  10. langelina

langelina

Член од:
    6 јули 2011
    Мислења:
    3.689
    Допаѓања:
    7.525
    Другари и другарки,

еве текст на бугарски за паничните напади.
    Паничните напади ве враќаат кон вас самите. Не ви се непријатели. Физичка активност, медитација, планинарење, прекинување врски кои се у стилу „волим укус твога ѓона“, заебете околина и провинција. Животот е еден и само ваш. Ебете им мајката и на разочарани роднини и на „добродушни“ пријатели чии животни вредности не се ваши.
    Сменете нешто во животот и продолжете да одите сѐ додека не се најдете.

OceaN, murto, Redhead и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. martin64

martin64

Член од:
    1 јули 2018
    Мислења:
    14
    Допаѓања:
    3
    Jas imam 18 godini i pred 4 godini pocnav da imam problemi so anksioznosta no veke ja izleciv
    Depresijata doaga od toa koga nekoj covek ima sve t.e depresijata e luksuz.
    Gledam koga i edno cigance na samafori ke zaraboti sam 10 denari od mienje koli kolku e sreken a imam drugar koj ima sve, spie do 14 casot i ne pravi nisto interesno i sekogas e dosaden vo drustvo i za sve drugite mu se krivi koga nekoe devojce ne go sviga, drugarka mi mu namesti edna ubava devojka i on e ubav no ovaa po 1 mesec go batali deka ne znae da pravi muabet ( so devojceto pravi muabet kako e da e na intervju ) .
    Lani jas imav 106 kila, bev debel i ne bev socijalno aktiven mnogu, imav edno drustvo so koe pievme po parkovi i site okolu mene mi davaa pritisok deka sum sramezliv i jas se soglasuvav so toa.
    No lani rekov deka e kraj na toa i pocnav dieta i dojdov sega do 88 kila i idev vo teretana 6 meseci ama sega pak pocnav isto taka pocnav da se zanimavam so licen razvoj i pocnav na primer koga idam vo prodavnica da ja napravam konverzacijata pocovecka namesto fala i cao jas ke prodolzev da zboram nesto poveke i isto taka priogam na devojcinja po ulica probuvam da pravam muabet

Za maskite: Prestanete so nezdravi naviki kako pusenje cigari i treva, alkohol, sportska, nezdrava hrana i tapa drustvo koe ke ve vodi vo nevolji da se tepate.
    Pocnete da sportuvate i najdete nekoja strast vo zivotot, pocnete da priogate na devojcinja na ulica i uceto go toa konstantno, mozete da go gledate na youtube rsdmax.

Za devojkite: Isto taka prestanete so losi naviki cigari, alkohol, i ne se druzete so ogovoracki.
    Pocnete da se grizite za vaseto telo i pocnete da citate knigi isto taka gledajte da najdete nekoja strast vo koja ke se pronajdete i da ne pagate na masko koga ke ve casti edna pijacka deka jas imam drugarka od 23 godini koja zarabotuva 50 000

Koga se druzev so loso drustvo jas kako individua propagav i celo vreme davavme pari za pienje i treva i taka nemoze nisto dobro da se vrati, a sega najdov drustvo so koe se pustame na devojki i ucime dosta raboti i luge so koi rabotam na nekoi idei

На Anon и Gandradelic им се допаѓа ова.

Сподели преку: