Анксиозност

Член од
28 декември 2012
Мислења
119
Поени од реакции
67
za da dobies efekt od antidepresiv se odreduva konstantna doza i se pie minimum 3 meseci da dobies vo efekt ..najmalku 6-12 meseci treba da se pie da ima efekt ...prekinuvanje e samo privremeno no gi vlosuva simptomite i stanuvas zavisnik koj sto vo apstinencijalna kriza dobiva suicidni misli ...vnimatelno i poveke priroda setanje druzenje socijalizacija so opstestvoto toa e lekot...ti kazuvam od iskustvo i samo sakam da pomognam.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
7
Поени од реакции
1
Zdravo ..prvo imav dijagnosticirano F413 drugi mesani anksiozni rastrojstva i togas piev risperidon i elicea i okej bev i sega pak imam krizen period ama mn poloso mi e :( so dr dijagnoza F23.3 sum i sega pijam depakine, loram, azipiprazole i zapilux i mnogu mi e strav .. a gi pijam zaradi losi misli koi mi idat edna po druga i ne mozam da funkcioniram kako so treba .. inaku dali gi ima pieno nekoj/a ovie apcinja? pozz
 
Член од
28 декември 2012
Мислења
119
Поени од реакции
67
ne mi e jasno epilepticni napadi imas li zosto ti prepisale depakine?loramot e slicen na helex iako e so pojako dejstvo i pravi cuden efekt a zapiluxot e slicen na tableti od tipot na antidepresivi samo ne razbiram kako ti ja prekinalw vednas eliceata i te stavile na vakva luda terapija...escitalopram zafira ciprolex elicea site se edna generika samo ne razbiram kolku vreme ja piese eliceata? i pisi mi inbox ako mozes ke ti kazam nuz efekti bidejki jas gi koristv.dolgo vreme
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Хмммм, таков ефект јас имав од Елицеата, а од Асентрата сосема обрано, бев посмирена, сакав повеке да одмарам, а и кога земав Елицеа и од Асентрата сега ослабнав многу ![DOUBLEPOST=1471644993][/DOUBLEPOST]
И јас мислам исто ... денес не пиев, ке почнам 2-3 недели преку 1 ден по пола, па после 1-2 недели преку 2 дена по пола и так апостепено ке ги откажам (дека земав 1 месец по пола, а почнав со цело), докторот ми рече на последната контрола сама да си ја одредам дозата, дали ке намалам или зголемам или шо како, но сама да го сторам тоа и по 3 месеци на контрола ако е се ок, ако не нормално порано ... Фала :)
Јас да се произнесам .... ги намалив Асентрата .... сега пијам по 1/4 преку 2 дена ... многу подобро ми е ... првите 2 недели кога почнав да пијам по 1/2 преку 2 дена му беше некако чудно, имав некое чудно чувство и маки, ама сега веќе се стабилизирав ... Дефинитивно Асентара е луда работа ! Тоа за сега ... ако има измени ќе пишам :) :*
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.382
Јас тргам на авантура. Сама, во непозната земја, не го зборувам јазикот, автобусот ќе ме остави надвор од градот среде ноќ. Цел месец далеку од комфорната зона и единствената личност која ми смирува анксиозност и панични напади(освен мене). Треба ли да потенцирам дека нивото на анксиозност ми е до облаци? Плус и некоја меланхолија ме пукна. Ако преживеам, ќе раскажувам.
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
vo poslednive 4 godini imav dosta haoticen zivot. prekinav dolga vrska ostanav bremena se omaziv,fakultetot go ostaviv vo proces na miruvanje.....se dobro podnesov togas no poslednava godina site tie promeni mi se odrazija so simptomi. sekoj den sum se ponervozna sitnica me nervira,sitnica me tera da placam.... a 3 godisno dete pokraj mene koi treba prvo poradi nego da se kontroliram. vo posledno vreme imam dosta cesti glavobolki nekogas oteznato disenje nizok ili zblizen pritisok.... ne znam koj pat da go fatam. zora na toa nemam zdravstveno osiguruvanje da mozam da si napravam detalni ispituvnja sto mi pravi dopolnitelen stre. ve molam na pozitivni misli.kolku tolku da mozam da se opustam.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Јас тргам на авантура. Сама, во непозната земја, не го зборувам јазикот, автобусот ќе ме остави надвор од градот среде ноќ. Цел месец далеку од комфорната зона и единствената личност која ми смирува анксиозност и панични напади(освен мене). Треба ли да потенцирам дека нивото на анксиозност ми е до облаци? Плус и некоја меланхолија ме пукна. Ако преживеам, ќе раскажувам.
Take me with you ... pleaseee :/
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.875
vo poslednive 4 godini imav dosta haoticen zivot. prekinav dolga vrska ostanav bremena se omaziv,fakultetot go ostaviv vo proces na miruvanje.....se dobro podnesov togas no poslednava godina site tie promeni mi se odrazija so simptomi. sekoj den sum se ponervozna sitnica me nervira,sitnica me tera da placam.... a 3 godisno dete pokraj mene koi treba prvo poradi nego da se kontroliram. vo posledno vreme imam dosta cesti glavobolki nekogas oteznato disenje nizok ili zblizen pritisok.... ne znam koj pat da go fatam. zora na toa nemam zdravstveno osiguruvanje da mozam da si napravam detalni ispituvnja sto mi pravi dopolnitelen stre. ve molam na pozitivni misli.kolku tolku da mozam da se opustam.
Па пред се имаш за кого да живееш и твориш понатаму во животот. Ако детето не ти е ѕвезда водилка, тогаш мораш и самата да се соочиш со твоите стравови, т.е. со себе и да продолжиш. Целиот живот е борба, но борба сам со себе, дали да излезеш од зоната на комфор или да се плашиш и цел живот да го поминеш во страв.
Болестите сами си ги влечеме, односно нашата расипана психа. Многу е битно да не се откажеш, многу е битно да се спознаеш себе и да знаеш што да практикуваш а што да закопаш длабоко и да не го мислиш никогаш повеќе. Тешко е да се почне, но битно е да се почне. После се е рутина, дисциплина па тек начин на живот.
Ти посакувам се најдобро.
 
Член од
13 септември 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site , nova sum na forumov ... imam ankzioznost vekje 4 godini. Prvo dobivav napadi pa po nekoe vreme posetuvanje na razni lekari zavrsiv na psihijatar, kade doznav deka sum ankciozna i se sto mi se slucuva e od toa ( znaete so se moze da vi se slucuva neli ? :) )...piev depresol i dermatrin, gi piev kako so treba, prvo cetvrtinki pa polovinki , od depresolot na pocetokot se osekjav uzasno i koga se napiv celo apce( posto taka dojde redot neli .) mislev deka kje umram uzas , se zgrciv cela , koskite me bolea itn ..uzas uhh.. zavrsiv so terapijata , stanav normalna povtorno barem taka si mislev :rolleyes: posle imav period odlicen vo koj se zamarav so drugi raboti vo zivotot i ziveev bez ankcioznost ....svadba , renoviranje , bebe:D i stvarno mislev deka gotovo ozdravev ama sekogas imav skriena misla DA NE MI SE VRATI ? e sega od mart mesec, (koga posle dolgo vreme dobiv napad i toa napad mnogu jak) , sekoj den mi e pekol ,,,postojano mislam na toa strav od se ,bukvalno od se,a da ne zboruvam deka postojano mi trnat race, liceto od desna strana , nemozam da disam ,itn itn znaete se , od vreme na vreme kje se isplacam deka nemozam povekje ...mislam deka poluduvam , pijam bedoksin valerina b-kompleks ( posto nemam apetit i oslabev deset kila za tri meseci ) ama nisto ne pomaga ...nesakam pak da odam na psihijatar bidejki nesakam pak da gi pijam tie apcinja od koi imav uzasni nus pojavi( beter od ancioznost)..... zatoa ve molam za pomos da mi kazete nekoj dobar psihijatar vo skopje pa makar i skap da e ...da probam so drugi lekarstva i bi sakala da znam dali ima nekoj sto se izlecil od ovaa nenormalna ankcioznost ,a da ne mu se vratila .
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Пред да коментирам на темата за првпат, ги прочитав сите мислења што беа постирани. Пожелно е и новопријавените анскиозни форумџии да го направат истото.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.053
Поени од реакции
6.657
Zdravo na site , nova sum na forumov ... imam ankzioznost vekje 4 godini. Prvo dobivav napadi pa po nekoe vreme posetuvanje na razni lekari zavrsiv na psihijatar, kade doznav deka sum ankciozna i se sto mi se slucuva e od toa ( znaete so se moze da vi se slucuva neli ? :) )...piev depresol i dermatrin, gi piev kako so treba, prvo cetvrtinki pa polovinki , od depresolot na pocetokot se osekjav uzasno i koga se napiv celo apce( posto taka dojde redot neli .) mislev deka kje umram uzas , se zgrciv cela , koskite me bolea itn ..uzas uhh.. zavrsiv so terapijata , stanav normalna povtorno barem taka si mislev :rolleyes: posle imav period odlicen vo koj se zamarav so drugi raboti vo zivotot i ziveev bez ankcioznost ....svadba , renoviranje , bebe:D i stvarno mislev deka gotovo ozdravev ama sekogas imav skriena misla DA NE MI SE VRATI ? e sega od mart mesec, (koga posle dolgo vreme dobiv napad i toa napad mnogu jak) , sekoj den mi e pekol ,,,postojano mislam na toa strav od se ,bukvalno od se,a da ne zboruvam deka postojano mi trnat race, liceto od desna strana , nemozam da disam ,itn itn znaete se , od vreme na vreme kje se isplacam deka nemozam povekje ...mislam deka poluduvam , pijam bedoksin valerina b-kompleks ( posto nemam apetit i oslabev deset kila za tri meseci ) ama nisto ne pomaga ...nesakam pak da odam na psihijatar bidejki nesakam pak da gi pijam tie apcinja od koi imav uzasni nus pojavi( beter od ancioznost)..... zatoa ve molam za pomos da mi kazete nekoj dobar psihijatar vo skopje pa makar i skap da e ...da probam so drugi lekarstva i bi sakala da znam dali ima nekoj sto se izlecil od ovaa nenormalna ankcioznost ,a da ne mu se vratila .
добро размислување, промена на психијатарот би можело да е решението на твојот случај, со добра препорака од некој член за психијатар, секое добро

и само позитивно во овие тешки моменти (y)

upload_2016-9-18_16-7-3.png
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
Јас на своја рака си ги пиам Миртазапин инаку, антидепресиви... :) од 30 мг имам, али ја ги кршам на пола, па тоа ќе му дојде некаде околу 15мг. За пола саат ми реагираат, а некогаш ми требаат цел саат и нешто. Нивното дејство трае околу 24 часа чинам, ама ме успиваат одма. А и смируваат, ама задно време еве баш пред некој ден повторно испив едно и излегов со друштво, сите ме приметија дека со мене нешто не е во ред, не зборував или пак кога ќе кажев нешто ми требаше многу да размислам, а обично ја трескам глупости, без разлика... Ја всушност не го разбирав она што тие ме прашуваа, а и зборуваа, многу бавно сконтував, ова никад не ми се имаше десено...

Некој од вас да не ги земал случајно, да раскаже...
Инаку таблетите ги пие братучед ми, кој е доктор, ама имаме исти симптоми, така што го крадам на велико со антидепресививе (Онли Гад кен џаџ ми...:(), А и никој не знае ни дек ги пијам. :) Освен јас. И вие. :unsure:
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Јас на своја рака си ги пиам Миртазапин инаку, антидепресиви... :) од 30 мг имам, али ја ги кршам на пола, па тоа ќе му дојде некаде околу 15мг. За пола саат ми реагираат, а некогаш ми требаат цел саат и нешто. Нивното дејство трае околу 24 часа чинам, ама ме успиваат одма. А и смируваат, ама задно време еве баш пред некој ден повторно испив едно и излегов со друштво, сите ме приметија дека со мене нешто не е во ред, не зборував или пак кога ќе кажев нешто ми требаше многу да размислам, а обично ја трескам глупости, без разлика... Ја всушност не го разбирав она што тие ме прашуваа, а и зборуваа, многу бавно сконтував, ова никад не ми се имаше десено...

Некој од вас да не ги земал случајно, да раскаже...
Инаку таблетите ги пие братучед ми, кој е доктор, ама имаме исти симптоми, така што го крадам на велико со антидепресививе (Онли Гад кен џаџ ми...:(), А и никој не знае ни дек ги пијам. :) Освен јас. И вие. :unsure:
Не знам колку е паметно да пиеш антидепресиви на своја рака, а и не сум чула дека постојат некои со моментално дејство, обично треба соодветен третман и подолг период со терапија за да се постигне ефект .... Мој совет е да се консултираш со лекар, дека ние овде не сме баш компетентни за состојбава за која зборуваме, туку само споделуваме искуства ... :/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom