Анксиозност

Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Има некој одено на психијатрија кај Славица Арсова Хаџи-Анѓелковска?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.647
Поени од реакции
4.954
Има некој одено на психијатрија кај Славица Арсова Хаџи-Анѓелковска?
Jas imam odeno, ne mi se mnogu dopagja, mi ja smeni dijagnozata, ne osetiv fluid so nea malku mi e cinicna i gruba.
Posle odev kaj drugi i mi vikaat deka mi pisala edna dijagnoza a mi dala terapija za druga. Doduse dali se zbunila dali neznam sto i bese filmot neznam. Barem ne bese utnata terapijata barem ne mnogu.
Od tamu na psihijatrija najdobro mi e so Kadri Hadzi Hamza i so Viktorija Vujovukj. A od privatnite so Zora Mitikj i Marcekikj. Generalno site na Klinika ne posvetuvaat mnogu vreme i vnimanie. Po zadovolen sum od ovie dvajca privatni sto gi nabrojav, a imaat i dogovor so fondot.
Ako te interesira nesto poveke za konkreten psihijatar na klinika ili privaten vo Sk pisi, recisi site gi znam :)
 
Член од
20 декември 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo ja hocu da pitam zapravo neznam od gde da pocnem pa cu vako , Imam 27 godina zivim u Svajcarskoj inace sam Makedonac. Sve je pocelo kad se sada prisetim pred nekim 10 tak godina, ja do sad uopste ni sam znao da imam anksioznost i panicni napadi , jos ni sam posetio psihijatra i nije mi to ustanoveno ali svi simptomi od dole navedenih ja ih imam. Uste od sam pocetak sam poceo da osecam poteskoca kod disanje bojao sam se zbog rada srca ali sam se proveravao i ni sam davao tolikog znacenja . U zadnje 2 godine imao sam probleme zbog posla konstanran stress i ove simptome su prerasle da postojano mislim da nesto nije u red samnom da mozda cu dobiti srcanog udara ili da cu poluditi ili neka druga bolest i sta sve nije mi padalo na pamet . Ova leto sam dobio prvi panicni napad ni sam mogao da se smirim mislio sam da sam dobio srcanog udara molio sam gospod da prezivim tu noc, prezivio sam ali od tad mnogo se promenilo dobijam panicne napade tokom posla imam osjecaj kao da je ova neki nerealan svet kako ja da ne kontrolisem svoje telo ...
Kad se napijem neki antidepresiv osecam se mnogo bolje i mnogo sigurnije pred sve . Svaka pomoc bi mi bila od ogromno znacenje i bilo kakvo iskustvo . Hvalaa puno
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.647
Поени од реакции
4.954
Zdravo ja hocu da pitam zapravo neznam od gde da pocnem pa cu vako , Imam 27 godina zivim u Svajcarskoj inace sam Makedonac. Sve je pocelo kad se sada prisetim pred nekim 10 tak godina, ja do sad uopste ni sam znao da imam anksioznost i panicni napadi , jos ni sam posetio psihijatra i nije mi to ustanoveno ali svi simptomi od dole navedenih ja ih imam. Uste od sam pocetak sam poceo da osecam poteskoca kod disanje bojao sam se zbog rada srca ali sam se proveravao i ni sam davao tolikog znacenja . U zadnje 2 godine imao sam probleme zbog posla konstanran stress i ove simptome su prerasle da postojano mislim da nesto nije u red samnom da mozda cu dobiti srcanog udara ili da cu poluditi ili neka druga bolest i sta sve nije mi padalo na pamet . Ova leto sam dobio prvi panicni napad ni sam mogao da se smirim mislio sam da sam dobio srcanog udara molio sam gospod da prezivim tu noc, prezivio sam ali od tad mnogo se promenilo dobijam panicne napade tokom posla imam osjecaj kao da je ova neki nerealan svet kako ja da ne kontrolisem svoje telo ...
Kad se napijem neki antidepresiv osecam se mnogo bolje i mnogo sigurnije pred sve . Svaka pomoc bi mi bila od ogromno znacenje i bilo kakvo iskustvo . Hvalaa puno
Имаш т.н. здрваствена анксиозност плус панични напади а можеби и хипохондрија и/или морбофобија.
Совет од моја страна, срцев удар се добива една а не секој втор ден, треба да разбеше и да разликуваш паника од срцев удар. Срце биење и тахикардија може многу работи да ја предизвикаат ама најчесто стрес. Ако сакаш оди еднаш на лекар да ти направат екг и да се убедиш дека се е во ред со твоето срце. Најверојатно како и кај многу луѓе тоа е поради страв од смрт предизвикано...сме слушнале како некој нагло умрел или доживеал срцев инфаркт. А сме гледале и на филмови како изгледа тоа...и нормално во посвест ти е дека и тебе може да те страфи. Но имаш 27 години крајно неверојатно е да ти се случи тоа тебе.
1. НЕ читај интернет за болести
2. Прифати дека животот е конечен
3. Не се плаши од болка и тахикаридија
4. Седи/лежи мирен
5. Диши длабоко
6. Пи лекови посебно седатив за време на паника
7. Земај антидепресив редовно
8. Оди на психијатар редовно
9. Посетувај психотерапевт
10. Направи испитувања за физички болести
11. Ако може отсрани ги ризик факторите за срцев удар
12. Биди физички активен, вежбање, спорт , трчање
13. Не јади тешка жрана посебно навечер ако тогаш ти се нападите
14. Јади здрав храна
15. Ако пушиш пробај да го оставиш цигарите
16. Не пи повеќе од 2 кафиња дневно
17. Не пи алкохол
18. Не земај дрога (вклучено и марихуана)
19. Дружи се
20. Планирај со цел да одбегнеш стресни моменти
21. Разговрај со ближните за твоите проблеми
22. Оди редовно на матичен лекар
23. Не се плаши од иднината, но немај ни големи очекувања и планови
24. Наспи се убаво (ако треба земи и нешто за спиење ако имаш проблем со сонот)
25. Не се замарај и не размислувај многу за твојата состојба и ситуција во животот
26. Најди се некоја лесна забава која ќе те релакира, филмови, музика, игри, некое хоби, шетање и сл.
27. Прифати ја состојбата и не се плаши.
 
Член од
20 декември 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Имаш т.н. здрваствена анксиозност плус панични напади а можеби и хипохондрија и/или морбофобија.
Совет од моја страна, срцев удар се добива една а не секој втор ден, треба да разбеше и да разликуваш паника од срцев удар. Срце биење и тахикардија може многу работи да ја предизвикаат ама најчесто стрес. Ако сакаш оди еднаш на лекар да ти направат екг и да се убедиш дека се е во ред со твоето срце. Најверојатно како и кај многу луѓе тоа е поради страв од смрт предизвикано...сме слушнале како некој нагло умрел или доживеал срцев инфаркт. А сме гледале и на филмови како изгледа тоа...и нормално во посвест ти е дека и тебе може да те страфи. Но имаш 27 години крајно неверојатно е да ти се случи тоа тебе.
1. НЕ читај интернет за болести
2. Прифати дека животот е конечен
3. Не се плаши од болка и тахикаридија
4. Седи/лежи мирен
5. Диши длабоко
6. Пи лекови посебно седатив за време на паника
7. Земај антидепресив редовно
8. Оди на психијатар редовно
9. Посетувај психотерапевт
10. Направи испитувања за физички болести
11. Ако може отсрани ги ризик факторите за срцев удар
12. Биди физички активен, вежбање, спорт , трчање
13. Не јади тешка жрана посебно навечер ако тогаш ти се нападите
14. Јади здрав храна
15. Ако пушиш пробај да го оставиш цигарите
16. Не пи повеќе од 2 кафиња дневно
17. Не пи алкохол
18. Не земај дрога (вклучено и марихуана)
19. Дружи се
20. Планирај со цел да одбегнеш стресни моменти
21. Разговрај со ближните за твоите проблеми
22. Оди редовно на матичен лекар
23. Не се плаши од иднината, но немај ни големи очекувања и планови
24. Наспи се убаво (ако треба земи и нешто за спиење ако имаш проблем со сонот)
25. Не се замарај и не размислувај многу за твојата состојба и ситуција во животот
26. Најди се некоја лесна забава која ќе те релакира, филмови, музика, игри, некое хоби, шетање и сл.
27. Прифати ја состојбата и не се плаши.
Fala mnogu i mozee nekoja preporaka za psihijatar vo skopje ? Fala odnapred
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Fala mnogu i mozee nekoja preporaka za psihijatar vo skopje ? Fala odnapred
Јас би ти препорачала да бараш когнитивен бихевиористички терапевт(гуглај за когнитивна бихевиористичка терапија/cognitive behavioral therapy). Постојано го нагласувам ова во темава. Вас не ви треба некој да ве наклука со таблети за смирување, туку да ви работи на психа и да ви помогне да се справите со потешкотиите кои ги имате. Овој вид на терапија е една од најефективните за анксиозност и панични напади.
 
Член од
23 март 2018
Мислења
5
Поени од реакции
0
Веќе подолго време не се чувствувам баш најдобро, секој ден се нервирам и плачам, цело време сум некако под стрес, имам силни отчукувања на срцето и трнење на рацете особено левата, а често и ме стега. Исто така цело време мислам дека животов ми е за никаде, ништо не ми успева, а и имам многу проблеми па затоа и се нервирам цело време. Почнувам и да си мислам дека ќе се убијам затоа што ми е смачено од се и многу ми е тешко и реално не ми се живее и едноставно сакам да умрам...Дали ова е анксиозност?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Веќе подолго време не се чувствувам баш најдобро, секој ден се нервирам и плачам, цело време сум некако под стрес, имам силни отчукувања на срцето и трнење на рацете особено левата, а често и ме стега. Исто така цело време мислам дека животов ми е за никаде, ништо не ми успева, а и имам многу проблеми па затоа и се нервирам цело време. Почнувам и да си мислам дека ќе се убијам затоа што ми е смачено од се и многу ми е тешко и реално не ми се живее и едноставно сакам да умрам...Дали ова е анксиозност?
Здраво @AnnP :)
Да, анскиозност е.
Мора да сфатиш дека ова е само една таква фаза твојот живот која на еден или друг начин ќе ја надминеш.
Какви и да се проблемите, ќе се решат. Има доволно радост во животот, иако тоа изгледа недостижно сега.
Не смееш да дозволиш долго време да го храниш мозокот со лоши мисли затоа што ќе ти стане многу потешко.
Треба да ги следиш општите совети како: правилна исхрана, редовен сон, вежбање, пиење доволно вода итн.
Околу проблемите, треба да најдеш личност со која ќе можеш да поразговараш. Најдобро е личноста да е трпелива, да има разбирање, да има доверба во тебе. Уште подобро ако најдеш личност која можеби има слични проблеми.
Ти препорачувам да ги погледнеш со особено внимание следниве видеа:
https://www.youtube.com/watch?v=MBRqu0YOH14

https://www.youtube.com/watch?v=FRdt2ZQ3pJA

https://www.youtube.com/watch?v=-kfUE41-JFw

https://www.youtube.com/watch?v=gGuZVuUBeiQ

https://www.youtube.com/watch?v=ni-Gqp9-Has

https://www.youtube.com/watch?v=wFUxiIjp-Nk

https://www.youtube.com/watch?v=-kArjCybqpc

https://www.youtube.com/watch?v=UoLWYhwROBI

https://www.youtube.com/watch?v=eqhUHyVpAwE

https://www.youtube.com/watch?v=Iipn6yM43sM

Секоја реченица кажана може да биде многу битна, и да „кликне“ во твојот мозок.
Еве и едно четиво
https://www.reddit.com/r/getdisciplined/comments/1q96b5/i_just_dont_care_about_myself/cdah4af/

Со среќа @AnnP :)
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Веќе подолго време не се чувствувам баш најдобро, секој ден се нервирам и плачам, цело време сум некако под стрес, имам силни отчукувања на срцето и трнење на рацете особено левата, а често и ме стега. Исто така цело време мислам дека животов ми е за никаде, ништо не ми успева, а и имам многу проблеми па затоа и се нервирам цело време. Почнувам и да си мислам дека ќе се убијам затоа што ми е смачено од се и многу ми е тешко и реално не ми се живее и едноставно сакам да умрам...Дали ова е анксиозност?
Немој толку да мислиш :)
Ќе биде подобро, сигурен сум.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Богами кога ги читам твоите постови, баш така е, блазе си ти. :lolzz:
Ја па се прашував, како е можно. :icon_mrgr:
Немој многу да се прашуваш, не ти е тебе дадено да знаеш некои работи :)
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
130
Zdravo na site prisutni na ova tema.
Znaci taka, poslednite denovi imam teskotii. Ne mozam da spijam, se budam vo 4 ili 3 nokeska, koga ke se razbudam go osekam srceto kako mi lupa osekam tezina na nego, Toa se desava nekogas i vo tekot na denot. Nemam nekoj sekiracii, redovno posetuvam gym bes suplimenti i zatoa prasuvam dali e toa faza sto mora da ja pominam vo zivotot, i se osekam kako nekoj da me nabljuduva celo vreme ne znam pomos nekoj so iskustvo
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.647
Поени од реакции
4.954
Zdravo na site prisutni na ova tema.
Znaci taka, poslednite denovi imam teskotii. Ne mozam da spijam, se budam vo 4 ili 3 nokeska, koga ke se razbudam go osekam srceto kako mi lupa osekam tezina na nego, Toa se desava nekogas i vo tekot na denot. Nemam nekoj sekiracii, redovno posetuvam gym bes suplimenti i zatoa prasuvam dali e toa faza sto mora da ja pominam vo zivotot, i se osekam kako nekoj da me nabljuduva celo vreme ne znam pomos nekoj so iskustvo
Не звучи премногу страшно, како и да е зборувај со стручно лице. Мислам дека ако е повремено најверојатно ќе ти помине брзо, ама сепак консултирај се.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, дали би можеле да ми препорачате некој когнитивен бихевиористички терапевт во Скопје што е успешен во лекување на OCD со Exposure Response Prevention методата и ако има некој искуство во Pure O опсесиите како HOCD, POCD, Harm OCD и слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom