Анксиозност

Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Којзнае дали има, ама делува убаво на нервите , или па може е и плацебо ефект, ама се додека има ефект каков и да е лупај... :D
Јас колку што знам магнезиумот влијае врз мускулатурата, ама имам слушнато дека влијае и врз белата маса околу мозокот... па кој знае ...
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Јас да Ви кажам, не знам сеуште дали е тоа тоа, но мислам дека се чувствувам подобро (барем тоа глупо чувство во градите го немам). Туку да прашам, овие Елицеа (Escitalopram) што ги пијам (веќе 20 дена по пола) и хелех (0,25 по пола), ќе смета ли нешто онака понекогаш ако се напијам по 1-2 чаши алкохол ? Знам дека додека се конзумира еден лек не смее да се употребува алкохол, али па 6 месеци многу е бре :D. Однапред благодарам.
 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Дечки,јас несвесно на своја рака ги прекинав нагло депрозелот и хелексот и почнав да се тресам и како струја да ме маваше низ цело тело..Бранови ме шибаа од глава до петици..Многу гадно..
Ми рекоа магнезиум и б6 витамини да пијам,и ми пројде.
Никако не прекинувајте без да се консултирате,зашто стварно е гадно чувството.

Инаку ептен сум нервозен и агресивен,многу малку ми треба да ишамарам некого..Ама некако се контролирам..Прочитав наназад во темата дека од хелексот е тоа,па ќе разговарам со психијатрот да видам за решение..
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Јас да Ви кажам, не знам сеуште дали е тоа тоа, но мислам дека се чувствувам подобро (барем тоа глупо чувство во градите го немам). Туку да прашам, овие Елицеа (Escitalopram) што ги пијам (веќе 20 дена по пола) и хелех (0,25 по пола), ќе смета ли нешто онака понекогаш ако се напијам по 1-2 чаши алкохол ? Знам дека додека се конзумира еден лек не смее да се употребува алкохол, али па 6 месеци многу е бре :D. Однапред благодарам.
Алкохолот е најдобар лек за анксиозност и депресија...ама не 1-2 чаши..десетина и толку од депресијата :D
Зезам се..кога ќе пиеш апчињата 3-4 часа после тоа не пиј алкохол...
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Алкохолот е најдобар лек за анксиозност и депресија...ама не 1-2 чаши..десетина и толку од депресијата :D
Зезам се..кога ќе пиеш апчињата 3-4 часа после тоа не пиј алкохол...
Значи после 3-4 часа, може ... LIKE :D
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Со хелексот не смееш да пиеш алкохол тоа е сигурно, а за другите прашај си стручно лице. Иако се разградени апчињата, али за нашава ситуација апчињата го имаат ефектот мноогу подолго време од 3-4 саати. Не е парацетамол или апче за глава, затоа и не смеат наеднаш да се преќинат. Јас со депрозелот сум се правел летва и тоа многу :D ама ме искара и психијатарот дека не сум смеел! Ама 1-2 пијачки се ок, само не претерувај, зш 1на ко ниедна, а веќе од втората, па и третата сами тераат... море мајку му стара година речиси година ќе бидне откако се рушев убаво :D треба пак :P
 
Член од
14 мај 2014
Мислења
3
Поени од реакции
4
Здраво на сите (било која помош од секој член е добродојдена)

Треба да одам на 5 годишнина од матура ,многу се плашам да отидам, што да правам дали да одам или пак е најдобро да не отидам ?!

Значи вака , вчера дознав преку фејсбук дека ќе се одржува 5 години од матура од завршување во средно,учев во Скопје,не сакам да именувам каде точно . Значи ќе бидат најголем број од луѓето со кои учев заедно . Тој период од средно ми е најтежок во животот , најмногу страдав од повлеченост или кажано анксиозност . Немав пријатели, јас со душа чекав да заврши средното, немам воопшто убави спомени, не ми се допаѓаа децата од клас, и свечено ветив дека нема да ги видам никогаш повеќе, после матурата на маса сите заедно.
немам желба, ниту потреба од тие луѓе .

Значи со никого после 5 години немам контакт со никого од средно ,ама баш ИЧ така да кажам . Ако отидам ,се размислувам дека навистина лошо ќе ми биде ,прекинав факултет , скоро сите што ги следам на фејсбук,завршиле факултет и си нашле некоја работа , јас ни факултет ни работа , ни девојка ... Едноставно страв ми е од критика , да не ме осудат . Кога учев ,доста бев на критика на исмев поради тоа што бев повлечен ,едноставно таков бев ,и ме изолираа доста , а пред средно исто така лошо работи ми се случуваа во основно ,бев физички малтретиран а и верувам дека тоа е последицата зошто во средно бев повлечен и не сакав ама баш со никој да се дружам , ШТО ДА ПРАВАМ ?! дали да одам ,дали ќе бидам пак озборуван,дали ќе оставам негативен впечаток кај нив ,како да славам со нив , кога тогаш не ни ги запознав,не знам ни кој се ни што се ,какви личности се ,дали можеби се добри некои од нив .... не знам не знам .. многу лошо се чуствувам :(
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
152
Поени од реакции
254
Читав за Целер дека помогал да се намали стресот и анксиозност. Каде може да се најде вакво растение ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Читав за Целер дека помогал да се намали стресот и анксиозност. Каде може да се најде вакво растение ?
на пазар. Пазарџиите прашајте ги, ќе ви кажат. Инаку помага и за висок притисок ама вкусот му е гаден
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Здраво на сите (било која помош од секој член е добродојдена)

Треба да одам на 5 годишнина од матура ,многу се плашам да отидам, што да правам дали да одам или пак е најдобро да не отидам ?!

Значи вака , вчера дознав преку фејсбук дека ќе се одржува 5 години од матура од завршување во средно,учев во Скопје,не сакам да именувам каде точно . Значи ќе бидат најголем број од луѓето со кои учев заедно . Тој период од средно ми е најтежок во животот , најмногу страдав од повлеченост или кажано анксиозност . Немав пријатели, јас со душа чекав да заврши средното, немам воопшто убави спомени, не ми се допаѓаа децата од клас, и свечено ветив дека нема да ги видам никогаш повеќе, после матурата на маса сите заедно.
немам желба, ниту потреба од тие луѓе .

Значи со никого после 5 години немам контакт со никого од средно ,ама баш ИЧ така да кажам . Ако отидам ,се размислувам дека навистина лошо ќе ми биде ,прекинав факултет , скоро сите што ги следам на фејсбук,завршиле факултет и си нашле некоја работа , јас ни факултет ни работа , ни девојка ... Едноставно страв ми е од критика , да не ме осудат . Кога учев ,доста бев на критика на исмев поради тоа што бев повлечен ,едноставно таков бев ,и ме изолираа доста , а пред средно исто така лошо работи ми се случуваа во основно ,бев физички малтретиран а и верувам дека тоа е последицата зошто во средно бев повлечен и не сакав ама баш со никој да се дружам , ШТО ДА ПРАВАМ ?! дали да одам ,дали ќе бидам пак озборуван,дали ќе оставам негативен впечаток кај нив ,како да славам со нив , кога тогаш не ни ги запознав,не знам ни кој се ни што се ,какви личности се ,дали можеби се добри некои од нив .... не знам не знам .. многу лошо се чуствувам :(
Едноставно е, ако не сакаш да одиш не оди, нема да пропадне светот ако ке отидеш. И јас за 1 месец имам покана за таква средба и нема да одам, не дека не сакам да ги видам или сл., со сите имам контакти и се е ок, едноставно нема да одам. Ако пак сакаш да отидеш, отиди и ич да е ти е гајле што ке помислат или ке речат. Значи се зависи од тоа што сакаш и што сметаш дека е добро за тебе. Ако мислиш дека е добро за тебе да отидеш, отиди, ако мислиш дека е подобро да не отидеш, не оди. Тоа е мој совет. позз
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Јас да Ви се пофалам :D бев на контрола и се случи следново: ми ја зголемија дозата на Елицеата (Escitalopram) на 10 mg, ми препиша Zolpidem 10 mg. за спиење (дека ја хелех уствари користев за да заспијам), alprazolam 0.25 си остана за по потреба и ми додадоа Oligogal Se (A,C,E+Se) (последниве поима неам зошто). Поздравче :)
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Здраво на сите (било која помош од секој член е добродојдена)

Треба да одам на 5 годишнина од матура ,многу се плашам да отидам, што да правам дали да одам или пак е најдобро да не отидам ?!

Значи вака , вчера дознав преку фејсбук дека ќе се одржува 5 години од матура од завршување во средно,учев во Скопје,не сакам да именувам каде точно . Значи ќе бидат најголем број од луѓето со кои учев заедно . Тој период од средно ми е најтежок во животот , најмногу страдав од повлеченост или кажано анксиозност . Немав пријатели, јас со душа чекав да заврши средното, немам воопшто убави спомени, не ми се допаѓаа децата од клас, и свечено ветив дека нема да ги видам никогаш повеќе, после матурата на маса сите заедно.
немам желба, ниту потреба од тие луѓе .

Значи со никого после 5 години немам контакт со никого од средно ,ама баш ИЧ така да кажам . Ако отидам ,се размислувам дека навистина лошо ќе ми биде ,прекинав факултет , скоро сите што ги следам на фејсбук,завршиле факултет и си нашле некоја работа , јас ни факултет ни работа , ни девојка ... Едноставно страв ми е од критика , да не ме осудат . Кога учев ,доста бев на критика на исмев поради тоа што бев повлечен ,едноставно таков бев ,и ме изолираа доста , а пред средно исто така лошо работи ми се случуваа во основно ,бев физички малтретиран а и верувам дека тоа е последицата зошто во средно бев повлечен и не сакав ама баш со никој да се дружам , ШТО ДА ПРАВАМ ?! дали да одам ,дали ќе бидам пак озборуван,дали ќе оставам негативен впечаток кај нив ,како да славам со нив , кога тогаш не ни ги запознав,не знам ни кој се ни што се ,какви личности се ,дали можеби се добри некои од нив .... не знам не знам .. многу лошо се чуствувам :(
Не оди. Не ти било пријатно со нив 4 години, нема да ти биде ни сега.

И ослободи се малку. Шо ти е гајле шо ќе кажел некојси таму?
Наместо да следиш на фб кој што прави, седни и среди си го животот.
Нема побитен човек во твојот живот од тебе самиот.
Овој болд испринатај си го и залепи го на ѕид.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Здраво на сите (било која помош од секој член е добродојдена)

Треба да одам на 5 годишнина од матура ,многу се плашам да отидам, што да правам дали да одам или пак е најдобро да не отидам ?!

Значи вака , вчера дознав преку фејсбук дека ќе се одржува 5 години од матура од завршување во средно,учев во Скопје,не сакам да именувам каде точно . Значи ќе бидат најголем број од луѓето со кои учев заедно . Тој период од средно ми е најтежок во животот , најмногу страдав од повлеченост или кажано анксиозност . Немав пријатели, јас со душа чекав да заврши средното, немам воопшто убави спомени, не ми се допаѓаа децата од клас, и свечено ветив дека нема да ги видам никогаш повеќе, после матурата на маса сите заедно.
немам желба, ниту потреба од тие луѓе .

Значи со никого после 5 години немам контакт со никого од средно ,ама баш ИЧ така да кажам . Ако отидам ,се размислувам дека навистина лошо ќе ми биде ,прекинав факултет , скоро сите што ги следам на фејсбук,завршиле факултет и си нашле некоја работа , јас ни факултет ни работа , ни девојка ... Едноставно страв ми е од критика , да не ме осудат . Кога учев ,доста бев на критика на исмев поради тоа што бев повлечен ,едноставно таков бев ,и ме изолираа доста , а пред средно исто така лошо работи ми се случуваа во основно ,бев физички малтретиран а и верувам дека тоа е последицата зошто во средно бев повлечен и не сакав ама баш со никој да се дружам , ШТО ДА ПРАВАМ ?! дали да одам ,дали ќе бидам пак озборуван,дали ќе оставам негативен впечаток кај нив ,како да славам со нив , кога тогаш не ни ги запознав,не знам ни кој се ни што се ,какви личности се ,дали можеби се добри некои од нив .... не знам не знам .. многу лошо се чуствувам :(
Sine ne dozvoluvaj da te ebe sopstvena psiha. Imash potencijal kako i najuspeshniot chovek na svetot... site sme isti kurac, sfati go toa kako apsolutna vistina.
Na site vie koi ve ebe ankkcioznost patite od niska samodoverba, odnosno ne ste uspeale kako shto treba vo zhivotot zashto ne ste imale verba vo sebe.
Moj sovet bi ti bil da idesh tamo i da se soochish svesno so site, da gi gleash rabotite od drug agol... Megjuvreme do togash, zemi chitni si Biblija i pomoli se vo sebe.
Baraj go spasot i kje go najdesh... mozhebi ako ovoj muabet go sfatish totalno vakov kakov shto ti go pushtam, kje najdesh sloboda i spas. Bi mi bilo milo ako sum ti pomognal barem 1%. Z ![DOUBLEPOST=1400594237][/DOUBLEPOST]A najdobar lek protiv ankcioznost i depresija e Marihuana. Zemete prepushete se , pushtete hardcore rap, iznajmete kurva... opushtete se i dozhivejte Metanoja. Ne se trujte so apchinja koi vi ja supresiraat psihata.
Najdobriot nachin da se pobedi se e otvoreniot um> desna mozochna hemisfera. > Pozitivna vibracija. A edinstveniot pat za prosvetlenie i spasenie e teshkiot pat, odnosno bolkata > koja vie ja imate vo forma na ankcioznost shto pretstavuva sama po supresiv na se! Jas sum seriozen.
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2009
Мислења
77
Поени од реакции
11

Kajgana Shop

На врв Bottom