Анксиозност

Член од
11 март 2019
Мислења
20
Поени од реакции
5
Дали некоја до сега од вас што добила паничен напад се јавила на брза помош?
Т.е дали опфаќаат околу таа област?
Не сум во мк но имаме број за итни повици за цела ЕУ доаѓаат одма за што и да е, но ми помогнаа кога ми се слоши еднаш и на неколку познаници.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Дечки, што ќе ми препорачате за гадење лошење, ми се случува како паничен напад не можам да се исконтролирам, пред некој голем настан или сл, при нервоза ми се лоши, на пр последно имав закажано операција на заб, кога влегов во салата пола саат повраќав (патем намерно ништо немав ни јадено) не можев уста да отворам, ни да се контролирам и ја одложивме, одкако излегов од болница се ок ништо не ми беше. сега се плашам повторно да не ми се случи истото. Хелп ???
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
117
Поени од реакции
83
Дечки, што ќе ми препорачате за гадење лошење, ми се случува како паничен напад не можам да се исконтролирам, пред некој голем настан или сл, при нервоза ми се лоши, на пр последно имав закажано операција на заб, кога влегов во салата пола саат повраќав (патем намерно ништо немав ни јадено) не можев уста да отворам, ни да се контролирам и ја одложивме, одкако излегов од болница се ок ништо не ми беше. сега се плашам повторно да не ми се случи истото. Хелп ???
Канабис со висок процент на CBD или диазепам, лексилиум или алкохол. Сепак канабисот не е воопшто штетен ако се конзумира како масло додека останатите што ги набројав се штетни.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Дечки, што ќе ми препорачате за гадење лошење, ми се случува како паничен напад не можам да се исконтролирам, пред некој голем настан или сл, при нервоза ми се лоши, на пр последно имав закажано операција на заб, кога влегов во салата пола саат повраќав (патем намерно ништо немав ни јадено) не можев уста да отворам, ни да се контролирам и ја одложивме, одкако излегов од болница се ок ништо не ми беше. сега се плашам повторно да не ми се случи истото. Хелп ???
Јас со физичка активност ги решавам таквите проблеми.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Канабис со висок процент на CBD или диазепам, лексилиум или алкохол. Сепак канабисот не е воопшто штетен ако се конзумира како масло додека останатите што ги набројав се штетни.
Канабисовото масло да пиеш е исто како маслиново масло со лимон на гладно. Интересно е ама ефект е 0.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
117
Поени од реакции
83
Канабисовото масло да пиеш е исто како маслиново масло со лимон на гладно. Интересно е ама ефект е 0.
Дали знаеш што зборуваш или се правиш паметен? Екстракт од канабис со CBD помага за анксозност, но за жал во аптеките го има и е со многу мал процент на CBD и е изгор скапо околу 4000 денари за едно шишенце.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Дали знаеш што зборуваш или се правиш паметен? Екстракт од канабис со CBD помага за анксозност, но за жал во аптеките го има и е со многу мал процент на CBD и е изгор скапо околу 4000 денари за едно шишенце.
Анксиозност се лечи со седативи и антидепресиви. Тоа делува...друго не делува така вика медицинската наука.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Анксиозност се лечи со седативи и антидепресиви. Тоа делува...друго не делува така вика медицинската наука.
А кој се излечил со седативи и антидепресиви спрема медицинската наука?
Кои примери ги знаеш?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
117
Поени од реакции
83
Анксиозност се лечи со седативи и антидепресиви. Тоа делува...друго не делува така вика медицинската наука.
Со тоа само се потиснува, на природна база само GABA and 5-HTP се легални за жал ги нема во Македонија или има но не вршат работа некои копии се изгледа.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Со тоа само се потиснува, на природна база само GABA and 5-HTP се легални за жал ги нема во Македонија или има но не вршат работа некои копии се изгледа.
Повеќе проблем им е апсорбцијата отколку нешто друго. У моментов имам GABA од now foods, не гледам некој голем ефект ма да немам никакви проблеми со анксиозност и сл.
Бара висок левел на нито оксид...се постига со нитрати од цвекло на пример, цитрулин малат и сл.
Иначе GABA-та ја користам за наводен гроут хормон ефект :)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
117
Поени од реакции
83
Повеќе проблем им е апсорбцијата отколку нешто друго. У моментов имам GABA од now foods, не гледам некој голем ефект ма да немам никакви проблеми со анксиозност и сл.
Бара висок левел на нито оксид...се постига со нитрати од цвекло на пример, цитрулин малат и сл.
Во комбинација со 5-HTP верувај ќе се препородиш. Габата е зезната што не смее да си изложен на сонце.

Пример ова https://store.prohealth.com/products/prohealth-l-theanine-calm-plex-gaba-5-htp-suntheanine-100-mg-60-capsules-p206?variant=3822625030157
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Во комбинација со 5-HTP верувај ќе се препородиш. Габата е зезната што не смее да си изложен на сонце.

Пример ова https://store.prohealth.com/products/prohealth-l-theanine-calm-plex-gaba-5-htp-suntheanine-100-mg-60-capsules-p206?variant=3822625030157
Не сум налетал на било каква интеракција на изложување на сонце со GABA апсорпција
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
117
Поени од реакции
83
Не сум налетал на било каква интеракција на изложување на сонце со GABA апсорпција
Во овие од прохеалт пишуваше предупредување да се носи бела прозирна облека и да се избегнува дирктна изложеност на сонце. Одамна ги пиев пред ~15 години и точно се сеќевам за ова предупредување.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
А кој се излечил со седативи и антидепресиви спрема медицинската наука?
Кои примери ги знаеш?
Знам многу луѓе во моја околина, да не изнесувам имиња.[DOUBLEPOST=1554705401][/DOUBLEPOST]
Со тоа само се потиснува, на природна база само GABA and 5-HTP се легални за жал ги нема во Македонија или има но не вршат работа некои копии се изгледа.
Јас кажувам со што лечат во МК сега и има успех.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Знам многу луѓе во моја околина, да не изнесувам имиња.
Анксиозноста е продукт на твојот револт кон се она што се случува пред твоите очи....како може било каква супстанца да ти помогне кога проблемот е до твојата перцепција?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom