Анксиозност

Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Пијам Елицеа (Escitalopram) веќе 2 месеци и искрено да ви кажам се осеќам многу подобро (скоро и да исчезна анксиозноста). Пиев хелекс на почетокот, сега ми е даден по потреба, но не осекам некоја потреба од него. Исто така да ви кажам дека докторот ми препорача Олигогал (А,C,E+Selen), ги пиев 1 дневно околу 2-3 недели, по што осетив многу подобрувања (ми отворија апетит само, па ги прекинав), и Zoadin за спиење по потреба, дека не спиев како што треба (а не бев свесна за тоа). Во исто време разговорите со психијатарот ми многу помогнаа (некако се пронаогам себеси, пошто бев скроз изгубена). Некој овде претходно ми спомна дека е најбитен квалитетниот сон и храна. И навистина, откако почнав да спијам квалитетно (7-8 часа) и како почнав да се поправам некако како да се подобри ситуацијата. Е сеа се молам да престане тоа поправање, оти ако продолжи ќе паднам во депресија пак. Значи Елицеата се феноменални. Сепак мислам дека анксиозноста кај секого различно се манифестира.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Ајде повели.. ќе пробам јас да ти помогнам.
Сега не ни знам што било прашањето тогаш, одамна е ова :) , но сигурно го имам расчистено од тогаш. Во секој случај ти благодарам.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
isto slusaj muzika sto ja sakas i toa rokaj do daska za da ja spodelis ubavinata so drugite-toa e eticki.
 
Член од
13 јуни 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
stvarno nz shto da odgovoram. nz kako bi se osekjal. osekjam cesto bolka vo gradiye, okolu srceto kako dupka da mi se stvara. osekjam povremeno bolki bo vratot, bas od desna strana i isto vo kicma od desna strana, ali ne veruvam deka toa e povrzano so anksioznost, ili e ?[/quot

naprotiv.... anksioznosta e povrzana so bolkite i teskotiite sto gi dozivuvas poradi tie da gi nareceme bolki iako siguren sum deka tebe ne te maci stepenot na bolkata nego nivniot izvor i naravno eventualniot epilog!!!
Nemas nikakov osnov za tolkava zagrizenost i panika koja samo sto uste poveke ja zgolemuva napnatosta a so toa i bolkite.
Izvorot na bolkite ti e najverovatno od cervikalniot del na kicmata (vratniot del) cii simptomi se prosiruvaat i vo torakalniot del na kicmata, sto znaci i vo predniot del (gradniot kos).
Veruvaj nemas osnova za panika.... udri na sport, pozitivni misli i dobro drustvo ;)
 
Член од
7 декември 2011
Мислења
53
Поени од реакции
55
Ajde vaka da si ja kazam makava tuka pa pomagajte :) :)
Imam 25 godini i nevraboten sum i denovive mi proagaat so toa sto legnuvam vo 4 sabajle stanuvam vo 2 popladne celo vreme iskacanja,drugari,dremenje na fb,igranje kladilnica itn.....
A veke vo ova cudno sranje sum skoro mesec dena a se zapocna mislam pred nekolku meseci koga izgubiv ogrmna suma na pari vo kladilnica i togas sam osetiv deka nervite i tie malce sto mi ostanaa gi istanciv do daska za da posle nekoe vreme pocnaa nervite da si go zimaat danokot....se zapocna so nekolku noki pod red nespienje,custvo na voznemirenost,nervoza bez nikakva pricina.Si rekov ok e,nisto strasno ke pomine.Taka izvesen period se slucuvase toa se dodeka edna vecer ne osetiv custvo na nemanje vozduh vo gradite,srceto milsev od gradite ke mi izletase....Odma vo brza pomosh otidov,me upatija na kardiolog...meguvreme otidov na dva kardiologa i dvajcata mi potvrdija deka so srceto,tioridnata zlezda,stomakot,bubrzite,jetrata e se ok...izvadiv krv i krvta mi e skoro perfetkna...bukvalno se e ok...
No problemite ne prekinaa,pocnaa nekoi bolki vo zeludnik,steganje na glavata najcesto kaj vratniot del i na predniot del kaj liceto,potenje,custvo kako ti trnat dlankite i nozete povtorno custvo na voznemirenost,napnatost a so tek na vreme i depresija.
Veke mi bese jasno deka treba na psihijatar da odam i deka se e ova na nervna baza i deka glavniot faktor na sevo sto go predizvikuvam sum jas samiot !
Otidov na psihijatar si go raskazav zivotot,si napravivme muabet i ne mi kaza sto se slucuva so mene tuku mi rece se e do samiot tebe i se od tebe zavisi i mi dade hlelex da pijam edno sabajle i polovinka navecer i navecer uste edno za spienje...
Od helexot i ne sum bas tolku mnogu zadovolen ama kako kec na desetka mi dojde toa sto odma posle psihijatarot bev 15 dena angaziran bukvalno od sabajle do vecer i site ovie problemi gi nemase.....mozokot na sosema treto mislese i ne se zamarav kako prethodno sto mi e,dali poluduvam,koga ke prekine sevo ova itn....I samiot ukapirav deka sevo ova e samo PANIKA koj jas samiot ja predizvikuvam i posle zapocnuvaat problemite...
Eve sega povtorno odkoga zavrsi toj angazman povtorno imam slobodno vreme za da pocnam pak da si pravam filmovi i paniki,povtorno steganje vo glavata,sekoe iskacanje custvo na napnatost,paniki nekoi,se osekam kako pijan,depresii do koga ke trae ova itn..
.Samo me interesira dali se ova simptomi na ANOSKIZNOST ili ne ??!!!!



ps.sevo ova custvo pominuva(bar na svoja koza sum osetil) koga bukvalno ke imas ubavi misli,mislis na sosema treto,imas nekakov angazman itn..ama vo momentov tolku mnogu sum osednat so ova sto stavarno veke me izluduva...tie veke sto imaat iskustvo so ANOKSIZNOST vi se molam pisete dali se ova simptomi na toa ili ne
......

 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Нераѕуро самиот веќе си го пронајде лекот,оди друже лупај негде ако треба за безпари за некој си минималец само не седи да те тепаат мислите безвеза..........ете и Нихилиста ќе ти го потврди истото,баш сте слични според вашите објаснувања за вашиот внатрешен проблем
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Колку време им треба на SSRI лековите за да почнат да дејстуваат, конкретно за Зепира (есциталопрам) зборувам.
Денес почнав да го пијам, од 10 мг ми е препишан, половинка се напив сабајле, и се осеќам подобро, само ме мачи дали е пласибо или толку брзо почнал да дејствува.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Колку време им треба на SSRI лековите за да почнат да дејстуваат, конкретно за Зепира (есциталопрам) зборувам.
Денес почнав да го пијам, од 10 мг ми е препишан, половинка се напив сабајле, и се осеќам подобро, само ме мачи дали е пласибо или толку брзо почнал да дејствува.
Зависи до човекот. Кај некои луѓе делува за 1 недела. Обично е потребно од прилика 3 недели за да ПОЧНЕ да делува. Додај на тоа уште 1 недела за да се осеќаш малце од малце подобро. Значи за 1 месец треба да се чувствуваш подобро. Со тек на време се подобро и подобро би требало да делуваат апчињата.
Инаку, очекувај влошување(зголемување т.е) на анксиозноста додека да почне да делува SSRI, немој да менуваш апчиња дур не поминат 4 недели и доколку не се чувствуваш подобро во рок на 4-5 недели консултирај се со доктор, можеби ќе треба друг вид ssri да ти даде.
Поради фактот што на SSRI им е потребно подолго време да имаат ефект, обично психијатрите препишуваат бензодиазепини (за период од месец ипол) бидејќи се очекува(иницијално) влошување на состојбата (во периодот додека да почнат да делуваат апчињата ssri), и бензодиазепините се користат за намалување на анксиозноста предизвикана од side effects на ssri (иницијалните) .
Ти посакувам се најдобро. И очекувам подобрување на твојата состојба.
Немој да се замараш со фактот што земаш SSRI од разни заговори/конспирации, или што луѓето мислат за тоа што земаш антидепресиви,тоа е потполно нормално апче како и сите други (факт е дека има лоши side-effects на почеток, но кај некои луѓе само тоа е излезот). Сите потклекнуваме кога тогаш во животот, и супер за тебе што си побарал/а помош од доктор.
Поздрав!
ако има некакво прашање пиши ПП слободно.
 
Член од
7 декември 2011
Мислења
53
Поени од реакции
55
Dali ve mava depresija dodeka ste vo ova sranje.....pocna da me mava depresija kazete soveti sto kako da pravam ??


ps.i koj se izlecil od ova cudo dokolku saka neka me iskontaktira preku poraka za da se sretneme da slusnam nekoj sovet zosto ova me poluduva...
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Да идеш да почнеш да вежбаш и да се грижиш за себе.
Побарај помош.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
A few years ago, colleagues from Duke University compared the antidepressant effects of aerobic exercise training to the popular antidepressant medicine sertraline, as well as a placebo sugar pill. They randomized depressed patients to one of the interventions and found that after four months about 40 percent of the subjects were no longer depressed. Those who exercised or received the medicine had higher and comparable response rates, but they were only slightly better than the placebo group. Those who exercised at a moderate level - about 40 minutes three to five days each week - experienced the greatest antidepressant effect. So they interpreted that to mean that exercise was just as good as medicine. And in that particular study, the high placebo response meant that nonspecific influences like patient expectations and the attention from the study personnel during monitoring visits may have caused the therapeutic response.
http://www.psychologytoday.com/blog/brain-bootcamp/201009/can-exercise-cure-depression
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
257
Dali ve mava depresija dodeka ste vo ova sranje.....pocna da me mava depresija kazete soveti sto kako da pravam ??


ps.i koj se izlecil od ova cudo dokolku saka neka me iskontaktira preku poraka za da se sretneme da slusnam nekoj sovet zosto ova me poluduva...
Медитација. Седни во удобна позиција и внимавај на дишењето. Мисли има да те матат, игнорирај ги, и врати го вниманието на дишење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom