Анксиозност

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
И до кога? Мине и никогаш не се враќа, или ќе мораш пак да пиеш по одреден период?
Зависи, ако добро е спроведена терапијата (лекови и редовни контроли) не би требало да имало рецидиви. Сепак зависи колку се изложуваш на потенцијални стресни ситуации, затоа се спроведуваат контроли and stuff.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
ANXIESTY.png

таблетите помагаат да се совземи човек,без физичка активност,дружење и уживање со личности кои сакате слични или исти работи,нема да ти помогнат сигурно.
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
152
Поени од реакции
254
Кои лекови се зимаат ? И кој ги препишува ? Ако знае некој точно нека напише.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Прегледај го приврзокот 89478

таблетите помагаат да се совземи човек,без физичка активност,дружење и уживање со личности кои сакате слични или исти работи,нема да ти помогнат сигурно.
Да, затоа ако постираш слика со некој рандом цитат сигурно ќе помогне. Не можеш да форсираш да излегуваш, болеста е индивидуална и си има свој тек. На некој му помага излегување, на некој самотијата.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Да, затоа ако постираш слика со некој рандом цитат сигурно ќе помогне. Не можеш да форсираш да излегуваш, болеста е индивидуална и си има свој тек. На некој му помага излегување, на некој самотијата.
темата е долга и широка,ќе собери уште еден рандом цитат ;)
 
Член од
15 април 2014
Мислења
2
Поени од реакции
7
Јас имав чести панични напади пред 10-тина години. Прво се обидов да си помогнам сама, и пиев дијазепам. Откако не успеав и нападите станаа почести, почнав да одам еднаш неделно кај терапевт Марија Каранфиловска. Техниките кои таа ми ги покажа ми помогнаа како да се соочувам со својата анксиозност. Не земав никаква терапија (тоа беше предуслов за да работам со неа). Со текот на времето силата и животот се вратија во мене и животот ми се промени на многу поубаво. Анксиозноста не е болест, таа е црвено светло кое нашата потсвест ни го активира за да ни го привлече вниманието дека мораме да направиме некои значајни промени во себе си за подобар живот.
 
Л

Лигеја

Гостин
Јас имав чести панични напади пред 10-тина години. Прво се обидов да си помогнам сама, и пиев дијазепам. Откако не успеав и нападите станаа почести, почнав да одам еднаш неделно кај терапевт Марија Каранфиловска. Техниките кои таа ми ги покажа ми помогнаа како да се соочувам со својата анксиозност. Не земав никаква терапија (тоа беше предуслов за да работам со неа). Со текот на времето силата и животот се вратија во мене и животот ми се промени на многу поубаво. Анксиозноста не е болест, таа е црвено светло кое нашата потсвест ни го активира за да ни го привлече вниманието дека мораме да направиме некои значајни промени во себе си за подобар живот.
Здраво. :) Сакам да те прашам како успеваш да го контролираш гневот во секојдневието или кај тебе само во паника ти се манифестира анксиозноста? Јас сум мирна со денови,може и со недели,исто се консултирав со доктор и тој ми покажа тактика за контрола врз паниката и нервозата како дишење,медитирање,читање и слушање на музика за релаксација,ја сменив и рутината во секојдневието плус сето тоа пијам умерена доза на деметрин препишана од него но никако врз гневот не можам да воспоставам контрола избива наеднаш и без причина исто како и претераната нервоза и загриженост.Ми се смачи веќе,ми штети таквото однесување во односите со луѓето особено во работните односи.Ко темпирана бомба сум. :)
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Здраво. :) Сакам да те прашам како успеваш да го контролираш гневот во секојдневието или кај тебе само во паника ти се манифестира анксиозноста? Јас сум мирна со денови,може и со недели,исто се консултирав со доктор и тој ми покажа тактика за контрола врз паниката и нервозата како дишење,медитирање,читање и слушање на музика за релаксација,ја сменив и рутината во секојдневието плус сето тоа пијам умерена доза на деметрин препишана од него но никако врз гневот не можам да воспоставам контрола избива наеднаш и без причина исто како и претераната нервоза и загриженост.Ми се смачи веќе,ми штети таквото однесување во односите со луѓето особено во работните односи.Ко темпирана бомба сум. :)
"Смиреноста" ти е од деметринот или од "тактиките"?
За контрола на гневот пробај користи ја недоминантната(ако си деснак користи ја левата и обратно) рака во наредните две недели за вршење на секојдневни активности(мешање кафе со лажичка, пишување итн.).
 
Последно уредено:
Л

Лигеја

Гостин
"Смиреноста" ти е од деметринот или од "тактиките"?
За контрола на гневот пробај користи ја недоминантната(ако си деснак користи ја левата и обратно) рака во наредните две недели за вршење на секојдневни активности(мешање кафе со лажичка, пишување итн.).
Смиреноста ми е и од двете работи,деметринот го пијам само по половина наутро и половина навечер се останато е вежбање.А за смена на рацете...прв пат слушам за вакво нешто. :)
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
И до кога? Мине и никогаш не се враќа, или ќе мораш пак да пиеш по одреден период?
Цел живот Агде, додека дишеш.[DOUBLEPOST=1397685566][/DOUBLEPOST]
Антидепресиви има повеќе вида, е сеа некои делуваат на сеоронинот други на серотонин/норадреналин, други на повеќе нвротрансмитери, додека за антипсихотицити е познати дека делуваат на неуротрансмитерот допамин.

Некои антидепрсиви меѓу кои најпознатите т.н SSRI кога влијаат на одредени подтипови на рецептори, го намалуваат количеството на допамин, таа намаленост води до зголемено лачење на пролактин (кој стимулира растење на гради) а пак пролактинот од друга страна е обратнопропорционален со тестостеронот.

Антипсихотиците пак делуваат на блокирање на допаминот, кога е блокиран веќе опишав што се случува.

Антидепресивите не содржат шеќери, и не делуваат на секој исто во однос на апетитот.
Гледам се разбираш па ако може да подобјасниш за екстазите ме интересира дали спаѓаат во антидепресиви и кој е начинот на нивното дејство. Дали го зголемуваат лачењето на серотонинот, дали тој се троши и дали е подобро да се земат една па после неколку часа уште една или пак две наеднаш?
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Ме утеши. :)

Има еден форумџија тука, тврди дека ја надминал анксиозноста, ама не сака да пренесе искуство и да каже како. Сељак!
Верверичката секогаш ќе биде анксиозна, таква е нејзината природа ;)
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Ве молам доколку има некој кој ја надминал анксиозноста нека каже како, некои техники и сл. Мене ми препишаа Елицеа (Escitalopram), доколку некој ги користел ме интересира за колку време почнуваат да делуваат. Поздрав.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Ве молам доколку има некој кој ја надминал анксиозноста нека каже како, некои техники и сл. Мене ми препишаа Елицеа (Escitalopram), доколку некој ги користел ме интересира за колку време почнуваат да делуваат. Поздрав.
маѓично стапче нема - СЕ зависи од тебе како ќе се поставиш и ќе го живееш животот.........едно е сигурно - колку повеќе и придаваш важност и значење на анксиозноста,толку повеќе ќе влијае на твојот квалитет на живот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom