Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

 • СДСМ

  Гласови: 17 7,2%
 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 65 27,4%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 108 45,6%
 • ДУИ

  Гласови: 6 2,5%
 • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 2 0,8%
 • БЕСА

  Гласови: 2 0,8%
 • ДПА

  Гласови: 1 0,4%
 • Друга партија (ќе пишам за која)

  Гласови: 13 5,5%
 • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

  Гласови: 23 9,7%

 • Вкупно гласачи
  237
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.422
Поени од реакции
5.159
Интелигенцијата од Центар и Цигојнерите од Шутка :icon_lol: :icon_lol: .
Некој од некого ќе се срами, а тоа не се нужно првите.
A pa koja e pa taa pa neverojatna inteligencija vo Butel Gazi Baba Kisela Voda Gjorce Ilinden Petrovec i.t.n. Sto se odnesuva do Sutka steta sto mlad si umre Amdi Bajram kralot na Sutka pa nema veke koj da gi potkupuva i laze Romite da glasaat za DPNE ko u vremeto na Grujo i Mijalkov koga vo Sutka DPNE na sekoi izbori tepase 9:1 vo soodnos so SDS :icon_lol:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
6.540
Поени од реакции
9.271
A pa koja e pa taa pa neverojatna inteligencija vo Butel Gazi Baba Kisela Voda Gjorce Ilinden Petrovec i.t.n. Sto se odnesuva do Sutka steta sto mlad si umre Amdi Bajram kralot na Sutka pa nema veke koj da gi potkupuva i laze Romite da glasaat za DPNE ko u vremeto na Grujo i Mijalkov kade vo Sutka DPNE na sekoi izbori tepase 9:1 vo soodnos so SDS :icon_lol:
malce bese 9-1... i toj edna gomnava ne go zasluzuvaa
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.046
Поени од реакции
32.581
sfati ja kako sakas. nema ljubov megu kasimi i vmro, od druga strana 100 pati imaat od dui kazano deka oni ke vratat vmro na vlast... racunaj i oni se poveke se svesni deka so sdsm nema idnina, ova im e moznost da ostanat na vlast.

takov potez bi bil duri i maestralen ako prifati vmro. dui bi si gi vratila skonskite glasovi od sds, vmro bi izgubil del od glasacite koj ke idat kon levicata ali site privezok partii edna po edna ke pocnat da idat kon vmro pa glasackoto telo cifrite ke bidat gore dole isti. od ova bi imala kjar i levicata a sds ide u istorija...
Znaci Dui nisto ne gi kutka, Vmro pre bi go unistil sdsm nego li dui.


Sent from my SM-A217F using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
6.540
Поени од реакции
9.271
Znaci Dui nisto ne gi kutka, Vmro pre bi go unistil sdsm nego li dui.


Sent from my SM-A217F using Tapatalk
vmro mora da go unisti sdsm za da moze da go unisti i dui eden den. se dur sme 50/50 podeleni kako makedonci nema smrt za dui. eden mora da umre prvo. neka bidat toa komunjarite.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.603
Поени од реакции
17.313
Pa mnogu glupi se sovetnicive be.. Ako ti dojde nekoj graditel ti rece eve ti 10,000e za da glasas ZA u sovetot, ti zemi si gi parite, staj gi vo dzeb i glasaj protiv.. kaj kur ke znae deka si glasal protiv..
Нема тука 10-20 илјади евра, не секогаш парите одлучуваат. Фино лепо ќе му пратат два-тројца од Грчец да му го стресат гомното на некое рахитично левичарче, има да гласа со две раце ако треба.

Мафија е во прашање, тешки милиони се вртат, а Левица нема структура и грб за да се спротистави. Кога можеа пајташи на СДС да му упатуваат смртни закани по семејството на Апасиев и Мицкоски, без око да им трепне, истото го може и друг, особено на некој анонимус од советите.

Како и да е, добро е што влегоа во советите, колку-толку ќе бидат некој коректив.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.737
Поени од реакции
4.988
ДПМНЕ ќе коалицира со победникот од албанските гласови. Едно време ДПМНЕ сакаше со ДПА да коалицира, но ДУИ рекоа дека ќе ја праат големата и дојде амерички амбасадор ги истегна ДПМНЕ за уши и одма си легнаа на брашното.
ВМРО никогаш повеќе нема да добие ни 50 пратеници, а не па 63 како во 2008ма, а со оглед на тоа што останатите албански партии исто така земаат замав, ДУИ сигурно нема да има пак 15 пратеници, така што дури и да победи ДУИ - ќе им треба Левица за коалиција која што никогаш нема да коалицира со ДУИ. Така што останува коалиција ВМРО-Левица-ААА.

ДУИ колку сака нека плаче ако не влезе во влада, никој нема да ги ферма овојпат.
 
Член од
13 јуни 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
ВМРО никогаш повеќе нема да добие ни 50 пратеници, а не па 63 како во 2008ма, а со оглед на тоа што останатите албански партии исто така земаат замав, ДУИ сигурно нема да има пак 15 пратеници, така што дури и да победи ДУИ - ќе им треба Левица за коалиција која што никогаш нема да коалицира со ДУИ. Така што останува коалиција ВМРО-Левица-ААА.

ДУИ колку сака нека плаче ако не влезе во влада, никој нема да ги ферма овојпат.
Левица до вчера ни со ВМРО не сакаше да коалицира ама на прес друго кажа ..
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.884
Поени од реакции
13.913
Левица до вчера ни со ВМРО не сакаше да коалицира ама на прес друго кажа ..
Апасиев има кажано дека во предизборни коалиции не влегуваат. А дека постизборно би влегле, не знам од кај овие работи излегуваат дека не би коалицирале со ДПМНЕ или СДС, има кажано само дека со ДУИ не би коалицирале. А и ако влезат во коалиција има животот да им го загорчат.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.737
Поени од реакции
4.988
Левица до вчера ни со ВМРО не сакаше да коалицира ама на прес друго кажа ..
Тоа што го вчера го кажаа кажаа на прес го имаат кажано уште милион пати претходно - дека нема да влегуваат во пред-изборни коалиции. Пост-изборни коалиции ќе мора да има за формирање влада и немаат проблем со тоа.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
861
Поени од реакции
3.411
Znaci Dui nisto ne gi kutka, Vmro pre bi go unistil sdsm nego li dui.


Sent from my SM-A217F using Tapatalk
Зошто нивните гласови се комплетно оделени од реалноста. Значи они на парламентарните избори 2020 добиле 104 669 гласа. Сега на сите советнички листи имаа добиено некој 105 000 гласа. Они се единствените од четворката СДС, ДПНЕ, ДУИ, АА кој немаат никаков пад во гласаноста.

Значи за ДУИ не е важно незадоволство, не е важно кадровска политика, внатрешни поделби, квалитетот на против кандидатите и најважно не е важно како се гласало. Они на крајот на денот само си ја пишуваат бројката која им е потребна и тоа е тоа. 14 сограѓани им изгореа во болница во Тетово и они пак отидоа и си ја изгласаа Теута. Јас сум сигурен утре АА, СДС, ДПНЕ и Левица да го подржат на Беса кандидатот за Тетово, они едноставно ќе си го пишат неговиот број на гласови + 5-10% и чао пријатно.Зошто едноставно не им е гајле си прават што сакаат зошто и СДС и ДПНЕ се евнуси.

И вака они прават со секоја опозиција против нив, едноставно ги фаќаат на кондиција. Еве ги АА и Беса веќе спласнаа. Се очекува сега новиот противник со силна реторика исто како Села, Гаши и овој од Беса да се појави да ги маргинализира како они што направија на ДПА и на ПДП и да тргне во нова енергична борба против ДУИ. Која ќе ја изгуби, и потоа ќе биде пак дајте ново дете.

Шансите ДПНЕ, АА + Беса да направат влада се 2% по мене, а тоа па дека Левица ќе биде во истата -100%. Нема шанса ДПНЕ да дозволи некој да отиде против СДС и ДУИ и навистина да им наштети. Тоа се сите браќа близнаци и спаринг партнери. Сега јас сум лошиот ти си добриот, па ај сега јас сум добриот ти си лошиот.
 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
13.825
Поени од реакции
28.602
A pa koja e pa taa pa neverojatna inteligencija vo Butel Gazi Baba Kisela Voda Gjorce Ilinden Petrovec i.t.n. Sto se odnesuva do Sutka steta sto mlad si umre Amdi Bajram kralot na Sutka pa nema veke koj da gi potkupuva i laze Romite da glasaat za DPNE ko u vremeto na Grujo i Mijalkov koga vo Sutka DPNE na sekoi izbori tepase 9:1 vo soodnos so SDS :icon_lol:
Разбирам дека си кисел. Сепак оваа киселост што ја осеќаш сега, нема да е ништо во споредба со таа што ќе ја осетиш како арома во штабот на СДС- Шуто Оризари, во кој ќе морате да држите состаноци заедно со сопартијците цигани, како единствени два бастиони на прогресивната мисла во Скопје.

Замисли ја сценава, вие и они, brainstorming на тема " Состојбата на демократијата и евроинтеграциите на РСМ", во просториите на некој кантри клуб во Шутка. Говорници Костадин и Габриел Бајрам. Смрди труе внатре на кисела циганска пот, ама знаат Циганите дека штом ја изинхалиравте успешно шипттарската реа на овча лој низ годините, ќе ја навикнете и нивната многу брзо и намерно нема ви пуштаат клима.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.737
Поени од реакции
4.988
Неџат се јавил бе, оти не кажувате:pos:
Овој е многу полош од Саше. Иако 2цата се шизофреници, Саше барем знае дека е глуп. Овој се мисли дека е интелектуалец.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
34.415
Поени од реакции
90.459
После официјално преброените гласови може комотно да се заклучи дека ВМРО не победи туку СДСМ загуби на овие избори. Да не бидам сфатен погрешно, победи ВМРО, ама во однос на бројот на гласачи се тука негде, барем во побитните општини плус град Скопје, а СДСМ бележи огромен пад. Ова е доказ дека на неутралните и непартиски определените им е преку кур дојдено од власта и сега ги казнуваат на овој начин. Реално ништо не мора да значи ова за ВМРО за во иднина ако не преземат нешто внатре во партијата и не ги надградат постоечките кадри кои моментално не им се баш најсјајни.

Исто така слабата излезеност и големиот број неважечки ливчиња се доказ за недовербата што ја има народот во политичките партии (секако за двете најголеми зборам). Новата гарнитура градоначалници, не само на ВМРО туку општо сите, мора да докаже и покаже дека ја научиле лекцијата во однос на нивните претходници кои оставија многу лош впечаток, секоја чест на ретките исклучоци.

И да, време е за јака и сериозна трета опција кај политичките партии оти од двеве најголеми аир не видовме 30 години веќе. Се надевам на некои нови струи и ветришта на политичката сцена кои може ако ништо друго барем малце да не мрднат од мртвата точка во која сме долго време.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom