Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

 • СДСМ

  Гласови: 17 7,2%
 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 65 27,4%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 108 45,6%
 • ДУИ

  Гласови: 6 2,5%
 • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 2 0,8%
 • БЕСА

  Гласови: 2 0,8%
 • ДПА

  Гласови: 1 0,4%
 • Друга партија (ќе пишам за која)

  Гласови: 13 5,5%
 • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

  Гласови: 23 9,7%

 • Вкупно гласачи
  237
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.032
Поени од реакции
5.664
А ова бе

https://faktor.mk/objaveno-pismo-od-zaev-do-chlenstvoto-na-sdsm-rezimot-vekje-vleze-vo-nekoi-od-opshtinite-da-ja-zgolemime-nashata-dostapnost-za-gragjanite

Режимот режимот режимот. Цел ред вили испокупивте со пајташите од Струмица на прв ред меѓу Ханиоти и Пефкохори, се збратимивте со дилерите од околните скопски села, цел шљам од Скопје (читај Кисела Вода) го испромовиравте у незнам каков кадар, со ебан прст не мрднавте освен да испуните странски агенди без НИКАКОВ бенефит за нас од тоа. Пак се елитизиравте божем сте божество некакво и никој ништо не ви може. Сакаш да го живееш Бранко прајм, али неможеш. А и ебемти реперот БЦ што сакаш да го стигнеш у мангуплук. Неспособни и некадарни. Фејк елитизам и бенефиции незаслужени. На тоа останавте цел живот, никој не ве сака. Пушете го курот на 31ви еднаш за секогаш и да бог да се распаднете на трошки никад политика да не помирисате.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.867
Поени од реакции
6.615

Filip Telford

иначе?
Член од
20 јули 2020
Мислења
5.891
Поени од реакции
37.337
Левица у Илинден на следните парламентарни иде над 1000 гласови.
Сега на овие избори имаше 600 гласа за совет.

СДСМ дебакл изеде, 1500 гласови се минус у споредба со претходните локални избори. Не дека некогаш биле блиску до било што во Илинден ама сега можно е да станат и трета партија со оглед на тоа што веќе неколку години имаат раскол у локалната организација.

ВМРО горе доле си ги држи тие 5.000 гласови од кои на овие избори Жика како независен им скина 1800 со 1000 за неговите советници. Овие што гласале за Жика се гласови на ВМРО во голем дел, пола од нив да завршат кај Левица ете ти 1000+ гласови.

На СДСМ гласовите за градоначалник и совет им се поклопуваат.

ВМРО ко што кажав има приближно 1000 гласови изгубено на сметка на Жика и некои 300 во советите, ама добро тука и ВМРО НП па и Единствени за Македонија имаат земено околу 500 заедно. Овие на парламентарни секако се гласови на ВМРО пошто ќе влезат у коалиција со нив а и да не влезат секако не постојат. Кој кур си ти Јанко Бачев да кинеш гласови у Илинден со тој пензионерот од носител што ти беше.

На Левица ова се чисти 600 гласови заработени. Дел од овие на Жика да се вратат у ВМРО, дел да отидат у Левица и ете и нерешено вс СДСМ у најмала рака. А тука на парламентарни ништо чудно да цепкаат и од на ВМРО гласовите со оглед на тоа што ко што спомна некој и на претходната страна голем дел од гласачите имаа гласано за градоначалник на ВМРО и совет на Левица. Верувам у парламентарни ВМРО вс Левица овие ваквите гласачи ќе гласаат за вториве.

Доста од младата популација е насочена кон Левица, старците гласаат за ВМРО и тоа никад нема да се искорени, овие на СДСМ гласовите се истотака стари гласачи и некои ухлебани млади од претходниве 2 избори.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
3.820
Поени од реакции
18.858
И Вмро сеа видоа урда на курот па ќе праат бачило. Чекајте малку другари, прва победа ви е после 2016та, и тоа на локални избори, не дека ја бутнавте власта. Тек сеа треба да се покажете со вашите нови градоначалници.

Не верувам дека Заев ќе им даде предвремени избори особено не сега после ваков налет на локалниве што имаа и плус Левица во подем. Он сеа све ќе направи за да ги прикаже градоначалниците на Вмро како неспособни и дека ништо нема да направат па тек после кога ќе почне незадоволството кај народот ќе даде предвремени избори, а знаејќи што партија се нема да треба да чека многу пред овие да се избламираат.

Нека не си праат бајрам на умот дека они нешто смениле сега или бутнале некого од власт, имаат уште многу муви да лапаат за да дојдат на власт, и тек тогаш е знак прашалник затоа што има многу фактори што играат улога.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.394
Поени од реакции
11.765
Ако има 10 бона да даде за советник да гласа има и 3-4 бона да даде на лица да си ги врати тие 10 бона од кај тебе со камата.
Slobodno neka pusti..
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.133
Поени од реакции
32.855
Тетово испадна клучна општина за цела влада. Ако Заев не го подржи Касами, отиде владата, ако го подржи, ДУИ ќе го минира во Скопје и Куманово.

Сепак за Заев попаметно е да го подржи Касами, Скопје секако е тешко достижно веќе, а ДУИ сигурно нема заради Тетово да ја напушти владата, знаат и они дека во таква состојба за првпат по 2008 ќе бидат опозиција, дури и да победат на вондредни избори, ВМРО нема да им ја прости 2017-та и кршењето на неформалниот договор “победник со победник“.

Плус предност за СДСМ е што Касами е пратеник, ако стане градоначалник, СДС добива пратеник плус, што може да е клучен при евентуално гласање доверба.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
7.516
Поени од реакции
11.293
Тетово испадна клучна општина за цела влада. Ако Заев не го подржи Касами, отиде владата, ако го подржи, ДУИ ќе го минира во Скопје и Куманово.

Сепак за Заев попаметно е да го подржи Касами, Скопје секако е тешко достижно веќе, а ДУИ сигурно нема заради Тетово да ја напушти владата, знаат и они дека во таква состојба за првпат по 2008 ќе бидат опозиција, дури и да победат на вондредни избори, ВМРО нема да им ја прости 2017-та и кршењето на неформалниот договор “победник со победник“.

Плус предност за СДСМ е што Касами е пратеник, ако стане градоначалник, СДС добива пратеник плус, што може да е клучен при евентуално гласање доверба.
vmro ne pregovara so kasimi za novo mnozinstvo nego so dui.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
7.516
Поени од реакции
11.293
Ова некоја инсајдерска информација ли е?
sfati ja kako sakas. nema ljubov megu kasimi i vmro, od druga strana 100 pati imaat od dui kazano deka oni ke vratat vmro na vlast... racunaj i oni se poveke se svesni deka so sdsm nema idnina, ova im e moznost da ostanat na vlast.

takov potez bi bil duri i maestralen ako prifati vmro. dui bi si gi vratila skonskite glasovi od sds, vmro bi izgubil del od glasacite koj ke idat kon levicata ali site privezok partii edna po edna ke pocnat da idat kon vmro pa glasackoto telo cifrite ke bidat gore dole isti. od ova bi imala kjar i levicata a sds ide u istorija...
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
2.668
Поени од реакции
6.628
Тетово испадна клучна општина за цела влада. Ако Заев не го подржи Касами, отиде владата, ако го подржи, ДУИ ќе го минира во Скопје и Куманово.

Сепак за Заев попаметно е да го подржи Касами, Скопје секако е тешко достижно веќе, а ДУИ сигурно нема заради Тетово да ја напушти владата, знаат и они дека во таква состојба за првпат по 2008 ќе бидат опозиција, дури и да победат на вондредни избори, ВМРО нема да им ја прости 2017-та и кршењето на неформалниот договор “победник со победник“.

Плус предност за СДСМ е што Касами е пратеник, ако стане градоначалник, СДС добива пратеник плус, што може да е клучен при евентуално гласање доверба.
Магаре или змија е. Ако го загуби Скопје ги губи јавните претпријатија и друга битна работа, Ордановски беше во право кога го кажа ова, ИЕ1 и Скопје наметнуваат тренд, после тоа може многу лесно и по други места да тргне работата наопаку...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
10.143
Поени од реакции
14.603
ДПМНЕ ќе коалицира со победникот од албанските гласови. Едно време ДПМНЕ сакаше со ДПА да коалицира, но ДУИ рекоа дека ќе ја праат големата и дојде амерички амбасадор ги истегна ДПМНЕ за уши и одма си легнаа на брашното.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom