Алкохоличари во семејството

Член од
18 ноември 2010
Мислења
194
Поени од реакции
101
Po golema raspravija vecerva,jas i majka mi odlucivme da se odselime od ovde i da go ostavime sam,blagodaram na pomosta za site.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Po golema raspravija vecerva,jas i majka mi odlucivme da se odselime od ovde i da go ostavime sam,blagodaram na pomosta za site.
Ова според мене ви е најпаметна идеја, таа болест тешко се лекува само ќе страдате. Подобро без него ќе живеете, во тоа не се сомневам. Имаш 17 години, ќе почнеш да се грижиш за мајка ти и се ќе биде добро.
 

Shur1keN

Hard Gamer
Член од
27 март 2012
Мислења
60
Поени од реакции
12
имав еден комшија "душа" човек,со сите е добар,предобар,домаќин се нај добро ама пошто му беше умрена женаму често знаеше да се изнапие и да прави проблеми по целото маало и после утредента доаѓаже и ни се извинуваше и така секој ден се додека еднаш не му го скапа носот на тато и пошто беа многу добри другари тато му рече дека ќе му прости само ако престане да пие и од тој ден нема ставено капка алхохл во устата дури ни за здравица...
--- надополнето: 5 мај 2012 во 00:07 ---
имав еден комшија "душа" човек,со сите е добар,предобар,домаќин се нај добро ама пошто му беше умрена женаму често знаеше да се изнапие и да прави проблеми по целото маало и после утредента доаѓаже и ни се извинуваше и така секој ден се додека еднаш не му го скапа носот на тато и пошто беа многу добри другари тато му рече дека ќе му прости само ако престане да пие и од тој ден нема ставено капка алхохл во устата дури ни за здравица...
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
284
Поени од реакции
102
Татко ми знае да забега со чашката. Додека беше жива мајка ми пак го контролираше, а сега си ја цуцка ракијата како вода. Пре ракија ќе дрмне него ли вода (секако, кога има пари зашто нели и таа се купува). Не ме загрижува фактот што пие воопшто, негова ствар, немам јас ни волја ни живци да се замарам со тој дел, но не е како што беше порано кога ќе се нацуцка. Буквално ме малтретира со неговите муабети а и последен пат кога беше пијан буквално ме искрши од мавање. Сега е како демек мирен, се покаа, ама тоа не ми е верно у никој случај дека он ќе се смени. Собирам парталите што е можно поскоро и џом да ме нема. Порано беше повесел човек, ама како го сотреа маките повеќе накај агресивност му иде тоа пијанството. Токмак!
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Никако да се лекува ако му се пие ќе му дадам целосна поддршка - ќе му купам литро ракија и ќе му дадам да пие од кога ќе се затруе на улица и нека цркне, за такви свињи само г**на треба да им се даде, ниедно ветување не го исполнуваат, ќе апстинира неколку дена до месец и после стара песна, тешко и горко на семејството спас од таков е само бегање џабе не рекле од пијаниот и будалиот бега.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Татко ми знае да забега со чашката. Додека беше жива мајка ми пак го контролираше, а сега си ја цуцка ракијата како вода. Пре ракија ќе дрмне него ли вода (секако, кога има пари зашто нели и таа се купува). Не ме загрижува фактот што пие воопшто, негова ствар, немам јас ни волја ни живци да се замарам со тој дел, но не е како што беше порано кога ќе се нацуцка. Буквално ме малтретира со неговите муабети а и последен пат кога беше пијан буквално ме искрши од мавање. Сега е како демек мирен, се покаа, ама тоа не ми е верно у никој случај дека он ќе се смени. Собирам парталите што е можно поскоро и џом да ме нема. Порано беше повесел човек, ама како го сотреа маките повеќе накај агресивност му иде тоа пијанството. Токмак!
Исти курац и јас имам дома.. Агресивност поголема како што одминуваат годините..Бара најмала причина за кавга.. Чекам погоден момент и напуштам куќава..
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Имав и јас комшија над мене нон стоп беше пијан се тепаше со кучиња низ улица кај ќе стигне правеше проблеми дигаше галама доаѓаше дома ја тепаше жена му нон стоп еден ден на син му преку глава му дојде и го нападна но стариов му ја пукна главата сега се преселија и така тоа семејство се растури,доагала полиција нема што да му прави го носи во бардовци но ни таму нема што да му прават и го пуштаат пак ке направи проблем во маало пак ке викнат полиција пак ке го приведат но пак го пуштаат по некое време од Бардовци и така си се врти во круг фрка-станица-бардовци-фрка.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Добро бе само јас го имам најдосадниот татко на светот кога е пијан ? :D Си иди дома дрво ми влегува во соба и почнува да ми раскажува јас вака кога бев колку тебе ти вака, ќе ми испуши 2 пакети цигари всоба ќе направи како оџакот да ми се затнал, ќе збора ти се добро дете ова она, и на бегање ќе ми дај 5стотки и ќе легни, душа чоек ама кога е пијан е досаден и се знај тој е секогаш во право и се разбира од се :D
 
K

kalimer0

Гостин
Татко ми е зависник ама никогаш апсолутно никогаш не бил насилен кога бил пијан. Или легнува да спие или ќе тупи некој досаден муабет па ќе легне да спие ама нема ни чаша скшено. Можеби е среќа во несреќа:rolleyes:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ќе зборувам за мој близок роднина. Незнам дали постои друг таков случај во државава. Сум видел многу пијани луѓе и пијанства но овој мислам дека никој неможе да го стигне. Пие секој ден, станува сабајле во 7, до 14 часот попладне тој е мртов пијан. Ќе поспие неколку часа и после ќе стане и пак почнува да пие, се спрема за вечерта. Секој ден станува со мислата што да пие денес и кој да му прави друштво, ако нема друштво сам пие. Сопственик е на фирма која фала богу работи одлично досега, но џабе му е тоа кога е психички алкохоличар. Има прекрасна жена и три деца, две женски на возраст од 26 и 20 години, и мало машко дете 10 години. Ги малтретира секојдневно. Жена му беше медицинска сестра, на дежурство седеше по цела вечер со неа. Потоа и забрани да оди на работа па жената мораше да ја напушти работата. Неколку пати ја имаше тепано на нејзиното работно место, пред сите колеги. Секој ден некој од блиските роднини мора да присутен кај нив дома за да не налета и да ја тепа жена му или децата. Дури и јас неколку пати сум морал да седам со него и да му правам муабет по цела вечер за да не прави проблеми. Какви глупости само зборува додека е пијан.... Ги малтретира децата, посебно машкото, најмалото. Неколку пати досега се обиде да го убие! Еднаш го удри по глава со бокс и детето доби потрес на мозокот, вториот пат го удри со нога во грбот...Му се има заканувано лично пред мене со нож во рака велејќи му дека ќе му ја сече главата...Детето уште од мало секојдневно расте со вакви трауми, и сите се надеваат дека детето ќе доживее да порасне како што треба и нема да има никакви последици од сите овие работи што ги има гледано и низ кои што поминал благодарение на татко му. А она што е најжално е дека никој досега не се осуди да го пријави во ниту една институција! Еднаш ја убедив мајка ми да се јави и да разговара со една служба за пријавување на семејно насилство. И објаснија дека прво треба да се поднесе пријава кај нив, после они поднесуваат до полиција и суд документи со кои ќе се бара да му се одземе правото над децата, и ќе биде сместен на лекување или во затвор додека пак службата рече дека тие и државата ќе се погрижат за жената и за децата да бидат сместени на сигурно место каде што нема да може никогаш да ги најде. Но џабе, никој немаше храброст да го пријави и да го направи тоа, а јас мислам дека најмногу не го сторија тоа поради страв и срам од народот. Многу пати досега им имам кажано да ја завршат оваа работа додека не убие некој, но никој не ме послуша. Еве го уште продолжува вака, и ќе продолжи додека некој не заврши 2 метра под земја или не го пријават па тој да заврши во некоја лудница.
--- надополнето: 22 јуни 2012 во 03:57 ---
Ни кога е трезен не прави нешто корисно, денеска не отиде на работа и цело време урла, треска вратите и сега гарант нешто скршил....
Татко ми се обиде пред 1 година кога престана да оди на работа да пие секојдневно и да прави проблеми дома. Не некои посериозни но онака дерење и кавги со мајка ми. Се додека една Сабота после излегување не си дојдов и јас дома пијан даска. Нешто почна да ми се дере, мислејќи дека ќе го слушам што зборува и ќе бидам мирен. Можеби беше грешно, но сепак го направив тоа. Го удрив, го удрив шамар и му реков дека ако уште еднаш ми се издере мене или на мајка ми ќе го убијам. Другиот ден беше како нов. 3-4 месеци не си правевме муабет и не сакавме да се видиме, но престана да пие и да прави проблеми. Сега пак е без работа, се расправам со него понекогаш, но од тогаш се нема напиено капка алкохол, се измени многу.

Совет што можам да дадам е следното. Не им се плашете! Ако се пијани и ако викаат и маваат по вас, возвратете им со иста мерка. Покажи му сила и решителност дека тоа што прави нема да го трпите цел живот. Јас мојот татко го удрив, и знам дека тоа беше можеби најголемата грешка што ја направив во животот, но таа грешка му даде до знаење дека неможе да се однесува како сака и да прави што сака.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Маааа....нема крај со тоа.Кој си ја има маката од нив,ќе си пати цел живот.Од една страна те кочи љубовта,од друга стрна ти гори душата.
Тоа е,трај додека недобиеш сила да се тргнеш на страна.
 
Член од
27 март 2011
Мислења
347
Поени од реакции
150
[Маааа....нема крај со тоа.Кој си ја има маката од нив,ќе си пати цел живот.Од една страна те кочи љубовта,од друга стрна ти гори душата.
Тоа е,трај додека недобиеш сила да се тргнеш на страна./QUOTE] abe koja crna ljubov covece takvi goveda samo daska po zadnikot
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Многу тeшко се станува зависен од алкохол но кога веке ќе станеш тешко назад.
Треба секој ден по многу да пиеш за да станеш зависен.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Убав совет им даде.. удри пијан човек па мамицата ќе ти ја е*е.. сериозно не си играјте со вакви работи ако на 1 му успеало незначи дека и кај друг ќе успее..Само истрпете некое време фаќајте убава работа и марш од куќата..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom