Албанија - место за одмор

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Директорот на АЕК прв објасни дека се крати од интернетот.....ќе парафразирам:

ако имаш 10 Гб интернет дома, тоа значи 2,5 Гб по недела просечна потрошувачка. Значи за една недела во земјите од Западен балкан ти следуваат 2,5 Гб по протоколот за ФЕР користење на услуги, а не сите 10

Ќе се повторам...мене од 10 Гб дома, сега ми следуваат 3 Гб во Албанија
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Има некој да бил во Шенѓин да ми каже како е?Планирам едно 5 дена со жената и синот да отидеме накај 12 месецов па ме интересира како е атмосфера и ситуацијата на плажа.Дали има многу гужва,дали може да си ставам чадор на плажа со оглед дека не сум баш фан на концесионери и со оглед дека на плажа идам двократно (сабајле,и после 5 попладне) не сакам да плаќам двократно а не се ни сончам туку идам стриктно за вода.За цените ми имаат кажано дека се слични како во Скопје.А за апартман имаме резервирано од познаници.Така да секој совет е добредојден :)
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
502
Поени од реакции
693
Shengjin ima dolga plazha pocnuvakji od kaj morskoto pristanishte pa do juzhniot del. Kaj se naogjaat hotelite, ima koncesioneri no megju niv mislam deka imase javni delovi za da postavis cador. Ne sum bil nekoe vreme i ne sakam da ti dadam neproverena informacija, dodeka od kade zavrsuvaat hotelite imas mesta za postavuvanje cador kolku sakas, barem taka bese pred nekolku godini. Sega e do-izgradeno i veruvam deka e mnogu podobro.

Poveli link od youtube prikacen vo juni 2021 snimen so dron.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Shengjin ima dolga plazha pocnuvakji od kaj morskoto pristanishte pa do juzhniot del. Kaj se naogjaat hotelite, ima koncesioneri no megju niv mislam deka imase javni delovi za da postavis cador. Ne sum bil nekoe vreme i ne sakam da ti dadam neproverena informacija, dodeka od kade zavrsuvaat hotelite imas mesta za postavuvanje cador kolku sakas, barem taka bese pred nekolku godini. Sega e do-izgradeno i veruvam deka e mnogu podobro.

Poveli link od youtube prikacen vo juni 2021 snimen so dron.
Dali e cisto, dali vodata e zamatena, Ima li nesto interesno, zabava, akva park, idr.
Najbitno mi e moreto da e cisto I da ne mirisa na kanalizacija .
Se mislam I jas za tamu, no od videovo sto go vidov, malku se razocarav.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Има некој да бил во Шенѓин да ми каже како е?Планирам едно 5 дена со жената и синот да отидеме накај 12 месецов па ме интересира како е атмосфера и ситуацијата на плажа.Дали има многу гужва,дали може да си ставам чадор на плажа со оглед дека не сум баш фан на концесионери и со оглед дека на плажа идам двократно (сабајле,и после 5 попладне) не сакам да плаќам двократно а не се ни сончам туку идам стриктно за вода.За цените ми имаат кажано дека се слични како во Скопје.А за апартман имаме резервирано од познаници.Така да секој совет е добредојден :)
Од морето кога гледаш изгледа како Мајами со долга плажа, а уствари е приморски град и кога доаѓаш до плажа еден куп ѓубре, лош мирис, канализација. Викаат дека имало сега изградено фабрика за пречистување отпадни води.

Музика од сите страни, не е место за мирен одмор, туку за јадење само.

Цените се ниски и периодот средина на јули ти одговара тогаш нема гужви во Албанија, најмногу се крај на јули и август кога ќе заврши празникот.

Подобро Химара, морето има поубава боја.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
502
Поени од реакции
693
Dali e cisto, dali vodata e zamatena, Ima li nesto interesno, zabava, akva park, idr.
Najbitno mi e moreto da e cisto I da ne mirisa na kanalizacija .
Se mislam I jas za tamu, no od videovo sto go vidov, malku se razocarav.
Kako sto napomenuvav pogore ne sum bil vo posledno vreme i ne sakam da ti dadam pogresna informacija. Gradceto e turisticki i mal. Akva park porano nemase, sega ne znam. Nekoi hoteli imaat bazeni. Vodata e cista. Inaku sekoj ima svoj vkus i svoj pogled kon rabotite. Posledno sum slusal deka bilo podobro od porano vo smisol po izgradeno infrastrukturno, asfaltirani patista pokraj more itn.

I da, ako odis vo Shengjin, (jas ne sum bil) bi ti preporacal da go posetuvas mestoto vikano "Rera e hedhun", tamu kaj sto pred izvesno vreme se odrzuvashe Unum Festival. Vikaat deka e poubavo.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Kako sto napomenuvav pogore ne sum bil vo posledno vreme i ne sakam da ti dadam pogresna informacija. Gradceto e turisticki i mal. Akva park porano nemase, sega ne znam. Nekoi hoteli imaat bazeni. Vodata e cista. Inaku sekoj ima svoj vkus i svoj pogled kon rabotite. Posledno sum slusal deka bilo podobro od porano vo smisol po izgradeno infrastrukturno, asfaltirani patista pokraj more itn.

I da, ako odis vo Shengjin, (jas ne sum bil) bi ti preporacal da go posetuvas mestoto vikano "Rera e hedhun", tamu kaj sto pred izvesno vreme se odrzuvashe Unum Festival. Vikaat deka e poubavo.
често има ѓубре таму по плажата
иначе на еднен дел има брдо од песок и буквално од вода се искачувате одма нагоре


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Eve go Šenđin....:tapp:

 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Plažite vo Valona se iseckani na parčinja...koj ke fati mesto za hotel, šank, picerija....toj si pravi svoja plaža
Najdobro organizirana plaža po moe mislenje ima hotel Helia...
20200903_185240.jpg
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Се мислам за одмор во Ксамил или Саранда.
Па да ми кажете искуства за плажи (гужви на плажите), дали и колку се наплаќаат лежалките, како е со паркинг во двата града (поготово во Саранда, ако не сум сместен таму), каков е патот преку Струга, како се со цени општо за јадење во ресторани, пијачка низ рестораните и бич баровите и конкретно ме интересира за Ѓирокастер - каде можам да паркирам блиску до главното шеталиште/чаршија во градот и дали да одам до замокот пешки од доле или со кола до пола пат до замокот (бидејќи слушнав дека не можело до најгоре со кола, патот се правел)...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom