Албанија - место за одмор

Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Каков е патов до Саранда? Тежок е за возење? Ми кажаја малку зезнат е ридот што треба да се помине.
Не е толку лош патот, со исклучок на патот кај нас и тој ридот пред саранда друго е се океј. Ова зборам од кај Гирокастро, од кај Валона викаат дека бил позебан. Се на се проблем е што е долг, али ја сум да речеме почетник, 3 години возам и немав проблем.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Не е толку лош патот, со исклучок на патот кај нас и тој ридот пред саранда друго е се океј. Ова зборам од кај Гирокастро, од кај Валона викаат дека бил позебан. Се на се проблем е што е долг, али ја сум да речеме почетник, 3 години возам и немав проблем.
Не....сега не се оди од кај Валона, после Фиер има нов екпресен пат со 1+1 лента према Тепелене и Ѓирокастро. Ако нема гужва се вози 120-130

Од Рогожине до Фиер е автопат....од Елбасан до рогожине е една врста на експресен, останува од Ќафасан до Елбасан каде има кривини, но асфалтот е светлосни години понапред од кај нас
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Не....сега не се оди од кај Валона, после Фиер има нов екпресен пат со 1+1 лента према Тепелене и Ѓирокастро. Ако нема гужва се вози 120-130

Од Рогожине до Фиер е автопат....од Елбасан до рогожине е една врста на експресен, останува од Ќафасан до Елбасан каде има кривини, но асфалтот е светлосни години понапред од кај нас
Да, јас бев по тој пат :) Ништо страшно, само релативно малку километри ги возиш многу долго.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Препорака за сместување во Саранда и Ксамил до кај 30 евра од ден/вечер и да има сопствен паркинг?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Дечки препорачајте апартман во Орикум, ако знае некој да е до плажа и солидна цена. Каде да барам? За тројца возрасни и едно мало дете од 13 години. Планираме Јули - Август, околу 1 недела.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Дечки препорачајте апартман во Орикум, ако знае некој да е до плажа и солидна цена. Каде да барам? За тројца возрасни и едно мало дете од 13 години. Планираме Јули - Август, околу 1 недела.
неможиш пред време да закажиш, освен ако не е хотел. Барај на оваа локација во Радиме......одма пред Орикум е

40.35654868470205, 19.484129520276618

или во новиот комплекс одма пред Орикум

40.34263126255195, 19.481371669879792
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.971
Поени од реакции
1.864
Дечки препорачајте апартман во Орикум, ако знае некој да е до плажа и солидна цена. Каде да барам? За тројца возрасни и едно мало дете од 13 години. Планираме Јули - Август, околу 1 недела.
Bojo resort
Единствено место каде водата е плитка неколку 10ци метри, не е како во околината веднаш длабока. Местото за плажа е доста уредено, со добри лежалки, журки со пена, музика во вечерите...е сега Орикум е малце досадно место, ама Валона е на 15 км далеченост.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.863
Поени од реакции
54.398
динствено место каде водата е плитка неколку 10ци метри
Е ова не ми се свиѓаше лани у Дерми. Одма ми беше длабоко и ме нервираше тоа, сакам да стојам у вода малце подалеку од плажата а не да се борам и да претам. :D

Годинава сме на 2 ума, дали Црна Гора дали пак Албанија. Сигурно не би возел пак накај Дерми. Најверојатно поради таа причина ќе отпаднат и Саранда и Ксамил. Горе на север не ми се иде, па како алтернатива останува Валона и нејзината околина.
Па ме интересира вака од поупатените да ми објаснат и предложат некои места.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.971
Поени од реакции
1.864
Е ова не ми се свиѓаше лани у Дерми. Одма ми беше длабоко и ме нервираше тоа, сакам да стојам у вода малце подалеку од плажата а не да се борам и да претам. :D

Годинава сме на 2 ума, дали Црна Гора дали пак Албанија. Сигурно не би возел пак накај Дерми. Најверојатно поради таа причина ќе отпаднат и Саранда и Ксамил. Горе на север не ми се иде, па како алтернатива останува Валона и нејзината околина.
Па ме интересира вака од поупатените да ми објаснат и предложат некои места.
Само две места јас сум сретнал така , со песочна плажа (или песок во водата ), првото кај Бојо Ресорт во Орикум, и градската плажа во Валона. Од Валона до Орикум (Студена вода - Уји и фтохт, Радхиме, е исто како во Дерми, камења под вода , многу чисто, ама и длабоко). Ако си со деца, Бојо Ресорт е Ок, со тоа да можеш навечер да одиш во Валона, или некое попладне и до националниот парк Логора (пред да се пуштич долу за Дерми).
Моето омилено место на времето 2004-2008 , 4-5 години сум ги поминал во Хотел Нимфа, 6 км од Валона, Уји и фтохт - Студена вода. Е тогапш беше 40 еур соба со доручек. Бев и во 2015, беше реновиран и собите им беа 70 и 80 евра со доручек. Сега не знам како им се движат цените. Преклани во Орикум зедов апартман со 2 соби, и не можам да се сетам дали беше 45 или 50 евра бњз доручек.
Ова е моето искуство одприлика што можам да го споделам. Ако ти треба плус некоја информација, слободно пишувај.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Bojo resort
Единствено место каде водата е плитка неколку 10ци метри, не е како во околината веднаш длабока. Местото за плажа е доста уредено, со добри лежалки, журки со пена, музика во вечерите...е сега Орикум е малце досадно место, ама Валона е на 15 км далеченост.
сами на таа плажа...кога повеќето појма немаа за оваа плажа....:cool:

S6001650.jpg
S6001651.jpg
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
Јас пак не бев задоволен од Бојо Ресорт, бев сместен преку патот и секој ден тргнував од Бојо Ресорт но или имаше багери кои чистеа па се јавуваше кал во водата, премногу загадено, иако самиот комплекс беше одличен со ресторани, место за играње на деца, но водата тиња, па продолжуваме на други локации.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
цела Албанија е градежна зона...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.963
Do tolku e prljavo moreto ili ?
Ne za valkano, ama e matno. Valjda takva e pesokta. Koga vlegvas odma e kamcinja, pa tinja pa pesok. Mene more mi asocira na bistra voda, svetla pesok, ne na matno :toe:. I neznam dali e vaka stalno no se ubi od duvanje veter. Ne da kreva, silen no konstantno si duva.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom