Албанија - место за одмор

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Од година во година се креваат цените во Ксамил. Има све повеќе украинци, румунци....и нормално цената оди нагоре.

Од пред недела дена имаш цени малку погоре во мојот пост
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
Ќе ве молам повеќе информации за Спиле;)
Јас сум бил, влези првин на гугл мапа и ќе видиш кај се наоѓа, ќе видиш дека плажата е долга неколку километри, ептен широка, песокот ситен, широк ред борови (?) дрвја помеѓу плажата и улицата.
Значи местото е мирно, плажа -> хотел, хотел -> плажа ... ако излезеш ноќе да шеташ, освен покрај плажа и низ една главна селска улица, нема друго.

За јадење нема многу за избор (некој 5-6 подбри ресторани, а другото мали локали), имаше еден ресторан што го држеа скопјани, имаше избор за јадење, храната ок, цените ок.

На плажа имаше чадори, јас плаќав 300 лека (140 ден), а мислам дека имаше и 400 лека (180 ден).

Голема соба, со мини кујна, купатило, клима и тв, ја плаќав 35 евра (прв ред хотел, понастрана од селото), се наоѓа и поевтино, јас отидов без резервација и петок беше напладне.

Обавезно некој апарат или средство против комарци да се носи со себе, пошто ги има многу, пред спиење правев ритуал колење комарци по ѕидови :)

Се на се, ок место за лежење, пошто освен плажа друго нема што да се види.

Мислам дека ова видео кога е снимано и јас бев на плажа, само овој ден имаше бранови, инаку водата беше мирна.


 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Јас сум бил, влези првин на гугл мапа и ќе видиш кај се наоѓа, ќе видиш дека плажата е долга неколку километри, ептен широка, песокот ситен, широк ред борови (?) дрвја помеѓу плажата и улицата.
Значи местото е мирно, плажа -> хотел, хотел -> плажа ... ако излезеш ноќе да шеташ, освен покрај плажа и низ една главна селска улица, нема друго.

За јадење нема многу за избор (некој 5-6 подбри ресторани, а другото мали локали), имаше еден ресторан што го држеа скопјани, имаше избор за јадење, храната ок, цените ок.

На плажа имаше чадори, јас плаќав 300 лека (140 ден), а мислам дека имаше и 400 лека (180 ден).

Голема соба, со мини кујна, купатило, клима и тв, ја плаќав 35 евра (прв ред хотел, понастрана од селото), се наоѓа и поевтино, јас отидов без резервација и петок беше напладне.

Обавезно некој апарат или средство против комарци да се носи со себе, пошто ги има многу, пред спиење правев ритуал колење комарци по ѕидови :)

Се на се, ок место за лежење, пошто освен плажа друго нема што да се види.

Мислам дека ова видео кога е снимано и јас бев на плажа, само овој ден имаше бранови, инаку водата беше мирна.


А дали водата е чиста?Дали има медузи и слично?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
медузи во Албанија ја мислам дека не сум видел никогаш...а сум одел десетина години на разни места
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
502
Поени од реакции
693
Sum cul deka meduzi imal vo Shengjin (Saint John) i toa vo septembar mesec.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
А дали водата е чиста?Дали има медузи и слично?
Водата на поглед чиста, а бактериолошки не знам, немам информација.

Медуза имам видено само еднаш рано сабајле беше исфрлена на брегот, не беше жива ... а жива немам видено нити имам слушнато дека некој видел.

За Шенѓин имам слушнато дека имало медузи, но тоа е северно веќе.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Дали бил некој сега брзо во Голем? Секое искуство е добредојдено☺
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
наводно е решен проблемот со канализациите од хотелите....но пријатели што беа кажуваат дека цените се доста повисоки во споредба со минатите години
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Дали бил некој сега брзо во Голем? Секое искуство е добредојдено☺
последниве 3 години е се подобро.Порано беше водата иста како Во Серава .Јас одам во септември веќе неколку години.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Хаха серава:pos:
Сакам да одам септември и јас со две деца мали. Дали е добро за деца, каде се сместувате, колку плаќате,од каде одите...
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.940
Поени од реакции
9.894
Moj bratučed e sega tamu...i e dosta oskapeno.
- ležalka 800, giro 200, sladoled stapče 300, pica 800 leki
Па не би рекол дека има промена во цените, оти јас со девојка ми кога бевме претходната година до Ксамил, цениве што ги имаш напишано беа исти како тогаш.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Хаха серава:pos:
Сакам да одам септември и јас со две деца мали. Дали е добро за деца, каде се сместувате, колку плаќате,од каде одите...
и за деца е супер,има долго шеталиште нек,километри,а кај хотелите и полно занимации луна паркови.Плажата е плитка скоро и да нема длабоко над 1м.Сум одел и приватно и во хотел.Има и куќички таму во шумата Каловери ресорт,се вика тоа место.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Лежалките им се поскапи во споредба со цените во Грција, ама пак во Албанија јадењето е со пониска цена.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Vo Albanija odam od 2007 godina(2005 tranzit)... i od godina vo godina cenite rastat i se dobliźuvaat do grçkite
 

Kajgana Shop

На врв Bottom