Албанија - место за одмор

Член од
7 јануари 2015
Мислења
909
Поени од реакции
589
saranda centar gradska plaza vodata e cista i vo site restorani , sendvicari primaat karticka ,znam za tie pokraj obala sto se. buticite isto taka so karticki se. ti koj znae vo koja zabit si bil
za pazaruvanje mislam big market pazaruvav, ima se i sesto, karticka isto taka vrvi i tamu, cenite kako kaj nas
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Pronajdov mnogu dobar pat od granicata do Ksamil. Malku e podlog nego preku skeleto...no sosema nov i ubav asfalt e
 
Член од
15 октомври 2014
Мислења
2.041
Поени од реакции
802
Pat do Borsh,preku Grcka ?
Inace oni sto si bile preku Albania,9+ saata ..za 550km..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Do Ksamil isto vreme e patuvanjeto i niz Grcija i niz Albanija. Od Ksamil do Bors ima ušte 1,5 saat vožnja
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Мојот впечаток за Ксамил
Одевме преку Грција. Патот во Грција е преубав, автопат е и се мине бргу. Во Албанија патиштата се за нијанса полоши од нашите. Кога влегуваш во Ксамил, прво нешто што помислуваш е дали се водело војна бидејќи на страната од кај заливот има многу разурнати куќи и неасвалтирани улици. Всушност, во последните неколку години биле урнати 280 градби поради немање дозвола и не градени по урбанистички план.
Ви препорачувам таму да најдите смештај, и да е поблизу до морето отколку заливот. Делот од кај заливот се ридови и полно стрмнини.
Плажите се убави ептен и водата е убава, само што се помали. И 98% од плажите се со лежалки, така да ако сакате вие да си поставите чадор, ептен тешко ќе најдете такво место. Лежалките се во просек 1000 леќи, освен на Лори Бич-700 леќи, Кристал Бич-700 леќи. Некаде знаат да бидат и над 1000 леќи, како на пр на Бора Бора. Според мене, лежалките се најскапиот дел од одморот вп Ксамил. И секаде, ама баш секаде да барате сметка! Бидејќи на мени една цена, келнерите наплаќаат друга.
Има многу ресторани, таверни, барови, ресторани за брза храна и сл. Цените на рестораните покрај море се поскапи. Јас буквално секоја можна морска храна ја пробав - Школките и Sea Bass рибата ми се врв!
Бевме со чамец до островите. 3000 леќи е цел чамец да те однесат и си кажуваш саат за да дојдат да те земат. Лежалките се 1000 леќи на островите. Да знаете дека не се ништо посебно, впрочем најгрда плажа ми беше. Подобра варијанта е да земете педалинка, околу 8-10 евра на саат се и да отидете до таму, искапете во морето и да се вратите.
Други плажи кои се неколку км надвор од Ксамил би ви ги препорачала се Пулебарда и Паскири - препреубави се.
Се' на се', мене ми се допадна Ксамил. Не се уште дојдени до ниво на Грција, ама се ептен попријатни и поуслужливи од Грците. Сите куќи се нови, чисти и смештајот е преефтин во споредба со Грција.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Da...no interesno e što plažite najlevo koi se sega napraveni se najubavi
Taa što e najlevo ....od sprotivnata strana na tretiot ostrov...e najubava.
Platformite za ležalkite se skalesto napraveni...od priroden kamen i navistina e top plažićeto
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
@ohrid66 ти е класичен охриѓанец :icon_lol:
„Цените 10-20% постапки него у Охрид“ или у превод „елај в охрид море, шо мајка бараш албанија.“
Иначе и у Охридско има цевки, е сеа дали се канализација или не...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Vo Juni bev vo Leptokarija....a sega sum vo Ksamil. Nemav dojdeno tuka 3-4 godini...i sum zaboravil što e dobro kapenje. Vodata tuka so taa vo Egejsko more nemaa dopirni točki.

Ovde bre nemožiš oči da otvoriš....pečat očite što e tolku solena vodata
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Mnogu ima italijani tuka....vrie od niv

Romanci isto ima....poljaci...duri i angličani
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Ma užas e...eve do mene sega dojdoa na plaža i gi fatija site lezalki...

Zboruvaat...drdorat...pravi taljanci. Ženskite se zanesuvaat...maškite se vo film so nekoi bradi..tetovaži.....

Napast se...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
А да не сакате сите да ќутат и да седат. Одите на попуста плажа и ќе има мир, а не ова не можеш да легнеш како што треба, а 30см од тебе друг.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Mnogu se bučni italijanite...stalno nešto drdorat:place:

No ne pokazuvaat nešto raskoš...našite poveće pokazuvaat od telefoni i luksuzi. Vo toj aspekt se poskromni

No najdov edna plaža koja ne postoeše pred 3-4 godini...dosta e poubava i deka e podalečna(posledna levo) ....pomalku ima guzva i lezalkite se dosta razdalečeni. I plus se drveni so sungjer na niv. 90% tuka se žabari
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Градските плажи се такви и иначе и Македонците не се ништо поарни од нив и барем во Хрватска помалку ги има.

Италијаните не покажуваат раскош затоа што не се како Македонците отидени таму со кредит и со намера цел свет да види дека само тие имаат пари за одмор и цел ден да се сликаат со пиво во рака. Неизживеан народ.
Лежалките следно лето не нека ги залепат една до друга. До нашите дојде еден 80 годишен дедо, не се бањаше и цел ден зјапаше. Да гледа некој млад, ама дедо... :tapp:
 
Ф

Флеш

Гостин
Ma užas e...eve do mene sega dojdoa na plaža i gi fatija site lezalki...

Zboruvaat...drdorat...pravi taljanci. Ženskite se zanesuvaat...maškite se vo film so nekoi bradi..tetovaži.....

Napast se...
Ако се занесуваат,одма кажувај брат,да им рипнам во скут да ги смирам,озбилам малце .... Италијанка кој не сака:icon_lol:[DOUBLEPOST=1535034740][/DOUBLEPOST]Дај слики од нив и од таму импресии
 

Kajgana Shop

На врв Bottom