Аватар - најскапиот филм во историјата!

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не бе, мије маќедончишчата сне најпаметни, мозок и од чмарот ни се цеди, па мудроштиње ќењаме!

Булшит дискусија за пњрфектен ајмакс триде филм од лујџе шо гледаат рипувано на монитор или у рамстор, јебига, коа неаме саглам кино со саглам технологија за барем триде проекција, камоли ајмакс. Гледајте го интервјуто на Камерон, јасно вели дека Аватар е направен за триде ајмакс, а не за рамсторски кина.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Ма нека иде у тииииииииит. Не дека имам некоја желба да го гледам, знам дека нема да ми биде по вкус, али колку да се провери што е галамата.
Два обида, нема карти, и така ја нема потребната технологија во рамстор, ќе го гледам на 16" лаптоп од инат.:)
 
I

Intex

Гостин
Го догледав пред 5 минути, ДВД скринерот од флоулес. Филмот ме остави без зборови. Ефекти совршени, актерска изведба исто, приказна исто. Мислев дека нема приказна, ама сум грешел, има. Може е слична на Покахонтас или која и да беше, ама сепак има нешто одвнатре кое ќе ве натера да се замислите, шо се случува на Земјата, уништуваме се шо ни дала природата, сето зеленило полека полека го снемува. Е тоа е целта на Аватар, да го прикаже светот во кој живееме од еден друг аспект, истото шо го направи Матрикс, го прикажа светот на совршен начин само на малку повисоко ниво и не толку очигледно.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
filmot e odlicen ali ocekuvav mnogu podobri vizuelni efekti vajlda ne e praen samo za gledanje u kino na 3D max,ali prikaznata i na'vite se :vozbud:
i jas sega sakam da sum na'vi
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
$2,204,693,000 Mi se slosi stvarno :) :nesvest: Sekoja cest za filmov ...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Еден типац што се потрудил да ги согледа филмските трикови искористени во Аватар:

http://on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=480298E349D50C419F935867CAA182DA
If I wanted a message, I'd go listen to my answering machine.

Хах. :))))

Не бе, мије маќедончишчата сне најпаметни, мозок и од чмарот ни се цеди, па мудроштиње ќењаме!

Булшит дискусија за пњрфектен ајмакс триде филм од лујџе шо гледаат рипувано на монитор или у рамстор, јебига, коа неаме саглам кино со саглам технологија за барем триде проекција, камоли ајмакс. Гледајте го интервјуто на Камерон, јасно вели дека Аватар е направен за триде ајмакс, а не за рамсторски кина.
Е добро де, ти си го гледал во IMAX, заслепен од ефектите, пропушташ глума, приказна и слични работи.
И да, го гледав интервјуто на Камерон во "Making of Pandora", рече дека филмот е сниман со 2D и 3D камери, за да не биде како "еи, ова е 3D филм само", туку да понуди и барем приближно уживање во 2D.

3D ефектите нека се и појаки од оргазам, не може да ја компензираат приказната (или копирањето) на никаков начин, така да не ти држи муабетов дека ако ние во Мк неаме IMAX, не смееме да зуцнеме за приказна, глумци или што било not 3D related.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
If I wanted a message, I'd go listen to my answering machine.

Хах. :))))



Е добро де, ти си го гледал во IMAX, заслепен од ефектите, пропушташ глума, приказна и слични работи.
И да, го гледав интервјуто на Камерон во "Making of Pandora", рече дека филмот е сниман со 2D и 3D камери, за да не биде како "еи, ова е 3D филм само", туку да понуди и барем приближно уживање во 2D.

3D ефектите нека се и појаки од оргазам, не може да ја компензираат приказната (или копирањето) на никаков начин, така да не ти држи муабетов дека ако ние во Мк неаме IMAX, не смееме да зуцнеме за приказна, глумци или што било not 3D related.
Listen to your machine mate!

Inaku, jok, ne rekov toa, rekov deka efektite se grom, a deka ima prikazna vrz prikazna, ama ne e za sekogo, samo za onie koi se bez predrasudi!
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Го догледав пред 5 минути, ДВД скринерот од флоулес. Филмот ме остави без зборови. Ефекти совршени, актерска изведба исто, приказна исто. Мислев дека нема приказна, ама сум грешел, има. Може е слична на Покахонтас или која и да беше, ама сепак има нешто одвнатре кое ќе ве натера да се замислите, шо се случува на Земјата, уништуваме се шо ни дала природата, сето зеленило полека полека го снемува. Е тоа е целта на Аватар, да го прикаже светот во кој живееме од еден друг аспект, истото шо го направи Матрикс, го прикажа светот на совршен начин само на малку повисоко ниво и не толку очигледно.
:pos:

1. Kакви ефекти од скринер на некој си 17 инчен писи монитор виде?

2. Глума. Смешно е да се коментира.

3. Убаво си мислел, зошто си се предомислил. Приказна.. Клише.

4. Сигурен сум дека поентата на аватар не е да го прикаже светот во кој живееме подобро од матрикс туку милиончињата.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
:pos:

1. Kакви ефекти од скринер на некој си 17 инчен писи монитор виде?
Не биди суров, сигурно се подобри ефекти од оние кино снимките на Бетмен што ги глеал. :0
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Го гледав вчера, добар филм. Не верувам дека ке го гледам по вторпат.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
:pos:

1. Kакви ефекти од скринер на некој си 17 инчен писи монитор виде?

2. Глума. Смешно е да се коментира.

3. Убаво си мислел, зошто си се предомислил. Приказна.. Клише.

4. Сигурен сум дека поентата на аватар не е да го прикаже светот во кој живееме подобро од матрикс туку милиончињата.
И јас го прегледав авата на скринерот уште еднаш. Сликата е речиси стакло и е подобра од сите верзии на филмови што испаѓаат по 700мб. Самиот скринер тежи околу 2 гига но има добра резолуција 720x384. Звукот не е совршеен но е јасен и добар и иако нема подршка за сураунд сепак меоте двд даде почист и подобар звук од оној во Рамсторе каде беше навистина беден. Што се однесува до слика доволно е голема за да може да се прати и на голем екран како 52 инча и без да изгледа матно. Контрастот е добро среден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom