Аватар - најскапиот филм во историјата!

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Oфицијално го има на Замунда DVD RIP за еден ден околу 5000 сидс
(Филмот има најголема заработка и гледаност бидејки во тоа време кога доларот бил јак немало толку моќна пиратерија)
Не ти го сфаќам муабетов.

Како тоа "официјално"?
Од кога торентите почнаа да излегуваат официјално?

Значи, на DVD чиста снимка го нема на симнување, па од таму не може да го има на DVD Rip, скринерот е тоа за кој збориме, проверив.

А во вториот дел збориш за "Gone with the wind" ? :)
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Ај ако знае некој нека пише кој е подобар скринер на Prism или на Imagine?
 

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
Леле само што го гледав филмов во кино, и ме остави без збориви, нешто не видено до сега!!! Навистина не очекував дека ќе биде толку многу добар. Премногу добро осмислен и направен филм. Се искачи на листата број еден филм и кај мене :)

Вреди да биде на врвот дефинитивно.

Препорачувам сите да го гледаат, ама исклучиво во КИНО.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не знам колку од вас ја знаат серијата Entourage, се работи за еден актер кој почнува да станува ѕвезда во Холивуд и неговата придружба/другари.

Ви го спомнувам бидејќи денеска гледав една епизода од втора сезона (некаде 2005та година) тесно поврзана со Аватар, па да споделам со вас. :)
Во оваа епизода, Џејмс Камерон наводно оди на Sundance фестивалот, за да го види новиот филм на Vince Chase (актерот) и да одлучи дали ќе го ангажира за неговиот нов филм - Aquaman.

Е сега, бидејќи серијата ја работат луѓе кои го знаат Холивуд in and out, не знам дали сите овие сличности се намерни:

1. Aquaman се планира да има 3 дела, исто како Avatar.
2. Vince Chase е сеуште непознат, како што беше Sam Worthington кога бил ангажиран.
3. Иако никој не верува дека филмот може да биде успешен, сепак Камерон се решава да го прави.
4. Откога ќе реши да го ангажира, Камерон му се јавува на Chase додека он е на врв на планината и се спрема за snowboarding. Во документарецот "Making of Pandora", Sam Worthington призна дека тој бил на бордање со пријателите кога Камерон му се јавил и ја понудил улогата, а тој му рекол "Мора да се спуштам до доле прво, за да снимаме". :)
5. Името, are you kidding me, премногу е слично за да биде коинциденција.

Можда на времето на Камерон не му сметало, бидејќи и така Avatar сеуште не бил почнат да се прави, па никој немало да примети во епизодата.
Интересно, во најмала рака. :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Колку си ти напизден на Аватар филмот и Камерон, абе крај хахахаха!

Но, сличноста е голема, како и коинциденциите кои секојдневно се случуваат (а во кои не верувам on a global scale)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.466
Леле само што го гледав филмов во кино, и ме остави без збориви, нешто не видено до сега!!! Навистина не очекував дека ќе биде толку многу добар. Премногу добро осмислен и направен филм. Се искачи на листата број еден филм и кај мене :)

Вреди да биде на врвот дефинитивно.

Препорачувам сите да го гледаат, ама исклучиво во КИНО.
Хепа сме биле заедно на кино :pos:

Ми се допадна и мене, сеуште не можам да се одлучам дал да го ставам бр.1 кај мене, ама сепак одличен филм.

За болдираното, ако се мисли на ефектите, да фини се, ама јас како антифан на ефекти би уживал и пред монитор и слично. Јас би ги гледал пак во кино од друг аспект.
Обично филмовите кои ми се допаѓаат поради тоа што не одат во нашите кина морам да ги гледам пиратски, ама за Аватар дадов придонес кон авторите на овој филм.

Нестрпливо ќе ги чекам вториот и третиот дел.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Еве една споредба за новиве снимки што излегоа.



Avatar 2009 DVDSCR XviD-PrisM



Full HD



Можда не изгледа баш добро Full HD сликата, ама гадно ја фатив, во движење.
 
I

Intex

Гостин
Еве една споредба за новиве снимки што излегоа.



Avatar 2009 DVDSCR XviD-PrisM



Full HD



Можда не изгледа баш добро Full HD сликата, ама гадно ја фатив, во движење.
Воочлива е разликата во квалитетот.
Го симнав скринерот, ама во Ави формат, добра е, ама сепак е далеку од ДВД рип. И мирни, иако и јас бев еден од тие шо се бунев дека е ДВД рип снимката шо излезе пред ден два.
Сепак ќе се почекаме за да можеме целосно да уживаме во филмот.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Воочлива е разликата во квалитетот.
Го симнав скринерот, ама во Ави формат, добра е, ама сепак е далеку од ДВД рип. И мирни, иако и јас бев еден од тие шо се бунев дека е ДВД рип снимката шо излезе пред ден два.
Сепак ќе се почекаме за да можеме целосно да уживаме во филмот.
Не споредувај DVD Rip со Full HD, има огромна разлика. DVD рипот ќе ти даде речиси идентина слика со скринерот и разликата најверојатно ќе биде во тонот.

Јас ти ја препорачувам верзијата од FLAWLESS нема потреба да чекаш двд рип освен ако чекаш од blueray како мене па да го симнеш одново.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Еве една споредба за новиве снимки што излегоа.



Avatar 2009 DVDSCR XviD-PrisM



Full HD



Можда не изгледа баш добро Full HD сликата, ама гадно ја фатив, во движење.
Не ти го сфаќам овој FullHD со резолуција од 1366*768 пиксели?
 
Член од
30 март 2009
Мислења
251
Поени од реакции
20
За 52 дена заработка од $2,204,693,000

Нема да ме изненади да ја надмине и бројката од 3 милијарди $
:back:
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Јас еве сега ке го гледам, зашто нема друго.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
World of Warcraft, Pocahantas и Starcraft ,измешани со либерална пропаганда за тоа како треба да му миеме нозе на чичко Ал Гор. Тапа филм, но не може секој филм да биде Lord of the Rings. Можеби би вредел само за технологијата ако се гледа на 3Д, вака е чиста 6/10. Со волку пари Џексон сними цела трилогија.:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom