Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Не, ни требаат кратење на роковите на посвојување. Премногу парови се одбивани.
Секоја година губиме по 20 одделенија во основните училишта, не само поради абортусите, туку повеќе затоа што многу парови не сакаат да имаат деца. Државата треба да помага и таму.
А за тоа каде се трошат пари, може да дискутираме, но генерално би се сложиле.
Темата дали да има или да нема абортус е генерална и на светско ниво, небитно е дали пример: Македонија и Германија имаат мал наталитет и не треба да дозволат абортус, а Кина има премногу па треба да го дозволи.
Право на избор е и треба да постои, не може да наложиш на некој да го носи во себе 9 месеци и да мора да го роди, а потоа да го остави на грижа од системот.
Некогаш станува збор за грешка, некогаш станува збор за присилно и тн.

Јас сум и за уште еден чекор, т.е доколку може да се процени дека детето ќе биде со некаков сериозен синдром или инвалидитет да се абортира бидејќи со свои очи имам видено семејства што живеат доживотно во нервози со одгледување на такви деца, па дури и нивно растурање (едноставно во голем дел од таквите ситуации мора минимум 1 човек да биде врзан 24/7/365 околу тоа дете).

Инаку државава не би ја коментирал, со ваква стабилност на работни места, цена на живот, цена на недвижности добро е и толку што се одлучуваат за деца.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Ми се здосади да читам дека немала никакви психички или физички последици поради абортусот, не можело да има, не барала совет...како да оди на очно! Абортусот е убиство и тоа е факт, не навлегувам во нејзината животна приказна и уште помалку сакам лично да ја напаѓам, ама малку морав.

Животот настанува со зачнувањето. Тоа го знаат и оние кои имаат диплома од нет. Ако го прекинеш животот, тоа е убиство. Јас цело време зборувам за правото на живот и тука завршуваат моите полемики.

Сме имале слична животна судбина и јас сум (бил) повеќе од среќен што сум се родил. Сум добил шанса и денес ја користам. Ако на некои не им се допаѓаат моите ставови за абортусот, тоа е далеку од мој проблем. Дали би го забранил во некој мој свет? Да, но реално не може да се забрани затоа што, за жал, политиката е правење компромиси. Но тоа не ме спречува да се борам за кои не можат да се борат сами за себе.
Ne sum iznenaden. Obicno vakvite se so takov god complex. Ti se poznava deka mnogu zivoti ke spasis. Ete, srekja te imame tebe pa ti se boris za tie sto ne mozat. Defensor plebei. Ti si na sveta misija trgnat, nema ni zosto da gi pobivame tvoite argumenti za natalitetot. Pa tvojata tazna prikazna navistina te pravi martyr, dali samo tazni prikazni primate vo kauzata? Eve i jas kako tebe ne sakav licno da pisam, ama za malku nemalo da postojam. Po sklop na slucajnosti bas taa vecer tatko mi odlucil da ne umram pomegu milionite brakja i sestri na stomakot na mojata majka. Mozebi ne mozam da bidam poster child pokraj tebe, no po gjavolite so site tie sto imaat pravo da pravat sto sakaat so nivnoto telo. Grav! - sto bi kazal chef cook, ili grev bese? Koj bi znael, on ocigledno ne.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Темата дали да има или да нема абортус е генерална и на светско ниво, небитно е дали пример: Македонија и Германија имаат мал наталитет и не треба да дозволат абортус, а Кина има премногу па треба да го дозволи.
Право на избор е и треба да постои, не може да наложиш на некој да го носи во себе 9 месеци и да мора да го роди, а потоа да го остави на грижа од системот.
Некогаш станува збор за грешка, некогаш станува збор за присилно и тн.

Јас сум и за уште еден чекор, т.е доколку може да се процени дека детето ќе биде со некаков сериозен синдром или инвалидитет да се абортира бидејќи со свои очи имам видено семејства што живеат доживотно во нервози со одгледување на такви деца, па дури и нивно растурање (едноставно во голем дел од таквите ситуации мора минимум 1 човек да биде врзан 24/7/365 околу тоа дете).

Инаку државава не би ја коментирал, со ваква стабилност на работни места, цена на живот, цена на недвижности добро е и толку што се одлучуваат за деца.
Види јас не барам да се забрани абортусот. Барам две нешта, прво да се врати старата пропаганда против абортусот и да се врати назад дозволата за абортус до прв триместар. Толку.

За тоа кога има здравствен проблем бебето, апсолутно се согласувам. Може да се процени во одреден стадиум дали бебето има развојни проблеми.
Автоматски споено мислење:

Ne sum iznenaden. Obicno vakvite se so takov god complex. Ti se poznava deka mnogu zivoti ke spasis. Ete, srekja te imame tebe pa ti se boris za tie sto ne mozat. Defensor plebei. Ti si na sveta misija trgnat, nema ni zosto da gi pobivame tvoite argumenti za natalitetot. Pa tvojata tazna prikazna navistina te pravi martyr, dali samo tazni prikazni primate vo kauzata? Eve i jas kako tebe ne sakav licno da pisam, ama za malku nemalo da postojam. Po sklop na slucajnosti bas taa vecer tatko mi odlucil da ne umram pomegu milionite brakja i sestri na stomakot na mojata majka. Mozebi ne mozam da bidam poster child pokraj tebe, no po gjavolite so site tie sto imaat pravo da pravat sto sakaat so nivnoto telo. Grav! - sto bi kazal chef cook, ili grev bese? Koj bi znael, on ocigledno ne.
До кога жената треба да има право да абортира? До кој месец во бременоста? Толку ме интересира.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Па јас не викам дека не треба да знае и да одлучува. И ако одлучат тој да го гледа детето, таа само да го роди, во ред. Пак тоа дете е сакано од родител.



Има начин да дознае кој е таткото, ако тоа што не знае, и е причината за абортирање.
Не ми одговори на прашањето!
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Sekoj si odlucuva za svoeto telo.
Малку ми е индиферентен став секој си одлучува за своето тело, да на крајот секој си одлучува за своето тело но пред тоа би требало да се знаат потенцијалните последици, повеќето даваат лажна слика за абортусот ради неинформираност а баш информираноста може да послужи како превенција за несакана бременост за разлика од тој лајт став што го има мнозинството кој само го зголемува комфорот и полабаво се превзема одговорност од друга страна дека не постојат ни физички ни емоционални последици не е точно, статистиката покажува друго повеќето од тие што абортирале се соочиле со емоционални кризи порано или подоцна а и потенцијални физичките последици постојат.


 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Барам две нешта, прво да се врати старата пропаганда против абортусот и да се врати назад дозволата за абортус до прв триместар.
Вака изгледа плодот на 10 недели
9953336t1h8bc6.jpg
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Не ми одговори на прашањето!
Што не сум одговорила, пишав што мислам, про абортус, причини било какви.

Ако вас ве дирнува дотолку како некоја го зачнала, па ајде хипотези, мене апсолутно не ме интересира.

За да ти е јасно, ДА, оправдувам.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Што не сум одговорила, пишав што мислам, про абортус, причини било какви.

Ако вас ве дирнува дотолку како некоја го зачнала, па ајде хипотези, мене апсолутно не ме интересира.

За да ти е јасно, ДА, оправдувам.
Добро де,не се нервирај
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
Не било до мислења колку до медицината која била дно. Абортуси правеле бабици со гнасни рачишта чачкале низ вагина и после инфекција и за недела дена невестата во гроб.
Настрана што од тие 10 деца пола ќе умреле до 5-та година живот...Минатото било језиво :)
Да, минатото било језиво, но за жал само за жената која служела само за приплод:(...секое летенце детенце, ќеифлаци за мажот кој воопшто не мислел на последици.
Ама проблемот е што ти цело време во погрешен правец ја водиш дискусијата. Ти пропагираш абортус како средство за контрацепција.
Абортусот не е убиство, ама ова што го збориш е навистина монструозно. Не можам да замислам нормален човек заради своја сатисфакција и свое лично невнимание, да си дозволи 10 абортуси во животот. Тоа е болест.
Душо, погрешно нешто си прочитала...убаво реков дека не пропагирам абортус, мразам да говорам со машки за таа осетлива тема а нарочито кога они ке употребувааат збор УБИСТВО..
Ние сме жени и треба да се браниме и подржуваме една со друга а не да не нарекуваат убијци.

Сега ке кажам и убаво читајте...значи родив две деца и јас и сопругот одлучивме дека нејќеме повеќе деца, поради финансиски и стамбени причини и како метод на контрацепција одбрав спирала.

@CoolIris медицинско лице си и знаеш дека постои можност да забремениш и преку спирала, да пукне кондом, значи ништо не е 100% сигурно.

Кој сака нека се врати на мојот погорен пост каде пишав дека само мојата душа, срце и утроба знае како се чувствував....но, кога е човек свесен, здрав, физички и психички, веќе си имав деца, не ми падна толку тешко како што овде некој сака да направи драма, трагедија од сето тоа.

Да забраниш право на легален абортус е кршење на човечки права.
Секоја година 80000 - 120000 жени одат надвор од Полска, во други земји за да извршат абортус.
Зошто????

[/QUOTE]
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Да, минатото било језиво, но за жал само за жената која служела само за приплод:(...секое летенце детенце, ќеифлаци за мажот кој воопшто не мислел на последици.


Душо, погрешно нешто си прочитала...убаво реков дека не пропагирам абортус, мразам да говорам со машки за таа осетлива тема а нарочито кога они ке употребувааат збор УБИСТВО..
Ние сме жени и треба да се браниме и подржуваме една со друга а не да не нарекуваат убијци.

Сега ке кажам и убаво читајте...значи родив две деца и јас и сопругот одлучивме дека нејќеме повеќе деца, поради финансиски и стамбени причини и како метод на контрацепција одбрав спирала.

@CoolIris медицинско лице си и знаеш дека постои можност да забремениш и преку спирала, да пукне кондом, значи ништо не е 100% сигурно.

Кој сака нека се врати на мојот погорен пост каде пишав дека само мојата душа, срце и утроба знае како се чувствував....но, кога е човек свесен, здрав, физички и психички, веќе си имав деца, не ми падна толку тешко како што овде некој сака да направи драма, трагедија од сето тоа.

Да забраниш право на легален абортус е кршење на човечки права.
Секоја година 80000 - 120000 жени одат надвор од Полска, во други земји за да извршат абортис.
Зошто????
[/QUOTE]
Со секој пост тонеш се подлабоко! Алал вера!
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
@pozdrav eden topol немам намера да дискутирам со цел форум, ама сакам да ти реплицирам.
Не се согласувам дека жената по абортусот нема психички и физички последици. Може да има, но може и да нема.
Јас сум против абортусот, но никаде не реков дека треба да се забрани. Мора да има ограничивање, некаде е дозволено до последниот месец! Тоа е премногу.
Не сакам да те напаѓам лично (не сум како неколку членови тука), и ако се најде навредена, тогаш се извинувам затоа што мојата намера не беше таква.
Главното несогласување е дали плодот треба да има (кај нас има право да наследување) одредени права! Јас сметам да, но и тука настануваат одредени проблеми...Цел ден ми отиде на оваа тема, а имам обврски. Нема да се согласиме, но секоја дебата е здрава. :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Ќе го ставам тука да го изгледате Џорџ, горе-доле ја доловува добро поентата.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
@pozdrav eden topol немам намера да дискутирам со цел форум, ама сакам да ти реплицирам.
Не се согласувам дека жената по абортусот нема психички и физички последици. Може да има, но може и да нема.
Јас сум против абортусот, но никаде не реков дека треба да се забрани. Мора да има ограничивање, некаде е дозволено до последниот месец! Тоа е премногу.
Не сакам да те напаѓам лично (не сум како неколку членови тука), и ако се најде навредена, тогаш се извинувам затоа што мојата намера не беше таква.
Главното несогласување е дали плодот треба да има (кај нас има право да наследување) одредени права! Јас сметам да, но и тука настануваат одредени проблеми...Цел ден ми отиде на оваа тема, а имам обврски. Нема да се согласиме, но секоја дебата е здрава. :)
Каде тоа е дозволено до последниот месец...тоа веќе е пороѓај, не е абортус..едино ако плодот е мртов, па мора да е изврши хируршка интервенција поради здравјето на мајката....

Плодот ќе ги има сите човечки права само кога ке ја здогледа светлината на денот, кога ке се роди, дотогаш нема никакви права.

совет до тебе...ај поработи малку на правење деца отколку празни моабети за абортуси и права на неродено дете:)
Автоматски споено мислење:

Со секој пост тонеш се подлабоко! Алал вера!
[/QUOTE]
Тропаш глупости, каде тоа и зошто тонам?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Каде тоа е дозволено до последниот месец...тоа веќе е пороѓај, не е абортус..едино ако плодот е мртов, па мора да е изврши хируршка интервенција поради здравјето на мајката....

Плодот ќе ги има сите човечки права само кога ке ја здогледа светлината на денот, кога ке се роди, дотогаш нема никакви права.

совет до тебе...ај поработи малку на правење деца отколку празни моабети за абортуси и права на неродено дете:)
Тоа е проблемот, такви случаи веќе има во САД и Канада. Што мислиш ти, до кога треба да биде дозволен абортусот?

Светлината на денот е репер!? Нема врска...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom