Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
јахутерминал напиша:
Истотака и машката личност има голем дел. И тој е дел од целокупната последица. Нема жената право да прави како што сака бидејќи и машкото има дел тука.
Лично не го оправдувам абортусот, али истовремено сметам дека ниту јас, ниту било кој друг има право да се меша у нечиј избор дали ќе роди или абортира.
А зошто жената треба да ја донесе крајната одлука? Затоа што таа го носи детето во сопствената утроба, затоа што она се изложува на болката и можните последици од породувањето и уште многу други нешта за детето кои ги прави единствено таа, па има и целосно право сосема самата да одлучи дали ќе го абортира. Таа ги сноси најголемите последици од изборот и никој нема право да и се меша..И како што рече Garfield, her body, her choice!
Пошо ако тргнеме да гледаме ко што ти гледаш онда целото општество е дел од последицата...
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Ako ne sakam da ostanam trudna ke pazam mnogu normalno.Ke si mislam na vreme.No ako slucajno dojde do toa da ostanam trudna ke si go zadrzam deteto i ke si gi snosam posledicite.Pri samata pomisla da go "ubijam" toa milo,malo,nevino i slatko sustestvo mi se povrakja.Jas sum protiv aborusot definitivno
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
M@wEcK0 напиша:
Ako ne sakam da ostanam trudna ke pazam mnogu normalno.Ke si mislam na vreme.No ako slucajno dojde do toa da ostanam trudna ke si go zadrzam deteto i ke si gi snosam posledicite.Pri samata pomisla da go "ubijam" toa milo,malo,nevino i slatko sustestvo mi se povrakja.Jas sum protiv aborusot definitivno
Еве браво за тебе. Опамети ги овие "постариве" дадички.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
M@wEcK0 напиша:
Ako ne sakam da ostanam trudna ke pazam mnogu normalno.Ke si mislam na vreme.No ako slucajno dojde do toa da ostanam trudna ke si go zadrzam deteto i ke si gi snosam posledicite.Pri samata pomisla da go "ubijam" toa milo,malo,nevino i slatko sustestvo mi se povrakja.Jas sum protiv aborusot definitivno
Со првиот дел се согласувам, апсолутно. Треба да си мислиш на време за воопшто да не дојде до ваква ситуација.

Ама, Мавецко... Тоа “мило, мало, невино и слатко суштество„ во времето кога ќе го “убиеш„(кој лош израз за абортус), ќе биде сеуште течност.:)

Знам дека звучи сурово, сурово и е... Ама ако абортус значи спасување на твојот сопствен живот, животот на идното дете и животот на сите твои блиски, тогаш секако дека за тоа би се одлучила.

Не е поентата да излеземе „чисти„ во очите на другите, и да го избегнеме чувството на вина што ќе го сносиме. Ако веќе раѓам дете, сакам да израсне здраво и нормално, во среќни околности и здрави услови. Ако тоа не е можно, нема да се двоумам да го “убијам“:)icon_roll), по цена да му го уништам животот ако не го направам тоа. :toe:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
PSYtisfaction напиша:
Со првиот дел се согласувам, апсолутно. Треба да си мислиш на време за воопшто да не дојде до ваква ситуација.

Ама, Мавецко... Тоа ”мило, мало, невино и слатко суштество„ во времето кога ќе го ”убиеш„(кој лош израз за абортус), ќе биде сеуште течност.:)

Знам дека звучи сурово, сурово и е... Ама ако абортус значи спасување на твојот сопствен живот, животот на идното дете и животот на сите твои блиски, тогаш секако дека за тоа би се одлучила.
Иако е само течност,сепак...според мене абортус=убиство,бидејќи таа течност се развива во нешто многу повеќе.И секако дека мојот живот комплетно ќе се смени,но сепак...поубаво според мене би било(кога веќе сум останала трудна)да го родам тоа дете,отколку да го "убијам",бидејќи цел живот ќе осеќам грижа на совеста.А абортусот не може подоцна да ми се рефлектира,кога ќе бидам спремна да имам дете?
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
M@wEcK0 напиша:
Иако е само течност,сепак...според мене абортус=убиство,бидејќи таа течност се развива во нешто многу повеќе.И секако дека мојот живот комплетно ќе се смени,но сепак...поубаво според мене би било(кога веќе сум останала трудна)да го родам тоа дете,отколку да го "убијам",бидејќи цел живот ќе осеќам грижа на совеста.А абортусот не може подоцна да ми се рефлектира,кога ќе бидам спремна да имам дете?
Мислам дека постои мала опасност да остане мајката стерилна, односно неспособна да забремени пак.

Ама и тоа си е дел од ризикот... :toe:
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
80
Поени од реакции
0
M@wEcK0 напиша:
Иако е само течност,сепак...според мене абортус=убиство,бидејќи таа течност се развива во нешто многу повеќе.И секако дека мојот живот комплетно ќе се смени,но сепак...поубаво според мене би било(кога веќе сум останала трудна)да го родам тоа дете,отколку да го "убијам",бидејќи цел живот ќе осеќам грижа на совеста.А абортусот не може подоцна да ми се рефлектира,кога ќе бидам спремна да имам дете?
Имањето дете, кога си психички и финансиски неспремен е еднаков на самоуништување ( ги исклучувам оние ситуации кога поради некои причини морало така да биде). Не е поентата само да го родиш, зошто ти било жал да го "убиеш", туку треба и да имаш "гз" (народски кажано) да го изгледаш, да го направиш од него единка достојна за почит. Значи, треба да имаш пари за да го нараниш, за да го пратиш во градинка (зошто нели ти треба да работиш, нели пак, ако успееш да најдеш работа), за да му купиш играчка, да го облечеш, да го пратиш на "бесплатно" школување, итн, итн. Исто треба да имаш огромно трпение и љубов кон него, а истите ќе ги немаш ако животот не ти е во барем некаков ред.
Значи абортус да, доколку има оправдана причина за тоа ( а, речиси секогаш и има).
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
ednagood напиша:
Имањето дете, кога си психички и финансиски неспремен е еднаков на самоуништување ( ги исклучувам оние ситуации кога поради некои причини морало така да биде). Не е поентата само да го родиш, зошто ти било жал да го "убиеш", туку треба и да имаш "гз" (народски кажано) да го изгледаш, да го направиш од него единка достојна за почит. Значи, треба да имаш пари за да го нараниш, за да го пратиш во градинка (зошто нели ти треба да работиш, нели пак, ако успееш да најдеш работа), за да му купиш играчка, да го облечеш, да го пратиш на "бесплатно" школување, итн, итн. Исто треба да имаш огромно трпение и љубов кон него, а истите ќе ги немаш ако животот не ти е во барем некаков ред.
Значи абортус да, доколку има оправдана причина за тоа ( а, речиси секогаш и има).
da, i da dodadam - ne e samo samounistuvanje, nego i unistuvanje na zivotot na toa detence sto ke mora da zivee na toj nacin.

I pak ke recam - tie sto se protiv abortus ili se smetaat nespremni za majki, zastitete se, kondom ne e dovolna zastita
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
short1 напиша:
da, i da dodadam - ne e samo samounistuvanje, nego i unistuvanje na zivotot na toa detence sto ke mora da zivee na toj nacin.

I pak ke recam - tie sto se protiv abortus ili se smetaat nespremni za majki, zastitete se, kondom ne e dovolna zastita
Детето ќе го уништам ако абортирам,а ако го родам можеби и ќе имам услови да го израснам здраво и право...со што би му го уништила животот ако го родам?М?
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
M@wEcK0 напиша:
Ako ne sakam da ostanam trudna ke pazam mnogu normalno.Ke si mislam na vreme.No ako slucajno dojde do toa da ostanam trudna ke si go zadrzam deteto i ke si gi snosam posledicite.Pri samata pomisla da go "ubijam" toa milo,malo,nevino i slatko sustestvo mi se povrakja.Jas sum protiv aborusot definitivno
...e da se slagam so tebe... taka nekako bi mu doshlo ako e neplanirano...za se si ima nachin ako se saka normalno....treba malce steganje i otkazuvanje u zivotot od nekoi neshta ama ne bi bilo se toa zaludno-bi bilo so vistinska cel...zatoa sto i na vremeto bilo teshka opshta siromashtija pa nashite pra-babi ragale i po 4-5 deca pa fala bogu gi izrasnale decata...ama nebiva i shetkanje i uzivanje i deca i familija...treba da se znae sto se saka...taka.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
M@wEcK0 напиша:
Детето ќе го уништам ако абортирам,а ако го родам можеби и ќе имам услови да го израснам здраво и право...со што би му го уништила животот ако го родам?М?
Баш така, МОЖЕБИ. А можеби и не. Вреди да ризикуваш?

Како со што би му го уништила?! Милион пати спомнав примери... Би му го уништила на пример со тоа што нема да имаш доволно финансии за да го одгледаш здраво и правилно. Или на пример со тоа што ќе го родиш додека и самата ќе бидеш дете (да речеме си забременила непланирано многу млада- зборам 14, 15, 16...), а на таа возраст секако дека не си психички подготвена и зрела за да подигнеш цел еден нов живот... Или ако ти кажат во текот на бременоста дека има тешки аномалии (да речеме церебрална парализа- тоа е оштетување на мозокот кое му ги спречува сите животни функции правилно да се развиваат, односно, нема да може да збори, да размислува, да расте нормално, дури ни да се движи во некои случаеви, ќе го помине цел живот во кревет, неспособно ни самото да се нахрани, нема да порасно како сите други деца... Зар сакаш цел живот така да се мачи?!) Ете како би му го уништила животот.

И цело време инсистираш на тоа дека ако не сакаш да затрудниш, ќе се пазиш при секс... Многу нормално, се слагам, заштита мора да се има, да си мислиме на време. Ама дури и кога највеќе на свет внимаваш, пак може да се случи несреќа, да пукне кондом, погрешно да си ги пресметала плодните денови, да си заборавила да ги земеш анти-беби апчињата, да те силуваат, на крај краева... Ништо веќе не е 100% сигурно. :wink:

Затоа престанете со тоа- “абортусот е убиство„.Поголемо злосторство е да го убивате полека цел живот, и него и себеси, отколку да го спречите тоа пред воопшто да се роди.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Тие што зборите дека сте тотално против абортусот...ставете се на местото на некое 14-годишно пинцурче што несакано забременила (еден од многуте примери) и запрашајте се дали тогаш ќе расмислувате вака.

Едно е да дискутираш од страна, друго е да го осетиш тоа на своја кожа. Факт е дека ние пред се сме себични суштества, па нема да размислите двапати ако треба да си го упропастите сопствениот живот за да (не)правилно одгледате друг.
 
T

trilobite

Гостин
Скулгрл напиша:
Тие што зборите дека сте тотално против абортусот...ставете се на местото на некое 14-годишно пинцурче што несакано забременила (еден од многуте примери) и запрашајте се дали тогаш ќе расмислувате вака.
Дали на 14 годишна пинѕурка ќе и биде дозволено без консултација на родител/старател да се реши за ваков чекор?
Како и да се одлучат,нема да биде на брзина.
Значи одговорноста лежи повторно на нив.
Да повториме,нема оправдување за убиство.
За да не читаме после коментари од типот на "а мене кој ме прашал дали сакам воопшто да се родам"...итн, сватете дека одлучувате за животот на друга личност...не им е јасно тоа овде на многумина изгледа.

Скулгрл напиша:
Едно е да дискутираш од страна, друго е да го осетиш тоа на своја кожа. Факт е дека ние пред се сме себични суштества, па нема да размислите двапати ако треба да си го упропастите сопствениот живот за да (не)правилно одгледате друг.
Така е.Но тоа треба да биде мотив и одговорност пред сопствените постапки,пред се.
Но,тоа е еден од ризиците што го носи половото општење пред брак.
Знам,знам и во брак ова се случува,но барем да се надеваме дека можеби ќе се смени нешто во законите(што не верувам)па фино лепо човек(возрасен,одговорен) да си иде на робија за стореното дело,ко и секое друго убиство
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
M@wEcK0 напиша:
Детето ќе го уништам ако абортирам,а ако го родам можеби и ќе имам услови да го израснам здраво и право...со што би му го уништила животот ако го родам?М?
Ете исто како што кажа PSYtisfaction. Ако емотивно не си спремна да го гледаш, нема да му посветуваш внимание и нега што му е потребно; ако ти уште сакаш да шеташ со другарки, а нема да можеш, ќе се осеќаш како за тоа да ти е криво детето и ќе почнеш да го занемаруваш уште повише и да и го оставаш на мајка ти да го чува, за то да можеш да си ги изживееш твоите тинејџерски години итн. Али, ако се осеќаш емотивно спремна и си свесна за жртвувањата од твоја страна за да можеш на детето да му посветиш внимание, љубов и нега што му е потребно за да израсне у психички стабилна личност - бујрум
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...se izvinuvam vaka, ama ja na 14 godini sum igral ushte dzamlii pred zgrada,do 18 godini posle crtanite si legnuvav u krevet u 21.00 chasot navecher i posle vojska pochnav da palam cigari za prvpat i da pijam pivo...."a posle piva sam pio i radio sve zivo"...taka da treba da se misli malce koa se ima 14-15-16-17-18...godini...nikoj za nishto ne ni e kriv pa posle opaaaaaaaaaaa...aj na abortus i cirkusi takvi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom