Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
filmadzijka напиша:
Детето не треба да биде КАЗНА за непромисленост!
Не треба да биде ГРЕШКА туку РАДОСТ.
Јас го знам тоа, но не и тие што ги наброја во твојот пост, а како што имаше опишано, јасно е дека и ти го знаеш тоа т.е. што им е детето на нив ...
Некогаш се мислам дека такви зелени млади треба да абортираат преда да родат и уште неродено да го уништат детето, ама сепак другото ми преовладува ... тоа еднаш нека се роди, па што биде нека биде ... има шанси и покрај такви мутави родители да израсне во добар и паметен човек ...
 
F

filmadzijka

Гостин
Цитат:...тоа еднаш нека се роди, па што биде нека биде ... има шанси и покрај такви мутави родители да израсне во добар и паметен човек ...
___________________________________
Е тоа „па што биде нека биде” е мнооогу хумано :pos2:
На здравје да му е.

П.С. Не се мачи да ме психоанализираш.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
filmadzijka напиша:
Цитат:...тоа еднаш нека се роди, па што биде нека биде ... има шанси и покрај такви мутави родители да израсне во добар и паметен човек ...
___________________________________
Е тоа „па што биде нека биде” е мнооогу хумано :pos2:
На здравје да му е.

П.С. Не се мачи да ме психоанализираш.
Е па извини јас сум повеќе за тоа на веќе зачнато дете да му се даде шанса да си го проживее своето ...

п.с. Ова со анализава незнам од кај ти дојде ...:uvo:
 
F

filmadzijka

Гостин
ОК Дивајн, сум прочитала нешто преку ред и сум разбрала погрешно. Немав лоша намера, а не си имала ни ти. :smir:
Не мора да ми враќаш репутација,
заслужив „заушка” - фер плеј.:jaj:

Изгледа дека всушност сме многу поблиску во ставовите одошто изгледа на прв поглед.
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
filmadzijka напиша:
ОК Дивајн, сум прочитала нешто преку ред и сум разбрала погрешно. Немав лоша намера, а не си имала ни ти. :smir:
Не мора да ми враќаш репутација,
заслужив „заушка” - фер плеј.:jaj:

Изгледа дека всушност сме многу поблиску во ставовите одошто изгледа на прв поглед.
јахутерминал напиша:
Епа кој к** ги терало да не ставаат кондом, а? После ебаање нема каење. Затоа ќе гледаат деца и ќе се сносат со последиците. Што е криво детето што има неодговорни родители!
Одговори на ова.
btw-се извинувам за безобразлуците но неопходно беше.
 
F

filmadzijka

Гостин
јахутерминал напиша:
Епа кој к** ги терало да не ставаат кондом, а? После ебаање нема каење. Затоа ќе гледаат деца и ќе се сносат со последиците. Што е криво детето што има неодговорни родители!
Повторувам ете и за тебе јахутерминал::helou:

Детето не треба да биде КАЗНА за непромисленост!
Не треба да биде ДОЖИВОТНА РОБИЈА!
Дали би сакале да растете покрај некој што ве гледа како товар, како пречка, како проклетство?

Детето треба да биде очекувано со радост и опкружено со љубов.
Кога ќе се буди мајката (или таткото) наутро да го гледа како да е најважното што го има а не како ball and chain (затворски жаргон).
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Абортус=убиство, но тука ќе се појави оноа ироничното д*кањето=геноцид...Дете=иднина, дете во математички стил.Секс-Заштита=Дете. А познато е дека сексот во врската е од љубов, не е со некоја си од улица за пари или слично. а чим е сексот од љубов значи и тоа што ќе се направи, во случајов детето е од љубов напраено. Љубовта понекогаш убива, но скоро секогаш победува. Строго против абортусот, доколку некој се чувствува неспособен да чува-расте дете ондак што к*р го праел бе?
 
F

filmadzijka

Гостин
Имало многу идеалисти на земјава.:tv:
Секој секс бил од љубов. :pos2:

Точкест, ако навистина мислиш така, ти си едно големо срце и среќна е девојката покрај тебе.
Твојот идеализам ме воодушевува и развеселува, но овде не зборуваме само за тоа какви треба или какви сакаме да бидат работите. Јас кажувам како за жал честопати стојат работите.
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
filmadzijka напиша:
Повторувам ете и за тебе јахутерминал::helou:

Детето не треба да биде КАЗНА за непромисленост!
Не треба да биде ДОЖИВОТНА РОБИЈА!
Дали би сакале да растете покрај некој што ве гледа како товар, како пречка, како проклетство?

Детето треба да биде очекувано со радост и опкружено со љубов.
Кога ќе се буди мајката (или таткото) наутро да го гледа како да е најважното што го има а не како ball and chain (затворски жаргон).
Не е можно мајката да не си го сака детето, па макар и од најлошиот нека е, а добро што би постапила ти, еве во случајов, не би го гледала детето? Што сака нека прави? Те молам немој со апсурди, ова се празни муабети.
 
F

filmadzijka

Гостин
Се сложувам дека ова станува апсурдно.
Кучињата лаат - караванот оди.
Бидејќи испаѓа дека најголемиот проблем а моето гледиште,
а не реалноста,
чао!
Кажав што мислам.

GOOD LUCK јаху...
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
filmadzijka напиша:
Се сложувам дека ова станува апсурдно.
Кучињата лаат - караванот оди.
Бидејќи испаѓа дека најголемиот проблем а моето гледиште,
а не реалноста,
чао!
Кажав што мислам.

GOOD LUCK јаху...
Токму така, проблемот е твоето гледиште кое е надвор од реалноста. Ја ценам твојата искреност, малце треба да се размислува рационално.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
јахутерминал напиша:
Токму така џедај, ама сепак е убиство и ќе те јаде совеста цел живот, и ќе скокнеш од зграда и ќе се самоубиеш.
Џедај сум, ама и маж! Јас не можам да имам абортус, говорам дека правото на избор е на жената. Нејзино. Не треба да се наметнува никому услов или да се ограничи нечиј избор.
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Garfield напиша:
Џедај сум, ама и маж! Јас не можам да имам абортус, говорам дека правото на избор е на жената. Нејзино. Не треба да се наметнува никому услов или да се ограничи нечиј избор.
Види вака, баш во тоа е проблемот. Незначи дека ако она го носи, она може истото да го уништи. Пак ќе речам. Што е криво детето што неговите родители се неодговорни? Па мајко му стара ако треба ќе се роди и ќе го даде на посвојување (ова е многу жално да се откажеш од своето дете). Истотака и машката личност има голем дел. И тој е дел од целокупната последица. Нема жената право да прави како што сака бидејќи и машкото има дел тука.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Her body, her choice!

PRO CHOICE!!

P.S. diskusija, dogovot, ama na kraj, taa e taa vo cie telo se naogja, nezjin izbor.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
јахутерминал напиша:
Види вака, баш во тоа е проблемот. Незначи дека ако она го носи, она може истото да го уништи. Пак ќе речам. Што е криво детето што неговите родители се неодговорни? Па мајко му стара ако треба ќе се роди и ќе го даде на посвојување (ова е многу жално да се откажеш од своето дете). Истотака и машката личност има голем дел. И тој е дел од целокупната последица. Нема жената право да прави како што сака бидејќи и машкото има дел тука.
Слушај, знаеш и сам дека по Западов и доста мажи ги оставаат девојките што се трудни и не сакаат да ја делат одговорноста. Со кој памет е сега таа девојка, кај е и малолетна, па способна да гледа дете кога она самата е дете? Или сега па, дедовците и бабите треба да влезат у слика?

PRO CHOICE
 

Kajgana Shop

На врв Bottom