Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Ако абортусот е убиство , дркањето под дефолт масакар е или ?
Немаме право ни да судиме ни да оправдаме , не сме господ. Лично не би абортирала ама никогаш не би судела особа која ке си донеци таква одлука од милион причини...
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
ragazza напиша:
Ако абортусот е убиство , дркањето под дефолт масакар е или ?
Немаме право ни да судиме ни да оправдаме , не сме господ. Лично не би абортирала ама никогаш не би судела особа која ке си донеци таква одлука од милион причини...
Добро бе треба ли да ви се нацрта дека е УБИСТВО? Дркање е нешто друго, нема зачеток НЕМА ЖИВОТ алооо... Ц,ц,ц како малите деца сте.
Lajce и Наташа добивте зеленко од мене, бидејќи сте истомисленици со мене и потполно се сложувам со вас.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
ragazza напиша:
Ако абортусот е убиство , дркањето под дефолт масакар е или ?
Немаме право ни да судиме ни да оправдаме , не сме господ. Лично не би абортирала ама никогаш не би судела особа која ке си донеци таква одлука од милион причини...
Стварно мешате баби,жаби и јариња!!!

Никој не осудувам,немаме право да,ама имаме право да кажеме мислење нели!

Нема милион причини..најчести се млада била,животот ќе и се упропастил!!!Ми се:pov:најискрено!Најголемиот дел се млади девојки под 18 год.Не е мала за секс ама мала е за одговорност!Ајде бе...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
PSYtisfaction напиша:
Зависи од ситуацијата.

Ако мајката реши да абортира затоа што сеуште не сака деца, сака да се посвети на кариерата и не сака да и свиснат цицките од доење, тогаш- секако дека не оправдувам.

Во ситуации кога мајката е премлада, и самата дете, кога нема услови за да го роди и израсне тоа дете, кога ќе се открие во текот на бременоста дека детето има некоја тешка аномалија (церебрална парализа, ментална ретардација од некој вид итн.), кога плодот е резултат на насилен секс врз мајката (силување) и во ред други ситуации од овој тип... Оправдувам целосно.

Абортусот НЕ е убиство.
Според актуелната Германска легислатива, секој ембрион што е постар од стадиум од 4 клетки, се смета за живо битие, и секое намерно уништување на тој ембрион (па макар и било топче од 8 клетки) де јура се смета за убиство. Ова убиство може да биде оправдано само кога самиот ембрион има генетски дефект и однапред се знае дека неголиот живот (воколку успее да се роди како жив) дека ќе биде тежок ќе му треба постојана физичка асистенција и нема да живее долго. Исто така е оправдано убиството на ембрион кој имал проблеми во развојот и поради тие проблеми неможе да има нормален развој. Ова се може убаво да се одредеи преку Пренатална дијагноза.
Не занм кој споман погоре дека дркањето е масакар, па и не е бидејќи сперматозоидите не се единки од кои може да се развие живо суштаество, исто како јајце клетките кои умираат пое ед до две на месец само поради тоа што не биле оплодени.
Како и да е еве една интересна информација, кој објаснува зошто Макдонците имаат негативен природен прираст односно зошто умираме како народ.
Вест 22.02.2007 напиша:
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]СТАТИСТИКА[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Секоја трета бременост, абортус[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] Абортусот е најпопуларна метода за прекин на несакана бременост меѓу Македонките. Наместо да побараат контрацептивни средства или на друг начин да се заштитат од непланирана бременост, девојките и жените во земјава забременуваат, па потоа бараат начин да ја сменат таквата состојба.
Податоците од Републичкиот завод за здравствена заштита покажуваат дека во 2005 година се регистрирани вкупно 6.436 абортуси, што претставува 28,3 абортуси на 100 породувања. Бројката за прекини на бременост минатата година е речиси приближна, но точните статистики се уште не се готови.
Од РЗЗЗ велат дека во 2005 година во советувалиштата за планирање на семејство се издадени вкупно 12.286 контрацептивни средства, од кои 56 отсто се за орална контрацепција, а 28 проценти се други локални средства.
Она што загрижува е дека само 9,9 отсто од вкупно регистрираните први посети на гинеколог се од девојчиња на возраст до 19 години. Тоа значи дека жените над оваа возраст на гинеколог одат дури кога ќе имаат некаков проблем или дури откако ќе забременат.
Некористењето на услугите за планирање на семејството во рамките на диспанзерите за жени на адолесцентната популација укажува на фактот дека за оваа популација ваквите сервиси се недоволно атрактивни или несоодветни за користење.
Во 2005 година, објаснуваат од РЗЗЗ, стапката на смртност на мајки - родилки изнесува 13,3 на 100.000 живородени.
[/FONT]
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Со сите контрацептивни методи во денешно време ред е тие што нејќат да бидат мајки да се заштитат. Абортусот не е лесен ни за мајката.

Ја, лично, тешко би ми било да се одлучам да идам и да го откорнам мојот плод од мене. Ме уплашија еднаш докторите - кога бев 5 месеца трудна со второто дете ми рекоа дека било можно да имало некој деформитет и дека ако е тоа така ќе треба да се извади плодот. Додека дојде денот да одам на тој специјалист ја само плачев. Не бев свесна до тогаш каква емоционална врска имам со тоа бебе што не е ни родено. Среќа (пу, пу, пу да чукнам у дрво) све беше у ред.

Што сакав да кажам е дека за некои мајки тоа е стрес - некои мораат да абортираат ради такви ствари, некои затоа што не се у состојба да му дадат на тоа дете добар живот. Personal choice.

А по се изгледа 70% од светов е загрижен за тие што не се ни родиле. Каде е истата грижа за тоа дете откако ќе се роди дали ќе има нешто да јаде, како ќе опстане, како ќе се едуцира - каков ќе му биде животот. Има толку многу дечиња у светов што умираат од глад
ради тоа што мајките немале ни контрацептивни средтсва нити пак абортус available, па морале да ги родат. Што е со оние девојки што биле силувани и останале трудни? Мораат да живеат со подсетник на тоа до крај на животот?

Ја мислам дека е време сите тие што се pro life (барем у САД) и протестираат по улици да прекинат да покушаваат да одлучуваат каков треба нечиј туѓ живот да биде и да си гледаат свои работи.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
short1 напиша:
А по се изгледа 70% од светов е загрижен за тие што не се ни родиле. Каде е истата грижа за тоа дете откако ќе се роди дали ќе има нешто да јаде, како ќе опстане, како ќе се едуцира - каков ќе му биде животот. Има толку многу дечиња у светов што умираат од глад
ради тоа што мајките немале ни контрацептивни средтсва нити пак абортус available, па морале да ги родат. Што е со оние девојки што биле силувани и останале трудни? Мораат да живеат со подсетник на тоа до крај на животот?
Абе види ние луѓето еколошки гледано од аспект на размножување сме како лебарки, грубо кажано. Тоа значи како и секоја друга популација глдеа да се размножува и затоа во прв план е да се создаде потомство а во втор план тоа да успее, па затоа повеќе гледаат на тоа колку од не успеале односно не сакале да донесат жив плод на светов, отколку колку ќе има еколошки услови за тој нов живот однонсо потомство да се развие за да може и тоа да остави потомство, бидејќи еволуцијата помага во тој случај како и многу поголемата флексибилност во однос на околината на самиот млад организам.
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
gledam deka pogolemiot del od vas misli deka abortusot e sosema ednostavna i lesna rab.no ne e taka.toa e fizicka a pred se i psihicka i dusevna bolka.ne veruvam deka bilo koja devojka posle abortusot bi mozela odma da prodolzi so zivotot kako nisto da ne bilo.sekogas ke ve progonuva prasanjeto DALI POSTAPIV PRAVILNO?NE gledam nikakva (osven zdravstvena )pricina za da se prekine bremenosta.glupo e koga ke slusnam nekoja koga ke kaze"auu pa mala sum"."ili moram prvo na faks"i bla bla.ocigledno ne bila bas mala koga legnala so nekogo.da ne me sfatite pogresno,moze nekoj i ke se navredi jas ne osuduvam nikogo ali imam pominato niz nesto slicno i nemate pretsava kolku e bolno seto toa.i jas bez da sakam ostanav trudna so 19 god,kondomot pukna i zatoa ne e nikoj kriv a osobeno ne toa malo sustesvo.Bez razlika na se vo nitu eden moment ne se dvoumev sto da pravam,ni jas ni decko mi.resivme da ja prifatime odgovornosta,i so tekot na vremeto bevme se posrekni sto ke staneme roditeli,zatoa sto otkako ke go pocuvstvuvas vo sebe..veruvajte nema nisto poslatko od toa.e sega ona sto sleduvase e veke dr prikazna.padnav nesakajki i iskrvariv,i plodot umre.taka da moraa da go izvadat.kako prvo samiot cin e nenormalno bolen.trae 15 min ali takvi bolki ne mu posakuvam nikomu.a za dusevnata bolka..podobro da ne zboram.zatoa sto iako pomina cel mesec seuste patam kako denes i nemozam da se fratam vo normala.sorry ako ve zamarav ali morav da go iskazam toa..
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Го оправдувам во случај кога девојката (или да речам девојчето) е премала за да роди (на 14-годишна возраст кога цел живот е пред тебе, последна работа на која би мислела е дали да родам или не. Нормално одговорот би бил не. Сурово е знам, но е жива вистина. Иако е за осудување глупавата грешка поради која затруднела на толку мала возраст, треба да се сфати дека секој си ги поправа грешките на свој начин)
Ако детето е зачнато со силување-многу потешки трауми можат да се добијат ако се роди дете зачнато на тој начин.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Апсолутно не го оправдувам, затоа што тоа мало ембрионче или тоа дете како сакате, не е криво за ништо и не треба да плаќа грешките на мајката и таткото.
Се сложувам за абортус само и само ако детето е ментално болно или нешто не е во ред со него, па ќе треба цел живот да се мачи или евентуално во случај на силување. Инаку се друго за мене е сурово. А ако некој не сака да има дете на 14/15/16 години, тогаш постои нешто што се нарекува кондом или антибеби пилули или на крај краева 14 години? Па постои и зборот апстиненција од секс.
Тоа бебе, има право да го сознае животот. Да ги види и позитивните и негативните ствари од животот. Да има детство, дружење...
Јас никогаш не би абортирала, поради горе наведените причини, плус не би го поднела фактот дека сум го убила сопственото дете!!!
 
Член од
29 март 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
Temava e sama po sebe dosta delikatna.Procitav razlicni stavovi od koi moram da priznaam nekoi mi licat malku i na prikazni,nema da konkretiziram.Pred da se donese odluka..abortus ili ne...mora da se pogledne od site strani...prvo zdravstvena,socioloska,ekonomska a duri i psiholoska.Imajki predvid vo kakvo opstestvo ziveeme,ekonomskata sostojba,pa duri i ako se zemat predvid statisticki podatoci,na brojot na skluceni brakovi vo poslednive nekolku godini...mislam deka e mnogu poslozeno da se donese odluka,da se rodi toa bebe.Na pocetokot e interesno,zboruvam za devojcinja od 15-21,22 god,svadba i site tie okolnosti..no potoa sto?Deteto ke se rodi...a ako ne site...barem pogolem del od nas,znaeme kakvi se potrebi nalaga bebeto.I sega da gi prasam onie koi bea cvrsti vo stavot protiv abortus...dali ke im bide sepak podobro,dokolku ke nemaat se da mu dadat na deteto...da mu kupat obleka,knigi za vo skolo..i tn.A potoa toa nosi red drugi podproblemi..soocuvanje so nedostig na pari,koe cesto pati doveduva do konflikt megu mazot i zenata,a nekoi a vo posledno vreme i pogolem del od takvite konflikti zavrsuvaat so razvodi...Takov li zivot sakaat za svoeto dete?I na kraj,da ne bidam sfatena pogresno,deka apsolutno go podrzuvam abosrtusot...samata odluka zavisi od mnogu faktori.
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Абортус или отказ од износување на фетусот до плод и соодветно до нов живот е легално право на бремената жена.
Тоа воопшто не е лесна одлука и е одлука што треба да се донесе при полна свест и чиста совест.
Тврдо ЗА!
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
sum za ali vo odredeni situacii primer mlada devojka problemi so domasnite raspusten zivot edno drugo ama pa na kraj ko ja tera da se ebe koga znae deka nekoj den moze da dojde do toa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom