Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
е па како тај работа, да му јебу сг гада сфе...па сви се јебев бре у мозак, он покус ли да је од други гадови:pos2:
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Абе сестро, апче после сексуален однос користиш дејство има 72 часа. Јајце клетката е веќе оплодена, почеток на живот. Би го убила ти тоа неколку часа младо бебе?
ФАКТ е дека јајце клетката можеби е веќе оплодена кога ти ќе го испиеш тоа апче. Шо значи ПРЕКИНУВАЊЕ на бременост, а во твојот речник УБИСТВО.
:helou:
Ете, без "впичка и слично" - делот, може, нели...

Не е исто. Дејството на апчето, и абортусот. И тоа треба да ти е доволно образложение. Можеш сам да си се едуцираш по желба, покрај некои лаички студии што ќе ти ги најдат одредени луѓе овде со цел да ти докажат дека компарацијата не ти чини, ама поинаку не можеш да разбереш што и зошто и како. Барем не на начинот на кој би сакал тоа да ти се црта. А ко ќе најдеш ти доволно глупо медицинско лице, што ќе ти ја објасни разликата меѓу двете во две реченици, молимте побарај ме, сакам и јас да научам. Да не жалам дека утнав школата, оти гинекологија ќе требаше година дена да слушам, едно 3-4 пати неделно.

Плукни залепи било, нели. А апчето ваше семоќно, а абортус, шо има везе, као кафе да си праиш или весник да си купуваш.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Полека полека. читајќи ги постовите на сите, почнав да менувам мислење...Порано оправдував....
Но сега сум многу неопределен за темава...
Но што и да се случи со мене у животов, знам дека никогаш нема да си дозволам да направам дете во период кога не сум способен да се грижам ни сам за себе...
Како што кажа Дивајн погоре... Се доколку се пази нема да има потреба од абортус....
Сепак нешто ме навраќа на првите ставови...Што ако станува збое за силување?! Нели тогаш ни девојката која е трудна не е крива за тоа што е трудна?!
Сепак...многу се двоумам у врска со оваа тема...
Ќе следам што постирате, па можеби конечно ќе оформам мислење
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Алал вера како секој си решава дали е убиство или не. Пази... дефакто било убиство... :tapp:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Ете, без "впичка и слично" - делот, може, нели...

Не е исто. Дејството на апчето, и абортусот. И тоа треба да ти е доволно образложение. Можеш сам да си се едуцираш по желба, покрај некои лаички студии што ќе ти ги најдат одредени луѓе овде со цел да ти докажат дека компарацијата не ти чини, ама поинаку не можеш да разбереш што и зошто и како. Барем не на начинот на кој би сакал тоа да ти се црта. А ко ќе најдеш ти доволно глупо медицинско лице, што ќе ти ја објасни разликата меѓу двете во две реченици, молимте побарај ме, сакам и јас да научам. Да не жалам дека утнав школата, оти гинекологија ќе требаше година дена да слушам, едно 3-4 пати неделно.

Плукни залепи било, нели. А апчето ваше семоќно, а абортус, шо има везе, као кафе да си праиш или весник да си купуваш.
Како не е исто? Оти тебе сега во моменто така ти одговара. Ако се прајш алтруист сосила не биди хипокрит најголем и да го цениш човечкиот живот по возраста.

Ете јас шо зошто како не е битно до 3 месец мислам дека жената смее да одлучи дали да абортира. Ти од друга страна сакаш квази радикал да си, тврдиш дека животот почнува со самото оплодување на јајце клетката, а го оправдуваш прекинувањето на истиот тој живот со апче. Значи ако имаш радикален став, биди докрај инаетчија и алтруист, а не како шо ти одговара практично најдобро.

Дивне, види вака снајќе. Јас кажав дека не оправдувам абортус, ама сметам дека е избор на жената и не сметам дека треба да се забрани. Главно не оправдувам во многу случаи заради тоа што жената во голема мера си ги компромитира шансите за понатамошно зачнување.

Ете по традиција ко секоја радикалка шо се вклучва во дискусијата ќе те прашам, малку на посуптилен начин оти осетлива си. Дали после водење на љубов со неодговорен партнер кој ејакулира семен во твоето срамно место, би користела апче за превенција после сексуален однос? Што ако веќе е оплодена јајце клетката, а ти нема како да знаеш со сигурност дека не е. Би го убила бебенцето (бебе е, да не дискриминираме по возраст 1 секунда, 3 месеци или 9 е исто)?
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Него јас пак ќе те прашам, пошто рече дека живот се вдахнува во моментот на оплодување на јајце клетката, дали би употребила апче после сексуален однос?
Aпчињата за ден потоа не се апчиња за абортус. Всушност тоа се апчиња за контрола на бременоста, само со повисока доза на хормони. Имаат два ефекти. Или ја спречуваат овулацијата и исфрлањето на јајце клетката, или пак го онеспособуваат ендометриумот (ѕидот на матката) за имплантација на бластоцистата(оплодена јајце клетка стара 4 дена). Апчињата за ден потоа немаат никакви ефекти кон ембрионот на бремената жена и не предизвикуваат абортус.

Апчињата за абортус, т.е. самиот абортус го убива ембрионот во внатрешноста на мајчината матка.

Не сфаќам зошто нејќеш да не сфатиш.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Јас немам слушано гинекологија, ама еве шо ми кажаа гугл и вики:

Како работи morning-after пилулата, која исто така е позната како итна контрацепција


Итната контрацепција работи на 3 начини (исто како и регуларната пилула за контрацепција):
1. Го менува нормалниот менструален циклус, одложувајќи ја овулацијата
2. Ја спречува овулацијата, односно јајце-клетката нема да биде ослободено од јајникот
3. Ја иритира внатрешноста на матката со што ја спречува имплантацијата на оплодената јајце-клетка.

Да не забораваме дека оплодувањето (унија на јајце-клетката и спермазотоидот) се случува во falopian tube (не знам како се преведува ова па вака ќе го терам), и дека оплодувањето значи почеток на бременста. Оплодената јајце клетка тогаш патува од falopian tube до матката и таму се закачува за ѕидовите. Закачувањето е неопходно за да ембрионот добива храна од мајката и за да продолжи со развојот.

Ова и мене ме изненади. Јас мислев дека морнинг афтер пилилата работи со менување на хормоните така што го спречува оплодувањето, а откако ќе се оплоди џабе ја пиеш.. ама видиш сум била у забуна.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Aпчињата за ден потоа не се апчиња за абортус. Всушност тоа се апчиња за контрола на бременоста, само со повисока доза на хормони. Имаат два ефекти. Или ја спречуваат овулацијата и исфрлањето на јајце клетката, или пак го онеспособуваат ендометриумот (ѕидот на матката) за имплантација на бластоцистата(оплодена јајце клетка стара 4 дена). Апчињата за ден потоа немаат никакви ефекти кон ембрионот на бремената жена и не предизвикуваат абортус.

Апчињата за абортус, т.е. самиот абортус го убива ембрионот во внатрешноста на мајчината матка.

Не сфаќам зошто нејќеш да не сфатиш.
УБИСТВО!!!!

Значи оправдуваш убиство? И како спиеш навечер кажи?

Немој сега со нова дефиниција за живот да ми излезиш, објаснувајќи како животот започнува точно по лепењето на ѕидот на матката. Лесно е да си радикал, ако се работи за некој друг.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
УБИСТВО!!!!

Значи оправдуваш убиство? И како спиеш навечер кажи?

Немој сега со нова дефиниција за живот да ми излезиш, објаснувајќи како животот започнува точно по лепењето на ѕидот на матката. Лесно е да си радикал, ако се работи за некој друг.

Одејќи во крајност, хормонското апче не дејствува на оплодената јајце клетка, дејствува на ѕидот на матката, прави промени кои го онеспособуваат имплантирањето.

Зборуваме за абортус, за убивање на ембрионот. Абе самото име кажува, апчето ја спречува бременоста, не го уништува ембрионот.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
:pos2::pos2::pos2:

Исто како да затвориш некој во гасна комора и да речиш. Не го убив јас, гасот шо беше внатре го угуши.

И доста ајде не се срами појќе.
 
L

Lezbiangirl

Гостин
УБИСТВО!!!!

Значи оправдуваш убиство? И како спиеш навечер кажи?

Немој сега со нова дефиниција за живот да ми излезиш, објаснувајќи како животот започнува точно по лепењето на ѕидот на матката. Лесно е да си радикал, ако се работи за некој друг.
:pos2::zver::pos2::pos2::pos2::pos2: секој пат кога читам некој пост од тебе се газам ос смеење
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
не машајте поими, на нероден Петко капа неможе да се крои, абортус е сосема нешто друго, а контрацептивни средства се друго...медицината е јасна тука...ѕа абортус мислам дека збориме, плодот...ние сакале или не е дел од двајца.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
не машајте поими, на нероден Петко капа неможе да се крои, абортус е сосема нешто друго, а контрацептивни средства се друго...медицината е јасна тука...ѕа абортус мислам дека збориме, плодот...ние сакале или не е дел од двајца.
Воопшто не мешаме поими. Во принцип не ме интересира кој како што нарекува. Битно е да знаеме дека мислиме на истата работа. Затоа се обидуваме да ги разглобиме поимите до крај, со разгледување на секој стадиум од процесот создавање на нов живот. Според тебе, недозволување на оплодена јајце-клетка да се закачи на ѕидот од матката не е абортус, а сите останати постапки за недозволување на ембрионот да се разива во телото на мајката се абортус? Или сакаш да кажеш дека постои суштинска разлика помеѓу зигот (оплодена јајце клетка), ембрион (од првата поделба на зиготот до крајот на 8-мата недела) и фетус (од 8-мата недела до крај на бременоста)?

Не знам дали знаеш, ама најтешкиот и најневеројатниот момент при создавање нов живот е токму оплодувањето - сперматозоидите ептен се намачуваат за да стигнат на целта, пливајќи низ смртоносно кисела средина, а ко ќе стигнат до јајце клетката, треба да ја пробијат нејзината обвивка, што е неверојатно тешко. Сперматозоидите се херои бе :)

Медицината и законодавството во развиените земји се многу јасни - до 12-та недела е дозволен абортус.
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
абе според мене абортусот е убиство, и тука сум доста јасен...не ми филуј торти сеа тука, кажав ако збориме за контрацепција да збориме на друга тема...тоа не ми се јаде.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
абе според мене абортусот е убиство, и тука сум доста јасен...не ми филуј торти сеа тука, кажав ако збориме за контрацепција да збориме на друга тема...тоа не ми се јаде.
Значи ти е страв да ја дискутираш тенката линија меѓ абортусот и контрацепцијата а? Така и си мислев. Ај чао.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom