Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Арно што си туркаме сите на своја страна, демек имаме став кон проблемот или убиствово горе споменато, јас да прашам до сите мои драги горе в гради удирачки
До кога ќе ни лепите етикети оооо вие семоќни??Ме виде дека се удираме в гради?Ако некој не ви потклекне на вашите ставови и мислења одма градоударачки и патриоти...


сте дошле до таков пресуден момент кога треба да се пресече м?
Не,не сум дошла и нема ни да дојдам дека кај мене опција-абортус не ни постои,едноставно е избришано како опција во било кој случај и во било кое време.


п.с.Енџи извини шо не ти реплицирав,ама не ми се видоа постојте интересни,ај следниот пат :helou:
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.720
Поени од реакции
19.875
До кога ќе ни лепите етикети оооо вие семоќни??Ме виде дека се удираме в гради?Ако некој не ви потклекне на вашите ставови и мислења одма градоударачки и патриоти...


Не,не сум дошла и нема ни да дојдам дека кај мене опција-абортус не ни постои,едноставно е избришано како опција во било кој случај и во било кое време.


п.с.Енџи извини шо не ти реплицирав,ама не ми се видоа постојте интересни,ај следниот пат :helou:

Епа одлично, затоа и толку си упорна, дај боже и да не се најдеш, и тоа џабе муабет е дека не постои кај тебе опција- аборутс..
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
пљукам, на тие што го усвоива законот за абортус:helou:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Епа одлично, затоа и толку си упорна, дај боже и да не се најдеш, и тоа џабе муабет е дека не постои кај тебе опција- аборутс..
Не морало на крај да ставаш 2 точки :) една е доволно.
Упорна не сум,ич не се трудам да ви сменам мислење,јас само ви укажувам на грешките :pipi:
И зошто бе џабе муабет?Зарем нема да ме дружите :nesum:
 

mean

:пипи:
Член од
12 октомври 2008
Мислења
587
Поени од реакции
24
Абортусот не е убиство доколку се изврши во првите 3 месеци (или 2 беа:raz:). Ако бременоста е несакана, прерана или ако е опасна за животот на мајката тогаш го опрадвувам. Во друг случај не.:nenene:
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
176
Поени од реакции
49
Абортусот не е убиство доколку се изврши во првите 3 месеци (или 2 беа:raz:). Ако бременоста е несакана, прерана или ако е опасна за животот на мајката тогаш го опрадвувам. Во друг случај не.:nenene:

Aj te molam definiraj koga bremenosta e prerana, bas me interesira?:pipi:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Кој живот бре? Животот почнува со неговото раѓање! Искрено ви се чудам како толку стриктно се придржувате кон тоа во никој случај да не се абортира.Како можете да сте толку себични и да дозволите едно дете цел живот да страда гледајќи го како пати, нема љубов, нема што да облече нема што да јаде. Како не ви е жал за таквите деца. Подобро да не се родело одколку вака да страда.
Многу сме малечки за да одлучиме кој треба или не треба да се роди. Како не би ти било страв да се ставаш во улога на судија за нечиј живот.
Немој да ми кажуваш кога почнува животот, срцето на ембрионот почнува да чука веќе во 4тата недела од бременоста, рачињата се создаваат веќе од 3тата недела па натаму...Ви се чудам вам, која уствари етика ја практицирате со оправдувањето на абортусот?


Дали ако некој ти го истури в пичка по сексуален однос, би се напила апче против бременост?
Хаха, си ги смешал поимите.
Контрацепција е називот на заштита од несакана бременост.
Абортус е назив на прекинување на бременоста.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.720
Поени од реакции
19.875
Aj te molam definiraj koga bremenosta e prerana, bas me interesira?:pipi:
Прерана бе драга, на пример на 14 или 15 години, кога целото девојчинско тело е во ќор сокак, па згора на се уште плод фали во утробата(да знам дека требала да внимава со време).
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
незнам зашто се држиме до 5 % од случаевите, вакви коа се знае дека повекето абортуси се поради тоа шо нејкат обврски лугето, дека се егоисти премногу уствари.
 

mean

:пипи:
Член од
12 октомври 2008
Мислења
587
Поени од реакции
24
Aj te molam definiraj koga bremenosta e prerana, bas me interesira?:pipi:
Прерана бременост е на пример кога некоја тинејџерка ќе забремени, која не е доволно развиена (како физички, така и психички), не па уште и да се снајде во улогата на мајка.

едит: Луси Лу ме претркала во одговорот. :smir:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Хаха, си ги смешал поимите.
Контрацепција е називот на заштита од несакана бременост.
Абортус е назив на прекинување на бременоста.
Нееееееееее, ех незнаев. Добро извини ко така.

Абе сестро, апче после сексуален однос користиш дејство има 72 часа. Јајце клетката е веќе оплодена, почеток на живот. Би го убила ти тоа неколку часа младо бебе?

Ете ти се дешава, ти го тура некој впичка, дали е гнаса или е неодговорен не е битно. Ти дали ќе му дајш во секој случај на новоформираниот живот шанса?
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Пак вие бе.
Да ти се згади живото од муабето. Сите кој од кој попаметен и попрактичен.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
abortusot e ubistvo, a frlanje sperma ne e masakr ko so kaza eden, tuku toa e nisto posto za da se naprai embrion treba jajce kletka.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
176
Поени од реакции
49
Прерана бе драга, на пример на 14 или 15 години, кога целото девојчинско тело е во ќор сокак, па згора на се уште плод фали во утробата(да знам дека требала да внимава со време).

Прерана бременост е на пример кога некоја тинејџерка ќе забремени, која не е доволно развиена (како физички, така и психички), не па уште и да се снајде во улогата на мајка.
Ako nekoj ne e dovolno sozrean psihicki ili fizicki togas ne ni treba tolku rano da pocnuva so seks, kako nekoj moze da bide spremen za odnosi a ne za toa sto doagja od toa?

Spored mene nekoj na 15 godini ne treba da pocnuva so seks ili da imaat nezastiteno odnosi i uste so poveke partneri no toa go pravat ili?

I site devojki ne se isti, sto ako nekoja so 20 ne se oseka dovolno vozrasna za dete, dali togas isto bi opravduvale abortus i bi rekle deka e prerano?
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Нееееееееее, ех незнаев. Добро извини ко така.

Абе сестро, апче после сексуален однос користиш дејство има 72 часа. Јајце клетката е веќе оплодена, почеток на живот. Би го убила ти тоа неколку часа младо бебе?

Ете ти се дешава, ти го тура некој впичка, дали е гнаса или е неодговорен не е битно. Ти дали ќе му дајш во секој случај на новоформираниот живот шанса?
Оти бе се правиш глуп. Апчињата за ден потоа се заштита од несакана бременост, а абортусот се случува кога сакаш да се отарасиш од плодот што го носиш со себе.

Прашањето ти е безвеза па нема да се трудам да ти објаснувам. Настрана од него, никогаш не би се откажала од нешто што расте во мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom