Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Оти бе се правиш глуп. Апчињата за ден потоа се заштита од несакана бременост, а абортусот се случува кога сакаш да се отарасиш од плодот што го носиш со себе.

Прашањето ти е безвеза па нема да се трудам да ти објаснувам. Настрана од него, никогаш не би се откажала од нешто што расте во мене.
Ех сега не се нервирај, знам оти малце незгодно е прашањето. Ако не сакаш не мора да го одговориш, ама ФАКТ е дека јајце клетката можеби е веќе оплодена кога ти ќе го испиеш тоа апче. Шо значи ПРЕКИНУВАЊЕ на бременост, а во твојот речник УБИСТВО.
:helou:
 

mean

:пипи:
Член од
12 октомври 2008
Мислења
587
Поени од реакции
24
Ako nekoj ne e dovolno sozrean psihicki ili fizicki togas ne ni treba tolku rano da pocnuva so seks, kako nekoj moze da bide spremen za odnosi a ne za toa sto doagja od toa?

Spored mene nekoj na 15 godini ne treba da pocnuva so seks ili da imaat nezastiteno odnosi i uste so poveke partneri no toa go pravat ili?

I site devojki ne se isti, sto ako nekoja so 20 ne se oseka dovolno vozrasna za dete, dali togas isto bi opravduvale abortus i bi rekle deka e prerano?
Епа тоа дека младите прерано почнуваат со сексуални односи додека се недоразвиени е веќе друга тема. Кога веќе решиле да почнат со тоа, ако несакано забременат треба да се абортира.

А за оние девојки што се околу 20 години и забременат, еве јас имам 19 ипол и ако случајно забременам би абортирала затоа што не планирам рано да се спаравам со улогата на мајка и сметам дека не сум доволно зрела за таков чекор. Можеби некои од вас ќе ме осудат, ама тоа е мој став и јас така би постапила*. Плус, сакам да завршам факултет, па потоа да размислувам за посериозни ствари, како брак, бебе и основање на семејство.

*ако не дај боже ми се деси вакво нешто на овие години можеби и другачије би постапила, не се знае како е дур не се осети на своја кожа проблемот.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Епа тоа дека младите прерано почнуваат со сексуални односи додека се недоразвиени е веќе друга тема. Кога веќе решиле да почнат со тоа, ако несакано забременат треба да се абортира.

А за оние девојки што се околу 20 години и забременат, еве јас имам 19 ипол и ако случајно забременам би абортирала затоа што не планирам рано да се спаравам со улогата на мајка и сметам дека не сум доволно зрела за таков чекор. Можеби некои од вас ќе ме осудат, ама тоа е мој став и јас така би постапила*. Плус, сакам да завршам факултет, па потоа да размислувам за посериозни ствари, како брак, бебе и основање на семејство.

*ако не дај боже ми се деси вакво нешто на овие години можеби и другачије би постапила, не се знае како е дур не се осети на своја кожа проблемот.
Па штом е така, зашто уопште имаш секс?
Што не чекаш дур завршиш факс и си ги исполниш сите зацртани амбиции?

Настрана фактот дека прекинуваш живот. Преку абортусот бегаш и од одговорноста за своите постапки. Пошто за тоа што си труден одговорен си само ти. Не се ебел некој друг, а ти си останала бремена. Ама, иден живот плаќа за твојата непромисленост. Ти ќе ги рашириш нозете, ќе ти стават кирета и готово...а ембрионот со вдахнат живот ја губи приликата за живот. И тоа не е мала работа.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Па штом е така, зашто уопште имаш секс?
Што не чекаш дур завршиш факс и си ги исполниш сите зацртани амбиции?

Настрана фактот дека прекинуваш живот. Преку абортусот бегаш и од одговорноста за своите постапки. Пошто за тоа што си труден одговорен си само ти. Не се ебел некој друг, а ти си останала бремена. Ама, иден живот плаќа за твојата непромисленост. Ти ќе ги рашириш нозете, ќе ти стават кирета и готово...а ембрионот со вдахнат живот ја губи приликата за живот. И тоа не е мала работа.
Можи да е одговорен само тој шо те ебел, од ко ќе ти го исцеди впиче ти после можи оро да играш ако сакаш. Па потенцијалниот ембрион со вдахнат живот мораш да го задржиш од принцип.

Сакаш да кажиш дека ако ти се случи ова не доаѓа во предвид апче за против бременост шо делува после сексуален однос. Пошто пази веќе оплодена е јајце клетката и вдахнат е животот.

П.С. Мора ова сите жени да ги прашам. На пенал се местите шо да ви прам. Досега никоја не одговори, а јас ќе форсирам и ќе го поставувам.
 

mean

:пипи:
Член од
12 октомври 2008
Мислења
587
Поени од реакции
24
Па штом е така, зашто уопште имаш секс?
Што не чекаш дур завршиш факс и си ги исполниш сите зацртани амбиции?

Настрана фактот дека прекинуваш живот. Преку абортусот бегаш и од одговорноста за своите постапки. Пошто за тоа што си труден одговорен си само ти. Не се ебел некој друг, а ти си останала бремена. Ама, иден живот плаќа за твојата непромисленост. Ти ќе ги рашириш нозете, ќе ти стават кирета и готово...а ембрионот со вдахнат живот ја губи приликата за живот. И тоа не е мала работа.
Добро, затоа се вика НЕСАКАНА бременост. Значи, додека имаш секс, можно е за нереќа кондомот да биде дупнат. На пр. не го приметуваш тоа, и после месец дена ти касни, ги добиваш сите симптоми на бременост, дознаваш најпосле дека си бремена, а не си го сакала тоа, премлада си за таков чекор. Што ќе правиш? Ќе абортираш или ќе го носиш бебето на 19 години, ќе си ја уништиш младоста и ќе ги пропуштиш шансите кои ти се нудат во животот? Да, детето е дар од бога, но ако е прерано ти го менува животот.

Поради овие причини користам кондом додека имам секс и секогаш после употреба проверувам да не случајно бил дупнат. Ако е дупнат, ако спермата веќе е во тебе постојат апчиња кои се пијат после 72 часа од кога поминал чинот и со кои се уништуваат навлезените сперматозоиди. Така на време би знаеле дека можно е да сме бремени, и би реагирале на време за го спречиме тоа што не сме го посакувале.

А ако до одредени граници го одобрувам абортусот и би го направила тоа не значи дека не треба да имам секс се` додека не завршам факултет или не се вработам. Кажав дека тогаш е погодно време за дете затоа што тогаш сме се стабилизирале финасиски и нема што друго да не` спречи да основаме семејство и да имаме дете (освен нешто што би не` довело до животна опасност).
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
^Немањето секс го споменав во контекст на она дека превземаме чин како сексуална активност, а не сакаме да одговараме за последиците, туку бараме инстант решение кое ќе направи да си продолжиме како да сме смениле фризура, на пример, а не како да сме прекинале нечиј живот.

Сакале ние или не, тоа е де факто убиство. Е после тоа, секој со својата совест.

Не можам, ниту ќе судам на некој што абортирал. Но, ми пречи залажувањето. Као, види колку сум свесна и одговорна за својот живот. Сакам да напредувам, да ова, она...А, позади сето тоа стои само неверојатна себичност и неодговорност, не свесност за постапките и последиците.
 

mean

:пипи:
Член од
12 октомври 2008
Мислења
587
Поени од реакции
24
Сакале ние или не, тоа е де факто убиство. Е после тоа, секој со својата совест.
Баш како што кажа, секој со својата совест. Така да, секој со своите размислувања, ставови и одлуки за својот живот (во овој случај, и „животот“ што го носиме во себе).:pipi:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Готово останав без аргументи.
Ме поби скроз.
Од сега па натака сум pro-choice:helou:
За тоа сум тука јас, да му служам на наивните и неупатените. Ми беше задоволство секако. :helou:

Уште едно инвентивно одбегнување на прашањето. Ајде следна која ќе се приклучи на дебатата, да му исперам мозок одма. :bip:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
За тоа сум тука јас, да му служам на наивните и неупатените. Ми беше задоволство секако. :helou:

Уште едно инвентивно одбегнување на прашањето. Ајде следна која ќе се приклучи на дебатата, да му исперам мозок одма. :bip:
Абе, не си ми го исполирал мозоков добро.
Останало некое прљаво делче кое ми вика убиство и анти :(

Па, за да го тргнам сомнежот...До периодот кога со сигурност може да се утврди бременост и да се направи абортус, значи некаде околу 6/7 недела, фетусот го има достигнато следново ниво на развој:
Week 3 http://www.nlm.nih.gov/MEDLINEPLUS/ency/article/002367.htm
  • The brain, spinal cord, and heart begin to develop
  • The gastrointestinal tract begins to develop

Weeks 4 to 5
  • Arm and leg buds become visible
  • Brain develops into five areas and some cranial nerves are visible
  • Eyes and ear structures begin to form
  • Formation of tissue that develops into the vertebra and some other bones
  • Further development of the heart which now beats at a regular rhythm
  • Movement of rudimentary blood through the main vessels

Week 6
  • Arms and legs have grown longer, and foot and hand areas can be distringuished
  • Hands and feet have fingers and toes (digits), but may still be webbed
  • Brain continues to form
  • Lungs begin to form

Week 7
  • Nipples and hair follicles form
  • Elbows and toes visible
  • All essential organs have begun to form
И визлуелно:

Ова нешто не е живо?
Не му ги прекинуваш животните функции кои се скоро идентични со оние твоите?
Конечно, не ли го убиваш?
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Види сеа, ние уште пред да почниме дискусија се договоривме дека јас сум бесчуствителен гад и уопште не ме засега шо како изгледа ембрионот.

Него јас пак ќе те прашам, пошто рече дека живот се вдахнува во моментот на оплодување на јајце клетката, дали би употребила апче после сексуален однос?

Шо ако јајце клетката е оплодена? Ти уништуваш живот нели? Не му даваш шанса, кој ти го дава тебе правото на тоа бебе да му ја скратиш можноста за живот. И сега немој да си измислиш терминологија и да ми речиш, стоп стоп не важи, за бебе се рачуна после 72 часа и 1 секунда точно кога апчињата веќе не делуваат.

И пак ти давам хипотетичка ситуација. Некој ти го тура впичка, како се случило најмалце битно, гнаса е те лажи не клал кондом, а те натртил и ти не гледаш поднапиена си плус дури да се сетиш тој ти свршава впич, а ти пак ко за беља овулираш. И сега дали по секоја цена си стоиш на принципите. Користиш ап, али не?

Кој лажи, ќор думри. :baeh::baeh::baeh:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Види сеа, ние уште пред да почниме дискусија се договоривме дека јас сум бесчуствителен гад и уопште не ме засега шо како изгледа ембрионот.

Него јас пак ќе те прашам, пошто рече дека живот се вдахнува во моментот на оплодување на јајце клетката, дали би употребила апче после сексуален однос?

Шо ако јајце клетката е оплодена? Ти уништуваш живот нели? Не му даваш шанса, кој ти го дава тебе правото на тоа бебе да му ја скратиш можноста за живот. И сега немој да си измислиш терминологија и да ми речиш, стоп стоп не важи, за бебе се рачуна после 72 часа и 1 секунда точно кога апчињата веќе не делуваат.

И пак ти давам хипотетичка ситуација. Некој ти го тура впичка, како се случило најмалце битно, гнаса е те лажи не клал кондом, а те натртил и ти не гледаш поднапиена си плус дури да се сетиш тој ти свршава впич, а ти пак ко за беља овулираш. И сега дали по секоја цена си стоиш на принципите. Користиш ап, али не?

Кој лажи, ќор думри. :baeh::baeh::baeh:
Абе тука било интересно! Што не ќутите? Да те нервирам сега и јас малку? Аааааааај!
Како прво, нема да те замарам со фактите кои ти ги покажа ада погоре, затоа што сум ги покажала, никој не ми ги рецнал, а и ми е мака од муабетите дека се тоа само тези на луѓе кои се против абортус. Како да зборуваме за нешто променливо, кое ако го гледаш ти е зелено, а ако го гледам јас е црвено.
А како второ, ете сакам и јас да одговорам на твоето некако прегнасно поставено прашање, кое секако доловува една реална ситуација, во која секој може да се најде.:toe:
Во тој случај, ваљда се работи за две возрасни лица кои ако знаат колку се лесни кога се под алкохол не смеат да си дозволат да пијат или нека го прават тоа секој посебно во 4 ѕида. Доколку таа мерка не си ја преземат, јасно дека може да им се случи дури и полоша работа. Но, после направена "грешка" како што е бременост, двајцата би требало да се вразумат и да почнат да размислуваат што со тоа, наместо да им е мака да се замараат и да се одлучат на најлесниот начин да се решат од проблемот. Ако не се свестат, јас пак мислам дека треба да биде родено детето, затоа што тоа не е криво за нивните зелени постапки. Потоа нека го дадат на роднините или на посвојување, ама нека не прават нешто што можеби еден ден и нив самите ќе ги прогонува.
Е сега, ова можеби изгледа како бајка, која во секојдневниот и суров живот може да заврши многу полошо од абортусот, но зошто да не сме свесни и за тоа? Абортусот е лош, лошо и оставањето дете во дом. Поентата на ова би била секој да се труди да не дојде до ниту една од овие работи. Има тука многу деца кои си имаат врзано в крпче дека абортусот е кул, со што сметаат дека може да си пружаат секаков живот, кој и во случај да им донесе нешто вакво, веднаш имаат начин како да го решат. Немојте да ме негирате, дека им се познава тоа од првите два реда во нивните постови, а тоа е трагично.
Значи, јас ќе трубам вечно зошто сметам дека абортусот е лош чин, со што можеби некому ќе му помогнам еден ден да не се реши на тој чекор. Ти ќе трубиш вечно за обратниот став, со што пак ќе помогнеш некому, да научи како да реагира превентивно и воопшто да не дојде до некоја од гадните ситуации кои можат многу лесно да завршат со несакана бременост.

п.с. Во врска со скинатите кондоми од погоре, за кои наводно не сме криви. Претпазлив човек и кога користи кондом не свршува внатре, а и внимава на тоа каков кондом купува и дали е со поминат рок на траење. Тоа е најмалку што секој може, а скоро никој не го прави.:pipi:
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Jas licno zenite sto abortiraat gi vikam UBIJCI zatoa sto i toa se
da si go ubies tvoesto cedo gnasna rabota
Kako sto rece Divajn gore trebalo da mislat tie za svoite zeleni postapki ts.greski
Ako ne ti se sviga burum bate imame nie ustanovi tuka za takvi raboti ama koa ke go abortiras svoeto cedo koa ke vlezes tamu vo toa salata za abortus prvo sedni i razmisli sto ke bilo ako tvoite ser resile da te abortiraat sto ke bese ti voopsto da ne postoese
MIL TI E ZIVOTO ILI NE?
Znam so ke kazzes epa i na toa covece vnatre vo tebe mu e mil zivotot i toa saka da zivee kako tebe so ti dale zivot:pop:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom