Џез музика

Каков Jazz слушате?

  • Dixieland/Swing

    Гласови: 29 24,4%
  • BeBop/HardBop

    Гласови: 30 25,2%
  • Post-Bop/Fusion

    Гласови: 40 33,6%
  • Avant-garde/Free/Experimental

    Гласови: 46 38,7%
  • Vocal

    Гласови: 33 27,7%
  • Acid/Electro

    Гласови: 25 21,0%
  • World/Ethno

    Гласови: 17 14,3%

  • Вкупно гласачи
    119

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Темава е закон... За оние што слушаат џез. Јас искрено тула сум и овие во анкетата прв пат ги гледам и не гласам... не знам што е што кога не слушам џез.
 
Член од
20 септември 2007
Мислења
50
Поени од реакции
0
Jazz-ot kako pravec vo muzikata...

Mojata profesorka po muzicki formi mnogu cesto znaese da kaze:" Decki ova nikogas ne go zaboravajte...dzezot e se ona sto ne go razbirame vo muzikata !"Se raboti za mnogu pocituvan a ne tolku zastapen pravec vo muzikata!Denesnava mladina se pocesto ja gubi smislata za kvalitetna muzika i se orientira na veke isprobana underground muzika koja pominuva odlicno vo denesno vreme!Me interesiraat vasite razmisluvanja vo vrska so jazz- ot i prifatenosta na istiot tuka kaj nas .
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Џез гитара... ау...

Една од најтешките музики за разбирање, а најпријатни за слушање.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Mojata profesorka po muzicki formi mnogu cesto znaese da kaze:" Decki ova nikogas ne go zaboravajte...dzezot e se ona sto ne go razbirame vo muzikata !
Потполно точно бидејќи џезот е дело на генијалци од музичари, нивната способност во секој дел од првичнозамислената мелодија да направат импрвизација со то што ќе внесат нови тонови и притоа перфектно да се вклопи со музичката целина е за сите нормални луѓе неописливо, а уште неопислива е тоа што токму тие музичари тоа го прават директно на сцена и тоа во моментот кога свират.
Како и да е еден цитат од wikipedia многу е краток и јасен во врска со џезот:
While jazz may be difficult to define, improvisation is clearly one of its key elements.
 
Член од
20 септември 2007
Мислења
50
Поени од реакции
0
Како и да е еден цитат од wikipedia многу е краток и јасен во врска со џезот:
While jazz may be difficult to define, improvisation is clearly one of its key elements.
Definitivno samo improvizacija e vo prasanje...ona sto tie go nosat vo sebe go izrazuvaat vo forma na muzika .
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
Џез кај мене по дома се слуша мноооогу. Татко ми слуша џез па покрај него и јас се заразив ама само smooth jazz слушам друго неможам некако ме напнува.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
За Џезот Гаго (Bacillus gagous) ме зарази. Пред тоа го почитував џезот, меѓутоа го немав слушано, скоро никаков допир со него. И имам намера да навлезам детално.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Јас лично, не слушам Jazz, но имам голема почит спрема џезот.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.645
Поени од реакции
13.101
За се е крив еден другар кој од мали години слуша џез (нешто како приказната со Обеликс зошто не треба да пие магичен пијалок). Значи типов ме има заразено некаде пред 7 години. Предтоа го поштував џезот ама повеќе бев свртен кон класиката. Прво што слушнав за џез беше Рапсодија во плаво од Гершвин - делово е стварно ексцентрично, генијално. После тоа ги слушам Count Basie, Louis Armstrong, Charlie Parker, Duke Ellington, Dizzy Gillespie - углавно овој тип на џез најмногу. Најмногу поштувам џез со пропратен со пиано.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
ne sum nekoj slusatel na jazz, ali od vreme na vreme ke poslusam stvari od tipot na miles davis, dizi gilespie, charlie parker, count basie, chick korea, john coltrane, duke elington, john mclaughlin
 

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
Дизи Гилеспи според мене е најдобар џез изведувач
Dizzy definitivno mi e i mene omilen (check my avatar out) , posebno koa sviri na toa trubata mislam deka znaete na sto celam :). Inaku da obozavam Jazz a se dvoumev dali da otvoram tema ama eve na nekoj drug mu teknalo porano. Jazzot kako muzika e mnogu smiruvacka i mnogu lesno se zaspiva, ke vi preporacam da gi slusnete nekoj moj jazz favoriti kako All the things you are i Round About Midnight
 
Член од
20 септември 2007
Мислења
50
Поени од реакции
0
Dizzy definitivno mi e i mene omilen (check my avatar out) , posebno koa sviri na toa trubata mislam deka znaete na sto celam :). Inaku da obozavam Jazz a se dvoumev dali da otvoram tema ama eve na nekoj drug mu teknalo porano. Jazzot kako muzika e mnogu smiruvacka i mnogu lesno se zaspiva, ke vi preporacam da gi slusnete nekoj moj jazz favoriti kako All the things you are i Round About Midnight
Mnogu se raduvam na vakvi postovi...milo mi e sto postojat luge koi znaat da procenat vistinska muzika i nesto sto vistinski vredi ! Bas zatoa ja otvoriv pod-temata ,da vidam kolku centarot za muzika vo mozokot kaj lugeto e razvien i moram da priznaam deka ima poedinci koi sto prijatno me iznanaduvaat ...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
За тие што вака сега навлегуваат во џезот моја препорака е да се слуша smooth jazz еве да речеме можете да слушнете нешто од Grover Washington Jr. или пак од George Benson, немора веднаш да почнете со Bebop, Modal Jazz или пак Hardbop.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Каква е тоа куќа без џез и блуз во неа...велеше еден другар со кој се согласувам, посебно па овде каде што сум, навистина е тажно некој да не навлезе во тој свет. Во градот се' уште постојат голем дел од клубовите во кои некогаш настапувале Ellington, Andrew White, Ron Holloway, Charlie Rouse, Shirley Horn, Abbey Lincoln, Carmen McRae, Charlie Parker... и ден денес вадат квалитетни имиња кои секоја вечер можат да се слушнат во живо, а кои сигурна сум еден ден некои нови деца ќе ги именуваат по форуми. За земја на Балканот, Македонија вади запрепастувачки вкус за џезот, на моменти чуствувам дека популарноста кај нас е на многу повисоко ниво, одошто е генерално во САД, ако се иземат големите центри на џез музиката како Јорк, Орлеанс и Чикаго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom