Џез музика

Каков Jazz слушате?

 • Dixieland/Swing

  Гласови: 29 24,8%
 • BeBop/HardBop

  Гласови: 29 24,8%
 • Post-Bop/Fusion

  Гласови: 39 33,3%
 • Avant-garde/Free/Experimental

  Гласови: 46 39,3%
 • Vocal

  Гласови: 33 28,2%
 • Acid/Electro

  Гласови: 25 21,4%
 • World/Ethno

  Гласови: 17 14,5%

 • Вкупно гласачи
  117

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Vocal Jazz претежно, од наведените Nina Simone и Louis Armstrong! Многу смирувачки влијае на мене, едноставно се опушташ и забораваш на се......
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
167
Викторгг напиша:
Дааааа, гитарскиот муабет. Ја го имам цд-то со музика, има и видео мислам, ама не су сигурен. Можам да го режам, ако некој го сака ЦД-то со музика. А инаку истиве тројца беа на Скопје џез фестивал и `96 ми се чини... во универзална, ама ја тогаш играв џамлии, не ни знаев шо е тоа џез. :zid:
Same here my dear friend
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Swing when you winning.

Robbie Williams.

Swing.
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
Тоа што било, - поминало. Добро би било да ги имаме тие концерти на некаков запис барем малку да ги осетиме. Јас не можам да сфатам како порано доаѓаа многу подобри/попознати изведувачи/бендови, а тоа време сме биле и ”позатворени”? Мислам дека ценетиот господин Беланога премногу игра на комерцијалната варијанта. Се докажа дека најголем интерес има за кубанска/бразилска музика, па му удри секоја година 80% од програмата со тоа. Е не ја бива така :nenene:
 

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
Еј закон што си ја отворил темава.Убаво си ја напраил таман и ја да чујам од тие видови џез.Иако не слушам џез ама тоа нема везе.Браво.Ајт поздрав !
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
pearl напиша:
Да не ги заборавам и поновите Diana Krall, Nora Jones, Michael Buble (не толку во jazz), Harry Connick Jr (од него немам ништо, ама ми се допаѓа).
Еве одма да ти препорачам да го најдиш саундтракот од филмот When Harry met Sally, таму ја има најшизичката верзија на Let's call the whole thing off, па тука е It Had to be you - една од најдобрите big-band изведби на оваа песна :)
Исто нема да згрешиш ако потслушниш нешто од Cassandra Wilson, има дел од Nina Simone во неа, јес да не е raw Jazz, ама дефинитивно ќе те бендиса :smir:
А штом си љубител на тангото, сигурно го знаеш Astor Piazzolla :) Исто слушни го Richard Galliano (иако мислам дека нашиот Милан Завков може и Piazzolla и Galliano да ги осуети :baeh:) и Gothan Project (овие ги имам гледано во живо:vozbud: , electronica-meets-tango)
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Ричард Галиано,Готан проџект,за Нора Џонс и да не правиме муабет :) Зависник станав од нив,особено од Готан Проџект без кои не можам да си го замислам денот. Композициите на Галиано се импресивни,а и Brad Mehldau исто така е пријатен за слушање.

п.с И Joe Pass е тука некаде во изборот :)
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.286
Поени од реакции
17.980
Го сакам Олд-Скул џезот. Уживам во таа музика. Ела Фитзџералд, Били Холидеј, Луис Армстронг, Бени Гудман, Џон Колтрејн, Мајлс Дејвис, Дјук Елингтон, Нина Симон. Од поновиве Нора Џонс. Освен тоа што ја сметам за една од трите типови на музика што содржат уметнички вреднсти во себе џезот дава некој посебе амбиент, шмек, атмосфера, mood што би се рекло.
Здодевно попладне па терај со друштво во Mamas Cafe карши Кинг Бургер. Таму оти музиката и амбиентот се одлично поклопени паефектот е максимален.
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
Sussaro напиша:
Го сакам Олд-Скул џезот. Уживам во таа музика. Ела Фитзџералд, Били Холидеј, Луис Армстронг, Бени Гудман, Џон Колтрејн, Мајлс Дејвис, Дјук Елингтон, Нина Симон.
Овој болдираниов не можеш да го сместиш само во една категорија :wink: После Bitches Brew, џезот општо стана поинаков. Тој албум е сеуште пред времето, мноогу далеку од олд-скулот :)

`Ангелче` напиша:
Композициите на Галиано се импресивни,а и Brad Mehldau исто така е пријатен за слушање.
Ангелче, ако не си го слушала Michel Camilo, да знаеш дека многу пропушташ! :) Еден од ретките пијано виртуози кој ги комбинира латино-мотивите и бопот, и кога ќе земеш во предвид дека скоро секогаш Dave Weckl (тапани) му е во ритам-секцијата, добиваш неверојатно добар продукт!:vozbud: Еве во прилог еден семпл.


Michel Camilo - Albertina
[media]http://www.fileden.com/files/2007/3/18/899413/Albertina.mp3[/media]

.
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Не слушам многу џез да ви кажам.
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Не слушам Џез...to e to
 

[IH]

Imperator aka Makedon
Член од
16 април 2007
Мислења
142
Поени од реакции
0
Никаков
 

Kajgana Shop

На врв Bottom