Ќе се брендира симит-погачата

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.913
Поени од реакции
10.542
Такво нешто никад у живот не сум пробал а немам ни намера леб со леб да јадам.
Исто му доаѓа као кришка бел леб и кришка црн леб една врз друга у средина ништо.
значи за нешто да оцениш и дискутираш потребно е да се проба а овака му доаѓа ко вицот за бурекот шо брат му на Рамче му се пофалил дека ептен бил убав, така му кажал другар му Ерол :X3:

или ај да хејтам зашто и другите го хејтаат плус шо бе на шо личи?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Еве слика за тоа што е симит погача и како се приготвува:)


Јадењево потекнува уште од турско време, но е Македонско. И во Турција да отидете и да побарате симит погача, ќе ви кажат дека е Скопска, Македонска.
Симит е лебот, а погачата е бурекот/питата.

Едно од омилените јадења ми е симитот..............., просто се топам додека го јадам:):love:
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Еве слика за тоа што е симит погача и како се приготвува:)


Јадењево потекнува уште од турско време, но е Македонско. И во Турција да отидете и да побарате симит погача, ќе ви кажат дека е Скопска, Македонска.
Симит е лебот, а погачата е бурекот/питата.

Едно од омилените јадења ми е симитот..............., просто се топам додека го јадам:):love:
не дека ми смета што тропкаш глупости... туку ми смета зошто си уште активен у форумот ... тебе перманентен бан не ти врши работа ... и просто ти се умилкувам како го објасни поимот симит погача...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Можда 3 од 4 години средно ги поминав на симит, и често кога бев на факултет знаев да тркнам до Чаршија да си земам симит.

Дефинитивно го има само во Скопје, а гледам и во турција го викале скопски што не сум знаел, така да палец горе за брендирањево, на кој не му се свиѓа, нека не го јаде.

И да, празен бурек во лепче и прав симит не е исто.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Еве слика за тоа што е симит погача и како се приготвува:)


Јадењево потекнува уште од турско време, но е Македонско. И во Турција да отидете и да побарате симит погача, ќе ви кажат дека е Скопска, Македонска.
Симит е лебот, а погачата е бурекот/питата.

Едно од омилените јадења ми е симитот..............., просто се топам додека го јадам:):love:
Кога ќе отидеш во Турција и кога ке побараш симит погача ке ти го дадат ова



сакаш во Истанбул, Измир, Јалова итн. Далеку е нашата (Балканска) симит погача од турската. Ваква симит погача (што мислам дека од кулинарка си ја вадел) има само кај нас на Балканот, Србија, Босна и дел од Хрватска.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Јадам од време на време за промена, имам купено од повеќе места и главно го прават сув и тешко се бута без јогурт. Во Чаир е највкусен дефинитивно.

Врска нема дека е леб во леб, прав симит е навистина вкусен. Овие што се wannabe симит ни јас не ги поднесувам искрено.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Леб со леб било... За 15 денари хамбургер ли да биде? :tapp:
Сега очекуваjте и пост на сунџерот панталоновски "мене ми е најомилено јадење симитот"...
Едно од омилените јадења ми е симитот..............., просто се топам додека го јадам:):love:
:cuc:
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Ма хејтајте колку сакате, мене симит погачата ми е поубава од бурекот. :D Јесте да јадам ептен ретко, али само фурна Чаир ја признавам. Сега ме копка нешто од внатре, пошто знам дека е отворено. :place:
Дај бре.... ја во 2 саат сум фатила да читам у темава. Сега ќе мора да си легнам, да не ја мислам. :tapp:
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Симит добар има у фурна Чаир кај тете, исто пред 5-6 години имаше одличен симит и во едно мало бурекџилниче на влезот од чаршија од кај камени мост цирка 50 метра внатре у чаршијата ко на ќош му доаѓа. Најлош симит убедливо Специјал
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
Македонците можат да брендираат само виткање кичма и јадење говна по форуми. Оргинално македонско, по што сме познати секаде во светот.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Досега најдобар симит што сум јадел е во Млечен во Милениум. Таму све е добро.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Еве слика за тоа што е симит погача и како се приготвува:)


Јадењево потекнува уште од турско време, но е Македонско. И во Турција да отидете и да побарате симит погача, ќе ви кажат дека е Скопска, Македонска.
Симит е лебот, а погачата е бурекот/питата.

Едно од омилените јадења ми е симитот..............., просто се топам додека го јадам:):love:
Тоа е тој скопски симит, празен осминка бурек во лепче. Ама бурекџилниците се искурназија па за поголема потрошувачка продаваат симит си месо, пица симит, спанаќ симит и тн. Пица симит е осминка пица бурек во лепче, да не кажам бурек со леб. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom