Ќе се брендира симит-погачата

S

sramezliviot blesavko

Гостин
Stara furna vo Chair, tamu da zemete simit da kasnesh da porasnesh, pecena vo furna, ne na plin, i so ima chudno, mene bash mi bese ubavo, ja teram AlternatiF da mi prati po DHL nekoja simitka i nekoja 10ka od destan nikako da ja kandisam, tuka toa nema :(
Koj ne probal simit da proba, ko za prv pat neka trkne do Chair pa posle pishuvajte leb so burek ova ona... :cautious:

Baba mi porano mi kazhuvashe kako iskochil toj recept, bidejki ona si beshe stara skopjanka, i porano na vremeto burekot bil mnogu tenok, tenki kori i ne stavale po 2 kila zajre, i zatoa za tie pogladnite simitot go pravele so leb da gi drzhi podolgo, i plus simit mozesh da si porachash i so bilo kakov burek, koj nemozhe prazni kori da jade.
eee e tek vo taa ista furna koga pechat jagne ili posebno jare(navremeto pecea i ........ xexexe ova anonimno xexex) e toa e prsti da izlizesh da se brendira i toa po moj predlog aj moze i tema ke otvoram pozdrav
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Јадење кои другите кои не се од Скопје, не го разбираат. Ама ако, боље е така, повеќе за нас. :D Штета сепак до некаде...
 
Член од
10 септември 2014
Мислења
144
Поени од реакции
91
Дај кажете каде е таа фурна Чаир да поминам некогаш на толку фален симит. Инаку кога првпат пред десетина години разбрав што било симит погача (иако од порано имав слушнато) дека со два збора тоа ти било сендвич со “бурек“ првата помисла ми беше бати глупандерите...па се јадели леб со леб. Ама кога решив ај и јас да испаднам будала еден ден, земав симит и одтогаш...друго нешто земам само ептен колку за промена. Прво не се става бурек во лебчето туку нешто што само по форма личи на бурек. Инаку во тој “бурек“ нема ниту месо, ниту урда ниту спанаќ ниту ништо туку се некаков вид кори, помалку мрснички кои во комбинација со лебчето даваат неповторлив вкус, а ако е со јогуртче .. тоа е веќе деликатес !!
 
S

sramezliviot blesavko

Гостин
Дај кажете каде е таа фурна Чаир да поминам некогаш на толку фален симит. Инаку кога првпат пред десетина години разбрав што било симит погача (иако од порано имав слушнато) дека со два збора тоа ти било сендвич со “бурек“ првата помисла ми беше бати глупандерите...па се јадели леб со леб. Ама кога решив ај и јас да испаднам будала еден ден, земав симит и одтогаш...друго нешто земам само ептен колку за промена. Прво не се става бурек во лебчето туку нешто што само по форма личи на бурек. Инаку во тој “бурек“ нема ниту месо, ниту урда ниту спанаќ ниту ништо туку се некаков вид кори, помалку мрснички кои во комбинација со лебчето даваат неповторлив вкус, а ако е со јогуртче .. тоа е веќе деликатес !!
Cisto radi info od Skopje li si da znam kako da ti obajsnam najlesno da stignes
 
Член од
10 септември 2014
Мислења
144
Поени од реакции
91
Cisto radi info od Skopje li si da znam kako da ti obajsnam najlesno da stignes
Натурализиран скопјанец...незнам дали симит се јаде и надвор од Скопје. Во градчето од внатрешноста од каде потекнувам мислам дека човек не може да купи симит..можеби грешам ама така ми се чини.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
na vlezot na carsija ima eden mlecen restoran nez kako da ja opisam lokacijava tocno, prv pat jadev simit pogaca i poubo nesto nemam probano
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Како можете да јадете леб со леб пардон симит погача.
Попрво би јадел бурек со спанаќ него тоа погачката
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.681
Кај Вели е исто добар симитот, позади стоматологија, нема промашај.
Фората им е у лепињата. Корстат наут што и дава малце благ вкус што е по правило и oргинален рецепт, за разлика од 99% Скопски пекари што го прават као обична лепиња и не личи на ништо .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom