Ќе се брендира симит-погачата

B

babsyy

Гостин
Па нели симитот беше Турски рецепт? @babsyy :unsure:

Сеедно, мене ми се свиѓа јадењево, и знам еднаш или двапати годишно да си се почастам со симитче :icon_mrgr:
Јас во Турција кога сум купувала симит, а одам доста често, сум добивала ѓеврек, така му доаѓа буквалниот превод. Како симит погача знам дека има "Скопска (Ускуп) симит-погача" каде што ја продаваат, така што не сум сигурна дека по потекло е од турската кујна, иако никогаш не сум се заинтересирала.



Секогаш сум си преферирала убав сочен бурек со јогурт, оваа комбинација ми е многу бесмислена, невкусна, и ептен "тестеста", тешка ми е на стомак.
:))
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Симит погачата потекнува од Скопје, ете и бабси пиша дека таму го викаат скопска симит-погача, не е ни паланечка, ни струмичка, ни охридска.
За тие што не знаеле дека „бурек во лепче од хот-дог“ се вика симит погача - ви честитаме на стекнатото знаење! Слободно кога ќе дојдете на екскурзија пробајте :rolleyes:
 
S

sramezliviot blesavko

Гостин
Simit pogaca, vo stara furna cair i na vremeto na vlez u Carsija od bit pazar od desno edno dukance so salterce za prodavanje original simit pravea e sea neznam dali uste raboti ne sum zagledal, a stara furna cair nema promasaj
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
Леб со тесто или леб со леб бренд, мекиците од стража бренд,ѓевреците од сопот бренд ,нешо шо личи на плескавица бренд,малиџано бренд.

Следно потпечени макарони со леб МАКЕДОНСКИ БРЕНД

Се во духот на еднаквоста и нашата посебност.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.642
Поени од реакции
81.651
Simit pogaca, vo stara furna cair i na vremeto na vlez u Carsija od bit pazar od desno edno dukance so salterce za prodavanje original simit pravea e sea neznam dali uste raboti ne sum zagledal, a stara furna cair nema promasaj
Сеуште работи, и стварно од таа фурничка воопшто не треба да жалиш пари за да купиш нешто :love:

Постар е текстов... и пишува дека само во Фурна "Чаир" сеуште се прават симитите на оргиналниот начин

ЕДНА И ЕДИНСТВЕНА, ФУРНАТА ВО ЧАИР
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
најмалку македонска работа од се’ македонско што има
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Треба да се брендира јадењето бубрези.
Најмакедонско јадење, надалеку прочуено! Сега очекуваjте и пост на сунџерот панталоновски "мене ми е најомилено јадење симитот"...
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Пред неколку години соработував со колеги од Турција и до тогаш и јас мислев дека симитпогачата мора да е турска направија , штом на ќошот од бит пазар ја прават .
Нејсе , кога мене ми беше ред да купувам појадок викам ај ке ги израдувам со нивно автентично јадење :) .
Им купив симит и јогурт , у несвест ке паднеа , кај најде леб со леб да земеш ? Ама кога пробаа , пишман се сторија за кажаното . јас малку се окуражив па ги прашав нели бе ова е турско јадење , ма ЈОК .
Што сакал да каже авторот на постот ? Симитпогачата си е јадење на рајата изгледа , сосема скопска и сосема македонска !
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Такво нешто никад у живот не сум пробал а немам ни намера леб со леб да јадам.
Исто му доаѓа као кришка бел леб и кришка црн леб една врз друга у средина ништо.
 
S

sramezliviot blesavko

Гостин
Сеуште работи, и стварно од таа фурничка воопшто не треба да жалиш пари за да купиш нешто :love:

Постар е текстов... и пишува дека само во Фурна "Чаир" сеуште се прават симитите на оргиналниот начин

ЕДНА И ЕДИНСТВЕНА, ФУРНАТА ВО ЧАИР
za stara furna znam deka raboti i toa kako raboti, mislev na malo dukance na vlez u stara carsija od kaj bitpazar so provadese preku edno salterce[DOUBLEPOST=1412703585][/DOUBLEPOST]
Фурна Чаир, најјака фурна у граду. Од Железара до Чаир сум идела у ниедно време по ѓевреци и банички.:love:
Koj ne od toj del na gradot mu e strav koga ke mu kazaes Cair xexe a ne pa po jadenje da dojde,,, ne ednas sme bile svedoci na pukanje pred furna
 
C

cige

Гостин
Еднаш пробав во Специјал, никогаш повеќе. Испив пола кило јогурт и пак цело не го добуткав. Се гнетам тесто и си викам кој дебил сум
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
ова не е симит
Не е симит, скопски симит е[DOUBLEPOST=1412706662][/DOUBLEPOST]
Леб со тесто или леб со леб бренд, мекиците од стража бренд,ѓевреците од сопот бренд ,нешо шо личи на плескавица бренд,малиџано бренд.

Следно потпечени макарони со леб МАКЕДОНСКИ БРЕНД

Се во духот на еднаквоста и нашата посебност.
Додека не се брендираат над 20-тината начина на припремање пиперка/чушка не може да правиме муабет за македонски бренд, се ова као демек по граѓанско јадење, а чушката е многу селска
 

Jaqen H'ghar

Faceless man
Член од
25 март 2009
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.271
Пред една година откако се вработив колегите од работа ми велат симит ќе јадеме да видиш што е симит. Ко дете(постаро дете) кое потекнува од град во кој еден од специјалитетите е симит очекувам да ми донесат симит ко од дома кој немав јадено 5 години. Кога донесоа празен бурек во леб за хот дог сендвич фацата ми беше WTF is this shit ?
По грдо нешто нема. Слободно нека го брендерираат ама да не се вика само симит.
Симит кај нас е ова :

можеби не е прикажана убаво формата ама отприлика доаѓа вака:

Има специфичен укус и мирис. Ах штета што испомреа мајсторите и незнам веќе и дали се прави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom