Ќе се брендира симит-погачата

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Интересно е тоа лепче што сите го препишуваат како нечија измишљотина (национална ваљда) а го има скоро во сечија кујна.
 
S

sramezliviot blesavko

Гостин
Симит добар има у фурна Чаир кај тете, исто пред 5-6 години имаше одличен симит и во едно мало бурекџилниче на влезот од чаршија од кај камени мост цирка 50 метра внатре у чаршијата ко на ќош му доаѓа. Најлош симит убедливо Специјал
na takvi ko specijal treba da im se zabrani toa sto oni go prodavaat da go narekuvaat simit pogacha(katastrofa se) ima eden Cicko Veli karsi Vojna bolnica u garazite i istiot toj pozadi stomatologija na parkingot isto go biva coekot za Vrtena pita burek i simit pogacha e zver
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Интересно е тоа лепче што сите го препишуваат како нечија измишљотина (национална ваљда) а го има скоро во сечија кујна.
od stari sum slushala za dobar simit (lepceto ko shto go vikash )treba da se stavi naut ,toa e nekoja sostojka koja e mnogu zdrava vkusna ,porano se pieshe kafe so naut ,no eve sega od turskite serii slusame deka "naut "i se jade ,se gotvi ko leka ,grav ,grashok .dokolku ima nekoj poveke soznanija za nautot ,pa i vo simitot ,neka gi spodeli so nas ,ili ako nekoj znae kade ima simit pogacha so naut ,bash bi sakala da probam ,neka pishe ,
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
od stari sum slushala za dobar simit (lepceto ko shto go vikash )treba da se stavi naut ,toa e nekoja sostojka koja e mnogu zdrava vkusna ,porano se pieshe kafe so naut ,no eve sega od turskite serii slusame deka "naut "i se jade ,se gotvi ko leka ,grav ,grashok .dokolku ima nekoj poveke soznanija za nautot ,pa i vo simitot ,neka gi spodeli so nas ,ili ako nekoj znae kade ima simit pogacha so naut ,bash bi sakala da probam ,neka pishe ,
Наут = леблебија?
Во кафе се става за да попуни празно место, или по нашки што повеќе наут, тоа поевтино кафе. Сеа за тесто од наут е друга работа.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
наут е леблебија. кај нас се јаде само како грицки (печен) и порано го бутаа у кафе да го поефтинат. коа немаше кафе у 80-ти.
во други култури (арапска, турска) се користи во многу јадења. Претежно варен...
 
S

sramezliviot blesavko

Гостин
Nautot, lelblejiata se koristi za polu presno lebce bez kvasec taka nesto bese ama treba da ja prasam baba mi seuste ponakd znae za vnucite da zamesi takvi presno lebce i da kaze eve za vnucite od baba
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
prashanje za M-1 da te zamolam od babata da go zemesh receptot za "pituljici "i za "turi potpeceni ".dvata specijaliteti gi imam jadeno kaj bliski koi gi pravea i mi se mnogu vkusni ,no za zal pocinati se i sega nemam recept ,nitu pak znam dali ima nekoj shto go ima receptot pa zatoa bi zamolila za pomosh .isto taka dokolku nekoj znae deka nekade po restoranite gi pravat ovie dva specijaliteti ,neka go spodeli toa so site nas ,jas za cena neprashuvam[DOUBLEPOST=1412773102][/DOUBLEPOST]
Nautot, lelblejiata se koristi za polu presno lebce bez kvasec taka nesto bese ama treba da ja prasam baba mi seuste ponakd znae za vnucite da zamesi takvi presno lebce i da kaze eve za vnucite od baba
blaze si ti shto si imash takva baba ,prashaj ja pa spodeli go receptot so site nas ,no prashaj i od kade go kupuva nautot ,i se po red da ti raskaze ,blagodarime odnapred ,se nadevam deka ke se najde i nekoj od burekdzilnicite da POCHNE da pravi takva vistinska simit pogacha
 
S

sramezliviot blesavko

Гостин
prashanje za M-1 da te zamolam od babata da go zemesh receptot za "pituljici "i za "turi potpeceni ".dvata specijaliteti gi imam jadeno kaj bliski koi gi pravea i mi se mnogu vkusni ,no za zal pocinati se i sega nemam recept ,nitu pak znam dali ima nekoj shto go ima receptot pa zatoa bi zamolila za pomosh .isto taka dokolku nekoj znae deka nekade po restoranite gi pravat ovie dva specijaliteti ,neka go spodeli toa so site nas ,jas za cena neprashuvam[DOUBLEPOST=1412773102][/DOUBLEPOST]
blaze si ti shto si imash takva baba ,prashaj ja pa spodeli go receptot so site nas ,no prashaj i od kade go kupuva nautot ,i se po red da ti raskaze ,blagodarime odnapred ,se nadevam deka ke se najde i nekoj od burekdzilnicite da POCHNE da pravi takva vistinska simit pogacha
ej babche se drzi uste naut do pred nekoja godina sama si sadeshe ama so kako ide tocno stvarno neznam, ama znam deka e vkusno baba zivee vo selo nadvor od skopje, koga ke odime na gosti ke prasam i ke spodelam sekako, najubaviot ubedlivo sto sega go ima vo skopje e stara furna cair, i samo Veli moze da i parira na Tetka od cair za simit a za piti e podobar veli
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
e koj e toj Veli ,a blesavko ?ne e deka necini simitot ,no ne e taka ko shto e stariot recept .
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
1. Наут има у сите продавници за здрава храна, фалафел(ќофтиња од наут) и намаз од наут се нешто превкусно. Е сеа финтата е што не знам како се спрема тесто со наут, дали се кисне па се мели наутот у блендер па се додава у брашното, дали сув и неварен се мели па се меша и кој е соодносот. Тој што ќе стави рецепт за наутлија лепче од мене има пиво!
2. Кај Вели сум јадел само вртена пита и можам да потврдам дека е врв али симит од таму не сум пробал.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: osa

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
sartan pa shtom gi spomna koftinjata od naut ,sigurno imash recept ,ili mozesh da najdesh !ova chiv brend e ,i toa falafel e imeto na koftinjata ,dali se po poteklo od turcija ili od drugo mesto i dali ima moznost da se jade nekade vo skopje toj specijalitet ?
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
sartan pa shtom gi spomna koftinjata od naut ,sigurno imash recept ,ili mozesh da najdesh !ova chiv brend e ,i toa falafel e imeto na koftinjata ,dali se po poteklo od turcija ili od drugo mesto i dali ima moznost da se jade nekade vo skopje toj specijalitet ?
Арапски специјалитет е фалафелот, има во арабика ресторанот во гтц а мислам дека има фалафел киоск и во улицата кај што е Тренд
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.678
Поени од реакции
19.589
Stara furna vo Chair, tamu da zemete simit da kasnesh da porasnesh, pecena vo furna, ne na plin, i so ima chudno, mene bash mi bese ubavo, ja teram AlternatiF da mi prati po DHL nekoja simitka i nekoja 10ka od destan nikako da ja kandisam, tuka toa nema :(
Koj ne probal simit da proba, ko za prv pat neka trkne do Chair pa posle pishuvajte leb so burek ova ona... :cautious:

Baba mi porano mi kazhuvashe kako iskochil toj recept, bidejki ona si beshe stara skopjanka, i porano na vremeto burekot bil mnogu tenok, tenki kori i ne stavale po 2 kila zajre, i zatoa za tie pogladnite simitot go pravele so leb da gi drzhi podolgo, i plus simit mozesh da si porachash i so bilo kakov burek, koj nemozhe prazni kori da jade.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom