Љубомората - знак на љубов или опасност?

Член од
31 декември 2007
Мислења
75
Поени од реакции
0
Ljubomorata e normalna pojava samo AKO e umerena , do umereni granici... Ako pominuva granici togas e bolest , lecenje na kompleksi, seljakluk... se samo ljubov i pocituvanje na partnerot ili drugarot ne e ...
Nikako ne mozam da gi svatam takvite tipovi so u stanje se so devojkata u WC da odat samo da bidat sigurni deka tipkata ne go laze ... Batka taa moze na bezbroj nacini da te smota...AKO SAKA pa ti i so lanci vrzuvaj ja
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Рамнодушноста уште повеќе ќе го уништи темелот од љубомората, зошто таа некако може и да ласка.
Рамнодушноста е првиот непријател на љубовта, само таа може да ја победи!
:hihih:
Во право си Лејди Сатори.Мислам дека рамнодушноста е многу пострашна од љубомората..Оти кога некој е љубоморен то е знак дека те сака,дека се плаши да не те изгуби и сл.Се разбира зборам за љубомора во нормални граници а не болна љубомора, то е веќе нешто друго,друга приказна.
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
53
Поени од реакции
5
ако длабоко во себе чувствуваш дека си сакан нема потреба за љубомора
 

aquarius

sweet child
Член од
20 октомври 2007
Мислења
170
Поени од реакции
0
Љубомората не може и не смее да биде знак на љубовта.Таа само може да ја убие и уништи љубовта, ма колку и да е силна.
Сум била во такви љубоморни ситуации,и верувајте не е ни малку лесно и едноставно,колку и да мислите.Можеби некои ја мерат вредноста на љубовта со љубомората,демек љубоморен е ,значи ме сака.А како би ви било да ви забрани да контактирате со другите,да бидете само со него,да не постои никој друг,да не смее друг да ви се доближи,да ви прозбори,дали тогаш би сакале да ја почувствувате љубомората?
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Љубомората не може и не смее да биде знак на љубовта.Таа само може да ја убие и уништи љубовта, ма колку и да е силна.
Сум била во такви љубоморни ситуации,и верувајте не е ни малку лесно и едноставно,колку и да мислите.Можеби некои ја мерат вредноста на љубовта со љубомората,демек љубоморен е ,значи ме сака.А како би ви било да ви забрани да контактирате со другите,да бидете само со него,да не постои никој друг,да не смее друг да ви се доближи,да ви прозбори,дали тогаш би сакале да ја почувствувате љубомората?
Тоа ги преминува границите на „здравата“ љубомора која што е стимуланс во врската. :love:
 

Formalicious

Линолеум
Член од
23 декември 2007
Мислења
50
Поени од реакции
0
А, бе, деца, зошто не ме читате внимателно!? ;)

Аквариус, назад на мојот пост да ја сфатиш (и научиш!) разликата меѓу патолошката и здравата љубомора! :)

10 пати да препишеш во тетратка... ;)
 
F

filmadzijka

Гостин
Ако некој смета дека љубомората е романтична состојка на љубовта или индикатор (нешто како лакмусова хартија) на вистинската љубов мора да е
1) ептен неискусен,
2) мазохист или
3) садист.
Оние кои ја почувствувале од страна на партнерот знаат дека ако имало 2 ситуации каде љубомората на партнерот им била пријатна, сигурно имаат уште 200 ситуации каде им го загорчила животот. Оние пак кои ја манифестираат љубомората нека не се правдаат дека тоа им е од премногу љубов - поарно нека се преиспитаат зошто се толку несигурни и искомплексирани.
Во секој случај, љубомората воопшто не ја сметам за знак на љубов - туку за вирус кој ја труе љубовта.
Ако веќе не ме сака на начин на кој и на двајцата ќе ни биде убаво, поарно нека биде уште од почеток рамнодушен - ич да не губиме џабе време и нерви.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Љубомора-Знак на љубов, во одредени граници.
Знак на опасност, ако премини во опсесија или во посесивност.

Јас сум нормално љубоморна, ама признавам почнав да се плашам од самата себеси. Почнав да ја преминвам границата.
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
Љубомора-Знак на љубов, во одредени граници.
Знак на опасност, ако премини во опсесија или во посесивност.

Јас сум нормално љубоморна, ама признавам почнав да се плашам од самата себеси. Почнав да ја преминвам границата.
Де бре? до толку?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Љубомората е добро да ја има,но во мали количини.Доколку прерасне во посесивно-лудачко-неноормално голема љубомора,тогаш тоа веќе за мене е болно.Прво само со тоа успева да го оддалечи партнерот уште повеќе од себе,па дури и да му створи страв.

Не сум нешто многу многу посесивна,но на моменти знае да ме фати некоја блага љубомора,но тоа трае одприлика 40 секунди.:)
И плус никогаш не покажувам и не признавам дека сум љубоморна.Никогаш.

Светов ќе се сруши побрзо отколку јас да признаам дека сум љубоморна.:)
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Isto i jas ne pokazuvam ljubomora ..prvo glupavo mi e da pravam sceni , a vtoro ednas samo sum napravila toa..pokazav deka sum ljubomorna..i ce go jadev za malce..ispadna deka neam doverba u nego ..ma svashta :)..

ama ipak..dobro e malce ljubomora ..samo da ne premine u posesivnost..losho e toa..
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Ljubomorata ne ja smetam za znak na ljubov,tuku za znak za nesigurnost.Ne sum ljubomorna,ne postavuvam nikakvi ogranicuvanja i ne sakam da mi postavuvat,zasto ako kaj mene tie imaat takov efekt mozam da zamislam kakov efekt ke imaat kaj nego.Ne velam deka treba da se bide ramnodusen,ama treba da se ima odredena doverba vo partnerot,ama i malce rezerva zasto ako nekoj saka da te izneveri ke najde nacin.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Знак на љубов до некаде ама зависи таа љубомора до која граница оди. Ако оди преку граница значи да се гуши еден од партнерите во врската тогаш неможе да биде од љубов, пошто со самото тоа ти го повредуваш партнерот. Љубомрна сум до одреден мера, некогаш и не сум ако сум доволно сигурна во партнерот и имам доверба тогаш немам потреба од некоја си ептен љубомора. Ама мала љубомора не е на одмет нели?:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom