Љубомората - знак на љубов или опасност?

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
воопшто не е пријатно да знаеш дека некој те мисли кај си и со кој си :nenene:

Како мислиш дека е непријатно да те мисли некој?
Јас оној што го сакам го мислам секоја секунда од денот и ноќта,се надевам дека и мене ме мислат:)Кога сакаш некого нормално е да знаеш каде е,нормално е да прашаш каков му е планот за денот,тоа доаѓа спонтано,не од што треба да поднесеш детален извештај некому.И љубомората е убава во нормални граници,посесивноста е опасност.Знаеш ли колку е грдо чувството ако знаеш дека не те мислат?
Знаеш ли колку е грдо на партнерот да му е сеедно кој ти се пушта,кој ти се јавува,да не ти покаже љубомора?
Сакам да ја видам таа љубомора и сакам да покажам дека не ми е сеедно кога друга му се приближува!
 
K

**KukLi4ka**

Гостин
Mala doza na ljubomora e ok...da receme deka pokazuva deka partnerot/partnerkata cuvstvuva nesto i ne e ramnodusna u odnos na nekoja situacija.Preteranata ljubomora/posesivnost e veke opasnost za vrskata,ljubovta...nema nikakov pozitiven efekt..ja unistuva ljubovta od koren!
 
M

**MEMORY**

Гостин
Љубомората - да... има некој % на љубов ама сепак не може да станува збор за љубов ако партнерот/ката замара постојано, мислам на замарање од типот: "Е кој ти титна сега", "Шо има он/а тебе да ти титка", "Од кога ти со него/неа си велиш здраво"... вакви ги има милион...
Постои љубомора и љубомора. Едната може да се поистоветува како можеби некој вид страв,а за другата, е тоа е веќе болест.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
41
Поени од реакции
0
Heh

Se sto e so merka e dobro! Ne e dobro da se zivee so ljubomorata bidejki moze da ne odaleci od sakanata licnost so toa sto ja doveduva vo eden ogranicen svet...a ubavo e ponekogas da pokazeme MALKU ljubomora za da i dademe na znaenje deka ni znaci:wink:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Љубомора да ама само во нормални граници. Болната љубомора е опасна работа за една врска.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Напорна е понекогаш љубомората...секој ја има кој повеќе кој помалку...незнам јас се трудам да не ја манифестирам толку многу...а и од другите го очекувам тоа
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Љубомора повеќе знак на опасност, добро е да ја има во минимални количини, а што е повеќе од тоа веќе станува збор за опасност.
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
Мене да ви кажам искрено љубомората на мојот дечко ми оди на нерви.Мислам прифаќам љубомора кога е основана и кога е во границите на нормалата.А љубоморни сцени за секоја ситница и без причина ... во никој случај.
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
И љубомората е убава во нормални граници,посесивноста е опасност.Знаеш ли колку е грдо чувството ако знаеш дека не те мислат? Знаеш ли колку е грдо на партнерот да му е сеедно кој ти се пушта,кој ти се јавува,да не ти покаже љубомора? Сакам да ја видам таа љубомора и сакам да покажам дека не ми е сеедно кога друга му се приближува!
Далеку од тоа дека не го мислам, едноставно не сум љубоморна, а и евентуално кога би била не верувам дека би покажала и? Значи ли тоа дека не го сакам? - Не! И воопшто не се работи за рамнодушност кон тоа кој му се пушта и јавува, туку за сигурност во партнерот и неговите чувства кон тебе. Лично мразам љубомора и ме гуши, си знае дека го сакам нема потреба да е љубоморен :)
 
U

UnholY

Гостин
Далеку од тоа дека не го мислам, едноставно не сум љубоморна, а и евентуално кога би била не верувам дека би покажала и? Значи ли тоа дека не го сакам? - Не! И воопшто не се работи за рамнодушност кон тоа кој му се пушта и јавува, туку за сигурност во партнерот и неговите чувства кон тебе. Лично мразам љубомора и ме гуши, си знае дека го сакам нема потреба да е љубоморен :)
:back: си знам....а и ти си знаеш дека те сакам така да љубомора меѓу нас не постои....:love3::love2::smir:
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
7
Ако има љубомора, логично е да има и љубов.Макар да има и мала симпатија. Но, ако љубомората е опсесија, е тогаш е опасно. Тогаш се работи и за егоизам. Не ми го чепкај тоа што е МОЕ, нели ? Горчлива ствар е тоа љубомората! Тоа е како да голтнеш цел цитрон! Хехех. Одвратно! Ама мора да ја има, барем по малце. Тоа ти кажува дека ти значи личноста.
 
K

kat.<3

Гостин
кога љубовта е вистинска нема место за љубомора. апсурдно е чувството и во никој случај не би можело да ја зацврсти врската. љубомората е знак дека таа врска не оди никаде. не го сакам тоа чувство. најважна е довербата, таа е темелот на љубовта, а љубомората е чувство кое може да го уништи тој темел.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

кога љубовта е вистинска нема место за љубомора. апсурдно е чувството и во никој случај не би можело да ја зацврсти врската. љубомората е знак дека таа врска не оди никаде. не го сакам тоа чувство. најважна е довербата, таа е темелот на љубовта, а љубомората е чувство кое може да го уништи тој темел.
Рамнодушноста уште повеќе ќе го уништи темелот од љубомората, зошто таа некако може и да ласка.
Рамнодушноста е првиот непријател на љубовта, само таа може да ја победи!
:hihih:
 

Formalicious

Линолеум
Член од
23 декември 2007
Мислења
50
Поени од реакции
0
Само камен не му е љубоморен на друг камен.
Љубомора има само таму каде што има и љубов.
Но... како што секој човек е нарцис и има разлика меѓу нормалниот и патолошки нарцизам, така има и разлика меѓу нормалната, умрена љубомора и онаа патолошката.

Да ги разграничиме прво. Лоша е онаа патолошката, другата може да биде дури и стимулативна. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom