Љубомората - знак на љубов или опасност?

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Ne sum mnogi ljubomorana , pa duri i decko mi da ima nekoja nova zgodna drugarka ! Veruvam premnogu vo sebe i ne mi e ovaa osobina premnogu zastapena:):)
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Сум љубоморен во се а најчесто сум љубоморен на женски...Некоја која ми се свига а не ми обрнува внимание.И си викам во себе.Цекај малце што е поинтересен он или они од мене.Или кога нема да се поздрави со мене а со другите да е тогаш ми се крева косата
 

cinderella_

In love with you...
Член од
27 јануари 2007
Мислења
852
Поени од реакции
5
ljubomorna sum do nekoja odredena granica i najcesto znam da se iskontroliram,ali nekad znam i da napraam scena poradi ljubomora :tapp:(mn retko)
u vrska nekjam koa deckomi e preterano ljubomoren,zasto mrzam koa nekoj me kontrolira,toa mn me gusi....
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Ne sum nesto posebno ljubomoren,bez razlika dali se raboti za ljubovna vrska konkretno ili za nesto sto drug go ima.Znam da se kontroliram iako sekogas moze da se sluci mala nervoza poradi nesto ama sepak ne sum mnogu ljubomoren.
 

EarthSea

Sexy Witch
Член од
28 јануари 2007
Мислења
134
Поени од реакции
1
Сум љубоморна, нажалост. Некаде читав дека проблемот е со самодовербата стекната во раното детство. Како што вика Seprico, "ностели на вирус". Се трудам да се исконтролирам во реакцијата, но не во тоа како се чувствувам. Ама мислам дека е џабе, како и да изреагираш тоа љубомората шири вибрации насекаде околу тебе. Кога ќе ми помине размислувам што ја поттикнало, каде лежат моите несигурности. Ако е девојка во прашање, зошто конкртно таа мислам дека може да ме загрози? Дали на партнерот му се допаѓа или евентуално мене ми се допаѓа нешто кај неа .. А да не зборувам дека кога си љубоморен дека провоцираш такви ситуации околу тебе..И дури и да не покажеш пак го провоцираш партнерот. Мислам дека љубоморните луѓе се препознаваат меѓу себе. Така да ако препознаеш кај друг, најверојатно и ти го имаш истото.Не сакам кога некој е љубоморен, имам чувство дека не ме сака, туку само е загрижен за својот посед.Од кај ми право така да се чувствувам?! Али ипак мислам дека може да се намали љубомората со тоа што ќе пробаш да ја гледаш крупната слика, а не да ситничариш, па сите ние имаме симпатии, наклонетост кон некого..И да си се посветиш на твоите битни работи, да се осеќаш корисно, да си правиш што ти е битно да не загубиш во врската..
 

Wuppy

۞HyperBaby۞
Член од
22 мај 2006
Мислења
467
Поени од реакции
1
За љубоморна сум,во некои ситуации каде што и љубомората е неизбежна ствар.Колку и да се трудам да ја сокриам,некогаш испливува на површината.Најмногу сум љубоморна во љубовна смисла.Со партнерот а во друштвото не сум.Ако се има некогаш случено но може дури и како што викаат на рака да се преброи.А и бев во таква ситуациа да ми љубоморат мене,и тоа едноставно многу ме повреди,да се нема доверба во мене и тоа од многу добра другарка.Многу се лутам кога љубоморат на мене,но барем да се има некоја причина или вистина во тоа.
 

PiNkGiRl

Queen of rain
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.717
Поени од реакции
8
Sto znam, mislam deka ne sum ljubomorna. Moze onaka na zaebancija da kazam nesto demek sum ljubomorna. Sekako se si ima svoi granici. :)
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Љубоморев, сега нема на што да љубоморам
 

Darkwind

I need to work I'm always spending
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.038
Поени од реакции
1
Не сум љубоморен освен како и секој човек шо понекад ќе му свирне нешто во глава ама во основа давам слобода а и барам слобода несакам некој да ме гуши цело време и да ми се натура каде и да излезам...
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
nesto sto najmnogu mi preci kaj partnerot e tokmu ova-ljubomorata!!! pa taa unistuva se, bukvalno cela vrska moze da ja unisti ljubomorata, neznam zasto posle tolku vreme (3god.vrska) ima tolku mnogu ljubomora od negova strana, 1000 pati sum mu objasnila deka nema potreba za takvo nesto, deka samo nego go sakam i sl. ama toj pak nikako da sfati za sekoja sitnica se zakaruva i duri raskinuva... zatoa ljubomorata mi smeta premnogu... a inaku jas ne sum mnogu ljubomorna moze onaka za da se oseti deka e sakan ama vo odredeni granici a ne da go kontroliram od minuta do minuta...
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Ljubomorni partneri?!

Znam deka imam slicni vakvi temi pa ako nesto treba da se prefrli, slobodno prefrlete :)

Temava mi e za toa sto pravite so ljubomornite partneri? Dali ostanuvate so niv vo vrska i pokraj seto toa ,,maltretiranje" ili ednostavno stavate kraj na vrskata? Zasto navistina e tesko koga pokraj sebe imas nekoj sto e premnogu ljubomoren, sto mu smeta se, sto ne veruva vo tebe a ozigledno ni vo sebe, cim e tolku ljubomoren...

Sum bila vo situacija t.s. sum so decko sto e mnogu ljubomoren i navistina neznam sto da pravam, nekogas mi doagja preku glava od se i sakam ednostavno da stavam kraj, no sepak prodolzuvam... :tapp:

Pa kazete vie, vase iskustvo, vase mislenje...
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Maca напиша:
Znam deka imam slicni vakvi temi pa ako nesto treba da se prefrli, slobodno prefrlete :)

Temava mi e za toa sto pravite so ljubomornite partneri? Dali ostanuvate so niv vo vrska i pokraj seto toa ,,maltretiranje" ili ednostavno stavate kraj na vrskata? Zasto navistina e tesko koga pokraj sebe imas nekoj sto e premnogu ljubomoren, sto mu smeta se, sto ne veruva vo tebe a ozigledno ni vo sebe, cim e tolku ljubomoren...

Sum bila vo situacija t.s. sum so decko sto e mnogu ljubomoren i navistina neznam sto da pravam, nekogas mi doagja preku glava od se i sakam ednostavno da stavam kraj, no sepak prodolzuvam... :tapp:

Pa kazete vie, vase iskustvo, vase mislenje...
како што можам да забележам Маца дека ти најверојтано си огорчена од некој твој партнер..се надевам ако грешам дека ке ми простиш..но сепак такви проблеми ни се реалност..многупати сум бил во такви некои ситуации или сум бил посматрач на некои такви Драми...не ни изгледа ни најмалку убаво..
оправдана е љубомората во врска..со тоа му докажуваш некому дека го сакаш..
само да се направи граница помеѓу љубомора..и ОПСЕСИЈА::СТРАВ::КОМПЛЕКСИ::ХИРОВИ::!
љубомората во принцип е безопасна..ама само во случај кога е љубомора..
но ако е придружена со милионите други sideeffect..како опсесијата..НЕДОВЕРБАТА..тогаш станува исклучително опасна..
тоа се случува поради фактот дека Недовербата е таа што ке биде пресудна за некоја врска..
најубаво се решава со искрен разговор..без скривање на тајните или било што..
само во тој случај ке знаете двајцата на што сте и како ке пордолжите понатаму..

поздрав!

патем добра тема
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
ljubomorata e znak na ljubov...spored mene ako nema ljubomora-nema ljubov....
ja opravduvam ljubomorata no do odredena granica-preteranata ljubomora ne ja opravduvam...toa vekje ne se raboti za ljubov tuku za psihicko poremetuvanje na licnosta :toe:
 

PiNkGiRl

Queen of rain
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.717
Поени од реакции
8
Stoznam, mala ljubomora e Ok, onaka kako na zaebancija ili sl. Ama taka ljubomoren tip/devojka mislam deka e znak opasnost. Zosto da se pojavi ljubomora ako ima doverba pomegu partnerite????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom