Љубомората - знак на љубов или опасност?

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
За да постои врска, според мене, најбитно е да постои доверба...ако јас сакам некоја личност и ако и верувам тогаш нема потреба од љубоморни испади...е сеа во некои ситуации да ми смета нешто или на љубовта нешто да и смета во врска со мене е нормално, нормално е да се плашиш дека може да ја изгубиш личноста што ја сакаш и да бидеш малку љубоморен...ама претерувања од типот не ти дава да искачаш, ти проверува пораки и те испрашува што како си правела никако не се за толерирање, тоа е веќе опседнатост и болест...
 
Член од
20 февруари 2007
Мислења
16
Поени од реакции
1
Kazano se eden zbor " Ljubomorata gi paralizira custvata za sakanje "...
Takada mnogu retko osekam ljubomora ...
koga ide red za ljubomora prakticno go koristam mozokot so toa sto
dobro razmisluvam deka ljubomorata spaga vo negativnata strana na sekoj covek i moze da donese samo neprijatni custva kaj sekoja licnost sto ja oseka samata....:salut:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Љубоморен сум.. И не кријам сите го знаат тоа!
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Опасна работа е љубомората и чуството на љубомора..
Искрено мн.ретко е тоа чуство застапено во мене бидејки знам да се контролирам доволно сум спознаен самиот себе.
Ретко сум љубоморен бидејки сум задоволен со тоа што го имам пред себе знам да го чувам и негувам и немам потреба од др.работи.
Едноставно не сакам да сум љубоморен и не сум ..а на поле љубов нормално е да се јави онаа мала љубомора за партнерот али во минимални граници кој мозе да се контролира и тоа :helou:
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Љубомората е она непријатно чувство кое се јавува како последица кога ни е загрозен на некој начин статусот кај партнерот. Многу е битно дали се јавува основано или само е плод на некоја ситуација која погрешно сме ја протумачиле.

До пред извесен период сметав дека сум неподносливо љубоморна, префлајќи си ја вината врз себе за секој испад. Сега знам дека не е така :helou:
Искуството не учи дека не секогаш во нас е грешката...многу е битно однесувањето на оној другиот/та. Не ја подгревајте дури и кога сте несигурни во себе. Од искра станува пламен кој прави пепел :smir:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
vmd напиша:
ljubomoren sum koga nekoj ke mi ja zeme zenskata
Колку интересен коментар:retard (зет за женска:pos: )


Многу лоша работа е љубомората,тешко на тој кој боледува од неа.Јас сум љубоморна само кога имам причина,што значи партнерот или направил нешто што дотогаш не сум го приметила или треснал нешто (што може и не го чуствува,но сигурно го мисли).
А јас несакам да го правам партнерот љубоморен,и ако го направам со некој потег сакам да ми го каже тоа,за да можам да се корегирам за иднина,бидејќи сум немала намера.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
љубомората колку е и штетна, толку е и добра... работава е што со мали дози на љубомора покажуваш дека за тој/таа си заинтересиран, и дека не ти е сеедно. но тука стапува поголемиот дел кога љубомората е на претерано ниво голема, при што е најголем извор на кавги меѓу паровите. многу врски се расипуваат поради овој составен дел од љубовта. мада ако е преголема љубомората можеби може да се рачуна за опсесија повеќе него ли љубов...
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
кај што нема љубомора нема ни љубов
 
Член од
12 јули 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ljubomorni pravilnici

Razmisluvanje vo vrska so ljubomorata, i odgovori na otvoreni mislenja?
 

PoisonGrl

~Malo crveno~
Член од
8 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
2
Љубомора во една врска е пожелна се додека не излезе од контрола. После тоа....се оди надолу!
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Љубомората е болест само зависи кај некого е поизразена а кај некого е во поскриена.:toe:
 
Член од
14 април 2007
Мислења
793
Поени од реакции
6
Od ljubomorata se unistuvaat poveketo vrski. Taa go unistuva i covekot i vrskta:gretewq
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Malce ljubomora kako da ja testiras devojkata kolku te saka moze a do krajnosti nene nikogas samo na zaebancija onaka ke vidis nekoja devojka i ke i reces na nejze jenifer lopez vidi ja imitira.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Malce ljubomora kako da ja testiras devojkata kolku te saka moze a do krajnosti nene nikogas samo na zaebancija onaka ke vidis nekoja devojka i ke i reces na nejze jenifer lopez vidi ja imitira.
Уффф, колку ја мразам оваа тактика, да ми предизвикува љубомора, само колку да ме тестира. На што личам јас, на заморче??
Многу погрешен пристап, барем во мојот случај. Кога ќе ми се избаци со некоја ваква постапка, тогаш заладувам у секунд, ми се издишува нешто од внатре. Не за друго, него јас сум си секогаш искрена, ако те сакам, ќе знаеш и ти и сите околу тебе, ќе ти кажам и покажам, јасно и гласно. Ама немој да бидеш глуп и да газиш над искреноста на моите чувства, оти со тоа можеш само да ме изгубиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom