Љубов/врска меѓу двајца виртуелни познаници

П

Петар-МКД

Гостин
Љубов и чувства преку нет?

Моментално се справувам со еден ваков проблем на еден мој близок, па сакам отворено да продискутираме на темата.
Мојот близок ми вели дека преку текст можно е да се изразат чувствата и љубовта еден спрема друг. И јас мислам така, но, што ако тие двајца никогаш не се сретнале во животот??? Дали за вас тоа е нормално, или е малку :lud:
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Петар-МКД напиша:
Моментално се справувам со еден ваков проблем на еден мој близок, па сакам отворено да продискутираме на темата.
Мојот близок ми вели дека преку текст можно е да се изразат чувствата и љубовта еден спрема друг. И јас мислам така, но, што ако тие двајца никогаш не се сретнале во животот??? Дали за вас тоа е нормално, или е малку :lud:
а да ги пролисташ предходните 8 страни?:raz:
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Рамислував едно време за тоа да се напраи совршен ирц бот во кој ќе се заљубуваат сајбер пациенти
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Врска на нет..пропала инвестиција..освен ако не се вложи многу труд и живци
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ма не вреди за таква врска да се трошат живци и време. Ретко (скоро ич) не успеваат таквите врски.
И како може да сакаш некој кој не си го ни видел?
 

TargeT

Сериозен СУМ
Член од
13 јануари 2006
Мислења
777
Поени од реакции
6
Џабе мускулите ќе ве болат од пишување. Не вреди...
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
WTF или сум јас FREAK или сите кои можат да поистоветуваат ВРСКА со буљање во монитор и куцање на тастатура!
 
Член од
27 јануари 2006
Мислења
8
Поени од реакции
1
У принцип ова е за буљаши, лузери, шизофреничари, неатрактивни, екстремно несоцијализирани и слично, но има чесни исклучоци кои го потврдуваат (најчесто) правилото.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Нема потреба од вакви етикети за оние кои имале/имаат виртуелна врска. Од ваквите коментари некои луѓе немаат храброст да си кажат дека се наоѓаат во ваква ситуација.
 
Член од
27 јануари 2006
Мислења
8
Поени од реакции
1
FortunE напиша:
Нема потреба од вакви етикети за оние кои имале/имаат виртуелна врска. Од ваквите коментари некои луѓе немаат храброст да си кажат дека се наоѓаат во ваква ситуација.
Мислев дека сарказмот е очигледен во мојот пост.. Во секој случај, во право си.

Овојпат без сарказам.

Се работи за релации помеѓу личности (без разлика на параметрите, значи лажни претставувања, скриени намери, стартни позиции, визуелизација и сл.) сосема различни од оние "нормалните" (и таму постојат параметри!). Можеби затоа и се доаѓа до такви апсурдни ситуации какви што има погоре (беше фин, си имавме муабет, ама кога се видовме се тргна наопаку, беше тапа и сл.). Значи која е причината за немање на муабет меѓу двајца кои претходно размениле тони бајти интересен за двајцата дијалог. Дали е само изгледот? Дали е само начинот на облекување? Местото каде он/а одбрал/а да не однесе?

Според мене, главната работа која треба да се има во предвид е "тренингот" на размислување. Одредени текови и причинско-последични активности (психички процеси, гестови, однесувања сеедно..) кои ги извршуваме заборавајќи на фактот од мојата прва реченица.
Значи, на крај, потребни се нови пристапи кои ретко кој може да ги употреби во пракса, да ги отелотвори.. а од друга страна екстремно тешко е нештата да исфункционираат како што треба (се запознаа на мирц и се земаа, ене ги сеа, со деца), т.е. тоа се случува во многу мал процент од вкупната бројка на "нет парови" (стрејт, геј, другарски, пак сеедно..). Токму од тука, прозилегува т.н. лош глас кој ги бие ваквите релации меѓу луѓето на модерното општество.

ReallityCheck
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Џ.

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Вака сега... Имаш две ситуации

1. Двајцата се познаваат, но поради сплет на околности, тие се приморани да контактираат и ја одржуваат врската и виртуелно (нели, покрај телефони). Имаат врска, но ете не живеат во исто место и мораат некако да најдат начин да комуницираат.
При оваа ситуација имаш врска со човек кој го знаеш (колку-толку), ако дојде до недоразбирање знаеш на кој начин да објасниш, знаеш како ќе изреагира и послободен си малку. Но, и претходно на темава кажав дека тука постои ризик од погрешно разбран муабет, зашто е друго ти да му кажеш на некој во очи нешто, а друго е тој да ти чита само букви. При комуникација најважна е интонацијата, па како би можел тој некој од другата страна на "жицата" да те сфати токму како што си сакал. При лутина не можеш да се развикаш, кога се зезаш не може да ти ја види фацата, не може да оцени колку си сериозен, треба додатно да објаснуваш. Во ред, ете постојат камери, но ништо не може да го замени моментот кога разговараш со некој што е пред тебе.

2. Втора ситуација е врска меѓу двајца кои не се познаваат, а одржуваат врска (ако може да се нарече врска) преку интернет. Најлесно е да се претставиш како совршена личност, повеќе да си ги истакнуваш добрите страни од лошите. И двајцата создаваат една слика за другиот, но таа слика е далеку од реалната. Ти се чини ова е совршената личност за мене, а кога ќе се видиш за прв пат нормално е малку да се срамиш, да ти е непријатно. Па пред тебе седи оној на кој долго време си му се доверувал, си го поминувал слободното време (пред монитор), си се претставувал како идеална личност, а сега колку и да сакаш не можеш да глумиш дека си таков. Во ред, ќе глумиш ден, два, недела, две, но некогаш ќе излезе на површина она што другиот не го знае за тебе. Што не значи дека и во врска меѓу двајца кои се во нормална врска (нормална - речиси секој ден се заедно) еден ден нема да излезат роговите.
Муабетот ми е дека ретко кој е ист надвор од виртуелниот свет, да не се разбереме погрешно - има луѓе кои се истите, но ретко.

Како и да е, врските, големата љубов, заљубувањето и нивното одржување преку интернет траат кратко. Зошто? Затоа што брзо поминува таа еуфоричност. Љубовта бара присуство до саканата личност, потребно ти е да ја допираш таа личност, да седиш до нејзе, да ја љубиш, да водиш љубов со нејзе.
Заслепен од личноста која е далеку од тебе, нема да ја приметиш онаа која поминува до тебе и е можеби токму онаа која е за тебе совршена. Сепак тука е ризикот. Секој со своето, секој како ќе одбере, нели?
Точно е тоа дека има и бракови склучени меѓу луѓе кои се запознале преку интернет, но ретки се тие. Алал на тие кои успеале да истрпат и да жртвуваат многу.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Znam dva para koi se zapoznaa preku net, a ziveat vo razlicni gradovi. Ostvarija prekrasni vrski,duri im zaviduvam.Se razbira deka se vidoa,se ispoiznenadija od toa sto gledaat a sto ocekuvale da vidat i se sakaat seuste. Patuvaat, se tormozat, se nerviraat,povremeno se karaat,no se sakaat. Ete vidis mozno e da se najdat i na toj nacin. Mozebi da ne buljele u ekran nemalo nikogas da se sretnat. A toa bi bilo steta.Se raboti za vistinska ljubov,koja ne odi poveke preku net. Preku net samo pocnala.
 

ViRuS

ПрОвОкАтОр
Член од
20 август 2005
Мислења
2.048
Поени од реакции
21
хм...па...

FortunE напиша:
Вака сега... Имаш две ситуации
,,, Алал на тие кои успеале да истрпат и да жртвуваат многу.
е јас сум во таа првата ситуација
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Pa...ponekogas koj rizikuva toj i dobiva...:) ama ponekogas SAM sfakjas deka vo realnosta vsushnost rabotite se poinakvi. Zatoa ne mozi sekogash da sme taka naivni sepak :) nema smisla. Sum bila vo slicen slucaj,i posle edna godina covek pocnuva da sfakja deka toj "idealniot" vsushnost...ne e idealen.Taka e i vo realnite vrski...potrebno e VREME za da temelno go zapoznaes toj nekoj i da imas dobra vrska. Zatoa vrskite traat so godini vo zivo,a pak kamoli na net.Ne se ednostavna rabota virtuelnite vrski vo sekoj slucaj :)
 

M-I-L-A

I'm gonna...
Член од
30 март 2006
Мислења
199
Поени од реакции
0
sto mislite dali postoi ljubov preku messenger?:raz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom