Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
8 април 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
А дали може да се забремени цура не од свршување на машкото, туку од онаа лигава течност(не се работи за сперма) ?
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.272
Поени од реакции
3.487
Luge pomognete mi na dnoto sum znaci vaka jas koga bev pomala t.e 8 odd se fativ so edno dete koe mi e vrsnik i ludo se vlubiv smrtno se zalubiv odevme 6 meseci toj trebase da otide da uci vo sk i mi raskina ne od pricini sto me izneveri tuku mn mu vlijaese loso novata sredina i integracijata vo samata nova sredina i mi napisa poraka kako posledno "ti gi znaes site moi slabi tocki"jas go prasuvav da mi ja desifrira porakata no bese se zaludno i bezuspesno.jas potoa go vidov pekolot znaci poloso vo zivotot ne mi e bilo posakuvav da se samoubijam..po raskinuvanjeto po 4 meseci toj pobara od mene da imame sex za edna ve4er jas prifativ go napravivme toa...potoa toj zboruvase za mene kakva sum bila vo krevetot...no odvreme navreme po toa mi pustase signali mi pisuvase na msn privremeno..potoa jas se fativ so edno dete od negovoto drustvo toj taa ve4er polude i i prati poraka na sestra mi istata ve4er deka toj saka da e so nea ..jas ne se voznemiriv mnogu od ova...potoa raskinav za brgu vreme so negoviot drugar bidejki ne go sakav ni malku ...potoa se oddelin recisi na celo od drustvoto na mojot ex...i se fativ so negoviot drugar koj isto taka ucese vo skopje i bea i 2 zaedno vo isto uciliste...jas so ova dete znaci odev 1 godina ama vrskata mi bese uzas poloso nemozese da bide ..i raskinav so nego ..i sega pred 5-6 meseci so ovoj mojot najsakan prviot decko se sretnavme vo edna kafana i se smeknavme povtorno eden na drug i odlucivme da odime povtorno no na crno jas se soglasiv...vo pocetokot toj mi kazuvase deka me saka ..a sega nekako se pravi mn laden kako da mu e strav da pokaze nekoi custva sprema mene i mi veli jas ne te sakam...a imame sex..da sakase da me iskoristese samo ke odese so mene 1 ned i tolku ...no mene sega mi e zosto taka postapuva zosto mu e strav da gi iskaze svoite custva ...inaku probav da go testiram si napraviv vo vrska na fb i toj polude...sega me interesira zosto e takov ?kako da izvlecam nekoi raboti od nego?
Аман бе, 14 години имаш а смртно си заљубена. Озбилно мислиш дека цел живот ќе бидеш со него? И од кога се е*еш, од 11 години? Олади малу, не мора сите машки од негово друштво да ги пројдеш. Тој ако е со тебе не му чини и ти ако си со други пак не му чини. 14 години имате мајку му стара.

--- надополнето ---

Odenje na tajno...kako da recam ne odite vo javnosta se gledame na skrisni mesta :/
Ова не е одење. Ова е мување, или во превод, ти нему му го правиш ќејфот, а он се срами од тебе и не сака да го гледаат со тебе.

--- надополнето ---

Абе вие децава сте стварно неарни ,просто човек да разлисли дали да сака да има дете (коа ке дое време нормално) за да не испадне некоја ороспија :nesvest:....

True. :(
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
110
Поени од реакции
63
А зошто идеш со девојка ти кога очигледно ни ја сакаш, ни си и верен, ни ја заслужуваш? Озбилно прашувам.

--- надополнето ---Девојче, ти знаеш дека веридба/брак значи со некој цел живот заедно да бидеш? Па ти еден бакнеж со него не можеш да издржиш, а ваму планираш да спиеш со него цел живот. Ти кажаа сите што треба да правиш, џабе веќе пишуваш тука. Ако немаш муда да раскинеш ќе жалиш цел живот. Ама ја ипак мислам дека чим ќе му раскинеш ќе се затрескаш во него. Женска работа.
Јас ако би раскинал со девојка ми,и таа да фати друг или да се посомневам дека е со друг,јас би ја убил.Со мене доживеала се за прв пат,нема никогаш да си простам да ја препуштам на друг,а овие излети што ми се десиле се резултат на она мое размислување "лудувај додека си млад да не се каеш подоцна" а не дека не ја сакам.Ви го кажав мојот проблем но мислам дека единствено решение е само да оставам да помине некое време,сепак крај краева времето лечи се.
 
Член од
30 март 2011
Мислења
117
Поени од реакции
12
Јас ако би раскинал со девојка ми,и таа да фати друг или да се посомневам дека е со друг,јас би ја убил.Со мене доживеала се за прв пат,нема никогаш да си простам да ја препуштам на друг,а овие излети што ми се десиле се резултат на она мое размислување "лудувај додека си млад да не се каеш подоцна" а не дека не ја сакам.Ви го кажав мојот проблем но мислам дека единствено решение е само да оставам да помине некое време,сепак крај краева времето лечи се.
A ako raskines ona kalugerka li da bide posle tebe?:D
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.272
Поени од реакции
3.487
Јас ако би раскинал со девојка ми,и таа да фати друг или да се посомневам дека е со друг,јас би ја убил.Со мене доживеала се за прв пат,нема никогаш да си простам да ја препуштам на друг,а овие излети што ми се десиле се резултат на она мое размислување "лудувај додека си млад да не се каеш подоцна" а не дека не ја сакам.Ви го кажав мојот проблем но мислам дека единствено решение е само да оставам да помине некое време,сепак крај краева времето лечи се.
Дечко ти си себичен. Си гледаш тебе да ти е убаво, а не за женска ти. Мој совет ти е да и кажеш што си правел, па она нека одлучи дали ќе раскинете или не. Ако е паметна, ќе раскинете.

Проблемот кај сите кои бараат совет е тоа што сите си имаат некоја желба во главата за која знаат дека не чини, не е добра, па преку советот уствари бараат поддршка, одобрување за истата. Ако никој не им даде, никому ништо, ипак ја прават.
 
T

Tetro

Гостин
А дали може да се забремени цура не од свршување на машкото, туку од онаа лигава течност(не се работи за сперма) ?
може, ама шансите се многу мали за да ти се случи тоа баш на тебе. :)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.753
Поени од реакции
1.846
Luge pomognete mi na dnoto sum znaci vaka jas koga bev pomala t.e 8 odd se fativ so edno dete koe mi e vrsnik i ludo se vlubiv smrtno se zalubiv odevme 6 meseci toj trebase da otide da uci vo sk i mi raskina ne od pricini sto me izneveri tuku mn mu vlijaese loso novata sredina i integracijata vo samata nova sredina i mi napisa poraka kako posledno "ti gi znaes site moi slabi tocki"jas go prasuvav da mi ja desifrira porakata no bese se zaludno i bezuspesno.jas potoa go vidov pekolot znaci poloso vo zivotot ne mi e bilo posakuvav da se samoubijam..po raskinuvanjeto po 4 meseci toj pobara od mene da imame sex za edna ve4er jas prifativ go napravivme toa...potoa toj zboruvase za mene kakva sum bila vo krevetot...no odvreme navreme po toa mi pustase signali mi pisuvase na msn privremeno..potoa jas se fativ so edno dete od negovoto drustvo toj taa ve4er polude i i prati poraka na sestra mi istata ve4er deka toj saka da e so nea ..jas ne se voznemiriv mnogu od ova...potoa raskinav za brgu vreme so negoviot drugar bidejki ne go sakav ni malku ...potoa se oddelin recisi na celo od drustvoto na mojot ex...i se fativ so negoviot drugar koj isto taka ucese vo skopje i bea i 2 zaedno vo isto uciliste...jas so ova dete znaci odev 1 godina ama vrskata mi bese uzas poloso nemozese da bide ..i raskinav so nego ..i sega pred 5-6 meseci so ovoj mojot najsakan prviot decko se sretnavme vo edna kafana i se smeknavme povtorno eden na drug i odlucivme da odime povtorno no na crno jas se soglasiv...vo pocetokot toj mi kazuvase deka me saka ..a sega nekako se pravi mn laden kako da mu e strav da pokaze nekoi custva sprema mene i mi veli jas ne te sakam...a imame sex..da sakase da me iskoristese samo ke odese so mene 1 ned i tolku ...no mene sega mi e zosto taka postapuva zosto mu e strav da gi iskaze svoite custva ...inaku probav da go testiram si napraviv vo vrska na fb i toj polude...sega me interesira zosto e takov ?kako da izvlecam nekoi raboti od nego?
Леле да ми паднеш ти мене в раце...
Туку ај да не се понашам, дека баш и не ми влијае мене тоа што ти го правиш со себе.
Мало, какви чувства очекуваш ти од дечкото? Зошто всушност мислиш дека чувствува нешто за тебе? Не знам дали тебе ти е убаво да се гледаш со него на црно, но знам дека тој со тебе е за секс без пари. Ти како сакаш ова преведи си го.
И да, секако дека нема да те шета по град, да го видат со тебе сите негови другари кои те поминале. Немаш гајле, нема ни да се убиеш ни да останеш во било каква врска со него и ова ќе ти помине ко на куче, само јас се мислам сега што ќе биде од тебе за едно 4-5 години. Страшна ми е и самата помисла.

Па сигурно не е љубов кога некој сака да ти се доближи да го туркаш од себе. Не е љубов да некој ко ќе те бакне те обземе тежина во душата. Јас сум се мувала со момчиња што ми биле симпатични, не мора да бидам ептен затрескана за да го бакнам. Ама во овој случај е поинаку. Антипатија има голема. Јас на секаков начин пробав да се поправам ама на срцето не можеш да му наредуваш. Нема ни трошка привлечност во мене за него, а камо некое подлабоко чувство. Од мојата последна врска барем знам колку ми беше убаво. Не бев заљубена смртно, ама постоеја чувства. А ова што е ? Ледени бакнежи и додири ? Ништоооо !!!!!! ;((((
Знам дека ви изгледа смешно, ни јас сама не знам како успеав вака да се заплеткам. Морам да признаам дека на некој начин бев исфорсирана. Нашите семејства сакаа да се зближиме. Кога почнавме да се гледаме тие веќе славеа дека сме заедно и се нарекуваа сватови. Јас се си мислев дека ќе го засакам и затоа продолжував. Работата не ја избрзав јас, туку нашите, затоа дојде до веридба. Сум спомнала неколку пати на некои луѓе дека јас не сум заљубена за да се верам, а секогаш добивав одговор од типот не летај, бери го умот, вакво момче да испуштиш треба да си глупава и тн. Дури од некои го слушав тоа како љубовта за брак не е толку битна, битно е финансиски да бидеш добро. Многу работи. Плус, јас на некој начин се залетав од причина што дечково е многу популарен тука во градот и нема женска што не би сакала да го има. Е затоа ми е чудно зошто баш него не можам никако да го засакам. А веќе не можам да се вадам на тоа дека ме боли главата, секој ден, па секој ден само да не излегувам со него. Се чудам како не си помислил дека ќе се жени со болна жена ? Како и да е веќе не е важно. Овие денови ситуацијата се влошува, па мислам дека се ближи крајот. Само да се најдат зборови и храброст. Што повеќе се наближува веридбата толку поагресивна сум кон него. Можеби за вас не е ништо страшно, ама мене ми е тешко да раскинам и да го повредам туку така, знам дека многу ме сака. И плус малце ми е тешко поради скандалот што следува. Ќе соберам храброст, се надевам.

Башка за мојот опис, ако сакаш да те запознаам со дечково ќе видиме тогаш дали ќе мислиш така :) Замисли ти некој да те третира како принцеза, да правиш се што сакаш ти, само тебе да те прашува, во очи да те гледа и секој ден да ти кажува колку те сака. Да се дружи со сите твои другарки и да ги почитува. Да му доаѓа да плаче ако те боли главата. Да е толку згоден што кога си со него сите ќе го гледаат а тој само тебе. Можеби според вас е смешен описот но јас мислам дека е и премногу за мене. Јас не залужувам толку многу љубов, кога секој мој збор кон него е полн со ароганција. Е баш затоа викам дека никогаш повеќе не би нашла некој што вака ќе ме трпи и почитува, а мојата уста да не се затвара.
Прочитај си ги болдираните делови. Ти ги имаш напишано. Не ти звучат... хммм како да кажам... спонзорски и кучкински? Без навреда, нели. А замисли како ќе легнат тие ладни допири кога ќе треба секоја вечер да заспиваш покрај него и чат-пат да му се соблечеш колку ете, да створите семејство. Не си играј, кога веќе од старт знаеш дека не го сакаш. Подобро е да седнеш да разговараш со твоите и да им го кажеш тоа. Ако не те разберат и не тераат на сила да го земеш, навистина ќе те жалам. А ако те разберат се` друго ќе се среди. И да е срам, подобро да е сега, отколку откако ќе се земете. Имаш тука доста корисни совети, кои колку што заклучив, цел живот ги немаш слушнато ни од најблиските. Иако никој од нас не ти е познат, послушај нешто. Веројатно сама можеш да заклучиш дека поголема вистина лежи тука, отколку во поголемиот дел од твојот живот.
А во врска со делот кога ми велиш да замислам. Од кај знаеш дека јас сум немала таков дечко, па сега морам да го замислувам твојот. Не мора ни да го видам ни да замислувам. Јасно ми е се` и токму затоа ти реплицирам. Финтата е што јас многу одамна имам сфатено дека не сакам и не барам прилика, туку барам човек кого ќе го сакам и ќе ме сака. Со самото тоа сите други работи кои ги наброја си следуваат сами по себе. Не си го лажи паметот дека ништо поубаво не може да ти се случи. Па ти никогаш не си била заљубена, а од тоа ништо поубаво нема! Тоа е премногу трагично. Пред себе имаш клучни моменти. Гледај искористи ги во твоја и само твоја полза. :pipi:
 
Член од
9 декември 2010
Мислења
5
Поени од реакции
1
Luge pomognete mi na dnoto sum znaci vaka jas koga bev pomala t.e 8 odd se fativ so edno dete koe mi e vrsnik i ludo se vlubiv smrtno se zalubiv odevme 6 meseci toj trebase da otide da uci vo sk i mi raskina ne od pricini sto me izneveri tuku mn mu vlijaese loso novata sredina i integracijata vo samata nova sredina i mi napisa poraka kako posledno "ti gi znaes site moi slabi tocki"jas go prasuvav da mi ja desifrira porakata no bese se zaludno i bezuspesno.jas potoa go vidov pekolot znaci poloso vo zivotot ne mi e bilo posakuvav da se samoubijam..po raskinuvanjeto po 4 meseci toj pobara od mene da imame sex za edna ve4er jas prifativ go napravivme toa...potoa toj zboruvase za mene kakva sum bila vo krevetot...no odvreme navreme po toa mi pustase signali mi pisuvase na msn privremeno..potoa jas se fativ so edno dete od negovoto drustvo toj taa ve4er polude i i prati poraka na sestra mi istata ve4er deka toj saka da e so nea ..jas ne se voznemiriv mnogu od ova...potoa raskinav za brgu vreme so negoviot drugar bidejki ne go sakav ni malku ...potoa se oddelin recisi na celo od drustvoto na mojot ex...i se fativ so negoviot drugar koj isto taka ucese vo skopje i bea i 2 zaedno vo isto uciliste...jas so ova dete znaci odev 1 godina ama vrskata mi bese uzas poloso nemozese da bide ..i raskinav so nego ..i sega pred 5-6 meseci so ovoj mojot najsakan prviot decko se sretnavme vo edna kafana i se smeknavme povtorno eden na drug i odlucivme da odime povtorno no na crno jas se soglasiv...vo pocetokot toj mi kazuvase deka me saka ..a sega nekako se pravi mn laden kako da mu e strav da pokaze nekoi custva sprema mene i mi veli jas ne te sakam...a imame sex..da sakase da me iskoristese samo ke odese so mene 1 ned i tolku ...no mene sega mi e zosto taka postapuva zosto mu e strav da gi iskaze svoite custva ...inaku probav da go testiram si napraviv vo vrska na fb i toj polude...sega me interesira zosto e takov ?kako da izvlecam nekoi raboti od nego?
Мислам дека треба да си поставиш некаква цел и да се трудиш да ја оствариш целта. Ако го сакаш дечкото којшто те оставил - и сакаш да ти се врати, си требала да се трудиш да го вратиш, но не со тоа што ќе бидеш со неговите другари. Прво - зошто да бидеш со некого кого не го сакаш (во случајов неговите другари), запрашај се дали тебе ќе ти биде убаво некој да биде со тебе за да направи некој друг љубоморен - ете така кажано, ти си ги искористувала неговите другари, за да стигнеш повторно до него. Е па прашај се дали би сакала ти да се најдеш во таква ситуација? Сигурно не ... Една година е долг период за да бидеш со некого што не го сакаш...(милам на другарот). И биднало што биднало и сега навистина запрашај се што навистина сакаш? Дали мислиш дека правејки работи што ќе го нервираат и ќе го прават љубоморен дечкото што го сакаш - истовремено ќе го натераат повторно да те сака? Ти само му се одмаздуваш... Треба да се покажеш во најдобро светло, онаква каква што те сакал некогаш - затоа што веројатно и затоа те сакал, запрашај се што му се допаѓало кај тебе, (однесување ли , како изгледаш ли, како зборуваш ли?) и продолжи да бидеш таква, не прави нешто што кај другите (кај дечкото што го сакаш) предизвикува негативни емоции. И во врска со сексот - тоа не е начин да добиеш или вратиш некого. Сексот е нешто што треба да се случи кога и двајцата партнери сакаат да се случи кога ке ја посчувствуваат возбудата во вистинскиот момент. Искрено можеби ќе звучам и како некоја баба - мислам дека сте премногу млади за да имате секс. Се надевам дека си запознаена и ти и дечкото за последиците од незаштитени сексуални односи, како што се сексуално преносливите болести и несакана бременост.
Кога тој ти побара да имате секс за една вечер, дали навистина сакаше да имаш секс со него, дали навистина го посака тоа, дали те поведе страста или го направи само за да го задоволиш неговото барање? Сексот треба да ги задоволи двајцата партнери - а не само едниот. И сега одите на црно - како што викаш ти,сте се согласите тоа така да биде, но повторно ќе ти кажам - преиспитај се што навистина сакаш - сакаш ли да одите на црно? ако сакаш, се е во ред, ако не сакаш зошто си се согласила??? застани си цврсто на твоите ставови, држи си до себе, биди одлучна, знај што сакаш и терај го тоа. Колку и да звучи лошо - ако не секаш да одите на црно - подобро е воопшто да не одите отколку да бидеш во некаква си врска која тебе не ти одговар. Прави онака како што тебе ти одговара, размислувај пред да дадеш одговор на некои прашања... не се плаши да го кажеш она што го мислиш и она што ти пречи, не се плаши да го кажеш она што го сакаш и она што не го сакаш. Не се плаши да кажеш НЕ.
Сексот и љубовта не се едно исто и не се случваат секогаш истовремено. Ти бараш љубов, тој бара секс. Тој наоѓа секс, ти не неаоѓаш љубов. Е па барај љубов...
Ако од него не добиеш љубов, остави го ...Ќе ти биде тешко некое време - ама ќе си најдеш некој нов што ќе те сака... А колку што разбрав - тоа е - ти сакаш да бидеш сакана. Е па со среќа - и размислувај ... многу
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Нејзината грешка е што не научила да преболува брзо, и што легнала со него.
Kaко што кажав и претходно на Гораздс и тебе ке ти кажам,тој ја оставил прв,и раскинал па потоа 4 месеци ја побарал за да имаат секс за една вечер,и подоцна таа со неговите другари ова она...

Плеснете се уште еднаш, for old times' sake хаха
За она добра добра стара времена :pipi:
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
905
Luge pomognete mi na dnoto sum znaci vaka jas koga bev pomala t.e 8 odd se fativ so edno dete koe mi e vrsnik i ludo se vlubiv smrtno se zalubiv odevme 6 meseci toj trebase da otide da uci vo sk i mi raskina ne od pricini sto me izneveri tuku mn mu vlijaese loso novata sredina i integracijata vo samata nova sredina i mi napisa poraka kako posledno "ti gi znaes site moi slabi tocki"jas go prasuvav da mi ja desifrira porakata no bese se zaludno i bezuspesno.jas potoa go vidov pekolot znaci poloso vo zivotot ne mi e bilo posakuvav da se samoubijam..po raskinuvanjeto po 4 meseci toj pobara od mene da imame sex za edna ve4er jas prifativ go napravivme toa...potoa toj zboruvase za mene kakva sum bila vo krevetot...no odvreme navreme po toa mi pustase signali mi pisuvase na msn privremeno..potoa jas se fativ so edno dete od negovoto drustvo toj taa ve4er polude i i prati poraka na sestra mi istata ve4er deka toj saka da e so nea ..jas ne se voznemiriv mnogu od ova...potoa raskinav za brgu vreme so negoviot drugar bidejki ne go sakav ni malku ...potoa se oddelin recisi na celo od drustvoto na mojot ex...i se fativ so negoviot drugar koj isto taka ucese vo skopje i bea i 2 zaedno vo isto uciliste...jas so ova dete znaci odev 1 godina ama vrskata mi bese uzas poloso nemozese da bide ..i raskinav so nego ..i sega pred 5-6 meseci so ovoj mojot najsakan prviot decko se sretnavme vo edna kafana i se smeknavme povtorno eden na drug i odlucivme da odime povtorno no na crno jas se soglasiv...vo pocetokot toj mi kazuvase deka me saka ..a sega nekako se pravi mn laden kako da mu e strav da pokaze nekoi custva sprema mene i mi veli jas ne te sakam...a imame sex..da sakase da me iskoristese samo ke odese so mene 1 ned i tolku ...no mene sega mi e zosto taka postapuva zosto mu e strav da gi iskaze svoite custva ...inaku probav da go testiram si napraviv vo vrska na fb i toj polude...sega me interesira zosto e takov ?kako da izvlecam nekoi raboti od nego?
лепотице..одењето на "црно" ко ти што викаш..се базира на тоа дека или он се срами од тебе (да те покаже у јавност) или ти него што не верувам..значи бива ли воа женскиве(одредени) да сте толку ЗЕЛКИ.Сака само да те искористи СВАТИ ГО ТОА! од лично искуство ти кажувам..кога немам женска и јас си мувам на "црно" чисто ради пракса..али 16 годинки иам па дозволено е нели?:pipi:
 
Член од
5 април 2011
Мислења
14
Поени од реакции
4
Прочитај си ги болдираните делови. Ти ги имаш напишано. Не ти звучат... хммм како да кажам... спонзорски и кучкински? Без навреда, нели. А замисли како ќе легнат тие ладни допири кога ќе треба секоја вечер да заспиваш покрај него и чат-пат да му се соблечеш колку ете, да створите семејство. Не си играј, кога веќе од старт знаеш дека не го сакаш. Подобро е да седнеш да разговараш со твоите и да им го кажеш тоа. Ако не те разберат и не тераат на сила да го земеш, навистина ќе те жалам. А ако те разберат се` друго ќе се среди. И да е срам, подобро да е сега, отколку откако ќе се земете. Имаш тука доста корисни совети, кои колку што заклучив, цел живот ги немаш слушнато ни од најблиските. Иако никој од нас не ти е познат, послушај нешто. Веројатно сама можеш да заклучиш дека поголема вистина лежи тука, отколку во поголемиот дел од твојот живот.
А во врска со делот кога ми велиш да замислам. Од кај знаеш дека јас сум немала таков дечко, па сега морам да го замислувам твојот. Не мора ни да го видам ни да замислувам. Јасно ми е се` и токму затоа ти реплицирам. Финтата е што јас многу одамна имам сфатено дека не сакам и не барам прилика, туку барам човек кого ќе го сакам и ќе ме сака. Со самото тоа сите други работи кои ги наброја си следуваат сами по себе. Не си го лажи паметот дека ништо поубаво не може да ти се случи. Па ти никогаш не си била заљубена, а од тоа ништо поубаво нема! Тоа е премногу трагично. Пред себе имаш клучни моменти. Гледај искористи ги во твоја и само твоја полза. :pipi:
Твојот пост е сосема ок, само да те поправам малку. Дека е спонзорски не е, зашто не сум со него ради парите, јас и тој сме во иста финансиска состојба. А дека е кучкински можеби е затоа што тргнав со него затоа што беше ептен убав и скроз ок, па цело време се трудев да го засакам, не тргнав за да се фалам со него. Исто така на некој начин бев притисната и убедувана. Сето ова се случи ненадејно, јас не планирав ништо. Решив да му дадам шанса, ама моја грешка е таа што никаде јас тука не се прашувам дали сакам или не сакам, туку другите мислеа дека сакам а јас никогаш не се искажав. Дека сум присилена да се верам со него не. Никој не може да те присили. Признавам дека дозволив другите да влијаат врз мене, а јас се заплеткав во сето ова и тоа е моја кривица. Свесна сум дека единствено чаре е раскинувањето на оваа врска. Јас се заплеткав толку затоа што сето ова време се убедував дека ќе го засакам, зашто не гледав причина да не го засакам. Да не бидам погрешно сфатена кратко и јасно ќе се искажам. Значи тргнав со него затоа што сметав дека е скроз ок, одлична прилика и цело време се обидував да го засакам. А проблемот е во тоа што поради моето влечкање и одолговлекување другите создаа слика дека се наоѓам во супер врска и дека нема никаков проблем таа врска да оди до веридба и тн.. Не го лажев дечкото, никогаш не сум му рекла дека го сакам. Ама не сум му рекла ни дека не го сакам. А и знам дека тој приметува дека не сум баш нај нај со него, ама мислам дека и тој си мисли дека некогаш ќе го засакам затоа ми попушта и не ми замерува. Ок, како и да е криво ми што дојдов до овој степен, ама знам дека некако ќе се извлечам. Дека не глумам тоа се гледа и по тоа што сакам да ставам крај на оваа врска. Иначе ќе продолжев со него и не ќе ме интересираше дали сум заљубена или не. Советите што сум ги добила од моите блиски, другарки, другари и други сите биле исти. Значи не го оставај дечкото, ќе го засакаш со време и тн.. Мислам дека бев јасна. Сега се повлекувам од тука, зашто нема смисла повеќе да се повторуваме. Тоа е што е. Фала на советите и одвоеното време. Јас ќе се вратам по некое време, па ќе ви кажам што се случи. :smir::smir::smir:
 

Понесена

..со виорот..
Член од
4 април 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
Се сеќавате на кучката што се вовлече во хармоничната врска на дечково-комшија?

Епа бидна. Се отворив полека преку пораки. Се отвори и тој. Жали што не ме запознал порано. Ако ме запозннал порано сигурен е дека јас ке сум била таа со која ке бил. И јас размислив,дека после еколку години од таа наша претпоставена врска,ке се најдеше некоја како мене,ке му го кажеше истото што и јас и можеби тој ке и вратеше исто што ми врати на мене.

Нема сомнеж дека мисли на мене,јас се тргнав целосно од него,а од него стигнуваат пораки како сум,дали сум добро,како е на факс...дрн дрн.

Бил привлечен од мене многу,јас сум била совршена девојка во секој поглед. Му реков дека не сумтолку совршена чимси дозволив да се вмешам во тура врска. ННеговиот одговор беше дека секому може да му се случи тоа,но дека во неговото срце има друга девојка. Физички е привлечен од мене,го сака нашиот разговор и мојата смисла за хумор,но тоа било се. Не би направил ништо за да ја повреди девојката,ниту ке и каже дека ги разменивме овие пораки. Мислам на него постојано и пробав да го исполнам времето со други нешта. Повторно мислам на него. Во периодов имам многу прблеми на сите полиња,кога ке помислам како тој се справувал со неговите наоѓам сила за утрешниот ден. Ми влијае како космодиск на болна кичма.

Не барав поддршка за тоа што го аправив,можеби само некој кој веке бил во истава ситуација,за да сподели како тој се справил и кој ил крајниот резултат.
Не можам да дочекам да се врати,само тоа знам. Малкуте пријатели со кои го споделив ова останаа запрепастени. Не ме знаат како човек кој може да го направи ова. Не знаев и јас дека можам.

А тоа за добрите пријатели кои знаат да бидат ужасни партнери,не верувам. Од реалниот живот познавам добри пријатели кои беа уште подобри партнери,се е индивидуалнно. Ако имаш карактер понашање,ке знаеш да бидеш подеднакво добар пријател како и партнер.

Кажав и останав жива. За да може еден ден да ми се врати,или тој,или кармата.
 
Член од
3 јануари 2011
Мислења
36
Поени од реакции
0
Мислам дека треба да си поставиш некаква цел и да се трудиш да ја оствариш целта. Ако го сакаш дечкото којшто те оставил - и сакаш да ти се врати, си требала да се трудиш да го вратиш, но не со тоа што ќе бидеш со неговите другари. Прво - зошто да бидеш со некого кого не го сакаш (во случајов неговите другари), запрашај се дали тебе ќе ти биде убаво некој да биде со тебе за да направи некој друг љубоморен - ете така кажано, ти си ги искористувала неговите другари, за да стигнеш повторно до него. Е па прашај се дали би сакала ти да се најдеш во таква ситуација? Сигурно не ... Една година е долг период за да бидеш со некого што не го сакаш...(милам на другарот). И биднало што биднало и сега навистина запрашај се што навистина сакаш? Дали мислиш дека правејки работи што ќе го нервираат и ќе го прават љубоморен дечкото што го сакаш - истовремено ќе го натераат повторно да те сака? Ти само му се одмаздуваш... Треба да се покажеш во најдобро светло, онаква каква што те сакал некогаш - затоа што веројатно и затоа те сакал, запрашај се што му се допаѓало кај тебе, (однесување ли , како изгледаш ли, како зборуваш ли?) и продолжи да бидеш таква, не прави нешто што кај другите (кај дечкото што го сакаш) предизвикува негативни емоции. И во врска со сексот - тоа не е начин да добиеш или вратиш некого. Сексот е нешто што треба да се случи кога и двајцата партнери сакаат да се случи кога ке ја посчувствуваат возбудата во вистинскиот момент. Искрено можеби ќе звучам и како некоја баба - мислам дека сте премногу млади за да имате секс. Се надевам дека си запознаена и ти и дечкото за последиците од незаштитени сексуални односи, како што се сексуално преносливите болести и несакана бременост.
Кога тој ти побара да имате секс за една вечер, дали навистина сакаше да имаш секс со него, дали навистина го посака тоа, дали те поведе страста или го направи само за да го задоволиш неговото барање? Сексот треба да ги задоволи двајцата партнери - а не само едниот. И сега одите на црно - како што викаш ти,сте се согласите тоа така да биде, но повторно ќе ти кажам - преиспитај се што навистина сакаш - сакаш ли да одите на црно? ако сакаш, се е во ред, ако не сакаш зошто си се согласила??? застани си цврсто на твоите ставови, држи си до себе, биди одлучна, знај што сакаш и терај го тоа. Колку и да звучи лошо - ако не секаш да одите на црно - подобро е воопшто да не одите отколку да бидеш во некаква си врска која тебе не ти одговар. Прави онака како што тебе ти одговара, размислувај пред да дадеш одговор на некои прашања... не се плаши да го кажеш она што го мислиш и она што ти пречи, не се плаши да го кажеш она што го сакаш и она што не го сакаш. Не се плаши да кажеш НЕ.
Сексот и љубовта не се едно исто и не се случваат секогаш истовремено. Ти бараш љубов, тој бара секс. Тој наоѓа секс, ти не неаоѓаш љубов. Е па барај љубов...
Ако од него не добиеш љубов, остави го ...Ќе ти биде тешко некое време - ама ќе си најдеш некој нов што ќе те сака... А колку што разбрав - тоа е - ти сакаш да бидеш сакана. Е па со среќа - и размислувај ... многу
Blagodaram na sovetot ...ke razgovaram so nega pak ako ne biduva tutto finito ke bide ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom