Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Благо кажано, се плашам од неговите особено од мајка му. Сум слушала муабети дека е малку незгодна и дигната жена и мислам дека ради неа не ме вика. Во најмала рака- тие се богати, а јас средно и така и така просечни примања. Е тоа е проблем. Што ако е мамино синче?
Друго, понекогаш се чувствувам запоставено. Се фативме на денот на мојот роденден и иако знаеше дека ми е не ми подари ништо. Нема врска пресно беше. Исто и за Св.Валентин исто и за 8ми март... По роднини не ме шета ни за Прочка ни за Велигден. За Велигден поправо прошетавме кај сите мои блиски роднини, а од негова страна ни кај него дома а камоли кај некој друг. И ај што да мислам. Бтв му се скарав сношти :unsure:

И двајцата имате скриени мотиви. Ова болдираново нема врска. Ако те викне на кафе, ќе дознаеш дали е мамино синче или не? Нели има друг влез, каде што живее сам? Дали ти е целта да те запознае со мајка му или да те викне кај него? Тоа се две различни работи, околку кои ти напињаш, според мене, без потреба.

Ти го шеташ низ роднини и пријатели, сакаш да го претставиш како озбилен, очигледно е дека е пожелна прилика и некако имам чувство дека го покажуваш како трофеј. Тоа му годи, затоа што тој се доживува така. Нормално, бидејќи дечкото е оперисан од осет, се шета низ роднините. Тоа не му значи ништо. Ако му дојде, да раскинете, ќе ти раскине како ништо. Нема врска шо го шеташ и претставуваш.

Дечкото ти е себичен надуенко и безобразен ропак. Научен е секогаш некој нешто да му дава, смета дека тоа е нормално.
Врската не ви е сериозна, колку и да мислиш дека ќе ја „заозбилиш“ ако го запознаваш со твоите роднини.
Разбирам да е човек што не сака подароци ни да дава ни да прима. Ама тој не е таков. Сака подароци. И тоа скапи. А па со сет памет ти кажува дека подарокот не е доволно скап?! Пази, не дека не е добар, туку е евтин! Ебате копукот!
Нема да терате. Т.е. ќе бидете заедно додека не ти се смачи од сопственото комптромитирање.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Devojko turi mu takvoto na takov tip, ima mnogu pricini da ne se poftoruvame. Mater negova, sakal skapi podaroci, pa jas od devojkava vcera dobiv zapalka od 30denari i mi e draga i mi znaci povekje od najskapiot podarok.
Razmisli si uste ednas ne si mala :D
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Му го кажав истото и него и веќе 4 дена ми азвони ми пишува да се смириме да праиме муабет. И во ред се видовме сношти.
Ми се извини за неговото понашање ко демек на зафрканција било тоа со саатот кажано бла бла. Исто и за подароците што никогаш не сум ги добила му реков дека на таков начин никогаш не ми покажал внимание, као демек во право сум била во иднина ќе бидел повнимателен. Исто така тој веќе 4 год летно време подработува Швајцарија, оваа година пак го викаат ама не одел како демек сакал дома да преправа за наесен здравје боже да ме запросел. И сега нз што да правам отпрвин се испаничив и реков дека не сакам со неговите во иста куќа сакам настрана :pos:[DOUBLEPOST=1399715584][/DOUBLEPOST]бтв со девојката со која одеше 6 год раскинал пред 4 год значи пред да оди да работи странство зашо го изневерила (ја слушнав оваа приказна и од други). Мислите дека уште бара утеха? Некој тука ме стаи во мисла :unsure:
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
И сега нз што да правам отпрвин се испаничив и реков дека не сакам со неговите во иста куќа сакам настрана :pos:[DOUBLEPOST=1399715584][/DOUBLEPOST]бтв со девојката со која одеше 6 год раскинал пред 4 год значи пред да оди да работи странство зашо го изневерила (ја слушнав оваа приказна и од други). Мислите дека уште бара утеха? Некој тука ме стаи во мисла :unsure:
Јас мислам дека проблемот е што многу веруваш на рекла-казала муабети. Не знам ни што воопшто се распрашуваш за бившата негова, толку ли многу си исплашена? Кај ти е самодовербата? Што воопшто мора сите да знаат за твојата несигурност?
Верувај во себе, одлучувај сама за себе, дај му шанса и покажи став, ако иде со среќа, ако не чао и се најдобро. Во врска со болдираното, сосема непотребна реакција! Штом спомнува брак ти во секунда даваш слабост, просто се топиш. А тој токму тоа го сака. Не се надевај многу, за да не се разочараш.

Среќно.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.082
Поени од реакции
588
Види. Факт е дека твојот дечко е да не речам мамин син. Ама од друга страна до некаде го и разбирам. Од каде ова. Тој имал 6 годишна врска со некоја друга на која и верувал и ја сакал (инаку зашто 6 год.). После сето тоа таа го изневерила и тој веќе загубил доверба во неа ама и во женски пол. Сега се плаши да не му се случи истото и затоа кон тебе се однесува толку резервирано. Сака да биде 100% сигурно дека нема да гледа реприза, и затоа држи гард. Еднаш згрешил и има време да се поправи, ама веќе е 30 години и ако уште еднаш му се случи таква работа, на крај ќе си остане сам или ќе се ожени со некоја колку да не е сам. Лесно е цело време да гледаш од една страна, ама мора малку да размислиш и како му е нему. Самата си знаела дека имал долга врска и си се фатила со него, сега ќе мораш на некој начин да го убедиш дека тоа поминало и дека нема да се повтори. Таквите врски секогаш остваат траги и повод за сомневање, ама ти не си дете и досега би требало тоа да ти биде јасно уште кога си се нафатила да бидеш со него. Не му ставај толку голем притисок и остави работите да течат полека, зашто иако тебе некои работи ти се банални тој е 8 год. постар од тебе и размислува на сосема друг начин. Стави се на негово место да идеш со некој 6 години и на крај да те откачи, верувај и ти нема спрема наредниот да се однесуваш како со првиот тоа е факт, а тој факт добива на значење кога годините полека си одминуваат. Со тоа што му вршиш притисок и не оставаш работите да течат по природен пат (нему повторно да му се врати вербата) само може полошо да направиш: или да раскинете или да те запроси пребрзо од страв да не го оставиш, па нештата што требало да ги минете во врска да ги минете во брак и тогаш советите од други нема да имаат големо значење. Сепак од она што го прочитав, иако тој можеби делува како препотентен тип, мислам дека тоа е повеќе надворешна маска, а не самиот тој. Друг совет: Какви и да се неговите, никогаш не му кажувај барем не директно дека не сакаш да живееш со неговите. Сепак тоа се луѓето кои го пораснале и на кои им должи многу. Вие женските секогаш во тој поглед сте добри со дипломатија. Секое добро.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Види. Факт е дека твојот дечко е да не речам мамин син. Ама од друга страна до некаде го и разбирам. Од каде ова. Тој имал 6 годишна врска со некоја друга на која и верувал и ја сакал (инаку зашто 6 год.). После сето тоа таа го изневерила и тој веќе загубил доверба во неа ама и во женски пол. Сега се плаши да не му се случи истото и затоа кон тебе се однесува толку резервирано. Сака да биде 100% сигурно дека нема да гледа реприза, и затоа држи гард. Еднаш згрешил и има време да се поправи, ама веќе е 30 години и ако уште еднаш му се случи таква работа, на крај ќе си остане сам или ќе се ожени со некоја колку да не е сам. Лесно е цело време да гледаш од една страна, ама мора малку да размислиш и како му е нему. Самата си знаела дека имал долга врска и си се фатила со него, сега ќе мораш на некој начин да го убедиш дека тоа поминало и дека нема да се повтори. Таквите врски секогаш остваат траги и повод за сомневање, ама ти не си дете и досега би требало тоа да ти биде јасно уште кога си се нафатила да бидеш со него. Не му ставај толку голем притисок и остави работите да течат полека, зашто иако тебе некои работи ти се банални тој е 8 год. постар од тебе и размислува на сосема друг начин. Стави се на негово место да идеш со некој 6 години и на крај да те откачи, верувај и ти нема спрема наредниот да се однесуваш како со првиот тоа е факт, а тој факт добива на значење кога годините полека си одминуваат. Со тоа што му вршиш притисок и не оставаш работите да течат по природен пат (нему повторно да му се врати вербата) само може полошо да направиш: или да раскинете или да те запроси пребрзо од страв да не го оставиш, па нештата што требало да ги минете во врска да ги минете во брак и тогаш советите од други нема да имаат големо значење. Сепак од она што го прочитав, иако тој можеби делува како препотентен тип, мислам дека тоа е повеќе надворешна маска, а не самиот тој. Друг совет: Какви и да се неговите, никогаш не му кажувај барем не директно дека не сакаш да живееш со неговите. Сепак тоа се луѓето кои го пораснале и на кои им должи многу. Вие женските секогаш во тој поглед сте добри со дипломатија. Секое добро.
Во право си.... а морав да му кажам за да не дојди утре другиден еј не ми кажа. Нз јас мислам дека свекрва и снаа во никој поглед не одат заедно, тоа дека му е мајка да. Ама затоа што и јас сум само девојче и имам куќа на 2 спрата му реков дека ќе го земам домазет, да види како е во туѓа куќа да седиш. И не не сакам така вели :pos:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.082
Поени од реакции
588
Во право си.... а морав да му кажам за да не дојди утре другиден еј не ми кажа. Нз јас мислам дека свекрва и снаа во никој поглед не одат заедно, тоа дека му е мајка да. Ама затоа што и јас сум само девојче и имам куќа на 2 спрата му реков дека ќе го земам домазет, да види како е во туѓа куќа да седиш. И не не сакам така вели :pos:
По правило куќата на маж ти не би требало да е туѓа куќа. Второ гордоста на никој маж не му дозволува да оди домазет (освен ако не е принуден на некој начин). Најбитното веќе ти го кажав. Точно е тоа дека две жени во куќа не оди, ама ПРИСТАПОТ кон тоа ти е многу погрешен. Мора да го промениш, ако не за друго за него затоа што тој е во средина и најмного трпи од целата ситуација. Извини вака ама ако сакаш да си сериозна биди во секој поглед, а не само во оној којшто тебе ти одговара. Пола од вината за ситуацијата во која се наоѓате е во тебе. Не ми е целта да те обвинувам само да те предупредам. Остави ги ти советите за долга врска од луѓе на кои најдолгата врска им била 6 месеци, не оди тоа така.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Му го кажав истото и него и веќе 4 дена ми азвони ми пишува да се смириме да праиме муабет. И во ред се видовме сношти.
Ми се извини за неговото понашање ко демек на зафрканција било тоа со саатот кажано бла бла. Исто и за подароците што никогаш не сум ги добила му реков дека на таков начин никогаш не ми покажал внимание, као демек во право сум била во иднина ќе бидел повнимателен. Исто така тој веќе 4 год летно време подработува Швајцарија, оваа година пак го викаат ама не одел како демек сакал дома да преправа за наесен здравје боже да ме запросел. И сега нз што да правам отпрвин се испаничив и реков дека не сакам со неговите во иста куќа сакам настрана :pos:[DOUBLEPOST=1399715584][/DOUBLEPOST]бтв со девојката со која одеше 6 год раскинал пред 4 год значи пред да оди да работи странство зашо го изневерила (ја слушнав оваа приказна и од други). Мислите дека уште бара утеха? Некој тука ме стаи во мисла :unsure:
Ах, моме, моме. Ти намачка мед на цуцлата, па слатко ти е.
Дечкото ти нема подарено едни влечки од 50 денари, а мислиш дека ќе гради куќа за тебе? ох...
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Ах, моме, моме. Ти намачка мед на цуцлата, па слатко ти е.
Дечкото ти нема подарено едни влечки од 50 денари, а мислиш дека ќе гради куќа за тебе? ох...
Нз стварно нз што да мислам мислам времето ќе покажи се јас имам време имам само 21 година а него му е времето дојдено така да...само не сакам да испадни дека сум губела време џабе.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Нз стварно нз што да мислам мислам времето ќе покажи се јас имам време имам само 21 година а него му е времето дојдено така да...само не сакам да испадни дека сум губела време џабе.
6 месеци си изгубила, голем к*р. Не оставај времето да покаже, подобро навреме спасувај се, да не биде касно некогаш кога ќе ти текне дека си изгубила години и години со човек кој не знаел да те цени и те третирал како помалку вредна од него. Тоа со саатот, било заебанција или не, е само показател дека типот смета дека си му испод ниво, а тоа не верувај дека ќе се смени понатака во врската.
Или ти пушти водичка со муабетот за брак и сега си цела во филм дека стварно ќе го смени понашањето и ќе те третира како принцеза?
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Нз стварно нз што да мислам мислам времето ќе покажи се јас имам време имам само 21 година а него му е времето дојдено така да...само не сакам да испадни дека сум губела време џабе.
Незнам како е во Прилеп ама...јас мислам дека не е паметно да правите свадби и чуда а знам дека се се прави тоа во помалите градови па и Скопје. Бапни те се некаде или кај него ама не правите свадби и чуда она живете си старите го викаат на диво па ако стварно е ОК тогаш е ОК ама не сум баш оптимист ама дај боже да се лажам. :) Предложи му да живеете заедно ама да не се зимаат ако ти е ОК супер ако не ај создравје.
Додуше очекувам да одбие тоа а може и ти несакаш...што во оваа хипотетичка ситуација е проблем со менталитетот и причина за несреќа.
Инаку ако ти е ОК не е изгубено време плус и нешто си научила како треба со мажи или како не треба.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Незнам како е во Прилеп ама...јас мислам дека не е паметно да правите свадби и чуда а знам дека се се прави тоа во помалите градови па и Скопје. Бапни те се некаде или кај него ама не правите свадби и чуда она живете си старите го викаат на диво па ако стварно е ОК тогаш е ОК ама не сум баш оптимист ама дај боже да се лажам. :) Предложи му да живеете заедно ама да не се зимаат ако ти е ОК супер ако не ај создравје.
Додуше очекувам да одбие тоа а може и ти несакаш...што во оваа хипотетичка ситуација е проблем со менталитетот и причина за несреќа.
Инаку ако ти е ОК не е изгубено време плус и нешто си научила како треба со мажи или како не треба.
Хахахах а јас нз ти од кај си ама во Прилеп такво нешто е тема на оговарање долго долго време :pos:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Хахахах а јас нз ти од кај си ама во Прилеп такво нешто е тема на оговарање долго долго време :pos:
[Полу-оф-топик] А дали тоа на сликата на твоето корисничко име си самата ти? Ако да, дали си помислила дека некој од форумџииве можеби е од Прилеп, па може да те препознае? [/Полу-оф-топик]

Се согласувам со мислењето дека ако 6 години бил со некоја, а таа го изневерила, и на јогурт ќе дува. Бидејќи ова го имаш чуено од други, ако сакаш потврда или демант на тоа озборување, најрелевантно е да го прашаш дечко ти. Но биди тактична: кажи му дека сакаш да го запознаеш *него*, а не *бившата*. Со други зборови, можеш да прашаш нешто како „Дали е вистина дека 6 години си одел со бившата, а таа те изневерила?“ и тој да може да одговори само со Да или Не; ако почне да ти раскажува некакви детали, на пример како им било во врската, веднаш прекини го (дополнително ќе дознаеш уште нешто: ако сака нешто повеќе со тебе, тој самиот нема да сака да зборува за бившата; ако едвај чека да зборува за неа, тогаш таа му е уште во мислите и ќе може да поразмислиш дали сакаш да продолжиш со него).
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
[Полу-оф-топик] А дали тоа на сликата на твоето корисничко име си самата ти? Ако да, дали си помислила дека некој од форумџииве можеби е од Прилеп, па може да те препознае? [/Полу-оф-топик]

Се согласувам со мислењето дека ако 6 години бил со некоја, а таа го изневерила, и на јогурт ќе дува. Бидејќи ова го имаш чуено од други, ако сакаш потврда или демант на тоа озборување, најрелевантно е да го прашаш дечко ти. Но биди тактична: кажи му дека сакаш да го запознаеш *него*, а не *бившата*. Со други зборови, можеш да прашаш нешто како „Дали е вистина дека 6 години си одел со бившата, а таа те изневерила?“ и тој да може да одговори само со Да или Не; ако почне да ти раскажува некакви детали, на пример како им било во врската, веднаш прекини го (дополнително ќе дознаеш уште нешто: ако сака нешто повеќе со тебе, тој самиот нема да сака да зборува за бившата; ако едвај чека да зборува за неа, тогаш таа му е уште во мислите и ќе може да поразмислиш дали сакаш да продолжиш со него).
Не сака да зборува на долго и широко за нејзе дури не ни сака да ја спомнувам освен ако запнам да прашувам, така да.
А за сликата...да јас сум па и нека ме препознај некој јас не се кријам од никого :)
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Не сака да зборува на долго и широко за нејзе дури не ни сака да ја спомнувам освен ако запнам да прашувам, така да.
А за сликата...да јас сум па и нека ме препознај некој јас не се кријам од никого :)
Нема да ти пречи доколку некој те препознае и му покаже на дечко ти што си пишувала по форумов ? Сигурна си дека на дечко ти тоа нема да му смета ? :)
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom