Јужни Ветар

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.899
Поени од реакции
7.570
Малку безвезе прашања од Бекстејџ за Милош Биковиќ,
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.759
Јас ти препорачувам да ја погледнеш. Ќе видиш дека ќе пронајдеш многу скриени пораки. Филмот има за цел да го покаже вистинскиот балкански менталитет односно какви сме ние тука на Балканот. И мене не ми се допаѓа таа сцена и тоа што има многу сцени во кои има секс. Друга работа односно гнасна сцена ми беше убивањето на синот на Димитар и сечењето на гениталиите на Ступар. Премногу за мојот желудник беа тие сцени. Ама јбг нема Балкански филм во кој нема секс. Филмот сака да покаже какви гомна сме ние на Балканот, гомна кои за да си го спасат сопствениот задник и родената мајка ќе ја продадат . Филмот исто има за цел да покаже колку е корумпирана полицијата и дека во нашето општество имаме еден куп валкани полицајци. Исто така има за цел да покаже дека на чесен начин никој не може да се збогати на Балканот. И последна и најважна порака е таа дека : Еднаш ако влезеш во криминалните води нема веќе излез. Единствен начин на кој можеш да излезеш е мртов.
Ја изгледав серијата и можам да кажам дека сум згрешил малку, добра порака е испратена и за тоа има чиста 10.Оделе и на тоа серијава да стане хит со некој реплики кои се смешни и препознатливи, од типот кога Цар му вика на Мараш, порасна детето се осамостои(тоа беше политичка шала на сметка на Вучиќ), и онаа која се сретнаа Мараш и Цар со Вељо и Спарта, коа Спарта вика, брат на брат му вика стрико(нели као Црна Гори и Србија е едно исто)
Внукот на Вељо, Бача, и Мачак Бугаринот и Србо имаа многу смешни реплики по кои ќе се препознава серијава а се си мислам дека ќе се тераат повеќе сезони нешто од типот на америчките.

Навистина имаше и некои дупки малку, на моменти како да се се одвиваше пребрзо ама не е нешто посебно страшно.
Само не ми е јасна последната сцена, типот шо дојде со жабарот во Белград како преведувач се викаше Слободан а на крајот од серијата коа оди за Косово, зборува албански, се однесува како Албанец?
 
Последно уредено:

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Ја изгледав серијата и можам да кажам дека сум згрешил малку, добра порака е испратена и за тоа има чиста 10.Оделе и на тоа серијава да стане хит со некој реплики кои се смешни и препознатливи, од типот кога Цар му вика на Мараш, порасна детето се осамостои(тоа беше политичка шала на сметка на Вучиќ), и онаа која се сретнаа Мараш и Цар со Вељо и Спарта, коа Спарта вика, брат на брат му вика стрико(нели као Црна Гори и Србија е едно исто)
Внукот на Вељо, Бача, и Мачак Бугаринот и Србо имаа многу смешни реплики по кои ќе се препознава серијава а се си мислам дека ќе се тераат повеќе сезони нешто од типот на америчките.

Навистина имаше и некои дупки малку, на моменти како да се се одвиваше пребрзо ама не е нешто посебно страшно.
Само не ми е јасна последната сцена, типот шо дојде со жабарот во Белград како преведувач се викаше Слободан а на крајот од серијата коа оди за Косово, зборува албански, се однесува како Албанец?
Тој и е Албанец не се викат Слободан се викат Лирим/Лиридон шо во превод е Слободан зато и Вајо го викат Слобо а италјанецот Либеро (Слободан по нашки)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.759
Тој и е Албанец не се викат Слободан се викат Лирим/Лиридон шо во превод е Слободан зато и Вајо го викат Слобо а италјанецот Либеро (Слободан по нашки)
Да ама Вајо вика дека го знае одамна, плус не се спомна дека е Албанец во текот на серијата, дури на крајот кога отиде во Косово и почна да зборува албански со локалните, кога влезе во селото кај локалците.Јас никаде не сретнав дека некој го нарече Лирим, иако вака кога си го враќам филмот како да се форсираше некој таков акцент на зборувањето.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.899
Поени од реакции
7.570
Автоматски споено мислење:

Некој торент?
За тие што не ја гледале може да ја гледаат на Rtsplaneta.rs бесплатно ја има. На сајтот се регистрирате и одбирате бесплатен пакет.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Ова за филмот продолжение или втора сезона на серијата?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.899
Поени од реакции
7.570
Прво мислам дека се снима филмот па потоа и серијата.

Исто мислам ќе биде како и првата сезона на серијава, првите неколку епизоди ќе се истото што и филмот па потоа следуваат и нови снимени сцени за серијата.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.899
Поени од реакции
7.570
Дали е ова некоја "конкуренција на Јужни Ветар" ?


Премиерно се прикажани 8 епизоди од оваа серија.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Како може да биде конкуренција кога Јужни ветар завршила со емитување на прва сезона, а оваа ќе се емитува од 25-ти декември.

Претпремиерно е пуштена цела сезона на Арена Клауд апликацијата, се' уште не е емитувана на телевизија.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.899
Поени од реакции
7.570
Како може да биде конкуренција кога Јужни ветар завршила со емитување на прва сезона, а оваа ќе се емитува од 25-ти декември.

Претпремиерно е пуштена цела сезона на Арена Клауд апликацијата, се' уште не е емитувана на телевизија.
Слична тематика на двете серии па затоа пишав конкуренција :)
Сигурно намерно ќе напраат и едната и другата серија да одат на телевизија во иста година кога тогаш.

Ќе смислат овие со Клан да направат втора сезона иако гледам коментарите се малку лоши за серијава Клан.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom