Јужни Ветар

Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Во Србија се гледани сериите и затоа и ги прават последниве некој години се повеќе и повеќе. Најдобро е да прават само серии.
Дефинитивно. Башка и да не забораиме, ово није америка... Серијата нуди многу поголема заработка, повеќе саати, а со тоа и поголема гледаност. Особено ако продолжат вака со квалитет. Сепак, кој иде денес у Кино на премиера на филм... Повеќето пре би дома да си ја гледаат серијата секоја недела у 8 и 15 отколку да платат некое евро за да гледаат филм у кино... реклами, спонзорства... За балкански услови секогаш било и ќе биде Серија>Филм
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.250
Поени од реакции
3.174
Што конкретно најде забелешка?
Го гледав кога излезе и не би можел детално да ти кажам, ама од дијалози и развој на дејство, до начин на снимање, сценографија и режија не ми се допадна ништо. Дури и познативе глумци глумеа лошо од што е лошо напишано сценариото. Во втората половина од филмот некои работи се подоправија, ама пак не доволно да ми се промени впечатокот.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Филмот е добар со оглед на тоа колку финансиски средства се вложени во него. Мене ми се допадна и првата и втората сезона и би било лошо да застане на само две сезони. Зошто? Затоа што последната епизода воопшто не ми изгледа како соодветен крај. Друга работа што ме иритираше во втората сезона е многу слабиот звук односно озвученоста на глумците. Ме нервираше и мумлањето на Цар во втората сезона. Многу лоша е дикцијата на Мики, барем според мене. Биковиќ е одличен глумец и не постои лош филм со него. Очекувам уште сезони и не смее да застане на две сезони. За сите кои сакате ваков вид на филмови со слична тематика е Балканска меѓа односно Балкански Рубеж на руски. Ви го препорачувам на сите.
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
Ај да се расчистиме. Има само ЕДНА сезона, т.е 4 епизоди се од филмот и други 10 епизоди накнадно снимени.
Мене лично ми остави добар впечаток со оглед на тоа која глумачка фела има работено на проектов. Почнувајќи од Бикович и Бача(го забораив како се презива) па се до Вајо, Спарта или Босанецот.
Сценарио: Многу добро објаснети проблеми и ситуации од животите на секаков тип на уличари. Пример: односот на Мараш со татко му, Управникот на затворот со "Сине", Царот и неговото семејство. Секако, акционите сцени беа на солидно ниво. Единствена забелешка ми е во врска со репликите. Некако исфорсирано, имам и примери али да не ѓнавам.

Плус: Пена им фати устата по интервјуа дека овој филм е да ја прикаже лошата страна на улицата, а сезоната завршува во многу позитивно светло односно Мараш станува бос, жена му и синот се враќаат кај него, орангутани работат за него и фрчат милиони... некако младата публика пре би го идолизирала отколку да го осуди.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Ај да се расчистиме. Има само ЕДНА сезона, т.е 4 епизоди се од филмот и други 10 епизоди накнадно снимени.

Не знам како се води дали како една сезона или две, ама сите ги буни тоа. Патем филмот е снимен во еден дел, ама они го даваат во епизоди. Како игран филм се водеше на почетокот, а не како серија. Најверојатно затоа што така повеќе им одговара.
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
Не знам како се води дали како една сезона или две, ама сите ги буни тоа. Патем филмот е снимен во еден дел, ама они го даваат во епизоди. Како игран филм се водеше на почетокот, а не како серија. Најверојатно затоа што така повеќе им одговара.
Се води како Јужни Ветар Серија.
 
Член од
16 февруари 2016
Мислења
13
Поени од реакции
4
Многу добра серија, светска, секој што е љубител на акција треба да го погледне.
Многу бараат реприза од епизодите па евем овде ги имате сите, со чиста слика - https://pastelink.net/1izic
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
За на почетокот напишав како се водеше. Сега знам дека се води како серија.
Намерата првична сигурно била да се сними филм што и се снимил а потоа кога виделе најверотно дека има интерес за целиот проект го продолжиле како серија.
Автоматски споено мислење:

Многу добра серија, светска, секој што е љубител на акција треба да го погледне.
Многу бараат реприза од епизодите па евем овде ги имате сите, со чиста слика - https://pastelink.net/1izic
И овде ја има


На сајтов пишана е како втора сезона :icon_lol: Намерно го ставив линкот во спојлер бидејќи колку што знам забрането е тука пиратски содржини.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Отворете rtsplaneta.rs напрајте акаунт и ги имате сите епизоди HD.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
dozvoleno li e za MKD gragjani? neli te isftla, mislam samo za srbija e toa
Да за Србија ама со програма или додаток во прелистувачот VPN бесплатно бираш Србија и така да пробаш дали ќе отклучи она што е забрането во други држави.
Автоматски споено мислење:

Бидејќи ја даваа на РТС Свет и можеше да се гледа и во Македонија сега пробав може да се гледа и во Македонија.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Бидејќи ја даваа на РТС Свет и можеше да се гледа и во Македонија сега пробав на rtsplaneta може да се гледа и во Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom