Јужни Ветар

Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
На моменти слабо во серијата се слушаше звукот на одредени глумци и сцени во серијата.

Мики Манојлович како да немаше душа и глас на моменти во серијата.

Често требаше со далечинско да се појачува тонот и после да се намалува тонот кога ќе дојдат сцени каде нормално зборуваат други глумци, но нели поради појачниот тон со сцените со Царот следните сцени беа премногу гласни.


Ако прават нова сезона треба да обрнат внимание на тоа, а не постојано треба да ми далечинско на готовс да појачувам и намалувам тон, треба да поработат во серијата на звукот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ако некој ја догледал

кој е Црвениот? ДБ, Кос?

ок, кажаа во последната
Автоматски споено мислење:

според крајот и музиката во позадина на крај на последна епизода, ако има следна сезона ќе биде изгледа со брачата од север
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.713
Не сум ја изгледал, најверојатно ни нема ама толку многу ми "боде" очи серијава по социјалните мрежи шо скоро ко да сум ја гледал.

Настрана тоа шо има сцени каде се промовира оној балкански мачо живот на кои како шо кажаа се пали народот, зошто нели за што друго се овие филмови освен за тоа.Тука ќе ја земам за пример сцената коа еден од главните ликови со брада јаде плескавица у локално бифе и газдата го замолуе да не ја гледал така вработена оти се плашела од него.Натаму знаете шо следуе, и сеа отварам доле коментари и има стотици и стотици коментари како луѓето го оправдуваат таквото однесување и го сметаат за кул.

Се надевам дека има порака ко Ране шо имаше само шо многумина не ја сфатиле и тргнале по тие стапки, и од регионов и кај нас.Сепак Ране не беше филм кој инаше толку акципни сцени, туку беше филм со душа кој најубаво ги опишува тие 90' у Србија.


Второ уште позаебано е како народ се пали на песните кои беа снимани за серијата, кој беа снимани од страна на Базивити.Буквално нема стори каде што не се постирала некоја од тие песни.Ја мислам дека у принцип авторите на оваа серија намерно правеле таков концепт за да добие на популарност, ептен да е амерички стил на крими серија каде шо ќе нема добра глума туку ќе е на некој начин преку нешто експонирана.

Не знам дали сум офтопик ама сепак е поврзано со серијата, не се криви авторите јбг знаат народ на шо се пали и шо сака.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.913
Поени од реакции
9.520
Одлична серија за мене али ја сум вљубеник во оваа кинематографија Српска така де ретко може да кажам лошо нешто.
Сега има најава за втора сезона иако немав до сеа слушнато за такво нешто освен дека ке има втор дел од филмот Јужни ветар освен ако не се одлучат за да го претопат и него во серијата
Ок има дупки али се на се ми се допага сценариово али беше доста очигледно уште од самиот старт каков ке биде крајот последниве две епизоди ги предвидуавав и како ке се одвиваат елиминирање на Бугариве(не и на Црногорциве иако ко Вајо кажа дека ке земит цела кока се знаеше дека и тие ке го јадат) и логично менување на рутата и соработка со Албанциве(мислам кај без овие ) место Бугариве во филмот шо и се деси на крајот на серијава чак мислам дека и нас ке не умешаат .
Самото изненадно пуштање на Мараш од затвор порано се знеше дека е вмешан Црвениот во тоа и дека го спремат за нешто големо.
Малце ми е глупо шо све живо испоумре ептен многу ликови исчезнаа и на моменти лоша глума подолу во видеово кажа легендава.
Серијава ми ја напраја подобра Црногорциве едноставно немаше лош лик таму они си изработија феноменално а најлик од серијава дефинитивно ми е Вуша каков лик :pos:
Спарта(Вука Костич)=БАБА маестрален, Василие исто,Бели солиден едино имаше еден лик шо се мафташе безврска со нив
Исто Мики заменат со Бјела мислам дека смена многу да беше Бјела на негово место поинаку ке беше и глума и све
Од филмот првичен дефинитивно би го издвоил Глога (Голуб) как нешто шо ми остај највпечаток
Продолжетоков ке интересен да видиме како ке гураат со Албанциве и шо ке издешават со нив
За крај само шо излезе од затвор со своја експертиза Кикица ликов требит на сценариио да го вработет ова гла шо мојт да измислит никоја не дека не е е во право :pos:
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
@Riddler , за ова со пуштањето од затвор на Мараш,
Јас мислам дека во ослобовуањето на Мараш има улога и тоа што татко му и Црвени порано работеле заедно . Па Црвени кога го листал списокот затвореници сфатил чив син е Мараш.
Автоматски споено мислење:

Инаку овој лик на секое интервју кажува по неколку нереални и смешни приказни што му се случило.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Не сум ја изгледал, најверојатно ни нема ама толку многу ми "боде" очи серијава по социјалните мрежи шо скоро ко да сум ја гледал.

Настрана тоа шо има сцени каде се промовира оној балкански мачо живот на кои како шо кажаа се пали народот, зошто нели за што друго се овие филмови освен за тоа.Тука ќе ја земам за пример сцената коа еден од главните ликови со брада јаде плескавица у локално бифе и газдата го замолуе да не ја гледал така вработена оти се плашела од него.Натаму знаете шо следуе, и сеа отварам доле коментари и има стотици и стотици коментари како луѓето го оправдуваат таквото однесување и го сметаат за кул.


Не знам дали сум офтопик ама сепак е поврзано со серијата, не се криви авторите јбг знаат народ на шо се пали и шо сака.
Јас ти препорачувам да ја погледнеш. Ќе видиш дека ќе пронајдеш многу скриени пораки. Филмот има за цел да го покаже вистинскиот балкански менталитет односно какви сме ние тука на Балканот. И мене не ми се допаѓа таа сцена и тоа што има многу сцени во кои има секс. Друга работа односно гнасна сцена ми беше убивањето на синот на Димитар и сечењето на гениталиите на Ступар. Премногу за мојот желудник беа тие сцени. Ама јбг нема Балкански филм во кој нема секс. Филмот сака да покаже какви гомна сме ние на Балканот, гомна кои за да си го спасат сопствениот задник и родената мајка ќе ја продадат . Филмот исто има за цел да покаже колку е корумпирана полицијата и дека во нашето општество имаме еден куп валкани полицајци. Исто така има за цел да покаже дека на чесен начин никој не може да се збогати на Балканот. И последна и најважна порака е таа дека : Еднаш ако влезеш во криминалните води нема веќе излез. Единствен начин на кој можеш да излезеш е мртов.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.713
Јас ти препорачувам да ја погледнеш. Ќе видиш дека ќе пронајдеш многу скриени пораки. Филмот има за цел да го покаже вистинскиот балкански менталитет односно какви сме ние тука на Балканот. И мене не ми се допаѓа таа сцена и тоа што има многу сцени во кои има секс. Друга работа односно гнасна сцена ми беше убивањето на синот на Димитар и сечењето на гениталиите на Ступар. Премногу за мојот желудник беа тие сцени. Ама јбг нема Балкански филм во кој нема секс. Филмот сака да покаже какви гомна сме ние на Балканот, гомна кои за да си го спасат сопствениот задник и родената мајка ќе ја продадат . Филмот исто има за цел да покаже колку е корумпирана полицијата и дека во нашето општество имаме еден куп валкани полицајци. Исто така има за цел да покаже дека на чесен начин никој не може да се збогати на Балканот. И последна и најважна порака е таа дека : Еднаш ако влезеш во криминалните води нема веќе излез. Единствен начин на кој можеш да излезеш е мртов.
И јас слушнав дека има таква порака филмот, дека се контролира системот и државата.

Како и да е секако многумина ќе ја промашат поентата на серијата, баш по таа сцена се гледа, за народот овде е нормално изгледа сексуално да вознемируваш девојка шо работи во сендвичара и ако истата се пожали да и влезеш у трафика и да ја тепаш.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
И јас слушнав дека има таква порака филмот, дека се контролира системот и државата.

Како и да е секако многумина ќе ја промашат поентата на серијата, баш по таа сцена се гледа, за народот овде е нормално изгледа сексуално да вознемируваш девојка шо работи во сендвичара и ако истата се пожали да и влезеш у трафика и да ја тепаш.
Има многу пораки сега не можам да се сетам на некои кои сум ги извлекол од филмот. Со секоја епизода се извлекуваат нови пораки. Патем Милош Биковиќ нема за цел на таков начин да пренесе такви пораки кои ги извлекуваат гледачите.

Секој на различен начин ќе ја сфати серијата. Во сцената со Бача и девојката од сендвичарата, сака да го покаже како лик кој ниту една девојка не го одбила. Ако го гледаш филмот ќе видиш дека Бача е арогантен и премногу нарцисоиден лик. Инаку ѕирни ја серијата ако имаш време и ќе дискутираме за повеќе детали, за да видиме дали исто размислуваме за одредени сегменти.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.713
Има многу пораки сега не можам да се сетам на некои кои сум ги извлекол од филмот. Со секоја епизода се извлекуваат нови пораки. Патем Милош Биковиќ нема за цел на таков начин да пренесе такви пораки кои ги извлекуваат гледачите.

Секој на различен начин ќе ја сфати серијата. Во сцената со Бача и девојката од сендвичарата, сака да го покаже како лик кој ниту една девојка не го одбила. Ако го гледаш филмот ќе видиш дека Бача е арогантен и премногу нарцисоиден лик. Инаку ѕирни ја серијата ако имаш време и ќе дискутираме за повеќе детали, за да видиме дали исто размислуваме за одредени сегменти.
Неам живци да гледам нови серии, треба добро да се сконцетрирам за да ја испратам убаво, за разлика од некои кои ги репризирам и половина од сцените ги превртувам.
Ама ајде можеби ќе ја погледнам.
Убаво шо си извлекол тоа што треба од ваква серија.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.388
Плус: Пена им фати устата по интервјуа дека овој филм е да ја прикаже лошата страна на улицата, а сезоната завршува во многу позитивно светло односно Мараш станува бос, жена му и синот се враќаат кај него, орангутани работат за него и фрчат милиони... некако младата публика пре би го идолизирала отколку да го осуди.
Ова е тоа, куќа од неколку милиони долари, семејството на куп, коли по 100.000E, Версаче и Армани гардероба. Ова секако ке го надтежнее оној обид да се претстави негативната страна на оваа професија, иако испоумреа еден куп луѓе.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.713
Кај можам на интернет да ја гледам серијава?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom