Јужни Ветар

Член од
4 декември 2014
Мислења
314
Поени од реакции
259
Видов дека нема тема за оваа серија пс реков да отвороам. Дали некој од вас ја гледал серијата, некое мислење.. Јас ја погледнав целата и сакам да потенцирсм дека српската филмска индустрија ксде каде е понапредна од нашава добра серија одлични глумци. А гледам и доста доби на популарност меѓу младите на просторов, покрај тоа оживеа и некои постари хитови на песни кои беа подзаборавени..
Се чека и 2ра сезона..
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Cekaj vcera zavrshi prvata sezona. Inace bese dobro skockana. Stpskata produkcija vekje mnogu godini nanazad vadi povekje kvalitetni filmovi i serii od nashava.

Sepak i pokraj toa serijata ne e 10/10. Ima dupki vo scenarioto koj bea mnogu ocigledni. Vtora sezona ne veruvam da e skoro. Dogodina maybe.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.043
Поени од реакции
64.336
Субјективно, би ја оценил со 8/10. Гледав по епизода на недела. Обично, многу подобро можеш да оцениш тек и квалитет на серија ако ја изгледаш во ден два.

Биковиќ е многу добар актер, ама ми е некако too pretty to be a gangster. Банда и Диклиќ развалиле со улогите, на Манoјловиќ некако ко да не му нема легнато улогата. Ефектите се на доста завидно ниво за Балканска продукција. Ми делува дека се решиле да прават серија највеќе заради големиот успех на филмот. Има делови каде што таман ке почнат да развиваат карактер, и ке го рокнат во наредната епизода. Заради тоа, ја ставам едно скалило под Под Прикритие. Има клише фрази, ама има и фрази што ке се зборат со децении.

Доста добри перформанси на актери, Баќо, Димитар, Србо, Црногорецот со мекица фаца.

Се на се, добра за тепање на време.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Во недела последната епизода ја заврши 2ра сезона како што знам а не прва.

Инаку да, јас имам се изгледано. Мислам дека може да е многу подобро без некои глупи сцени на пример коа Бача му дава на шутконо да пука и такви некои срања, мекушански работи што немаат допирна точка во криминален свет.

Ми фали Бјелогрлич. Поише ми се свиѓа од Манојлович, некако по став, глас ми го доживуваше ликот на по високо ниво.

Генерално серијава ми се свиѓа, се надевам нема да ја забрљаат 3та сезона.
Разбрав дури 2021 во април ќе искочи.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.236
Поени од реакции
7.751
Серијата е врв. Првата сезона е досадна ама втората е јака.

Можно е да има и трета сезона со оглед на малку безвезе завршетокот на втората сезона.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
kako e vtora sezona?
koja e prvata togas?
se na se neli se 15 epizodi
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.467
Поени од реакции
47.376
Ме напињаа многу и ја изгледав и се покајав. Многу пари се фрлиле за да биде толку неквалитетна. Разбирам дека е крими-серија и за цел има да уфилма и да навлече тинејџери, ама многу аљкаво сработено. Дупки во сценарио, лошо сработени ликови, се на се - тапа.

Од овој жанр и профил Под Прикритие е 100 класи над Јужни Ветар, и тоа не само балкански услови.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.236
Поени од реакции
7.751
kako e vtora sezona?
koja e prvata togas?
se na se neli se 15 epizodi
Прва сезона е тоа се што го има првиот филм. Вториот филм ќе излезе 2021 барем според IMDB што пишува. Мое мислење е дека можеби вториот дел филмот ќе биде истото што е и серијата втора сезона само плус некој сцени.

Иначе серијата и филмот не целта да уфилма туку да покаже дека не е добро да си криминалец.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.656
Поени од реакции
4.144
Серијава ми се допаѓа, интересна е за гледање. Доста реален приказ што се случува околу нас. Мислам дека многу од децава што ја гледаат серијава нема да ја сфатат вистинската порака, дека не треба да се оди по тој пат.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.321
Поени од реакции
3.301
Прва сезона е тоа се што го има првиот филм. Вториот филм ќе излезе 2021 барем според IMDB што пишува. Мое мислење е дека можеби вториот дел филмот ќе биде истото што е и серијата втора сезона само плус некој сцени.

Иначе серијата и филмот не целта да уфилма туку да покаже дека не е добро да си криминалец.
Целта е овие уфилманите да се „пронајдат“ и да го гледаат филмот/серијата. Јас филмот го гледав и е тешко срање, а сакам балкански филмови и крими ми е еден од омилените жанрови. Филмот им се свиѓаше на сите што не гледаат филмови, па не приметуваат колку е лош. Првата половина од филмот беше толку лошо режиран што мислев да го исклучам, после се подоправи малку ама џабе.
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
Целта е овие уфилманите да се „пронајдат“ и да го гледаат филмот/серијата. Јас филмот го гледав и е тешко срање, а сакам балкански филмови и крими ми е еден од омилените жанрови. Филмот им се свиѓаше на сите што не гледаат филмови, па не приметуваат колку е лош. Првата половина од филмот беше толку лошо режиран што мислев да го исклучам, после се подоправи малку ама џабе.
Што конкретно најде забелешка?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.185
Серијата е врв. Првата сезона е досадна ама втората е јака.

Можно е да има и трета сезона со оглед на малку безвезе завршетокот на втората сезона.
Ти филмот го сматраш како прва сезона, што нема да се прочита на форумов посебно од тебе ауууууууууу кое дно
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.236
Поени од реакции
7.751
Ти филмот го сматраш како прва сезона, што нема да се прочита на форумов посебно од тебе ауууууууууу кое дно
Ок да на Википедија пишува дека серијата е со една сезона ама првите четири епизоди се целосно истото што беше и филмот потоа почнаа со нови епизоди, нова шпица со нова песна така да може да се каже дека тоа на некој начин како да е тоа втора сезона :icon_lol:

Не знам зошто немаше филм со овие сцените од 10 епизоди што ги имаше во серијата кога веќе првиот филм го сечеле во епизоди за во серијата.

Според Википедија на есен 2021 ќе има втора сезона.


Туку што се случи со тоа детето што пукаше? Mислам на тоа детето што беше со другите деца и пакуваја дрога
1587558211304.png

Се појави два пати пукаше два пати и после го снема. Инаку тој глумец му е син на Бјелогрлиќ.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.540
Поени од реакции
5.579
Филмот како филм беше солиден. 8/10.
Интересна приказна, малце дупки, одличен завршеток.
Серија од друга страна беше ВРВ. Одлично го надополни филмот, одлично беше се разработено, се виде дека со готов крај беше почната да се снима сезоната (што мене стварно ми се свиѓа). Малце глупо беше што првите 4 „епизоди“ беа само филмот поделен во 4 дела.
И да, ако проба некој да спореди Јужни Ветар и Под Прикритие, јасно е Под Прикритие > Јужни ветар. Дефинитивно најдобра крими серија снимена на овие простори. Јужни ветар ако продолжи квалитетно и извади уште 2-3 ЈАКИ сезони можеби ќе може да се мери со Под Прикритие, иако се гледа дека и Јужни Ветар е „Скапа“ серија. Top tier за балкански услови. со огромен потенцијал, оставени многу „дупки“ што треба да се пополнуваат во наредните 2-3 сезони...

Сигурно и филм треба да има со истиве сцени од серијава што се тие 10 епизоди. Не верувам дека нешто целосно друго би се снимало за филм втор дел.
Се надевам дека си грешка.
Доколку филмот „Јужни Ветар 2“ го направат да биде серијата само во 2 часовен филм свака им част. Треба цела гледаност да ја изгубат. Филмот нели требаше да искочи во Септември 2020? Мислам дека филмот би дошол као 3та сезона, т.е продолжување на серијата а после тоа нова сезона серија во 2021 најверојатно како продолжување на филмот... Барем така би било нај логично. а и да бидеме реални, најдобро би било и после овој филм што више е и најавен да има само серија, 2-3 сезони и да се пише крај. Србите више имаат една доста квалитетна серија „Убице Мог Оца“ што е исто крими, со добар заплет, има публика за крими серии, особено каков Хајп има со Јужни Ветар, можат бум да напраат. Само да не ја заебат работата сеа со филмот. Многу гледаност ќе изгубат ако е истото дејствие од серијата.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.236
Поени од реакции
7.751
Во Србија се гледани сериите и затоа и ги прават последниве некој години се повеќе и повеќе. Најдобро е да прават само серии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom