Јога

A

AnFem

Гостин
Fala ti, znaes li kolku cini toj kurs po Joga? Ti si go posetuvala?
Во Скопје е над ... 700-800 денари. Зависи во која населба ќе одиш. Ако не се лажам, во тафталиџе најефтино беше. Иначе да, одев во истото друштво, само во друг град. Мој совет ти е да одиш и да ти биде приоритет во животов, верувај ми, нема да згрешиш.
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Дали некој од вас посетувал курс по Јога и медитација, може ли некој да ми препорача каде да одам на курс по Јога во Скопје? Ме интересира нешто повеќе за тие курсеви по Јога, нека сподели некој свое лично искуство од часовите по Јога.... поздрав:)
http://www.transcedentalnajoga.org/ ;)
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.853
Поени од реакции
1.026
Дали некој од вас посетувал курс по Јога и медитација, може ли некој да ми препорача каде да одам на курс по Јога во Скопје? Ме интересира нешто повеќе за тие курсеви по Јога, нека сподели некој свое лично искуство од часовите по Јога.... поздрав:)
 

Attachments

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.201
Поени од реакции
9.622
денес направив листа со видеа од јога и решив да почнам да вежбам, колку ќе трае ќе видиме. проблемот е што имам многу болки во грбот, благодарение на нашите драги доктори што кој знае како никад не приметиле колку сум искривена. кога ги правам вежбите, иако се за почетници многу ме боли грбот, ја сум исто и нееластична затоа што немам никогаш вежбано. дали тоа значи дека погрешно ги правам, се напнувам многу или па да продолжам и болката ќе помине? дали имате некои видеа да препорачате или некои полесни вежби за мобилизирање на горниот дел од грбот, релаксирање на долниот дел од кичмата и некои вежби за издолжување на кичмата?
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.892
Како физички вежби се океј, ама целата таа јога филозофија, it's old, mate, and it is so outdated, so it isn't worth it.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.201
Поени од реакции
9.622
Како физички вежби се океј, ама целата таа јога филозофија, it's old, mate, and it is so outdated, so it isn't worth it.
Не ми е никаква филозофија, имам проблеми со кичмата благодарение на сите наши прекрасни "доктoри" па морам да вежбам освен ако не ми е скурчено од одење па сум решена да идам во количка...сите други спортови ми се забранети, освен јога и пливање. За пливање немам време зашто работам до 8 навечер а базените во близина што ми се се затвараат во 4.
Значи некои вежби за тегнење, сакав нешто плус од некои со сличен проблем ко мојов ако има?
 
B

Bafra

Гостин
Не ми е никаква филозофија, имам проблеми со кичмата благодарение на сите наши прекрасни "доктoри" па морам да вежбам освен ако не ми е скурчено од одење па сум решена да идам во количка...сите други спортови ми се забранети, освен јога и пливање. За пливање немам време зашто работам до 8 навечер а базените во близина што ми се се затвараат во 4.
Значи некои вежби за тегнење, сакав нешто плус од некои со сличен проблем ко мојов ако има?

1. Пролистај за Feldenkrais методот
http://www.youtube.com/watch?v=t-Upbxqplh8

2. Имаш во продавници за спортска опрема (Вратило) шипка која се закачува меѓу 2 ѕида (обично кај вратите) . Постави го на висина за кога ќе се фатиш на него да ти висат слободно нозете да не го допираш подот. Секој ден пробај да висиш по неколку пати во денот.
Можеш покасно и тегови на нозете да си ставиш ама од полесните немој некои тешки и ако користиш тегови немој да се вртиш лево-десно да не се изместиш во половината.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.201
Поени од реакции
9.622
1. Пролистај за Feldenkrais методот
http://www.youtube.com/watch?v=t-Upbxqplh8

2. Имаш во продавници за спортска опрема (Вратило) шипка која се закачува меѓу 2 ѕида (обично кај вратите) . Постави го на висина за кога ќе се фатиш на него да ти висат слободно нозете да не го допираш подот. Секој ден пробај да висиш по неколку пати во денот.
Можеш покасно и тегови на нозете да си ставиш ама од полесните немој некои тешки и ако користиш тегови немој да се вртиш лево-десно да не се изместиш во половината.
Тоа за висењето ми рекоа обратно да висам, со главата надоле, ама мора да ме држи некој да не скршам глава. А инсче неам можност во станот да ставам шипка и да не допирам доле :(
 
B

Bafra

Гостин
Постави го вратилото каде што можеш, земи виси и свиткај нозете кај колената и пак ќе се истегнеш. Незнам каков проблем имаш не сум ни доктор ни терапевт ама сметам дека и од ваквото висење ќе имаш голема корист. Јас неколку пати сум имал проблем со кичмата (долниот и средниот дел некоја жила ќе превиткам или премногу седење) и со горните вежби и вратилото за 3-4 дена поминува. Обратно ако правиш крвта во глава ќе ти иде да не ти биде лошо после. 800 денари се мала инвестиција а може многу да ти помогне.
Имаш различни вратила
http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/uradi-sam/razno/kacenje-sipke-za-zgibove-na-plafon

http://www.amazon.com/Black-Mountain-Products-Heavy-Doorway/dp/7245456321/ref=sr_1_18?ie=UTF8&qid=1328666074&sr=8-18

ако треба целосно извади ја вратата од тоа место и сруши дел нагоре , подобро тоа него операции. Или да не живееш кај Хобитите :D.

Секако од ЈОГА ќе имаш корист.

* има во Охрид киропрактичар Бајрам се вика , човекот е Закон . можеш и до кај него да отидеш со слики од рбетот и ќе ти каже дали може да ти помогне или не, и што да правиш. Пари оставаш колку ти ќе си оцениш.
 
На врв Bottom