Јога

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.237
Поени од реакции
9.689
Фала @bafra него не сум во мк да тркнам до таму :) него рентам стан така да не смеам ни да рушам :) за висење важно купив, сеа уште да му најдам место
Него ми дадоа листови и листови напишани што ми е, на нашки кога ми преведоа во кратки црти беше дека умам две точки, во вратот и во долниот дел од кичмата, кои поради екстра лошата положба на телото ми се толку изабени што ако не го променам држењето на телото сега веднаш одма, ми рекоа да се спремам на 40-50 да си купам количка :( се надевам дека тоа беше поише да ме исплашат, само што знам дека Е сериозно :( на вратот често ми се дешава....знаеш она коа ќе си го удриш лактот и ко да те фаќа струја, те пецка цела рака? Епа мене тоа ми се случува кога ќе се свртам на лево, ме пецка од позади увото негде, до клучната коска...неубаво :( зависна сум од тигров балзам зашо секој втор ден сум укочена, плус работам цел ден на нозе :(
Има да се тегнам па не знам што да е! Мора да помогне!
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.237
Поени од реакции
9.689
Фала @bafra него не сум во мк да тркнам до таму :) него рентам стан така да не смеам ни да рушам :) за висење важно купив, сеа уште да му најдам место
Него ми дадоа листови и листови напишани што ми е, на нашки кога ми преведоа во кратки црти беше дека умам две точки, во вратот и во долниот дел од кичмата, кои поради екстра лошата положба на телото ми се толку изабени што ако не го променам држењето на телото сега веднаш одма, ми рекоа да се спремам на 40-50 да си купам количка :( се надевам дека тоа беше поише да ме исплашат, само што знам дека Е сериозно :( на вратот често ми се дешава....знаеш она коа ќе си го удриш лактот и ко да те фаќа струја, те пецка цела рака? Епа мене тоа ми се случува кога ќе се свртам на лево, ме пецка од позади увото негде, до клучната коска...неубаво :( зависна сум од тигров балзам зашо секој втор ден сум укочена, плус работам цел ден на нозе :(
Има да се тегнам па не знам што да е! Мора да помогне!
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.892
Ако бевме растенија, може и ќе имавме прилика да се „храниме„ само од зјапање у сонце. Ама не сме. Пошто ако сме можеле само од сонце да живееме, немало ниту да почнеме да јадеме храна воопшто пред милиони години. Затоа сме почнале да јадеме растенија. И по некое време животни. И така натаму.

Ако сакаш пробај да живееш од сонце само една година, па кажи ми ги резултатите, а?
 
B

Bafra

Гостин
Ако бевме растенија, може и ќе имавме прилика да се „храниме„ само од зјапање у сонце. Ама не сме. Пошто ако сме можеле само од сонце да живееме, немало ниту да почнеме да јадеме храна воопшто пред милиони години. Затоа сме почнале да јадеме растенија. И по некое време животни. И така натаму.

Ако сакаш пробај да живееш од сонце само една година, па кажи ми ги резултатите, а?


Причината поради која ќе практикуваш соларна јога може да биде различна а Вие одма се фаќате за нејадење.
Јас почнав од љубопитност и сум до 30 мин (за жал тука и застанав зимава) се друго си правам нормално како и пред да почнам да ја практикувам - јадам, спијам итн итн
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.892
Причината поради која ќе практикуваш соларна јога може да биде различна а Вие одма се фаќате за нејадење.
Јас почнав од љубопитност и сум до 30 мин (за жал тука и застанав зимава) се друго си правам нормално како и пред да почнам да ја практикувам - јадам, спијам итн итн
И кој е ефектот, освен шо зјапаш у сонцето, оти некој нео-хипик ти го кажал тоа?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
30.719
Поени од реакции
18.939
koga sme veke vo temata za meditacija koja vo deneshno vreme itekako e aktuelna,bi sakal da vi obrnam vnimanie i na jogata kako del od praktichnata strana na meditacijata,so chija pomosh poprilichno ke se relaksirate i barem del od katadnevnite tegobi ke vi se namalat,,
,,,za taa cel bi vi preporachal da ja praktikuvate jogata,,,a moj sovet /kako lekar/,,,e da go iskontaktirate dadeniot tel. broj i da se izdogovorite ili iskonsultirate okolu formiranje na grupi i praktikuvanje na jogata kako tradicionalen tretman vo namaluvanjeto na stresot,,
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
30.719
Поени од реакции
18.939
Vo 8ka Klub od 5-ti Januari pocnuvaatgrupite so praktikuvanje na joga-meditativni vezbi vo dva termini i toa:
predpladne od 10,30-11,30h
popladne od 17.30-18,30h
site podetalni informacii za aktivnostite vo 8ka klub moze da gi dobiete na kontakt tel.070 550 565
,,,drushtvo za ovoa vi zboruvav vo pogore napishaniot post,,:icon_mrgr:
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.157
Поени од реакции
30.709
Член од
22 јуни 2012
Мислења
116
Поени од реакции
60
Здраво, одел ли некој во Јога центарот во Тафталиџе кај Лидија Георгиева, да сподели искуство (ако знаете и цена за почетниот курс)
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
263
Поени од реакции
312
Jas sumodela kaj Vlado Georgiev vo GUC salata, i mnogu bese ubavo. Kaj Lidija ne sum odela i neznam.Togas cinese 1200 den za 1 mesec , dva pati nedelno.
 
?

..........

Гостин
Дајте ми број од Лидија Георгиева ако има некој?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
10.824
Поени од реакции
8.789
Фала @Bafra него не сум во мк да тркнам до таму :) него рентам стан така да не смеам ни да рушам :) за висење важно купив, сеа уште да му најдам место
Него ми дадоа листови и листови напишани што ми е, на нашки кога ми преведоа во кратки црти беше дека умам две точки, во вратот и во долниот дел од кичмата, кои поради екстра лошата положба на телото ми се толку изабени што ако не го променам држењето на телото сега веднаш одма, ми рекоа да се спремам на 40-50 да си купам количка :( се надевам дека тоа беше поише да ме исплашат, само што знам дека Е сериозно :( на вратот често ми се дешава....знаеш она коа ќе си го удриш лактот и ко да те фаќа струја, те пецка цела рака? Епа мене тоа ми се случува кога ќе се свртам на лево, ме пецка од позади увото негде, до клучната коска...неубаво :( зависна сум од тигров балзам зашо секој втор ден сум укочена, плус работам цел ден на нозе :(
Има да се тегнам па не знам што да е! Мора да помогне!
Не биди хипохондрик. Олабави се и истегни се да му ебам матер. Лабаво без тензии ;)
 
На врв Bottom