Јеховини сведоци

Член од
26 март 2010
Мислења
132
Поени од реакции
23
Незнам јас дали е на зафрканција или не...секој има право на мислење...а и мислам дека секое мислење е добредојдено...:smir:
Sekoj ima pravo na mislenje i sekoe mislenje e dobredojdeno, vo pravo si . Zatoa sme ovde za da razmenuvame mislenja . Pozdrav ! :smir:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас сум атеист, не ме интересира ни црква ни џамија, се е тоа за мене исто, затоа и мн објективно им пристапувам на овие работи и проповеди.
За Јеховините сведоци знам по нешто, онолку колку што ме интересирало.
Но и тие, како и сите други, имаат шовинистички принципи за бракот и општо за жената - еве ѕирнете тука - па тоа посебно ме иритира. Девојките не смеат да се разголуваат... курци палци... а посебно делот во секоја религија (ова само кај протестантите е дозволено) - жена да биде свештено лице..... никогаш.
Ако постои Бог тогаш тој ќе ги сака и мажите и жените подеднакво и нема да ги подредува жените.
Ама Бог за мене не постои, туку само измислица на влаеачки корумпирани мажи (да се сетиме, христијанството беше религија на богатите) за да го држат светот, вклучувајќи ги и жените, во своја рака.
Денес на врата ми дојдоа Јеховини сведоци. Јас спиев, па прашав кој е (кога ѕвонеа). Томче и Зоки (мислам) рекоа.. Отворив и почнаа - соседите ваши земаа земете и вие дрн дрн дрн.... а јас поспана и лута што ме разбудија им го гледам тоа списанието со ,,убави вести,, и велам ,,јеховини сведоци? не благодарам,,.... дечкото се збуни па речиси тажно праша ,,ама зошто???,, а стариот го подбрка и си отидоа.
Нека си веруваат во што сакаат само нека не замараат.
Јас отворив врата зошто дечкото прилично ми се допадна, мислам физички.
Ама јас уживам да правам грешни работи, мислам на цигари, алкохол, кратки фустанчиња, мажи.... нема да дозволам никому да ми го забрани тоа.
П.С. Се надевам дека има тука верници и очекувам некој добар контрааргумент кој ќе ми објасни дека и христијанството и не е шовинистичка религија... секако не спомнувам ислам, тие се бр.1, за срамота.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Ама јас уживам да правам грешни работи, мислам на цигари, алкохол, кратки фустанчиња, мажи.... нема да дозволам никому да ми го забрани тоа.
П.С. Се надевам дека има тука верници и очекувам некој добар контрааргумент кој ќе ми објасни дека и христијанството и не е шовинистичка религија... секако не спомнувам ислам, тие се бр.1, за срамота.

- Што значи шовинизам.
- Дали само оваа или и другите вери, секти, култови...се држат до некои џендер правила
- Како и каде точно стои во религијата која си ја посочила односот маж жена

И напослетку од каде ти е идејата да во јеховини сведоци прашуваш за однос маж жена во христијанството. Поарно прашај ги во соодветната тема
http://forum.kajgana.com/showthread.php?52848-Прашања-за-Христијанството-II
вака излегува дека овие сведоци се претставници на христијанството
еве што вели човек од христијанството по однос на нивните верувања
http://forum.kajgana.com/showthread.php?11131-Јеховини-сведоци&p=519017&viewfull=1#post519017
 
Член од
21 март 2011
Мислења
9
Поени од реакции
0
Јас сум атеист, не ме интересира ни црква ни џамија, се е тоа за мене исто, затоа и мн објективно им пристапувам на овие работи и проповеди.
За Јеховините сведоци знам по нешто, онолку колку што ме интересирало.
Но и тие, како и сите други, имаат шовинистички принципи за бракот и општо за жената - еве ѕирнете тука - па тоа посебно ме иритира. Девојките не смеат да се разголуваат... курци палци... а посебно делот во секоја религија (ова само кај протестантите е дозволено) - жена да биде свештено лице..... никогаш.
Ако постои Бог тогаш тој ќе ги сака и мажите и жените подеднакво и нема да ги подредува жените.
Ама Бог за мене не постои, туку само измислица на влаеачки корумпирани мажи (да се сетиме, христијанството беше религија на богатите) за да го држат светот, вклучувајќи ги и жените, во своја рака.
Денес на врата ми дојдоа Јеховини сведоци. Јас спиев, па прашав кој е (кога ѕвонеа). Томче и Зоки (мислам) рекоа.. Отворив и почнаа - соседите ваши земаа земете и вие дрн дрн дрн.... а јас поспана и лута што ме разбудија им го гледам тоа списанието со ,,убави вести,, и велам ,,јеховини сведоци? не благодарам,,.... дечкото се збуни па речиси тажно праша ,,ама зошто???,, а стариот го подбрка и си отидоа.
Нека си веруваат во што сакаат само нека не замараат.
Јас отворив врата зошто дечкото прилично ми се допадна, мислам физички.
Ама јас уживам да правам грешни работи, мислам на цигари, алкохол, кратки фустанчиња, мажи.... нема да дозволам никому да ми го забрани тоа.
П.С. Се надевам дека има тука верници и очекувам некој добар контрааргумент кој ќе ми објасни дека и христијанството и не е шовинистичка религија... секако не спомнувам ислам, тие се бр.1, за срамота.


Еве зошто си атеист.
Инаку стварно ме интересира како ти си го замислуваш бракот?
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Јас лично ги сметам јеховите сведоци како некоја еврејска секта, односно секта на израелско-јудејското верување во Бог, и немаат врска со христијанството. Нивната религија е доста котрадикторна, познати се по прогнозирање, пророштвата за пропаст на светот, таму некаде кон крајот на 19 век, па промена на датата во првите години на 20 век, па потоа повторно промена за неколку години, и кога нацело промашија, престанаа зошто излегоа смешни. Сега се обидуваат да овие свои глупости и малоумности ги прекријат, но заборават дека сме во ера на развиена техника каде пророштвата дадени од челникот на јеховите сведоци е документиран во медиите. Така тие освен пропаганда за лепе очи, не нудат ништо ново.
 
Член од
21 март 2011
Мислења
9
Поени од реакции
0
- Што значи шовинизам.
- Дали само оваа или и другите вери, секти, култови...се држат до некои џендер правила
- Како и каде точно стои во религијата која си ја посочила односот маж жена

И напослетку од каде ти е идејата да во јеховини сведоци прашуваш за однос маж жена во христијанството. Поарно прашај ги во соодветната тема
http://forum.kajgana.com/showthread.php?52848-Прашања-за-Христијанството-II
вака излегува дека овие сведоци се претставници на христијанството
еве што вели човек од христијанството по однос на нивните верувања
http://forum.kajgana.com/showthread.php?11131-Јеховини-сведоци&p=519017&viewfull=1#post519017

А зошто да не се? Кои се претставници на христијанството според тебе? Еве според делата:
Во Втората светска војна кои претставници убиваа заедно со нацистите а кои гниеја во логори зашто одбиваа да земат оружје? Кои беа христијани тука?
Еве го и папата: (http://www.cbsnews.com/stories/2006/05/28/world/main1662887.shtml)
"In a place like this, words fail; in the end, there can be only a dread silence," he said, "a silence which itself is a heartfelt cry to God: Why, Lord, did you remain silent?"
-Why, pope, did you remain silent?
Сега за доктрините.
Јеховините сведоци е религиозна организација основана од Чарлс Тејз Расел во 1870-тите. Почнале како мала група наречени Библиски студенти со цел да ја проучуваат Библијата. Се преименувале во 1931 на темел на библискиот стих Исаија 43:10.
Сите свои верувања ги темелат само на Библијата па дури и организацијата им е подредена како во првиот век. Немаат толкувања, само резонирање врз база на Библијата.
Тројството (Τριάς) не се спомнува никаде во Библијата. Ако има тројство зошто не е спомнато во Библијата? Нема ли тоа да е најважниот дел од христијанството?
Исус е поголем и е Господар (Господ) спрема сета друга креација, ама не е семоќен. Самиот вели дека Таткото е поголем од него (Јован 14:28). Тој е првороден (Колосјаните 1:15), значи има почеток за разлика од Јехова кој нема почеток (Псалм 90:2).
Ако Исус не е Бог, тогаш што да кажеме за Светиот Дух, кој пак не е ни личност, туку е безлична сила. (Дела 2:4) Како може личност да се исполни со личност?
Почни да ја читаш Библијата, ќе видиш колку Јеховините сведоци се во право.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
- Што значи шовинизам.
- Дали само оваа или и другите вери, секти, култови...се држат до некои џендер правила
- Како и каде точно стои во религијата која си ја посочила односот маж жена

И напослетку од каде ти е идејата да во јеховини сведоци прашуваш за однос маж жена во христијанството. Поарно прашај ги во соодветната тема
http://forum.kajgana.com/showthread.php?52848-Прашања-за-Христијанството-II
вака излегува дека овие сведоци се претставници на христијанството
еве што вели човек од христијанството по однос на нивните верувања
http://forum.kajgana.com/showthread.php?11131-Јеховини-сведоци&p=519017&viewfull=1#post519017
Дали навистина не знаеш што е шовинизам или само се обидуваш да ме тестираш мене?
Јас не ги знам сите верувања, култови, религии, секти итн, за да можам да кажам дали ,,сите,, имаат џандарски правила, можам да зборувам за оние за кои имам информации. Како што кажав, само протестантите според мене имаат праведна религија, односно жените и те како можат да бидат свештеници.
Јас добро спомнав што најмногу, покрај сите измислици, им забележувам на религиите (условно кажано), односно, прикаската тато носи мама меси.
Што се однесува до бракот кај Јеховините сведоци наведов линк од нивната официјална страница. Понатаму, Јеховините сведоци се сметаат себеси за христијани, односно за вистинските христијани. И тоа можеш лесно да го провериш.
А што се однесува до христијанскиот православен брак, имам една пријателка, која повеќе личи на религиозен фанатик отколку на христијанка, која посетуваше некаков курс за христијански бракови.. јас и ја прочитав скриптата и бев прилично лошо изненадена - текстот не се разликуваше многу од оној на Јеховините сведоци, очигледно зошто е изваден од истата книга.
И да, се додека било која религија проповеда дека ,,мажот е главатар на семејството, а жената негов помошник“ и додека постои пропаганда од типот ,,почитувај го својот сопруг, дури и кога не го заслужува тоа,, - таа религија, учење итн е шовинистичка.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Еве зошто си атеист.
Инаку стварно ме интересира како ти си го замислуваш бракот?
Онака... со флертови на работа,заводлив парфем,опасна танга, бунга-бунга со шефот...
Жената на шефот вриска по телефон
-Ти мала дрољо !
После тоа развод, животот на децата им е практично уништен мајката живее под кирија таткото плаќа алиментација, а "типкава" си го живее животот...

Ништо не им е свето џабе им објаснуваш.

@BooBoo's lover џабе бараш шовинизам во христијанството кога истиот не постои.

Жената е инфериорна во однос на мажот исто како што морнарот е подреден во однос на капетанот.

Тоа не значи дека моранрот е глуп или дека има недоволна самопочит кога дозолил овој да му команда туку дека он(морнарот) ја врши функцијата за која е оспособен.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Еве зошто си атеист.
Инаку стварно ме интересира како ти си го замислуваш бракот?
Не сум атеист само од овие причини, но на друго место имам образложено за тоа.
Како го замислувам бракот - пред се, не како ,,света,, институција, туку и институција, и те каква, што би рекле кај нас - ортачка. Ако знаеш како изгледа една фирма, лесно ќе сфатиш. Двајца директори, неколку вработени (во однос на хиерархија). Јас не сакам и не барам да бидам доминантен партнер, напротив, сакам да го делам моето место со другиот партнер. А дека мојот сопруг ќе добие воопшто право да ме притиска, да ми поставува правила, не дај боже да проба да забрани нешто, не па да љубомори, или не знам да ме проверува, да ми кажува како да се облекувам или однесувам......... подобро нека си побара друга жена. Затоа и бракот не ми е приоритет во животот.
Вие, мажите, за жал, се сфаќате буквалистички, нема кај вас нијанси, се е црно и бело. Или е невина, или е курва. Ако е успешна, се плеска со шефот, ако не е успешна, е затуцана. Ако се облекува убаво, пак е курва, ако не, сељанка. И посебно имате еден момент, без оглед во која генерација сте, или сте лигуши и не се ни трудите да соработувате, или се обидувате да бидете доминантни.
Мој заклучок е дека едноставно немате чувство за средина, со чесни исклучоци.
Жените никогаш не сакаа да станат мажи, затоа што мажите не ни беа идоли кои сакавме ние да бидеме. Никој не ја одзема вашата функција. Сами ја напуштивте зошто не знаете да делите праведно.

--- надополнето ---

Онака... со флертови на работа,заводлив парфем,опасна танга, бунга-бунга со шефот...
Жената на шефот вриска по телефон
-Ти мала дрољо !
После тоа развод, животот на децата им е практично уништен мајката живее под кирија таткото плаќа алиментација, а "типкава" си го живее животот...

Ништо не им е свето џабе им објаснуваш.
Дали знаеш што споредуваш? Знаеш, би требало да ме навреди твојот коментар, ама нема.
Затоа што нема ништо ,,свето,, во тоа да бидеш нечија љубовница, или љубовник, ниту пак има нешто ,,несвето,,. Нема тука религија. Моралот не е исто што и религија.
Неморално е да има некој секс за подобро работно место - и не да биде само мала дроља, туку и копук, кој е фаца што ја опнал нели шефицата. Ама не е неморално да имам секс со мажи кои ниту ми се претпоставени, ниту се дечковци на моите другарки.
Никому не му штетам, за жал, ти многу погрешно си протолкувал. Мојот потпис е тука не случајно, туку за да прочиташ што ми е најважно.
А зарем ти сметаш дека жена за да има лидерска работна позиција треба да се работи со шефот? Ахх.. кутро мое поднебје.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Дали навистина не знаеш што е шовинизам или само се обидуваш да ме тестираш мене?
Не, кај да те тестирам. Само дали знаеш што значи зборот шовинизам како поим по дефиниција што го користиш кој се разликува од полов шовинизам.
Јас не ги знам сите верувања, култови, религии, секти итн, за да можам да кажам дали ,,сите,, имаат џандарски правила, можам да зборувам за оние за кои имам информации.
џендерски, се работи а зборот gender-пол.
А што се однесува до христијанскиот православен брак, имам една пријателка, која повеќе личи на религиозен фанатик отколку на христијанка, која посетуваше некаков курс за христијански бракови.
Патем, што значи тоа религиозен фанатик?
отколку на христијанка, која посетуваше некаков курс за христијански бракови..
каде се одвивал тој курс? во која црква?

во весник ќе прочиташ дека некој ја истепал жената, но абер немал од вера...дали сите кои не се верници се семејно-насилни? ќе прочиташ дека некој будист силувал дете, дали сите будисти се педофили? Дека протестантска Америка или Америка бомбардира врз Ирак и Либија... Пред некој ден опљачкаа менувачница у Чаир...дали верата ги натерала, ги учи? силувал дете...момчето кај нас наркоман кој убиваше стари жени...Може да ти бројам уште милион примери.
,,почитувај го својот сопруг, дури и кога не го заслужува тоа,, - таа религија, учење итн е шовинистичка.
како ќе определиш кога заслужува, кога не и зошто да не го почитуваш во било која ситуација.
Има места каде е наведено дека маж и жена се едно тело, дека треба да се љубат, дека треба да се поштуваат...од сите тие места ти го издвојуваш ова дека мажот е глава на семејството.
Како замислуваш брак? Не знам ни како ги замислуваш православните христијани ама според овие твои мислења, грешно ги замислуваш. Едно е почит друго е робување. Инаку ако го читаш Новиот Завет парцијално тогаш е тешко да ја видиш целата слика. Еве и други текстови, на пример Св Атанасиј Велики
http://www.makedonskosonce.com/broevis/2000/sonce293/Tekst38.htm
http://preminportal.com.mk/content/view/7732/159/
, Св Јован Златоуст...
Нема тука религија. Моралот не е исто што и религија.
Моралот го има во религиите ама не знам во кој контекст е ова напишаново дека не е исто.

Постојат и дополнителни врски со информации
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Znaci imav slucaj koga mi dojdoa dvajca u stan i bas bev raspolozen i im kazav da vlezat na kafe i da mi raskazat za nivnata religija posto se napraviv kako zaguleno magare koe nisto ne znae , a tie odma od dobri podobri i na krajta na muabetoto im kazuvam deka gresat i im vikam ako mi rastomacite sto znaci toa : Mojata majka vo grev me rodi , jas sum alfa i omega i na krajta im vikam pokajanieto na eden gresnik od srce na boga mu e pomilo odkolku na nekoj koj toa go pravi sekoja nedela so se vika i premolcea :) :) :) i mi rekoa deka mnogu retko dete 21 godina togas koga bev da im postavi takvo prasanje i im vikam posle deka sum ortodoksen fanatik i si stanaa lugjeto fino lepo so paskata pod gazot i si zaminaa od stanot , ama im rekov deka moze slobodno da naminat pak nekoj den na kafe pa ako mozam jas vas da ve konvertiram posto zenata bese od Austria od Wien i vkam deka do tamu ne stignalo toa sto trebalo da stigne zatoa ste vo zabluda koj e BOG i zosto postois ti kako licnost i zosto si dojdena na ovoj svet :) , a ne za nekakov kraj na svetot , bidejki toa e tajna na bog koja nitu anglelite do nego ne ja znaat , zatoa im vikam uzivajte krajot na svetot ne go cekajte bidejki nema ni da dojde do toa , prvo mora da ima vtoro pricestie :D i posle toa pak nema da ima kraj na svetot , tuku ke ima vecnost i vecen MIR i zatoa se vika SLAVA NA BOGA VO VISINITE , NA ZEMJATA MIR , MEGJU LUGJETO DOBRA VOLJA ..... Svetot ne e sozdaden i ovaa nasa ubava planeta za da se unistat , ostajte gi evreite i katolicite so nivnite gluposti tie sami ke si zavrsat naskoro ;)
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Пророштвата на Јеховите сведоци за пропаст на светот:

- Второто Христово доаѓање ќе биде во октомври 1874 година (Чарлс Расел)
- Крајот на светот ќе биде 1914 година (Чарлс Расел)
- Крајот на светот ќе биде 1916 година (Чарлс Расел)
- Крајот на светот ќе биде 1918 година (следбениците на Расел)
- Крајот на светот ќе биде 1925 година (следбениците на Расел)
- Крајот на светот ќе биде 1975 година (следбениците на Расел) па видоа дека претераа во пророштвата, па сега не пророкуваат кога ќе биде крајот на светот, па дури и да се покажат дека се виситнски сведоци на Јахве, овие пророштва за пропаст на светот, велат дека не ги кажале. Баба лаже, но рог не лаже.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Abe batalete toa, i so mesas ti gleaj gi delata onii ne se ebat pred crkva, ne se pijancata i ne se drogiraat, ne se oblakaat ko skupi (eftini)drolji, jes da se glupi i zatucani ko site fanatici ali za razlika od tradicionalistite oni si idat po Biblijata i si imaat tumachenje koe se go potvrduvaat so citat od Bibliata, samata biblia e takva da koj kako saka rucno si bira so mu odgovara toa citira so ne a toa ne e bitno, nego za vas oni se angeli bozji....
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не, кај да те тестирам. Само дали знаеш што значи зборот шовинизам како поим по дефиниција што го користиш кој се разликува од полов шовинизам.
џендерски, се работи а зборот gender-пол.
Патем, што значи тоа религиозен фанатик?
каде се одвивал тој курс? во која црква?

во весник ќе прочиташ дека некој ја истепал жената, но абер немал од вера...дали сите кои не се верници се семејно-насилни? ќе прочиташ дека некој будист силувал дете, дали сите будисти се педофили? Дека протестантска Америка или Америка бомбардира врз Ирак и Либија... Пред некој ден опљачкаа менувачница у Чаир...дали верата ги натерала, ги учи? силувал дете...момчето кај нас наркоман кој убиваше стари жени...Може да ти бројам уште милион примери.
како ќе определиш кога заслужува, кога не и зошто да не го почитуваш во било која ситуација.
Има места каде е наведено дека маж и жена се едно тело, дека треба да се љубат, дека треба да се поштуваат...од сите тие места ти го издвојуваш ова дека мажот е глава на семејството.
Како замислуваш брак? Не знам ни како ги замислуваш православните христијани ама според овие твои мислења, грешно ги замислуваш. Едно е почит друго е робување. Инаку ако го читаш Новиот Завет парцијално тогаш е тешко да ја видиш целата слика. Еве и други текстови, на пример Св Атанасиј Велики
http://www.makedonskosonce.com/broevis/2000/sonce293/Tekst38.htm
http://preminportal.com.mk/content/view/7732/159/
, Св Јован Златоуст...
Моралот го има во религиите ама не знам во кој контекст е ова напишаново дека не е исто.

Постојат и дополнителни врски со информации
Да знам што значи и мислам дека ти исто така знаеш во кој контекст го употребив и немаше потреба дополнително да објаснувам. Јас се извинувам џендерски, односно полови правила - во најголемите светски религии ги има, за жал, а како што кажав исламот сам по себе е за срамота во однос на жената, мада и во христијанството нејзиното место е подредено.
Искрено не знам, зошто не ме интересирало, само ја најдов скриптата кај неа на маса и ја прочитав, ама ќе прашам и ќе ти кажам. Мислам дека не беше во црква баш, некаде се собираа.
Христијански фанатик - мислам дека знаеш што е фанатик?? Или треба дефиниција?
Ниту една религија не проповеда насилство и тоа што е некој деструктивен во некој поглед нема врска дали е верник или не. И да е, и да не е, законски се казниви сите дела што ти ги наброја, а моралот е дел од религиите, но и ако не се почитуваат религиите не значи дека не постои морал. Јас сум атеист,дали тоа значи дека не сум морална?? И тука не мислам само на сексуални односи и партнери, туку на морал во многу поширока смисла.
И никаде не кажав дека религијата проповеда изживување врз жената, потенцирав дека не предвидува да е таа глава на семејството, и ја потенцира нејзината невиност. Јас не замислувам никаков христијански брак, не сакам ни да замислам, а не па да се впуштам во тоа.
Како што веќе кажав, можеби никогаш нема да стапам во брак и можеби ќе имам партнер со кој ќе имам вонбрачни деца и ќе живеам заедно со него, ако наидам на проблем правно да си ги загарантирам работите што сакам да си ги загарантирам, и дефинитивно нема да бидам жртва на традиционалната замисла за жената која пере, пегла, мие, чисти, плете, везе....... тоа не сум јас.
А што се однесува до ,,почитувај го својот сопруг, и кога не заслужува,, тоа е текст на христијански фанатик - женски. Никого нема да почитувам ако не заслужува. А може да заслужи ако реципрочно се однесува со мене, а не јас да размислувам како да ја составам реченицата за да не го повредам случајно неговото его. Да јас одлучувам дали мојот дечко, маж, другар, итн, заслужува да го почитувам. А немам намера да си го трошам животот за да разберам некој како сака јас да се однесувам. Јас сум таа што сум, и фала богу, сега за сега, имам еден ист како мене. До душа, беше малце христијански насочен, ама мораше да одбере дали ќе ме замара со религии или ќе биде со мене и нема да ме оптеретува. Сепак ме одбра мене ;) а ако тоа се смени... па секогаш има мн риби во морето......
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
ќе прочиташ дека некој будист силувал дете, дали сите будисти се педофили?
WOW!!!

Покажи ми го ОВОЈ весник, жити мајка!!!!

...онако, успут, Будист силувал дете!... и уште пише, се прашуваш невино, „Дали СИТЕ будисти се педофили“ ....еееејјј...


Ова, Лурц, откоа дозна дека будизмот е атеистичка религија, па сеа пробуваш најдоследните монаси да ги прљаш овака „уз муабет“?

...не поп силувал дете, не католички свештеник силувал дете, него БУДИСТ силувал дете...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom